Práce z domova | e15.cz

Práce z domova

ZDROJ: Ženy - E15

Mgr. Iveta Sigmundová (Moje Psychologie)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zájem o práci z domova roste. Kancelář z obýváku začala být v kurzu hlavně v době krize. Práce z domova má výhody, ale i mnoho nevýhod, a není vhodná pro každého, upozorňuje personalistka Iveta Sigmundová.

Pro práci z domova se lidé rozhodují z různých důvodů – pro některé je to možnost přivýdělku, tedy jakýsi „vedlejšák“, ale může jít i o klasický pracovní poměr formou tzv. home office nebo kombinovanou formu běžného zaměstnání, jež se dá částečně vykonávat z domova. Práce z domova má své plusy i minusy. Hlavní výhodou je finanční a časová úspora. Člověk nikam nedojíždí, ušetřený čas věnuje práci a finanční úspory vynaloží jinam. Kromě toho průzkumy ukazují, že doma pracují lidé intenzivněji a produktivněji.

Nejsou rušeni kolegy a mohou si práci zorganizovat tak, jak potřebují. Avšak pokud se člověku organizace práce vymkne z ruky a ztratí kontrolu nad pracovním režimem, má problém. „Já to pak někdy dodělám,“ odsouvají někteří pracovní povinnosti. Omlouvání a přesouvání úkolů a povinností „na někdy“ časem uhasí veškerá dobrá předsevzetí, podobně jako novoroční plány. Proto chcete-li pracovat z domova, je nutné mít určitou míru odpovědnosti a vlastní sebekontroly a stanovit si plán: kolik, případně co všechno, musím tento den udělat.

Nejlepší je stanovit si plán denní a případně i týdenní. Obzvlášť profese volnějšího charakteru přímo nabízejí možnosti neustálého odsouvání, proto je důležité mít silnou vůli. Někomu pomáhá metoda motivace typu: „Nejprve musím udělat toto kvantum práce a pak se půjdu odměnit.“ Nelze jednoznačně říct, pro který osobnostní typ je práce z domova vhodnější, a pro koho je naopak úplně nevhodná. Je to velmi individuální. Faktem ovšem je, že pokud kolem sebe potřebujete opravdu velké množství lidí a cítíte se jako ryba ve vodě tehdy, když jste v centru dění, nebude pro vás tento styl práce nejlepší volbou.

Jestliže se přikláníte k práci formou home office a styl vaší práci to umožňuje, zkuste to. Současná technika a ekonomická situace vám jednoznačně napomáhají a vy i váš zaměstnavatel můžete po čase zjistit, že doma uděláte mnohem víc práce než v kanceláři. Než však s tímto nápadem zamíříte za svým nadřízeným, měli byste mít jasnou představu o tom, co taková zkouška přinese vám a samozřejmě i vašemu šéfovi, případně firmě jako takové.

Tato představa musí být podložena reálnými údaji, tedy: porovnejte si výhody, případně i nevýhody takové práce, plán, způsob odevzdání práce, kontrolu, naváznost na práci dalších kolegů a podobně. Zkuste ušetřit vašemu nadřízenému čas, tak aby důvody „pro“ nemusel vymýšlet sám. Budete pak mít větší jistotu, že dostanete povoleno home office alespoň zkusit. Mějte na paměti, že práce z domova je možná jen v případě oboustranné důvěry, tedy tam, kde panují dobré vztahy mezi vedením a podřízenými.

Pozor však i na opačný efekt práce z domova. Může se stát i to, že vás domácí pracovní úkoly a činnosti natolik vtáhnou a zabaví, že přestanete odpočívat a budete stále jen pracovat a pracovat. Je to stejně negativní efekt jako „lenošení“, proto je důležité naučit se zavčas oddělit „domácí pracovní život“ od toho osobního – například tím způsobem, že si vhodně zorganizujete své pracovní prostředí a včas připravíte ostatní členy domácnosti na svůj způsob práce.

Autor: Mgr. Iveta Sigmundová (Moje Psychologie)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video