Koupě nemovitosti: na co se zaměřit při prohlídce | e15.cz

Koupě nemovitosti: na co se zaměřit při prohlídce

ZDROJ: Ženy - E15

Kateřina Boušová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chystáte se na prohlídku vyhlédnuté nemovitosti? Víte, co v bytě či domě zkontrolovat, na co se zeptat v souvislosti se stavebně-technickým stavem nemovitosti a právními náležitostmi?

Jaké dokumenty si k nemovitosti od prodávajícího vyžádat? Poradíme vám, co všechno je dobré zjistit ještě před podpisem kupní smlouvy, abyste se vyhnuli případným nepříjemným překvapením a finančním ztrátám.

nemáte žádné nebo jen málo zkušeností, může se vám stát, že na prohlídce najednou nebudete vědět, na co se vlastně ptát. A rozhodovat se o koupi pouze na základě toho, že se vám byt či dům „celkem líbí“, není zrovna ideální. Proto jsme pro vás připravili jakýsi „manuál na prohlídku nemovitosti“. Poradíme vám, co všechno je třeba zjistit, abyste nekoupili „zajíce v pytli“ a před podpisem kupní smlouvy měli o nemovitosti všechny podstatné informace.


Co zjistit před prohlídkou?

Některé údaje o bytě či domě jste se dozvěděli už z inzerátu. Obvykle to, jak je byt či dům velký, kolik a jaké má místnosti, jaká je prodejní cena, kde se nemovitost nachází, zda jde o cihlu, panel, novostavbu a v jakém je stavebně-technickém stavu. Jde-li o byt, často je v inzerátu také údaj o tom, na kterém podlaží se nachází a kolik pater má dům celkově. Inzeráty na internetu bývají podrobnější, mnohdy i včetně fotografií nemovitosti. V těchto inzerátech bývá rovněž uvedeno, na jakou světovou stranu je byt orientován (jde-li o dům, pak informace o orientaci domu a pozemku), jaký má typ vytápění či zda k bytu či domu patří garáž nebo garážové stání.

Ještě před samotnou prohlídkou nemovitosti si od prodávajícího (případně realitky, která prodej nemovitosti zprostředkovává) vyžádejte další informace

). Pokud má byt lodžii, balkón či terasu, zeptejte se, zda je jeho součástí, může být totiž třeba na chodbě. Dobré je také zjistit, jak je nemovitost stará (tzn. kdy byla postavena), jaké jsou v ní rozvody slaboproudé sítě (přípojka na telefon, kabelovou televizi, internet) či zda má bytový dům výtah.

V případě, že je nemovitost zrekonstruována, zajímejte se, jakým způsobem. Zjistěte si typ a stáří oken, typ podlah, zda jsou nově provedeny rozvody elektřiny, plynu, vody a odpadů, jaké a jak staré je vybavení koupelny (např. zda má vanu či sprchový kout) a kuchyně (např. jaký má typ sporáku: elektrický, nebo plynový). Je-li nemovitost nabízena včetně kuchyňské linky, pátrejte po tom, co je její součástí (myčka, lednice, digestoř apod.). Jde-li o byt v panelovém domě, ptejte se, zda má zděné či umakartové jádro.

Pro vaši volbu může být rovněž důležité to, zda jsou místnosti v bytě či domě průchozí, zda je toaleta součástí koupelny či samostatnou místností, jaké je v místě dopravní spojení, jaká je občanská vybavenost dané lokality apod. Není od věci seznámit se také s územním plánem obce, tzn. zjistit co lze v okolí domu, obce či její části v souvislosti s výstavbou očekávat.


Kolik stojí provoz nemovitosti?

Důležitá je nejen prodejní cena, ale také pravidelné platby spojené s jejím provozem. Členové bytového družstva platí nájemné, které zahrnuje poplatky za služby, fond oprav a případně splátku anuity. Výše úhrad za služby a výše příspěvku do fondu oprav se v družstvu vypočítává na základě velikosti bytu. Čím větší byt nájemník obývá, tím vyšší jsou poplatky.

Vlastníci za byt logicky neplatí žádné nájemné, hradí „jen“

Kupujete-li rodinný dům, musíte počítat s tím, že všechny platby spojené s jeho provozem budou pouze na vás a stejně tak případné opravy. Zjistěte si, jak vysoké jsou průměrné roční náklady a co všechno je třeba platit i zda je např. něco „většího“ aktuálně opravit či nutně vyměnit (např. střechu, kotel, okna). Budete-li mít příležitost, všímejte si i sousedů, nepříjemní sousedé dokáží pohodu domova pěkně „otrávit“.


Jak zjistit stavebně-technický stav nemovitosti?

Dejme tomu, že o nemovitosti máte všechny výše uvedené informace a domluvili jste se na její fyzické prohlídce. Až budete na místě, ověřte si, zda všechny inzerované (a další zjištěné) údaje odpovídají skutečnosti. Zkuste, zda teče voda, funguje plyn i elektřina. V případě, že kupujete dům, jednoznačně doporučujeme vzít s sebou na prohlídku také odborníka z oboru stavebnictví

(ČKAIT). Počítejte s tím, že za písemné osvědčení o stavebně-technickém stavu běžného rodinného domu zaplatíte částku maximálně do 10 000 Kč. V případě, že byste dům měli v plánu rekonstruovat a měnit jeho vnější vzhled, ověřte si, zda se nenachází v památkově chráněné zóně. To může stavbu do určité míry limitovat. 

Kupujete-li byt v osobním vlastnictví nebo členský podíl v bytovém družstvu, všímejte si také, v jakém stavu jsou společné prostory domu. Spolu s bytem totiž kupujete i podíl na nich. Zeptejte se, jaký je stav střechy či zda a jaké stavební úpravy společenství vlastníků jednotek nebo bytové družstvo schválilo na nejbližší období.

Jaké dokumenty si vyžádat k nemovitosti v družstevním a osobním vlastnictví?

* list vlastnictví (aktuální výpis z katastru nemovitostí),

 • snímek z pozemkové mapy,
 • nabývací titul (např. kupní smlouva, darovací smlouva, dědické řízení, restituční rozhodnutí soudu apod., zkrátka doklad o tom, že současný vlastník nabyl nemovitost legálním způsobem),
 • občanský průkaz vlastníka nemovitosti (jako doklad totožnosti, abyste si mohli být jisti, že pan Novák je skutečně pan Novák),
 • v případě bytu také evidenční list (se specifikací poplatků spojených s užíváním bytu) a stanovy sdružení vlastníků jednotek (SVJ).


Prodává-li nemovitost právnická osoba, měla by vám předložit také výpis z obchodního rejstříku. Z toho se mimo jiné dozvíte, kdo může za firmu kupní smlouvu o prodeji nemovitosti podepsat, případně kdo je oprávněn udělit ověřenou plnou moc jiné osobě.
Nemovitost v družstevním vlastnictví (DV):

 • nájemní smlouva (z nájemní smlouvy také vyčtete, zda je prodávající členem bytového družstva s právem užívání bytu, nebo jen v nájmu – pozor, ve druhém případě by nebyl oprávněn členství převádět),
 • list vlastnictví (aktuální výpis z katastru nemovitostí),
 • snímek z pozemkové mapy,
 • občanský průkaz nájemce družstevního bytu,
 • evidenční list,
 • stanovy bytového družstva,
 • výpis z obchodního rejstříku vlastníka domu (bytového družstva),
 • výše možné anuity (anuita se hradí v případě, že družstvo vzniklo za účelem privatizace domů a dům splácí obci nebo městské části, anuita může být i nulová, tzn. dluh vůči obci či městu byl již členy bytového družstva splacen),
 • písemné potvrzení od bytového družstva či správce domu, že na bytě neváznou žádné dluhy (za nájemné a služby).|
strong>Je nemovitost „právně nezávadná“?

Určitě si ještě před podpisem kupní smlouvy ověřte, zda na nemovitosti nevázne žádné zástavní právo (např. hypotéka či jiná půjčka), předkupní právo, věcné břemeno či zda není veden výkon rozhodnutí

) prodejem dané nemovitosti apod. To zjistíte z listu vlastnictví
(stačí i kopie). V případě pochybností si jej můžete na příslušném katastrálním úřadě vyzvednout i sami (poplatek činí 100 Kč). Optimálně by výpis měl být stejného data, kdy bude podepsána případná kupní smlouva.

V listu vlastnictví si zkontrolujte, i zda v souvislosti s nemovitostí není v současné době na katastru vedeno řízení (např. řízení o vkladu zástavního práva). Pokud vám něco nebude jasné, ověřte si na katastru nemovitostí, o co přesně jde. Některá věcná břemena a zástavní práva jsou „neškodná“ (věcným břemenem může být např. povinnost umožnit teplárnám přístup ke kotli na ohřev teplé vody, je-li umístěn v domě), jiná jsou důvodem, proč nemovitost nekoupit (např. je-li vedeno řízení o vkladu nového vlastníka nemovitosti – tzn. nemovitost již byla prodána).

Zabývejte se také otázkou, kdo je vlastníkem pozemku, na kterém je nemovitost postavena. V případě, že pozemek patří někomu jinému než prodávajícímu, zjistěte si, o koho se jedná a jakým způsobem by případně probíhal prodej pozemku (podmínky prodeje, prodejní cena apod.).  Týká se to nejen rodinného domu, ale i bytu. Zpravidla kromě bytu kupujete rovněž podíl na pozemku, na kterém bytový dům stojí. Je-li pozemek „cizí“ (hlavně patří-li soukromé osobě), riskujete, že časem např. zvedne cenu pronájmu na neúnosnou částku.


Důvody, proč se raději poohlédnout po jiné nemovitosti

Nekupujte nemovitost ve špatném stavebně-technickém stavu, pokud stavu nemovitosti neodpovídá prodejní cena. Spočítejte si dopředu náklady, které je nutné do nemovitosti investovat, aby vůbec byla „obyvatelná“ a rozhodujte se až na základě součtu prodejní ceny s náklady na rekonstrukci. Nekupujte nemovitost, pokud vám prodávající před podpisem rezervační smlouvy (či smlouvy o smlouvě budoucí kupní) a složení zálohy odmítne doložit některý z dokumentů, které jsou uvedeny v přehledu výše (odstavec Jaké dokumenty si vyžádat k nemovitosti v družstevním a osobním vlastnictví?) a návrh kupní smlouvy. Nekupujte nemovitost, váznou-li na ní nějaké právní závady, které vám prodávající zamlčel.

Autor: Kateřina Boušová
Uvedeno ve spolupráci se serverem
Peníze.cz

Autor: Kateřina Boušová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video