Tetovaný, takže bez práce? | e15.cz

Tetovaný, takže bez práce?

ZDROJ: Ženy - E15

Iveta Sigmundová (Moje Psychologie)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tetování je módní záležitost pro stále více lidí, při hledání práce se s ním ale raději nechlubte. Pokud nepracujete jako grafici nebo designéři či nejste hvězdy showbyznysu, může vám podle personalistky Ivety Sigmundové spíš ublížit než pomoct. Ale…

U výběrových řízení hrají roli – kromě tvrdých faktů, jako jsou praxe a zkušenosti – také takzvané vedlejší faktory, kterým v personalistice říkáme lidská chemie. Znamená to, zda si člověk „padne do oka“ a „sedne“ s budoucím nadřízeným či šéfem firmy. A souhru vzájemných sympatií mohou ovlivnit i zdánlivé, na první pohled nepodstatné maličkosti, například jak je člověk upravený, jak je oblečený nebo jaké doplňky dokreslují jeho osobnost. Mezi doplňky přitom patří i tetování či piercingy na těle.

Etiketa není zrovna nakloněna prezentaci tetování na těle při oficiálních příležitostech. A výběrové řízení mezi takové oficiality jistě patří. Jde o vaši budoucnost, v níž se můžete dočkat zajímavého finančního ohodnocení. Proto je namístě otázka, zda své tetování přiznat, anebo se snažit, aby si ho nikdo nevšiml aspoň při první příležitosti, případně zda ho skrývat donekonečna. Pokud už tetování máte a potřebujete při pohovoru působit důstojně, rozhodujte se o jeho zakrytí nebo přiznání primárně podle oboru a náplně práce.

Benevolence k různým tetováním je samozřejmě větší v okruhu kreativně smýšlejících firem, jako jsou například reklamní společnosti, designová studia, některá média a umělecká sféra. Naopak v profesních oblastech, které si potrpí na prezentaci solidnosti a konzervativního přístupu směrem k zákazníkům, s nimiž budete muset v dané pozici jednat, jsou doplňky na těle vnímány spíš negativně a rušivě.

V takovém případě je určitě dobré zvážit, jak tetování zakrýt, a piercing případně nechat úplně odstranit. Vždycky je však otázkou, jak velké tetování člověk má, na které části těla a jestli jde schovat, nebo nikoli.

Některé tetování se podaří důmyslně zakrýt částí oděvu, nicméně i tak se může stát, že někdo na pohovoru malou část ozdoby těla zpozoruje. A potom nastává problém: co s tím? Každý má svou svobodnou volbu, jak se k tetování a ozdobám těla vůbec postavit.

Buď na ně bude pyšný, a tak možná přijde o zajímavou pracovní nabídku, nebo se bude snažit přesvědčit budoucího zaměstnavatele o tom, že klient nebude mít šanci si tetování všimnout. Každopádně přijde-li při výběrovém řízení řeč na tetování, nemusí to vždycky znamenat odsouzení uchazeče a následně jeho vyloučení z dalšího kola. Naopak, pokud se vám podaří vtipně vysvětit důvody, proč zrovna tento symbol nebo tato část těla či jak a kde celý nápad vznikl, můžete se zajímavě odlišit od všech ostatních adeptů na dané místo.

Tetování by v žádném případě neměl být diskriminační faktor, kvůli kterému byste byli předem vyloučeni z jakéhokoli výběrového řízení. Nejde přece o to, co má člověk „na sobě“, ale čím dokáže zaujmout druhého a jaké má předpoklady vykonávat pozici, na kterou se hlásí. Nicméně zkuste pochopit také protistranu. Je-li vaše tetování opravdu nevhodné nebo příliš výrazné, může se stát, že pro určitou sféru bude natolik rušivým prvkem, že se vedení firmy raději přikloní k jiným – „neoznačeným“ – kandidátům. Je dobré si uvědomit, že s konkrétní pracovní nabídkou přijímáte často i skutečnost, že budete respektovat firemní kulturu a pravidla, k nimž často patří i určité formality pro styl oblékání a prezentaci, a tedy i případná nutnost tetování zakrýt, ať je jakékoli.

Autor: Iveta Sigmundová (Moje Psychologie)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery