Návrat do práce po rodičovské nemusí být krize. Pomoci mohou firemní stáže | e15.cz

Návrat do práce po rodičovské nemusí být krize. Pomoci mohou firemní stáže

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po několika letech strávených péčí o rodinu je pro mnohé ženy návrat do zaměstnání obtížný a často i frustrující – za několik let se změní prostředí, lidé i pracovní postupy. Jak si ho ulehčit?

Jedním z možných řešení jsou takzvané stáže v rámci projektu Stáže ve firmách – vzdělávání praxí, určené pro absolventy škol, dlouhodobě nezaměstnané, osoby po či na rodičovské dovolené či zájemcům o další vzdělávání. Zvláště pro maminky na mateřské je zde výhodou, že jim umožňují navázat na předchozí kariéru a alespoň částečně se vrátit do firemního prostředí. Přičemž se počítá i s možností flexibilní docházky, jež mamince umožní skloubení rodinného a pracovního života.

Cílem projektu, který organizuje Fond dalšího vzdělávání díky Operačnímu programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, je snížení nezaměstnanosti a ideálně také zakotvení systému stáží do české legislativy. Jednotlivé stáže trvají od 1 do 6 měsíců, přičemž je stážistům hrazeno stravné, případně cestovné a ubytování. Dle pravidel operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, stážisté nemají nárok na mzdu, dobrou zprávou však je, že sociální dávky Vám během vykonávání stáže stále přísluší.

Získané zkušenosti pak můžete uplatnit jednak při hledání zaměstnáání po skončení rodičovské dovolené nebo rovnou oslovit poskytovatele stáže k další spolupráci formou zaměstnaneckého poměru. Projekt totiž znamená podstatný přínos i pro zapojené firmy. Ty si mohou stážistu skvěle zacvičit a vyzkoušet si, jak efektivně pracuje. V momentu, kdy získají šikovného pracovníka, by nebylo moudré pustit ho takříkajíc jen tak k vodě. Šance na další spolupráci v případě oboustranné spokojenosti jsou tedy vysoké.

Na reálnou zkušenost s firemní stáží jsme se zeptali paní Levkové, které se díky projektu „Stáže ve firmách“ podařilo najít opět zaměstnání.

Jak jste se o projektu Stáže ve firmách dozvěděla?

Dozvěděla jsem se o projektu od kamaráda.

V jaké jste byla situaci, když jste se na stáž hlásila? (bylo motivací získat praxi, nebo spíše nevypadnout na rodičovské mimo společnost…) Proč jste se rozhodla přihlásit na stáž?

V mém případě byly důvody dva: První byl rozhodně získání větší praxe, ale když teď nad tím tak uvažuji, tak možná i ten druhý, který i vy zmiňujete, byl dosti zásadní, a to mít možnost pobývat nějaký čas ve „společnosti“ nebo v kontaktu s jinými lidmi. Je to tak asi nastejno. Brala jsem možnost stáže jako skloubení příjemného s užitečným.

Já osobně žiji v malém městečku (50 km od velkého města), kde moc známých nemám a už vůbec ne s malými dětmi, proto mi stáž přišla opravdu jako skvělá možnost se vrátit alespoň trochu do společnosti, kterou bych asi jinak těžko získávala.

Všechny vámi uvedené důvody jsou pravdivé, bohužel… Sebevědomí bych asi tolik neřešila jako obavy z dalšího zaměstnání, resp. ze získání zaměstnání s dítětem/dětmi. V naší republice je toto velice obtížné a například já mám pouze jednu možnost - pracovat na sebe. Jinak pro mne není možné se pracovně rozumně realizovat a zároveň stíhat vyzvedávat dítě v 16.00 ze školky (pokud bych si neplatila nějakou au-pairku a otec dítěte pracuje přes týden mimo město).

Určitě i dost dlouhá doba na rodičovské dovolené oproti jiným státům v západní Evropě a neexistence systému jeslí má velký podíl na problematické znovu zapojení matek do pracovního procesu. Je spousta odvětví, která se vyvíjí velmi rychle a každý rok mimo odvětví znamená velkou ztrátu do budoucnosti.

Na jakou pozici jste se přihlásila?

Přihlásila jsem se na stáž webový grafik.

Měla jste z nástupu na stáž obavu? Už jste někdy předtím pracovala?

Pracovala jsem v podobném oboru produkce u reklamních agentur - několik let. Chtěla jsem využít stáže na naučení se něčeho nového v oboru, který znám teoreticky, a toto téma mi přijde jako velmi přínosné pro moji možnou další kariéru jako grafický designér. Obavy jsem měla velké a stále je mám…

Vzhledem k tomu, že moje dítě je ještě velmi malé (necelý rok), musím jej brát s sebou a nebudu lhát, není to sranda. Jak co se týče bezpečnosti pohybu takhle malého dítěte, tak i co se týče opravdu obrovské míry tolerance ze strany mentora a dalších zaměstnanců. Musela jsem si zajistit hlídání na odpoledne, jinak už nebylo možné dále pokračovat. Je to velmi náročné, ale stojí to za to… alespoň prozatím.

Co považujete za největší výhodu systému stáží?

Největší výhodu vidím v přímém kontaktu s oborem, praxí a lidmi z praxe, načerpávání praktických poznatků a zkušeností.

Co myslíte, že jste se díky stáži především naučila? Co vám stáž dala?

Především praktické zkušenosti a obecně střet s praxí. Téma stáže je pro mě nové, tudíž čerpám poznatky od začátku.

Jak se k vám chovali kolegové na stáži?

Kolegové jsou tolerantní a vycházím s většinou výborně. Ale nutno poznamenat, že to vyžaduje obrovskou míru asertivity z mé strany.

Překvapilo vás něco na náplni práce?

Překvapila mě spousta věcí a jak známo, i kdybych znala teorii nazpaměť, jeden den praxe ji rozmetá na padrť.

Nastupovala jste na stáž s přáním, aby vás v této firmě zaměstnali?

Ano.

Co si obecně myslíte o systému stáží? Doporučila byste to svým známým?

Doporučila, ale někomu, kdo nemá dítě a když už, tak ne tak malé, jako já…

Zdroj: Stazevefirmach.cz

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video