TEST: Mám nebo nemám změnit práci? | e15.cz

TEST: Mám nebo nemám změnit práci?

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Honí se vám hlavou, že v práci dáte výpověď, když si v novinách přečtete, že čísla nezaměstnanosti jsou nejvyšší v historii a nové místo zatím v nedohlednu. Máte raději setrvat v jistotě, kde občas budete skřípat zuby, nebo je lepší řešení odejít a vrhnout se do neznáma? Odpověď se dozvíte v našem testu.

Kdo nikdy nesnil o tom, jak sepisuje výpověď, hází ji šéfovi na stůl, otevřeně vyklopí všechny křivdy a nelibosti a se vztyčenou hlavou odejde… jinam? Podobné myšlenky jsou podle psychologů neškodný ventil. Vážnější začíná být situace ve chvíli, kdy se ze snění stane přemítání – mám, nebo nemám. Pak je čas začít řešit, jestli jde jenom o špatné dny, pálí vás dobré bydlo a hledáte dokonalost, která neexistuje, nebo máte skutečný problém, který se nedá vyřešit jinak než změnou.

Než sednete k počítači, začnete sepisovat životopis a pročítat nabídky, doporučují odborníci si celou věc nejen dobře promyslet, ale třeba se o ní pobavit i se stávajícím šéfem. Možná totiž zjistíte, že za problémy v komunikaci mohou nevyřešené šumy a že mnoho let na stejném místě trčíte jenom z toho důvodu, že jste si ještě neřekli o jiné, kde byste mohli najít ztracenou motivaci i načerpat nové zkušenosti.

Když totiž doopravdy přijde čas změnit práci, většinou to prý bezpečně poznáte. Kromě zcela objektivních důvodů, kdy zažíváte fyzické útoky, nedostáváte zaplaceno, jste omezováni, kontrolováni a firma zasahuje do vašich osobních údajů nebo soukromého života, by pro vás varováním měl být i špatný pocit, který může vyústit ve zdravotní potíže nebo syndrom vyhoření.

Nejde o dny nebo týdny, většinou se objevuje dlouhodobě po několik měsíců a projevuje se tím, že každé ráno se vám doslova zvedá žaludek jenom při pomyšlení, že „tam zase musíte“. Spolehlivým varovným znamením bývají i nulová motivace, žádná kreativita, množící se chyby, úkoly splněné až po několikáté výzvě, laxní postoj k výtkám a lhostejnost vůči všemu souvisejícímu s prací, včetně večerního posezení s kolegy.

Možnou odpověď na otázku, jestli zůstat, nebo odejít, vám poskytne i výsledek našeho testu, který pro vás vytvořil psycholog Tomáš Novák.

TESTAutor: Ženy - E15

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video