Nakupování přes internet - online nákupy pro pokročilé | e15.cz

Nakupování přes internet - online nákupy pro pokročilé

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Druhý díl našeho miniseriálu o nakupování pomocí počítače se věnuje náročnějším způsobům vybírání zboží skrze internetové aukce, nákupní kluby a zahraniční obchody.

V minulé části jste se mohly seznámit s hlavními výhodami i nedostatky nákupů přes internet, jejich průběhem, způsobem placení i riziky, které z této činnosti vyplývají. Pokud jste si osvojily základy počítačové bezpečnosti a postup při nákupu na běžných českých e-shopech, můžete se směle vrhnout na utrácení pomocí sofistikovanějších systémů, které svým uživatelům nabízejí mnohdy výhodnější služby, než klasické internetové obchody.

Odklepnuto potřetí, prodáno pánovi vzadu


V současnosti patří mezi největší hity počítačového nakupování účast na tzv. internetových aukcích. Jejich masivní obliba v zahraničí se přelila i do naší domoviny. Naleznete zde tak nejen tuzemské servery zprostředkující takto prodej zboží (např. Aukro.cz či Odklepnuto.cz), ale rovněž i české pobočky zahraničních gigantů včetně jedničky v této oblasti eBay

Jakkoli se od sebe různé sobě konkurující servery a společnosti liší, princip aukce zůstává po většinou shodný. Na počátku musí dojít k registraci uživatele (ať už pro nákup či pro prodej), vyplnění základních kontaktních i platebních údajů a jejich ověření. Pak už můžete projíždět seznamem nabízených produktů a vyhledávat výhodné příležitosti k nákupu.

Před samotným nákupem je ovšem třeba důkladně prostudovat obchodní podmínky a pravidla každého jednotlivého serveru. Zejména v poslední době se šíří neduhy v podobě poplatků za příhoz apod. Je tedy vhodné se se všemi podmínkami seznámit, abyste nebyly zaskočeny ztrácejícími se penězi na účtu.

Autor: Ženy - E15


Přihazuj s rozumem


Princip nákupu je jednoduchý. Do určitého časového limitu musí být nabízené zboží prodáno. Jednotliví uživatelé pak svými příhozy zvyšují cenu položky až do chvíle, kdy nejvyšší nabídka v požadovaném čase zvítězí. Z tohoto systému vyplývá, že k nejvíce příhozům a šponování ceny vzhůru dochází v samém závěru aukční doby.
 
Je tak na každém jedinci, zda se mu nákup výrobku vyplatí i za takto vysokou cenu. Na serverech ovšem lze nalézt i produkty, které krom soutěžení můžete koupit i za předem stanovenou částku. Jedná se tak v podstatě o klasický internetový nákup. Po provedené aukci i nákupu je uživatel povinen za zboží zaplatit a prodejce je logicky povinen jej dodat.
 
Aby si uživatel byl co nejvíce jist, že kupuje kvalitní produkt od spolehlivého subjektu, existuje na serverech zpravidla statistika i hodnocení jednotlivých prodávajících. Doporučuje se proto navštívit jejich profily a zjistit si, zdali jsou nakupující spokojeni, jak své protějšky hodnotí, jestli někdo někdy obdržel vadné zboží atd.

Hromadné nakupování


Každý den jeden druh zboží s pořádnou slevou. Jednoduchá filosofie tzv. hromadného nakupování po internetu, které se teprve před dvěma až tři roky stalo velice populární v USA a západní Evropě, kde došlo k rozmachu serverů Woot.com či Groupon.com. Nyní se tento trend dostává i do České republiky a zájem nakupujících, jejichž počet každým dnem roste, je obrovský. O co vlastně jde?

Specializovaný server má v nabídce velké množství určitého zboží, které hodlá prodat s výraznou slevou. Ta je závislá právě na faktu, že si jej koupí větší počet lidí, aby se to výrobci i obchodníkovi vyplatilo. Ti tak mají zaručený určitý odbyt, který je tak vyšší, než by byl bez této množstevní slevy. Původní americký koncept tímto způsobem vyprodával především lacinější spotřební elektroniku. Nyní lze takto získat, i na českém území, nejrůznější zboží a dokonce i služby.

Autor: Ženy - E15Služby, oblečení a kluby


U služeb tento systém využívají různé restaurace, zábavní podniky či velice často masážní salony, které se tak za velice příznivý peníz na internetu propagují. Sleva i 50 % dokáže přivést do zařízení zástupy lidí, z nichž někteří se stanou pravidelnými zákazníky. Mezi průkopníky v českém prostředí lze zmínit např. server Zapakatel.cz či Fluky.eu.
 
Obdobný způsob prodeje na internetu nabízejí i tzv. nákupní kluby, které se rovněž rády zviditelňují slevami v řádu desítek procent. V českém prostředí se jedná především o prodej oblečení a módních doplňků reprezentovaný servery Fashion Days a Bigbrands.cz.

Tyto servery kolem sebe vytvářejí aureolu exkluzivního členství, kdy na registraci musí uživatel nějakou dobu čekat nebo získat pozvání od nějakého svého přítele. Jedná se ovšem spíše o marketingový trik, protože v praxi není vůbec problém na členství dosáhnout. S jeho ziskem pak budete pravidelně dostávat nabídky a informace o prodejních akcích, jichž se coby privilegované můžete zúčastnit.

Nákupy v zahraničí


Větší nabídka, lepší služby, příznivější ceny. To jsou motivy, které české uživatele internetu táhnou k nákupu v zahraničí. Zejména americké a čínské servery dokážou svým návštěvníkům uspořit až překvapivě velké množství peněz. Princip prohlížení, vybírání i nákupu je v podstatě shodný se systémy v tuzemsku. Rozdíl tak spočívá především v geografické, celní a jazykové bariéře. Bez znalosti angličtiny se do podobných dobrodružství raději nepouštějte.
 
Co se geografie týče, tak zde je třeba počítat s vyšší cenou za dovoz zboží, která ze zámoří bývá na úrovni několika set korun v závislosti na zvoleném druhu dopravy. Expresní dodávky u vás budou do několika dnů, zatímco na (výrazně levnější) můžete čekat i měsíc. Na placení je pak nutné používat mezinárodně uznávanou platební kartu, nebo služby nějakého peněžního zprostředkovatele, např. PayPal.
 
Právě PayPal bývá v zahraničí velice populární nástroj pro online platby, protože poskytuje mnohem vyšší míru zabezpečení (viz minulý díl článku). Na počítačovou bezpečnost je vůbec třeba dbát mnohem více než v případě nákupu na domácích serverech, protože právě největší celosvětové servery bývají oblíbeným terčem nejrůznějších počítačových zlodějíčků a podvodníků.

Desátek státním úředníkům


Výraznou nevýhodou nákupu na amerických a ještě oblíbenějších čínských serverech (netýká se Evropské unie) je riziko proclení a zdanění zakoupeného zboží. Přestože vynalézavost Číňanů, kteří jsou ochotni psát na balíčky kouzelné slovíčko „gift“ (dárek, který se tak neclí), vypisovat nižší ceny, než za jaké jste zboží koupily, či balit výrobky do nenápadných krabic, je značná, ne vždy se vám povede celníky ošálit.

Následně vyměřená DPH či clo může jinak výbornou cenu výrazně navýšit. U menších zásilek se tomuto ve většině vyhnete (nebývá do určité částky či pro konkrétní druh zboží ani povinné), zejména v časech vánočních svátků, kdy jsou celnice přehlceny. Můžete tak bez problémů využívat výhodných nákupů na populární burze eBay, největším knihkupectví světa Amazon.com či čínském ultralaciném e-shopu s poštovným zdarma Deal Extreme.

Autor: Josef Kraus
2. září 2010

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video