Přečerpali jste kontokorent? Zaplaťte a pořádně. | e15.cz

Přečerpali jste kontokorent? Zaplaťte a pořádně.

ZDROJ: Ženy - E15

Dana Chytilová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Využíváte debetního zůstatku u běžného účtu? Pak si dávejte pozor, ať nečerpáte příliš.

Můžete lehce sklouznout do nepovolených částek a porušit tak smlouvu. A za to pořádně zaplatíte! V každé bance, která povoluje debetní zůstatek běžného účtu (tedy tzv. kontokorentní úvěr), najdete i položku za jeho překročení. Přečerpáním úvěrového rámce jednáte proti pravidlům. Což vás vyjde pěkně draho.

„Ve smlouvě o vedení běžného účtu či povoleného přečerpání se klient zavazuje k udržování dostatečného zůstatku na účtu, aby se nemohl do nepovoleného debetu dostat,“ vysvětluje Pavel Hejzlar z tiskového oddělení ČSOB. V praxi to znamená, že alespoň jednou za rok (například ale v eBance nebo v Komerční bance jednou za půl roku) musí mít klient na účtu kladný zůstatek. Jestliže využíváte mínusových hodnot i ke konci této doby splatnosti, banka vás o tom tak s měsíčním předstihem informuje, abyste měli dost času na úhradu a neporušili tak smluvní podmínky. Doporučeno také je, abyste nikdy nevyužili kontokorent celý, protože není těžké jej pak nechtěně přečerpat.

Jak?


Čerpali jste daný měsíc hodně do mínusu? Možná nebudete mít na jeho konci dostatek peněz na úhradu poplatků spojených s používáním účtu, pohybů na účtu, úroků za čerpání kontokorentu,… Další možností, jak se dostat do zakázaných čísel, je použít embosovanou kartu pro takzvané neautorizované transakce, to znamená přes „žehličku“.

A co takhle vybrat hotovost na pobočce, a pak ihned z bankomatu, ještě dřív, než se aktualizuje zůstatek? Toto už se však nedá přičítat vaší nevědomosti. Pochopitelně že můžete najít ještě další varianty, jak obelstít limity, nemusí se to však vyplatit. Kromě peněz ztratíte i svou dobrou pověst u banky.

Poprvé. Podruhé. Potřetí. Soud.
Podívejme se, jak konkrétně bude celý proces vymáhání dluhu vypadat. Banka vás o přečerpání kontokorentu nejprve upozorní telefonicky, mailem nebo písemně. Tato upomínka vás nemusí stát vůbec nic nebo i několik set korun.  Například pracovníci Živnostenské banky, Komerční banky a Volksbank se s vámi budou chtít nejdřív domluvit bezplatně. Nezapomeňte také, že od data vzniku nepovoleného debetu vám budou účtovány sankční úroky, které nejsou nijak zanedbatelné: 30 % p.a. je drahá daň za neznalost či vypočítavost.

V případě, že nereagujete na první upomínku, vyzve vás banka zpravidla ještě podruhé a potřetí. Pokud ani pak debet neuhradíte, očekávejte výpověď smlouvy o poskytnutí úvěru, samozřejmě s povinností vše dorovnat. Pokud máte ručitele, bude samozřejmě vyrozuměn i ten. Banka se tak chrání proti jeho dalšímu prohlubování.

Nezalekli jste se vy, případně váš ručitel, ani této výzvy? Pak nastupuje takzvaný institut započtení. To znamená, že vlastníte-li v bance více účtů, strhne si banka peníze z nich. Tedy pokud vykazují dostatečný zůstatek. Nepočítejte s tím, že vás banka nechá volně nakládat s platební kartou. Opakovaně jste nezaplatili? Kartu vám zablokuje.

„V rámci vymáhání pohledávky je banka oprávněna požádat zaměstnavatele dlužníka o Dohodu o srážkách ze mzdy. V krajním případě se pohledávka řeší jejím postoupením inkasní agentuře nebo soudním vymáháním,“ doplňuje Tomáš Kofroň z tiskového oddělení Raiffeisenbank.

Poplatky spojené s čerpáním nepovoleného debetu
Banka Cena upomínky, výzvy Sankční úrok za nepovolený debet (v % p.a.)
Česká spořitelna
(profil, názory)
300 Kč první, 400 Kč druhá, 600 Kč třetí 25
ČSOB
(profil, názory)
30 Kč výzva, po 14 dnech 100 Kč upomínka 30
eBanka
(profil, názory)
100 až 500 Kč podle výše přečerpané částky 29
GE Money Bank
(profil, názory)
200 Kč za upomínku + 25 Kč za každý den čerpání nepovoleného debetu 30

HVB Bank
(profil, názory)
zdarma 13,75
Komerční banka
(profil, názory)
zdarma 25
Raiffeisenbank
(profil, názory)
100 Kč 24,1
Volksbank
(profil, názory)
upozornění zdarma, 200 Kč první upomínka, 400 Kč druhá upomínka, 600 Kč třetí upomínka 18
Živnostenská banka
(profil, názory)
první 2 dny zdarma, 3. den 200 Kč, 10. den 300 Kč 25
Zdroj dat: banky


Autor: Dana Chytilová
Uvedeno ve spolupráci se serverem Peníze.cz

Autor: Dana Chytilová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video