Svět leváků – život na opačné straně | e15.cz

Svět leváků – život na opačné straně

ZDROJ: Ženy - E15

Regina Rothová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zkuste si, s jakými obtížemi se setkává menšinová část populace, která vykonává činnosti opačnou rukou. Například klika na dveřích, otvírání dveří u autobusů, počítačová myš, stolování v restauracích atd. Větší problémy se dají pozorovat u dětí.

10 až 15 % populace je levorukých

Většinou se dominance ruky vyhraní mezi pátým a šestým rokem života dítěte. Nevyhraněná dominance ruky je důvodem k odkladu školní docházky. Zhruba u 2 % populace k jejímu vyhranění nedojde, pak je vhodné řídit se dominancí oka a nohy, a pokud ani ty nejsou vyhraněné, je vhodné přiklonit se k pravé ruce. Rozhodně není dobře psát či kreslit oběma rukama,“ zdůrazňuje speciální pedagog Mgr. Světlana Drábová. Naštěstí je v dnešní době násilné přeučení leváka na praváka už minulostí a pedagogové jsou dobře informováni o schopnostech a možnostech levorukých dětí. I přes dostatečnou osvětu však stále narážejí malí leváci na mnoho nepříjemných situací a nedorozumění.

Největší chybou rodičů je intuitivní podávání věcí do pravé ruky nebo ukazování praktické činnosti pravou rukou. Děti, které to táhne používat levou, jsou z toho zmatené a zkoušejí to pravou i levou rukou. Podobným případem je, když pozorují své rodiče praváky nebo kamarády a vidí je používat pravou ruku. Nechtějí vyčnívat z řady nebo se odlišovat, a proto zkoušejí věci dělat také pravou rukou, i když se při tom necítí přirozeně. S dalšími obtížemi se levoruké děti setkávají při nástupu do školy. Učit se psát první písmenka inkoustem je pro ně náročné. Problémy mají i při rýsování, kde nevidí na čísla a kvůli tomu jsou často jejich úkoly nepřesné, přerušované nebo kostrbaté. Levákům se ve škole podobně nedaří i při kreativních předmětech, například při střihání nůžkami přizpůsobenými pro praváky. Celková nešikovnost při manipulaci se školními pomůckami a zaostávání za spolužáky mohou mít negativní dopady na psychiku dítěte.

Jak přistupovat k levorukým dětem?

Pokud máte doma leváka, je třeba mu vysvětlit, že je úplně normální, že používá jinou ruku než vy. Dítě se pak nebude cítit pod tlakem a odlišně od svých kamarádů. Nejdůležitější je přistupovat k němu s trpělivostí a láskou. Aby zvládlo další milník ve svém životě v duševní i fyzické pohodě, pořiďte mu školní pomůcky pro leváky. Usnadní mu školní úkoly. Pera, nůžky a ořezávátka, dostanete i v klasickém papírnictví. Speciálnější pomůcky jako pravítko a sešity seženete ve specializovaných internetových obchodech pro leváky. Když bude dítě starší, je dobré mít i kuchyňské potřeby ve variantě pro leváky (například škrabku na brambory, otvírák konzerv nebo nůž na chléb). Vše půjde snadněji.

Zajímavosti o levácích

* 10 až 15 % populace je levorukých
* V mnoha částech světa (Indie, Indonésie) je neslušné jíst levou rukou nebo jí přijímat dary
* Eskymáci považují levoruké lidi za čaroděje
* V minulosti bylo v církevním prostředí leváctví považováno za vliv ďábla
* Kalhoty, které mají jen jednu zadní kapsu, ji mají vždycky na pravé straně

Slavní leváci

Politici: Julius Caesar, Jana z Arku, princ Charles, Winston Churchill, Fidel Castro
Spisovatelé a filozofové: Herbert George Wells, Friedrich Nietzsche, Franz Kafka
Průmyslníci a obchodníci: Henry Ford, Bill Gates
Sportovci: John McEnroe, Martina Navrátilová, Pelé, Diego Maradona
Hudebníci: Paul McCartney, Kurt Cobain, George Michael, Sting
Herci a režiséři: Bruce Willis, Whoopi Goldberg, Tom Cruise, Robert De Niro, Gary Oldman

Autor: Regina Rothová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video