Neaktuální trvalé bydliště vás může stát i desetitisíce! | e15.cz

Neaktuální trvalé bydliště vás může stát i desetitisíce!

ZDROJ: Ženy - E15

Ženy.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pro řadu lidí je trvalé bydliště jen formálním údajem, který není potřeba měnit pokaždé, když se přestěhují. „Bohužel je tato jejich domněnka může přijít velice draho, a to až na několik desítek tisíc korun,“ upozorňuje Mgr. Rostislav Kovář z bezplatného poradenského portálu poradnaveritele.cz.

Udělejte si pořádek v dokumentech, překazíte tak milionové kšefty vymahačům dluhů, vzkazují lidem právníci

Doslova na vlastní peněženku to můžete poznat především v souvislosti s vymáháním dlužných pokut a různých jiných, a to i promlčených pohledávek. Právě staré dluhy, které třeba i deset let nikdo nevymáhal, se v poslední době stávají zrádnou pastí i pro lidi, kteří si jinak své závazky pečlivě hradí.

Centrální evidence obyvatel

Byznys s promlčenými pohledávkami živí velmi dobře řadu firem, mezi ty nejznámější patří například WLG Invest a. s., Stay Active INC ale i řada jiných. Princip je poměrně jednoduchý. Společnost odkoupí staré pohledávky od některého bankovního či pojišťovacího subjektu, poté je zažaluje u soudu a čeká na to, kolik dlužníků se bude proti jejím praktikám včas bránit, kolik zaplatí a kolik lidí se o svém závazku vůbec nedozví, protože nemá v pořádku své trvalé bydliště.

„Soud nejprve pošle platební rozkaz na adresu udanou věřitelem. Pokud se mu platební rozkaz vrátí jako nedoručitelný, pokusí se doručit obsílku znovu, a to na adresu, která je uvedená jako trvalé bydliště v Centrální evidenci obyvatel. Ta je totožná s adresou v jeho občanském průkazu. Jestliže není dlužník zastižen ani na této adrese, pak soud platební rozkaz zruší a nařídí jednání. Předvolání soudu se pak opět posílá na adresu uvedenou v Centrální evidenci obyvatelstva. Pozvánka se v takovém případě doručuje tzv. fikcí, tímto krokem se má po právní stránce za to, že dokumenty byly doručeny. Dlužník však fakticky o ničem neví a přichází tak o svoji jedinou možnost se bránit.“ Popisuje častou praxi Kovář.

Dlužníka najde až exekutor

A to jen proto, že nemá v pořádku své trvalé bydliště, nebo si nezajistí doručování pošty na aktuální adresu, kde se přechodně zdržuje! Přijde tak o možnost podat proti soudem nařízenému platebnímu rozkazu včasný odpor. U promlčených pohledávek se tak zcela zbytečně připraví o desítky tisíc, které by vůbec platit nemusel.

„Na naší poradenské lince denně řešíme hned několik dotazů, jak se lze bránit proti soudem nařízené exekuci. Při bližším prozkoumání případu obvykle vyjde najevo, že se klienti nezdržují v místě trvalého bydliště nebo si z nějakého důvodu nepřebrali poštu, a tím pádem se o žalované částce včas nedozvěděli. Bohužel v této fázi případu je na účinnou obranu již pozdě.“ Popisuje Kovář nejčastější případy.

Řešením jsou datové schránky

Na základě zákona 300/2008 Sb., který se týká informačního systému datových schránek, mají instituce povinnost doručovat přednostně právě sem. „Pokud se tedy nebudete delší dobu zdržovat na adrese trvalého bydliště, určitě se vám vyplatí zřídit si datovou schránku, abyste se o případné komunikaci ze strany státní správy včas dozvěděli.“

Doporučuje jednoduché řešení Kovář. Zřízení datové schránky je přitom pro občany zdarma a lze tak učinit na místech CzechPoint – obvykle tedy na každé poště.

Autor: Ženy.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video