Sedavé zaměstnání a rizika s ním spojená. Jak se jim vyhnout? | e15.cz

Sedavé zaměstnání a rizika s ním spojená. Jak se jim vyhnout?

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V zaměstnání své tělo často vystavujeme nepřirozeně dlouhé době sezení, která znamená značný nápor pro náš organismus - nejen pro záda, krční páteř a oči, ale především také pro kardiovaskulární systém a srdce. Pokud např. kancelářské zaměstnání, sezení se asi nevyhnete, ale negativní dopad na váš organismus můžete zmírnit dodržováním několika jednoduchých pravidel.

Pohyb v práci, sport po práci

„Sedavé zaměstnání umocněné nezdravou stravou a nedostatkem pohybu může i u relativně zdravého člověka vést ke zdravotním nepříjemnostem a potížím. Tyto dopady lze s potřebnou dávkou vůle účinně eliminovat. Pro vyvážení nezdravého dopadu sedavého zaměstnání je třeba zaměřit se na dvě hlavní oblasti našeho života – stravu s pitným režimem a pohyb a sport,“ upozorňuje poradkyně projektu Žij zdravě pro výživu a zdravý životní styl Ing. Tereza Masná.

V práci je zejména důležité správně sedět, to znamená nehrbit se, ale sedět rovně. Rovného sezení můžeme docílit za pomoci sedících pomůcek – míčků na oporu bederní oblasti. Minimálně jednou za 45 minut bychom měli vstát od pracovního stolu, projít se, protáhnout si končetiny a páteř. Pracovní židli můžeme v průběhu dne zaměňovat za balón na sezení. Ten zároveň poslouží jako sezení. Ten zároveň poslouží jako velmi dobrá pomůcka k protažení končetin a uvolnění zad.

Cílem sportování v popracovní době by mělo být uvolnění těla. Sport by měl sloužit hlavně jako zábava a relaxace. Pokud rádi běháte, je ideálním sportem právě běh. Prostředí, ve kterém sport provozujeme, je taky důležité. Je rozdíl mezi během v lese a podél hlavní silnice v době večerního provozu. Některé sporty lze provozovat i doma, ale většinou se doporučuje navštívit třeba posilovnu, plavecký bazén nebo tělocvičnu. V domácím prostředí se můžete cítit uvolněněji než v tělocvičně, v návalu domácích prací se však ke cvičení nemusíte vůbec dostat. A i běžným domácím úklidem spalujete kalorie a alespoň částečně sportujete.

Strava a pitný režim

Správným jídlem a pitným režimem lze pozitivně ovlivnit schopnost koncentrace, duševní schopnosti a odolnost vůči stresu. Můžete to vypozorovat během oběda. Pokud si v letním počasí dáte k obědu např. svíčkovou se šesti, bude se vám chtít po takovém obědě spát a tělo bude unavené. Zatímco když si objednáte například salát s masem, pocit únavy a zmoženosti z jídla se nedostaví. Právě tzv. potrava pro mozek (z angl. brainfood) je taková strava, která pomáhá k optimálnímu fungování mozku a nervové soustavy.

Nezanedbatelným efektem je také návrat tělesné vitality a pohody. „Pro konstantní přísun energie se doporučují tři pravidelná větší jídla denně plus jedna až dvě svačiny. Pro udržení vitality je nezbytné upřednostňovat přírodní, co nejméně zpracované potraviny, ve kterých je obsažena glukóza spolu s vlákninou. Co se týče pitného režimu, základem je pít čistou neperlivou vodu pokojové teploty. Voda by neměla být ledová, protože ledové nápoje ochlazují tělo a tím zpomalují metabolismus. To platí i pro pivo a alkoholické nápoje. Tvrdý alkohol, víno i pivo nejsou součástí pitného režimu, jsou pouze „chuťovým doplňkem“ stravy. Z hlediska výkonnosti při duševní činnosti není konzumace alkoholu doporučována, jelikož alkohol ničí mozkové buňky,“ upozorňuje Ing. Tereza Masná. “ doporučuje Ing. Tereza Masná.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video