Jste unaveni z práce? Vyměňte šálek s kávou za pobyt v přírodě! | e15.cz

Jste unaveni z práce? Vyměňte šálek s kávou za pobyt v přírodě!

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jste během dne v práci unavení a vaším jediným zachráncem je kávovar? Zkuste šálek kávy vyměnit za posezení na lavičce nebo procházku v parku. Pouhá čtvrthodinka v zeleni by měla zvýšit nejen vaši pracovní kapacitu, výkon a motivaci, ale také se budete mnohem lépe soustředit. Pobyt v přírodě navíc odbourává stres i úzkost a přispívá k duševní pohodě.

Zapomeňte na každodenní nadměrnou porci kofeinu, stejný účinek má i krátká procházka v parku nebo na zahradě. Vyplývá to z průzkumu, který provedla společnost Husqvarna v devíti zemích s cílem zjistit, jaký mají lidé vztah k zeleni. Ankety se zúčastnilo celkem 4 500 respondentů z Polska, Německa, Francie, Švédska, USA, Kanady, Austrálie, Číny a Ruska, výsledky jsou představeny ve studii s názvem Husqvarna Global Green Space Report 2013.

Podle studie pociťují lidé potřebu obklopit se zelení nejen ve svém volném čase, ale také v zaměstnání. Raději vymění přestávku na kávu či rychlý oběd před monitorem počítače za posezení na lavičce v parku s knihou či sendvičem. 46 % respondentů je totiž přesvědčeno, že i krátká návštěva parku během pracovní doby zvýší jejich pracovní kapacitu i výkon. Pozitivní vliv na pracovní schopnosti mají podle nich také rostliny v kanceláři.

Především mladí lidé ve věku 18 - 25 let si myslí, že by jim jejich nadřízení měli umožnit kontakt s přírodou i během práce. Podle 37 % z nich mají totiž zaměstnavatelé odpovědnost za vytvoření rovnováhy mezi šedou a zelenou zónou.

Již dnes je proto patrný trend, kdy se společnosti po celém světě snaží začlenit do pracovního prostředí nejrůznější „zelené prvky“ jako rostliny, stromy, nebo dokonce trávníky a střešní zahrady. Pochopily totiž, že takto jednoduchým způsobem mnohonásobně zvýší nejen výkon, ale také motivaci svých zaměstnanců. V českém prostředí je zajímavou ukázkou například budova ČSOB v Radlicích. Polovinu plochy, která stavbě náleží, pokrývá zeleň, interiéry jsou vyzdobeny velkými květináči, a na střeše je vytvořena pobytová zelená plocha s trávou a stromy.

U 81 % respondentů i krátký čas strávený v přírodě a zeleni snižuje stres i pocity úzkosti a má tak příznivý dopad na jejich celkovou duševní pohodu. Zeleň dokonce podle nich navozuje větší pocit pohody než sexuální život, peníze či náboženství. Čas strávený procházkou v lese, posezením v parku či lenošením na zahradě považuje 55 % respondentů za efektivní způsob, jak zvýšit svou schopnost soustředit se. Důvody k návštěvě v parku se různí, především v závislosti na věku. Mladí lidé ve věku od 18 do 25 let mají spíše společenské důvody, park je pro ně místem setkání s přáteli. Starší generace parky zase využívají k relaxaci a přemýšlení.

Lidé se paradoxně navzdory své touze po kontaktu se zelení od přírody vzdalují. Celkem 29 % respondentů této studie potvrzuje, že v zeleni tráví mnohem méně času než před pěti lety. Většina obyvatel žije především ve městech a stává se z nich tzv. „betonová generace“. Je to nejen velká vzdálenost, ale také pracovní tempo a nasazení, které znemožňují pravidelné výlety do přírody. Faktem je, že se návštěva lesů, parků či zahrad stává pro mnoho lidí spíše luxusem, který si ne každý může dovolit.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video