Návrháři Emilia Swider a Ricardo Torini: Business móda by neměla postrádat vtip | e15.cz

Návrháři Emilia Swider a Ricardo Torini: Business móda by neměla postrádat vtip

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozhovor s módními návrháři značky Ritore - Emilií Swider a Ricardem Torini.

V prosinci se v v hotelu Mandarin Oriental Prague konala již druhá módní událost Grace'n'Glamour za účasti mnoha nadějných špičkových i začínajících designérů, kde se představila nová módní značka Ritore s osobitým stylem. Módní designérka Emilia Swider spolupracovala s polskou oděvní značkou Vera Moni jako hlavní návrhářka limitovaných kolekcí určených pro exkluzivní butiky, a o rok později již jako vedoucí designérka vedla úspěšný inovační projekt výroby výjimečných módních kolekcí podle posledních světových trendů. Získala několik prestižních cen za oděvní design v Belgii, Itálii a Polsku a také pět let zkušeností.

V loňském roce se vydala na sólovou dráhu ve spolupráci s nadějným módním návrhářem Ricardo Torini pod značkou Ritore. Jejich společná cesta začala tvorbou limitovaných kolekcí, kterým Ricardo dá ten správný luxus, neboť již od roku 2007 provozuje vlastní atelier, ve kterém vytváří kvalitní obleky na míru a další oděvy pro muže i ženy. V roce 2011 zorganizoval první módní přehlídku své značky v centru DOX na akci „Proti šedi“. Po módní přehlídce byl Ricardo exkluzivním časopisem OK! Magazine označen za novou významnou osobnost mezi módními návrháři.

Můžete charakterizovat bussines módu jak by podle vás měla vypadat? Jaké volit barvy, materiál, doplňky?

Business móda by neměla působit upjatě jako stojan na šaty, ale přesto seriózně a profesionálně a určitě by neměla postrádat vtip. Mnohdy stačí malý, ale výrazný detail a zázrak je na světě. Dnešní business módě by neuškodila trochu více barev. Vždyť černá bude světu vládnout ještě mnoho let, tak proč si barvy neužít pokud zvolíme správný barevný odstín, který se hodí k našemu typu a naturelu.

Ovšemže na černé barvě není nic špatného, naopak dokáže perfektně podtrhnout ostatní barvy, odstín pleti, linii těla, dokáže ukázat to dobré a skrýt co má být skryto. A co se týče doplňků, určitě k business-looku patří. Správně zvolený pásek, boty, kabelka, šál, kožešinový límec, rukavice, brož a jiné šperky jsou hybnou silou pro docílení perfektního vzhledu. Chce to jen kritický pohled do zrcadla a doplňky vybírat opravdu jen střídmě.

Máte pocit, že současné ženy ví, co představuje takzvaná bussines móda? Co značka Ritore v tomto směru nabízí?

R.Torini: Věřím, že dnešní ženy mají představu o čem business móda je. Jen si myslím, že jejich představa o business módě je tak nějak pokřivená, ovšem ne jejich vinou. To co se již řadu let objevuje na našem trhu s konfekcí není v mnoha případech úplně v pořádku.

Emilia Swider: Současné ženy tento trend citlivě vnímají a chápou. To, co kolem sebe většinou slyším, není však pro „business módu“ zrovna příznivé. Co ženy, a nejen je, ale i muže na business módě děsí je přízrak nepohodlí. Plně je chápu, u konfekce tomu tak mnohdy je a proto se soustředím při své tvorbě na pohodlí osoby, která bude oděv nosit po celý den. Pokud se bude žena v šatech cítit pohodlně, může se pak soustředit na práci. Proto naše značka RITORE nabízí profesionální a seriózní oděvy z komfortních materiálů a kvalitním zpracováním pro pohodlné nošení.

Kde získáváte inspiraci k tvorbě nových návrhů?

Emilia Swider: Inspirace ke mně přichází téměř neustále, mnohdy i v momentech kdy ji paradoxně nejméně očekávám. Vždy mě to překvapí a o to víc pohání kupředu. Inspirací může pro mne být například shlédnutí klasického černobílého filmu, v němž se na scéně objeví silná sebevědomá žena a přesto je polapena do sítí mužského světa. Uvědomím si, že se mnoho od dob černobílého filmu ve společnosti nezměnilo. V tu chvíli přichází inspirace, současná žena.

R.Torini: V ženách! Moje maminka je mou věčnou inspirací! Jako malý kluk jsem často přemýšlel jak by moje krásná, hodná maminka mohla vypadat v šatech mých snů. Peněz jsme nikdy moc neměli a tak to s máminým šatníkem vypadalo všelijak až jsem jednoho dne zjistil, že navrhnout a ušít šaty mi nedělá problém a naplňuje mě štěstím. I když se dnes zabývám i tvorbou pro mužskou populaci, ženy pro mne zůstaly číslem jedna.

Před dvěma lety jste poprvé prezentoval své modely na přehlídce v centru DOX na akci "Proti šedi". Došlo od té doby k nějakému výraznému posunu ve vaší tvorbě?

R.Torini: Ano, tato akce byla pro mne určitým odrazovým můstkem. Účast na této akci mě utvrdila, že jsem na správné cestě a mám pocit, že jsem se od té doby posunul ve svém životě a tvorbě o pěkný kus dál. Začal jsem se více věnovat pracujícím ženám, které chtějí nechat promlouvat svou osobnost také prostřednictvím oděvu. Mám prostě rád, když mohu podtrhnout svou tvorbou přirozenou ženskou krásu.

Jak byste charakterizovala svůj styl? Podléháte módním trendům nebo volíte střih a materiál výhradně podle sebe?

Emilia Swider: Ano, trendy sleduji a vnímám, ale moje tvorba vychází výhradně z mých pocitů. Ruku v ruce s nápadem přichází i konkrétní barva a typ materiálu. Jenže, někdy je to přímo detektivní práce, protože není však vždy snadné vysněný materiál objevit. Přesto si vždy následný výběr materiálů a barev opravdu užívám.

Materiál totiž dotváří úplnou podobu našich modelů. Proto převážně volíme hedvábí, len, satén, vlnu, kašmír, mohér, ale i jiné kvalitní materiály s příměsí syntetických vláken, podporující jejich kladné vlastnosti. Jsou to materiály, které dýchají, jsou přírodní a proto se v nich člověk cítí pohodlně jako doma.

Jsou vaše modely určeny pouze manažerkám k obchodním příležitostem, na pracovní schůzky a jednání nebo jsou vhodné i pro denní nošení pro „obyčejnou“ ženu, do společnosti, na párty?

Emilia Swider: Soustředíme se sice na business módu, ale nezapomínáme na ženy manažerky, obchodnice, učitelky, matky a část modelů je určena i pro sportovní typy žen. Proto většina našich oděvů v sobě skrývá variabilitu. Žena tak bude krásná a bude se cítit pohodlně v zaměstnání i při rodinném nákupu.

Kam vaše tvorba směřuje do budoucna, co chystáte pro ženy na jaro (případně pro letní sezónu)?

Emilia Swider: Naše tvorba směřuje do budoucnosti současných žen a mužů. Jak rádi s úsměvem naši značku propagujeme sloganem „Oblečte svou budoucnost již dnes“. Naše oděvy se snažíme vytvářet s nadčasovou linií. Pro sezónu jaro/léto chystáme převážně oděvy ve stylu „dva v jednom“, „tři v jednom“ a multifunkční oděv. Tyto modely budou k vidění na přehlídce, kterou chystáme na březen.

R.Torini: Pro letošní jaro a léto máme nachystanou kolekci multifunkčního oblečení, o kterém se již Emilia zmínila. Co však neprozradila to jsou letní šaty s ruční malbou s oblíbenou tématikou, avšak pojatou nevšedním způsobem. Více zatím nemohu prozradit, nechte se překvapit, zvu vás na přehlídku 14.března!

Kde si lze vaše modely objednat nebo koupit?

Naše modely lze objednat nebo zakoupit na již zmíněné připravované akci nebo přímo v atelieru RITORE nebo prostřednictvím internetového obchodu.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video