Telefonování jako sociální fobie. Jak se zbavit strachu? | e15.cz

Telefonování jako sociální fobie. Jak se zbavit strachu?

ZDROJ: Ženy - E15

Lucie Lupačová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Máte strach zavolat někomu neznámému? Děsí vás představa, že telefonujete před cizími lidmi? Donekonečna odkládáte každý hovor, a když už není zbytí a musíte zatelefonovat, dělá se vám špatně, bolí vás břicho, buší srdce, potíte se nebo červenáte? V tom případě pravděpodobně trpíte sociální fobií.

Co je to fobie?

Fobie je úzkostná porucha charakterizovaná chorobným a bezdůvodným strachem z věcí, situací nebo lidí. Tento strach může být až ochromující. Výrazně narušuje běžné fungování a může zasahovat do každodenního života. U fobie jsou typické příznaky, jako je bušení srdce nebo pocit na omdlení. Pouhé pomyšlení na fobickou situaci může vyvolat úzkost. Postižený si nesmyslný strach plně uvědomuje, ale není schopen ho vlastní vůlí potlačit. Je známo přes pět set druhů fobií.

Strach z telefonování spadá do skupiny sociálních fobií společně se strachem z vystupování na veřejnosti, strachem z kontaktu s novými lidmi a dokonce i se strachem z jedení před druhými. Tito lidé mají strach z negativní kritiky, odmítnutí a nejsou schopni vést hovor s nikým jiným než s nejbližšími příbuznými.

Jak ji překonat?

Univerzální pomoc neexistuje a u každého funguje něco jiného. Spousta lidí má problém s telefonováním, protože neví, jak hovor zahájit. Nacvičte si proto hovor předem.

Napište si úvod na papír, sestavte osnovu celého hovoru a té se pak řiďte.V případě, že se pak do hovoru zamotáte nebo ztratíte řeč, budete se mít čeho chytit a vrátit se tak k tématu.

Důležité pro vás může být i prostředí, ze kterého budete telefonovat. Zvolte si takové místo, kde se cítíte dobře, uvolněně a nikdo a nic vás nebude rušit.

Extrémy

Pokud jste se rozhodli se strachem z telefonování bojovat, existuje několik rad, jak postupovat.

1) Pro začátek si zapněte hlasité vyzvánění a berte si telefon jen tak často do ruky.
2) Dalším krokem může být, že vytočíte číslo nějaké pevné linky a po zazvonění zavěsíte.
3) Potom zkuste telefon zvednout a předat ho někomu ve vaší blízkosti např. někomu z rodiny, příteli, kolegovi.
4) Zkuste také zavolat na nějakou neosobní veřejnou linku. Myslí se tím například informace, kde zjistíte například vlakové spojení.

Existuje také spousta příruček pro pacienty se sociální fobií. A pokud si myslíte, že to sami nezvládnete, obraťte se na odborníka, který vás strachu z telefonování zbaví.

Autor: Lucie Lupačová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video