Překážky, které vás nejvíc zdržují při práci | e15.cz

Překážky, které vás nejvíc zdržují při práci

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ten dělá to, a ten zas tohle… a každému se občas stane, že mu nejde práce od ruky a nestíhá zadané úkoly. Někdo je v práci „svým pánem“ a záleží jen na něm, jak s pracovním časem naloží, jiný dělá ve výrobě, kde se musí srovnat s ostatními.

Radit pokladní v hypermarketu, jak si má zorganizovat práci? Tam zdržují spíše zákazníci, kteří loví peněženku či platební kartu teprve ve chvíli, kdy je nákup namarkovaný. A takový zaměstnanec u pasu nemá mnohdy ani čas přemýšlet o tom, co by mohlo zdržovat od práce.

Řemeslníci a zemědělci mají také specifické profese – zdržovat je může počasí, nekvalitní materiál. Pravdou je, že ten, kdo je sobě šéfem i zaměstnancem, mnoho času nepromarní: pro něj především je čas vyjádřen penězi.

Počítačový národ

Profesí, u kterých je pracovním místem kancelář s počítačem, je víc než dost. A tak mnozí znají dobře dny, kdy se vrší úkoly jeden na druhý, termíny se krátí, a práce jaksi neubývá. Spíše přibývá stresu a nervozity, chyb a zmatků.

Někde je zakopaný pes: buď je úkolů opravdu příliš, nebo vás něco od práce neustále odvádí a zdržuje. Počítače měly práci zjednodušit, někdy to ale vypadá, že je tomu naopak – že od práce zdržují, protože nabízejí spoustu lákadel.

Bez připojení k internetu snad už neexistuje žádný počítač, a všichni se v tomto virtuálním světě pohybujeme možná víc, než je zdrávo. Nabídek na rozptýlení nepřeberně, a pokud se místo práce věnujete brouzdání zajímavostmi, čas přímo pádí.

Soukromé aktivity do zaměstnání nepatří

Prohlížet si v práci soukromou poštu (případně na ni odpovídat), sledovat zajímavá videa na Youtube, mrknout se do denního tisku, zavolat přes Skype domů, je-li vše v pořádku – i kdyby vám to zabralo jen půlhodinu denně, je to víc jak jeden pracovní den v měsíci, který může citelně chybět (a za rok jsou to skoro dva pracovní týdny!).

Zkoušet „dojet“ rozehranou hru od večera na firemním počítači je snad výjimečný případ, a vypracovávat si soukromé úkoly a přípravu ke zkouškám vám zabere tolik času, že na pracovní záležitosti nezbývá příliš času. Blížící se termín vás začne strašit ve chvíli, kdy už budete nervózně dumat, do čeho se pustit nejdřív.

Špatně rozvržené úkoly

I když se jedná o jednodušší úkol, vždy je dobré si správně naplánovat postup (pořadí úkolů), a toho se pak opravdu držet. Nepřebíhejte chaoticky od jednoho k druhému. Důležité je si připravit všechny potřebné materiály, či aspoň přesně vědět, kam sáhnout pro potřebné.

Musíte-li kontrolovat pracovní poštu, stačí po hodině, protože probírání mailů každou čtvrthodinu vám zabere spoustu času. Nedůležité hovory zkraťte na zdvořilostní minimum, a pokud vás bude po pár hodinách zmáhat únava, dopřejte si krátkou přestávku s protažením těla.

Nepořádek na stole, nepořádek v počítači

Mít na stole přetékající štosy papírů rozhodně nesvědčí o vaší pracovní výkonnosti. Těžko v nich rychle najdete to, co zrovna potřebujete. Zakládat dokumenty do šanonů není zbytečnost, pokud máte vše označené tak, aby se v papírech (v případě vaší nepřítomnosti) vyznali i kolegové.

Nepřehledně ukládané soubory v počítači vám dokážou pěkně zamotat hlavu při jejich hledání. Než všechno v jednom chumlu, vytvořte si pojmenované jednotlivé složky pro soubory stejného typu (smlouvy, návrhy a podobné).

Jak přibývá dokumentů, je nutné i přehledné zálohování. Ztracené dokumenty se těžko hledají a obnovují, někdy se ani nepodaří k nim dostat. Ukládejte práci průběžně, ušetříte si čas i v budoucnu.

Pracovní plocha nemusí být plná

Jistě jste si všimli, jak si počítačový lid dokáže vyzdobit pozadí plochy zvířátky, západy slunce nad mořem, příšerkami a jinými pitvornostmi. Pokud jsou pak ještě na ploše desítky různobarevných ikonek, nevyzná se v tomhle slepenci ani tvůrce.

Přehledně uspořádané ikonky s tím, co nejčastěji potřebujete k práci, vám bohatě postačí. Myslete také na to, že v případě vaší nemoci bude potřeba dostat se k nějakým dokumentům, a čím přehlednější bude přístup k nim, tím méně zmatků vyvstane.

Klábosení a lenošení

Od práce zdržují často a nejvíc: návštěvy kolegů po kancelářích a klábosení o všem možném. Chvilka tady, čtvrthodinka jinde, zastavení na chodbě, krátký pohovor u kantýny a půl dne je pryč. Ono se to pěkně povídá, obzvlášť přijdou-li na přetřes všelijaké pikantní historky z firmy.

A lenošení? Máte-li nechuť k práci, kterou děláte, netrapte se, a najděte si raději něco jiného. Lenošit v práci, nebo jen činnost předstírat, to unaví časem každého. A pokud vás načapá šéf, rozhodně nebude mít pochopení. Mohl by vás potom zdržovat od práce oznámením, že si v budoucnu můžete klidně lenošit doma.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video