Když máte dvě práce | e15.cz

Když máte dvě práce

Mgr. Iveta Sigmundová (Moje Psychologie)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Druhá práce: někdy ekonomická nutnost, jindy zpestření pracovního života. Z jakých nabídek vybírat, když si chcete přilepšit, a na co si dát pozor, než přijmete další povinnosti, radí personalistka Iveta Sigmundová.

Motivací k druhé práci mohou být jednak finance – přilepšení ke stávající mzdě –, jednak snaha realizovat se v rámci svých koníčků nebo zájmů. Pokud je v druhém případě patrný i finanční efekt, proč se do toho nepustit?

Dvojí úvazky mají svá pro i proti. V případě, že je „druhá“ směna stejného charakteru jako vaše stávající zaměstnání, jinými slovy děláte totéž, co v rámci hlavní pracovní doby, doporučila bych oznámit to vašemu zaměstnavateli. Může se stát, že se některé zakázky mohou „překrývat“ nebo dublovat a snadno tak dojde ke střetu zájmů.

Ten by vám v budoucnu mohl způsobit komplikace a v horším případě vést i k rozvázání pracovního poměru. Proto některé společnosti mají přímo ve smlouvě zákaz vykonávání stejného předmětu činnosti v době, po kterou jste zaměstnancem dané firmy. Není to náhodou i váš případ? Zatímco někteří lidé preferují práci stejného druhu, jiní si vybírají zcela odlišnou od té, které se věnují v hlavním pracovním poměru.

Autor: Ženy - E15Důvod je jednoduchý – pokud celý den strávíte například v kanceláři, budete vděční za něco rozmanitějšího než porady, e-maily a papíry pořád dokola. Jste-li téměř denně ve stresu a pod tlakem, budete pravděpodobně preferovat práci, kde máte možnost se uvolnit. Někdy to mohou být i milá překvapení, například když potkáte kolegyni z práce, kterou vídáte stále jen „v poklusu“ a se slovy „promiň, nestíhám“, jako cvičitelku jógy nebo zumby. Často takové zaměstnání může být pro člověka i přínosné – poznává jiné lidi, rozšiřuje si obzory.

Než se však rozhodnete přijmout jakékoli druhé zaměstnání, položte si nejprve otázky: „Skutečně existuje něco, co mě po osmi hodinách, které strávím v práci, dokáže nabít a vyburcovat k další aktivitě? Co to je?“ Není nic horšího než z jedné práce utíkat do další a večer pak vyčerpáním padnout do postele. A pokud máte ještě rodinu, musíte stihnout i směnu třetí. Záhy je tak zaděláno na problémy doma i v obou zaměstnáních, kde pak většinou doháníte spánkový deficit a je jenom otázka času, než si toho jeden nebo druhý šéf všimne.

Druhá práce by tedy měla být motivační, ovšem pokud jsou vaší jedinou motivací finance, zvažte i náklady, které s tím souvisejí. Něco jiného je samozřejmě druhá práce vykonávaná z domova, ale i ta má svá úskalí a je třeba si je uvědomit předtím, než se k něčemu zavážete smlouvou.

U druhé práce hodně záleží i na tom, zda se jedná o pravidelný denní úvazek, nebo jen o občasné přilepšení. Nabídek na takovou práci (stejně jako na nějaký druh práce z domova) existuje spousta, ovšem jen málo z nich je opravdu seriózních. Zapomeňte na všechny, které slibují v krátké době a bez velké námahy výrazné výdělky. Pokud by to opravdu bylo tak jednoduché, dávno jsme všichni milionáři…

Autor: Mgr. Iveta Sigmundová (Moje Psychologie)

Autor: Mgr. Iveta Sigmundová (Moje Psychologie)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video