Kurzy osobního rozvoje: Co jsou zač a čím jsou prospěšné? | e15.cz

Kurzy osobního rozvoje: Co jsou zač a čím jsou prospěšné?

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Touha po kariéře, spokojeném osobním životě a zlepšení vlastního já jsou v moderním světě žádoucími. Na tom staví i kurzy osobního či osobnostního rozvoje. Co nabízí? Rozvoj těla a mysli, zintenzivnění osobního života, zlepšení vlastních pracovních schop

ností a soustředění, otevření svého já okolí a vylepšení vztahů, komunikace a společenského postavení. To vše a mnoho dalšího slibují kurzy osobního rozvoje, které se specializují na široké spektrum lidských potřeb a dovedností.

Není cílem přeměna, ale vylepšení

Cílem kurzů, které vám umožní poznat sama sebe, není měnit vás v cizího člověka, kterého jste si vysnili ve svých představách, ale nechat vás poznat svoje silné a slabé stránky, porozumět vlastnímu JÁ a na základě toho lépe rozumět svému okolí. Ve chvíli, kdy dobře znáte sami sebe, můžete pracovat na svém sebevědomí.

Stejně tak po identifikaci slabých stránek lze pracovat na jejich odstranění, nebo alespoň potlačení. Kdo by nechtěl vystupovat sebejistě? I to je součástí kurzů osobního rozvoje, získat důvěru v sebe sama, tvořit rozhodnutí a jednat jako plně vyzrálá osobnost.

Lepší práce bez legrace

Řada profesně zaměřených kurzů slouží zejména ke zvýšení pracovního výkonu, práce s podřízenými, organizováním týmů, rozdělování pracovních úkolů atd. Součástí podobných kurzů bývají také různé vnitřní motivační programy, které mají za cíl účastníky naučit autosugesci, zvýšení touhy po vlastním profesním růstu a odhodlání.

Tyto kurzy jsou určeny primárně osobám, které buďto již pracují na nějaké důležité a odpovědné pozici, jejíž součástí je řízení týmu a práce s podřízenými, nebo lidem, kteří o tyto a podobné posty usilují a chtějí se k nim pomocí kurzu přiblížit.

Lepší mentální výsledky

Mnohem všeobecnější zaměřené kurzy se týkají rozvoje mentálních schopností jedince. Spektrum kurzů je pestré. Primárně se jedná o přednášky s cílem zlepšit paměť, resp. zlepšit práci se zapamatováním (dle nejrůznějších metod) a jejím použitím. Jiné, neméně populární, zase vysvětlují, jak správně přistupovat k učení.

Doslova hitem jsou kurzy, které mají pomoci zlepšit jazykové dovednosti posluchačů. Nikoli ale z té pozice, že by je instruktoři učili konkrétní cizí jazyk, ale že poradí, jak si vypracovat systém učení, jak rozplánovat postup a jak předejít neustálému vracení se na úroveň věčného začátečníka.

Kromě paměti se dá pomocí speciálních kurzů rozvíjet logické myšlení, koncentrace a vůbec vylepšit efektivita studia jako takového. Úzce zaměřené přednášky pak cílí na seniory, kterým mají pomoci udržet jejich dobrý mentální stav a nenechat je zakrnět do podoby unavených, špatně myslících a hůře vzpomínajících bytostí.

Žádná tichá puťka, ani primitivní agresor

Stále více vyhledávané jsou také kurzy na vylepšování osobnostních a povahových vlastností. Máte problémy s tím, že jste příliš neprůrazní, straníte se kolektivu, děsí vás promluva před větší skupinou lidí, jste málo asertivní a s příliš nízkým svědomím, nebo naopak máte prudkou a vznětlivou povahu, která vás brzdí při navozování a udržování sociálních kontaktů?

Se všemi těmito věcmi vám může specializovaný kurz pomoci. Instruktoři často slibují jednodušší a lehčí navazování známostí (i těch za účelem sbalení opačného pohlaví), zvýšenou sebejistotu, pozitivní myšlení a optimismus a lepší socializační schopnosti obecně.

Umět říkat NE!

Přestože to může na první pohled vypadat zvláštně, velice populární jsou kurzy, jejichž zaměřením je naučit účastníky říkat NE. Mnoho lidí totiž není dostatečně sebejistých, průrazných či odhodlaných k tomu, aby ostatním říkali „ne.“ Přitom záporná odpověď může často ušetřit mnoho trápení a také vás zbavit dotěrných lidí, kteří vás chtějí jen zneužívat.

NE se navíc dá říct tak, že si zachováte vlastní sebeúctu a přitom nemusíte vypadat útočně a váš protějšek v diskuzi se nemusí cítit uraženě či poníženě. Už se to najednou nezdá jako úplně zbytečný a nesmyslný kurz, že?

Za víkend mnoho sebereflexe

Většina výše popisovaných kurzů je určena veřejnosti s tím, že pro potřeby pracujících lidí bývají vyučovány primárně přes víkend (tedy dva dny), nebo přes prodloužený víkend (tři dny). V případě časově náročnějších kurzů můžete docházet na pravidelná týdenní setkání třeba po dobu jednoho měsíce.

Zcela výjimečně (v případě kurzů pro zaměstnance) se objevují akce týdenní spojené s teambuildingem. Mnoho kurzů je také na pokračování s tím, že po absolvování základní části můžete přejít do části pro pokročilé, pokud cítíte výsledky a daná problematika vás dále zajímá.

Cena

V případě ceny kurzů můžeme hovořit o skutečně značném rozpětí, protože jejich hodnotu ovlivňuje řada faktorů – délka, náročnost na přípravu a práci lektorů, materiální potřeby kurzu a také kvalita školitelů a známost i profesionálnost školící společnosti. Bohužel stejně jako v jiných odvětvích, ani zde se nevyplatí brát to úplně nejlevnější.

Základní kurzy se přitom pohybují za víkendová sezení na částce kolem několika set korun. Zkušený školitel pro speciální úkol s dobrými výsledky si ale může vzít klidně i několik tisíc. Pokud se jedná o hromadnější akci spojenou s teambuildingem mimo běžné prostory, může se cena kurzu vyšplhat na desítky tisíc.

Kvalita nabízených produktů, znalosti instruktorů a efektivita kurzů se přitom od sebe značně liší. Je tak vhodné věnovat před samotným výběrem přednášek a přednášejícího trochu času hledáním a čtením recenzí či zkušeností účastníků. Doporučit lze pak renomované firmy s certifikovanými školiteli a doložitelnými výsledky.

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video