Přenosný počítač. Co koupit? Tablet, netbook nebo klasický notebook? | E15.cz

Vše o realitách

Vše o  realitách Vstoupit do speciálu

Přenosný počítač. Co koupit? Tablet, netbook nebo klasický notebook?

Přenosný počítač. Co koupit? Tablet, netbook nebo klasický notebook?

Josef Kraus

Chcete mít přenosný počítač pro práci či zábavu často s sebou? Pak je vhodné zauvažovat, jaké máte požadavky, jaký typ zařízení si koupíte a nač jej potřebujete.

Nejprve si představíme, co se skrývá pod jednotlivými názvy přenosných počítačů, a následně si charakterizujeme, k čemu se hodí, a přiblížíme si technické specifikace. To by mělo vést k tomu, že se při koupi rozhodnete co možná nejlépe podle vlastních potřeb, tužeb a možností.

Co je co?

Začneme tabletem. Tablet je přenosné zařízení, které vstoupilo na trh velice nedávno a jeho hlavním průkopníkem byla společnost Apple se svým produktem iPad. Právě iPad odstartoval boom tabletů, pročež je ostatní technické firmy začaly rovněž vyvíjet a vyrábět. Tablet je jednoduché zařízení v podobě placky, jejíž téměř celý povrch zabírá pouze displej. Tablety samy o sobě nedisponují klávesnicí, takže veškeré ovládání probíhá pomocí dotykové obrazovky. Vše je podřízeno maximální mobilitě a jednoduchosti.

Slovem netbook se obecně myslí něco jako úplně miniaturní notebook, tedy klasický přenosný rozevírací počítač s klávesnicí a plnohodnotným operačním systémem. Netbook je charakteristický dlouhou výdrží na baterii, což je ale vykoupeno sníženým výpočetním výkonem. Velikost jeho displeje bývá kolem 10 či 11 palců, takže i klávesnice je miniaturní a na dlouhé psaní to není.

Oproti tomu klasický notebook je úplným pracovním nástrojem s vysokým výkonem, ale také většími rozměry a vahou, což snižuje jeho mobilitu.

K čemu je tablet a nač jej využívat?

Pokud potřebujete na přenosném počítači skutečně pracovat, pak na tablet v té podobě, jak jej nyní známe od Applu či jeho konkurentů, zapomeňte. Tablet je hlavně o zábavě a konzumování informací, nikoli o tvorbě. Kvůli absenci klávesnice toho na displeji příliš nenapíšete, pouze krátké a jednodušší věci typu e-mailu, webové adresy apod.

Chcete-li vytvářet klasickou kancelářskou činnost v terénu, pak tablet není pro vás. Je spíše na úrovni větších smartphonů, navíc s různými omezeními. Pokud ale chcete přenosný počítač pro poslech hudby, hraní her, prohlížení webů, čtení zpráv a e-mailů nebo sledování filmů, pak tablet se svými malými rozměry, vahou a elegancí je přesně pro vás.

Netbook – rozumný kompromis

Pokud potřebujete počítač na víc než jen sledování filmů, prohlížení webu a hraní her, ale přitom si ceníte malých rozměrů, pak pro vás netbook může být rozumným kompromisem. Nabízí plnohodnotný operační systém, takže na něm zastanete prakticky veškerou kancelářskou i jinou práci.

Příjemná bývá rovněž cena, která je výrazně nižší jak u výkonnějších notebooků a srovnatelná s lacinějšími tablety (oproti iPadu je většina netbooků dokonce levnější). To, co může být výhodou, je ale zároveň také slabinou. Menší rozměry a větší výdrž baterie značně omezují výkon přístroje.

Náročnější software či hry na netbooku nespustíte. Rovněž malá obrazovka může lidem s horším zrakem vadit. Rozměry klávesnice jsou pak velice nepohodlné především pro mužské ruce, ale i těm drobnějším ženským po čase začne vadit. Psát na ní delší texty je tak skutečně sebemrskačství.

Notebook je výkonný, ale velký a drahý

Klasický notebook není žádným kompromisním zařízením, ale plnohodnotným přístrojem s výkonem často shodným se stolními počítači. Existuje velké množství variací s různými rozměry, vybavením, designem i výkonem. Vybrat si tak můžete přesně dle svých požadavků, nároků či finančních možností.

Notebook nabízí pohodlnou klávesnici a díky rozměrům displeje a výpočetnímu výkonu na něm můžete splnit úplně všechnu práci a pobavit se filmy, hudbou či náročnými hrami. Větší rozměry ale oproti tabletu či netbooku snižují mobilitu notebooku. Ne vždy a ne každý se chce tahat s velkým a relativně těžkým počítačem.

Suma sumárum

Na závěr si výše uvedené shrneme a určíme, které z přenosných zařízení je pro vás to nejvhodnější. Tablet je v podstatě hračka, která má zajímavý design, ovládání, tvoří image uživatele, který na něm většinu času stráví matláním prstem po obrazovce, čtením webu a sledováním filmů.

Netbook je dobrý jak pro práci, tak pro zábavu, i když nenabízí takové pohodlí tabletu a takový výkon a pracovní podmínky jako notebook. Dokáže ale konkurovat dobrou cenou a příznivým kompromisem mezi mobilitou, velikostí a výkonem. Pokud nepotřebujete na netbooku hodiny v kuse psát a pracovat, pak je dobrou volbou.

Klasikou v podobě notebooku nemáte co ztratit, pokud potřebujete na počítači skutečně naplno pracovat. V takovou chvíli překousnete i větší rozměry a váhu přístroje, protože primární je pracovní efektivita a výkon stroje. Hledáte-li pouze zábavu nebo naopak extrémní mobilitu, pak pro vás v současné době notebook není úplně tím ideálním řešením.

Autor: Josef Kraus
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!