Přenosný počítač. Co koupit? Tablet, netbook nebo klasický notebook? | e15.cz

Přenosný počítač. Co koupit? Tablet, netbook nebo klasický notebook?

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chcete mít přenosný počítač pro práci či zábavu často s sebou? Pak je vhodné zauvažovat, jaké máte požadavky, jaký typ zařízení si koupíte a nač jej potřebujete.

Nejprve si představíme, co se skrývá pod jednotlivými názvy přenosných počítačů, a následně si charakterizujeme, k čemu se hodí, a přiblížíme si technické specifikace. To by mělo vést k tomu, že se při koupi rozhodnete co možná nejlépe podle vlastních potřeb, tužeb a možností.

Co je co?

Začneme tabletem. Tablet je přenosné zařízení, které vstoupilo na trh velice nedávno a jeho hlavním průkopníkem byla společnost Apple se svým produktem iPad. Právě iPad odstartoval boom tabletů, pročež je ostatní technické firmy začaly rovněž vyvíjet a vyrábět. Tablet je jednoduché zařízení v podobě placky, jejíž téměř celý povrch zabírá pouze displej. Tablety samy o sobě nedisponují klávesnicí, takže veškeré ovládání probíhá pomocí dotykové obrazovky. Vše je podřízeno maximální mobilitě a jednoduchosti.

Slovem netbook se obecně myslí něco jako úplně miniaturní notebook, tedy klasický přenosný rozevírací počítač s klávesnicí a plnohodnotným operačním systémem. Netbook je charakteristický dlouhou výdrží na baterii, což je ale vykoupeno sníženým výpočetním výkonem. Velikost jeho displeje bývá kolem 10 či 11 palců, takže i klávesnice je miniaturní a na dlouhé psaní to není.

Oproti tomu klasický notebook je úplným pracovním nástrojem s vysokým výkonem, ale také většími rozměry a vahou, což snižuje jeho mobilitu.

K čemu je tablet a nač jej využívat?

Pokud potřebujete na přenosném počítači skutečně pracovat, pak na tablet v té podobě, jak jej nyní známe od Applu či jeho konkurentů, zapomeňte. Tablet je hlavně o zábavě a konzumování informací, nikoli o tvorbě. Kvůli absenci klávesnice toho na displeji příliš nenapíšete, pouze krátké a jednodušší věci typu e-mailu, webové adresy apod.

Chcete-li vytvářet klasickou kancelářskou činnost v terénu, pak tablet není pro vás. Je spíše na úrovni větších smartphonů, navíc s různými omezeními. Pokud ale chcete přenosný počítač pro poslech hudby, hraní her, prohlížení webů, čtení zpráv a e-mailů nebo sledování filmů, pak tablet se svými malými rozměry, vahou a elegancí je přesně pro vás.

Netbook – rozumný kompromis

Pokud potřebujete počítač na víc než jen sledování filmů, prohlížení webu a hraní her, ale přitom si ceníte malých rozměrů, pak pro vás netbook může být rozumným kompromisem. Nabízí plnohodnotný operační systém, takže na něm zastanete prakticky veškerou kancelářskou i jinou práci.

Příjemná bývá rovněž cena, která je výrazně nižší jak u výkonnějších notebooků a srovnatelná s lacinějšími tablety (oproti iPadu je většina netbooků dokonce levnější). To, co může být výhodou, je ale zároveň také slabinou. Menší rozměry a větší výdrž baterie značně omezují výkon přístroje.

Náročnější software či hry na netbooku nespustíte. Rovněž malá obrazovka může lidem s horším zrakem vadit. Rozměry klávesnice jsou pak velice nepohodlné především pro mužské ruce, ale i těm drobnějším ženským po čase začne vadit. Psát na ní delší texty je tak skutečně sebemrskačství.

Notebook je výkonný, ale velký a drahý

Klasický notebook není žádným kompromisním zařízením, ale plnohodnotným přístrojem s výkonem často shodným se stolními počítači. Existuje velké množství variací s různými rozměry, vybavením, designem i výkonem. Vybrat si tak můžete přesně dle svých požadavků, nároků či finančních možností.

Notebook nabízí pohodlnou klávesnici a díky rozměrům displeje a výpočetnímu výkonu na něm můžete splnit úplně všechnu práci a pobavit se filmy, hudbou či náročnými hrami. Větší rozměry ale oproti tabletu či netbooku snižují mobilitu notebooku. Ne vždy a ne každý se chce tahat s velkým a relativně těžkým počítačem.

Suma sumárum

Na závěr si výše uvedené shrneme a určíme, které z přenosných zařízení je pro vás to nejvhodnější. Tablet je v podstatě hračka, která má zajímavý design, ovládání, tvoří image uživatele, který na něm většinu času stráví matláním prstem po obrazovce, čtením webu a sledováním filmů.

Netbook je dobrý jak pro práci, tak pro zábavu, i když nenabízí takové pohodlí tabletu a takový výkon a pracovní podmínky jako notebook. Dokáže ale konkurovat dobrou cenou a příznivým kompromisem mezi mobilitou, velikostí a výkonem. Pokud nepotřebujete na netbooku hodiny v kuse psát a pracovat, pak je dobrou volbou.

Klasikou v podobě notebooku nemáte co ztratit, pokud potřebujete na počítači skutečně naplno pracovat. V takovou chvíli překousnete i větší rozměry a váhu přístroje, protože primární je pracovní efektivita a výkon stroje. Hledáte-li pouze zábavu nebo naopak extrémní mobilitu, pak pro vás v současné době notebook není úplně tím ideálním řešením.

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery