Lze vymýtit práci načerno? | e15.cz

Lze vymýtit práci načerno?

Milan K. Osvaaq

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mnohem přísnější kontroly lidí, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti, i zaměstnavatelů, pomáhají zvyšovat cenu práce v místech, kde je největší nezaměstnanost.

Práce načerno je ale stále mimořádně výhodná jak pro lidi v evidenci úřadů práce, tak pro firmy, které si je najímají a platí jim na ruku. Přičemž za ně nemusejí odvádět žádné poplatky státu. Stát se chystá problém řešit. Jak?

„Spustili jsme nebývalý systém kontrol. Zatím všechno probíhá tak, že kamkoliv přijdeme, najdeme někoho načerno. V tuto chvíli zaměstnavatelům dáváme jen symbolické pokuty v řádu desetitisíců, pokud by se to ale opakovalo, můžeme jít až do 2 miliónů korun,“ říká ředitel Úřadu práce v Mostě Oldřich Malý.

Právě Mostecko je doslova rájem pro zadávání práce načerno. Je tu největší nezaměstnanost v zemi - práci nemá každý pátý člověk schopný pracovat, a práce jako taková tu má v mnoha případech nejnižší cenu v ČR. Zatímco u stavebních profesí většinou funguje klasický Švarcsystém, kdy práci zaměstnanců dělají lidé s živnostenským listem, v obchodě a službách najímají hlavně menší firmy lidi načerno. Sám Malý ale přiznává, že žádné kontroly tento druh práce úplně nevymýtí.

Výhodné jen na první pohled
„A co mám dělat? Tady normálně placenou práci neseženu a když chci obvyklou smlouvu od firem v nedalekých městech, nabízejí tak málo, že se mi nevyplatí dojíždět. Nebudu riskovat. Zůstávám v evidenci a čas od času vezmu nějakou práci za peníze na ruku. Dá se takhle docela dobře žít,“ popisuje situaci 35letý zámečník z Mostu.

Kromě malých platů nahrává práci načerno i neochota lidí za prací cestovat, nebo se za ní dokonce stěhovat. Systém najímání nezaměstnaných za peníze na ruku je na první pohled výhodný pro obě strany. Lidé, kteří se nechávají takto najímat si ale snižují částku, z níž se jim bude jednou počítat důchod„Pokud najdeme někoho, kdo se takhle nechává zaměstnat, okamžitě je vyřazený z evidence a nedostane od nás nic,“ vysvětluje Oldřich Malý.

Je řešením snížení daní?
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas opakovaně deklaroval, že chce vyhlásit válku všem, kteří systém sociálních dávek zneužívají. Způsob postihu stejně jako výši sankcí zatím tají. Hříšník by je podle něj měl zpětně vracet i za několik let s patřičným penále. „Počítáme s pokutami, jejichž výše bude úměrná částce, která byla neoprávněně vyplacena. Bude to nějaká forma zvýšeného penále,“ řekl novinářům Nečas. Jednou z nejúčinějších pastí na podvodníky by se měl stát jednotný informační systém úřadů práce, sociálních odborů i finančních úřadů. Ten ale stále nefunguje.

Ministr průmyslu Martin Říman nedávno řekl: „Lidi do práce násilím nikdo nezapojí, maximálně je lze potrestat, když se zjistí, že pracují načerno. Je třeba objevit jejich motivaci. A tou je, že z ceny, kterou zaměstnavatel ohodnotí jejich práci, musí oba značnou část odevzdat státu na daních a pojistném. Pak vznikají dohody: 'Dostaneš víc na ruku, než kdybys pracoval legálně.' I když si to lidé neuvědomují, není to pro ně výhodné. Třeba proto, že si dobrovolně snižují sociální pojištění a tedy budoucí penzi. Totéž platí pro nemoci. Firmám zase hrozí vysoké pokuty. Řešením, jak odbourat motivaci lidí přijímat práci načerno, je snížit daňové zatížení práce“.

Stále se vyplácí být na podpoře
Ředitel mosteckého pracovního úřadu tvrdí, že načerno zřejmě pracuje až 70 % lidí, kteří jsou v evidenci úřadu. Přitom prakticky ve všech případech, kdy při kontrole jeho podřízení něco takového u zaměstnavatelů zjistili, skončil případ podpisem normální pracovní smlouvy. „Pomáháme tak vlastně lidem získat normální práci a jistotu, že oní hned tak nepřijdou,“ říká Oldřich Malý.

Legálně pracovat ale chtějí spíš lidé starší a ti, kteří mají rodinu. Těm vyhovuje jistota, že jim každý měsíc přijde výplata. Pokud tuhle jistotu někdo nepotřebuje nezbytně, bude raději pracovat načerno. Řemeslníci z míst s velkou nezaměstnaností se takhle nechávají najímat na druhém konci republiky a nikdo se nic nedozví.

Hodinová cena práce některých profesí
PrahaÚstecký krajMoravskoslezský kraj
Nekvalifikovaní pracovníci
průměr84,3672,6572,62
medián77,8166,4865,2
Provozní pracovníci v obchodu a službách
průměr89,1472,1969,59
medián76,7564,8261
Obsluha strojů
průměr122,18109,15109,62
medián117,5795,97103,1
Techničtí pracovníci
průměr187,28132,11131,32
medián154,9119,27121,69

Téhle praxi nahrává i obrovský rozdíl mezi cenou stejné práce v jednotlivých regionech. Za stejnou nekvalifikovanou práci totiž třeba v Praze lidé dostávají až o 12 korun na hodinu více, než v Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji. „Jestliže dostanete minimální mzdu a dojíždíte, po zaplacení jízdného vám zůstane tolik, že se vám asi vyplatí být na podpoře a nehonit se - to je filozofie mnoha nezaměstnaných,“ napsala v jednom z blogu o práci načerno žena podepsaná jako Karolína. A cena práce v místech s obrovskou nezaměstnaností mluví jasně, stejně jako výše výdělku, na kterou dosáhne většina lidí.

Autor: Milan K. Osvaaq
Uvedeno ve spolupráci se serverem
Peníze.cz

Autor: Ženy - E15
http://www.penize.cz/

Autor: Milan K. Osvaaq

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video