Trendy v jazykových kurzech: U žen bodují románské jazyky, hitem mužů je Kanada | e15.cz

Trendy v jazykových kurzech: U žen bodují románské jazyky, hitem mužů je Kanada

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dobrá znalost cizích jazyků je v dnešní takzvané informační společnosti téměř nezbytná. A nejen pro ono známé "kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem." Znalost cizích jazyků vám otevírá možnosti kariérního postupu nebo zahraničních stáží či pracovních příležitostí v cizině. I výuka jazyků však jde s dobou a objevují se v ní nové trendy.

Reálná výuka virtuálně

I výuku jazyků ovlivnil technologický pokrok, který nabízí nové možnosti zjednodušení výuky. Mezi časově vytíženými studenty je aktuálně oblíbená výuka jazyků přes Skype, kromě soukromých učitelů a rodilých mluvčích ji nabízejí i některé jazykové školy. Tento způsob je vhodný především pro individuální výuku nebo malé skupinky studentů k procvičování porozumění slyšeného slova a konverzace.

Podobného systému počítačové podpory výuky jazyka využívají jazykové školy jako doplněk klasického studia. „Naši studenti mohou při běžných jazykových kurzech využívat např. doplňkový nástroj pro samostudium angličtiny s online 24/7 podporou Tea-learning-, či metodu E-solutions založené na online přístupu k interaktivním učebním materiálům a podporou studia osobním lektorem. Výhodou je systém rozpoznání hlasu, kdy je výslovnost studenta porovnávána s výslovností rodilého mluvčího, či 3D prezentace způsobu tvoření dané hlásky,“ vysvětluje senior metodička v jazykové agentuře Skřivánek, Jana Kadlíková.

Svět rozšiřuje obzory

I přes možnosti moderní doby je stále za nejlepší metodu výuky cizí řeči považováno studium v zahraničí. Podle odborníků je studium cizího jazyka v zemi, kde je daný jazyk rodnou řečí, až dvakrát efektivnější než navštěvování kurzů v tuzemsku.

Vzhledem k tomu, že dnes už je výuka cizích jazyků naprosto běžnou praxí i na základních školách, není překvapivé, že jednou z nejsilnějších skupin studentů jazykových pobytů v zahraničí jsou děti ve věku 12 až 17 let. „Zájem o studium cizích jazyků v zahraničí v juniorské kategorii je již několik let na vzestupu. Důvodem je samozřejmě větší ochota rodičů investovat do vzdělávání dětí,“ podotýká k tomu Pavla Pulchartová ze Study.cz. a dodává: „Navíc děti při této příležitosti poznávají vrstevníky z jiných zemí, a vedle zážitků si navíc v praxi osvojí jazyk, který jim ve škole činil potíže.“

Angličtina vede, obliba dalších jazyků se genderově liší

Většinu účastníků jazykových kurzů v zahraničí (asi 60 %) tvoří překvapivě dívky a ženy. Ty dominují i v případě studia francouzštiny, španělštiny a italštiny, kdy na kurzech bývá žen v poměru k mužůmvíce než 70 %. „Ženy se často učí cizí řeč kvůli kultuře, která je s daným jazykem spojená. Francouzština, italština i španělština mají přitažlivou kulturu, kvalitní módu a zajímavou kuchyni. Navíc jde o země, které jsou pro ženy atraktivní slunečným počasím a mořem,“ vysvětluje rozdílné přístupy obou pohlaví k jazykům Karel Klusák, ředitel cestovní kanceláře INTACT. Muži prý naopak kromě angličtiny vyhledávají románské jazyky, které opačné pohlaví příliš nelákají.

Anglie versus Malta

Na žebříčku oblíbenosti v anglicky mluvících destinacích spolu již léta soupeří Velká Británie a Malta, na třetí příčce zájmu o studium angličtiny jsou pak Spojené státy.

„Ceny kurzů na Maltě jsou v podstatě stejné jako ceny kurzů v Británii, zatímco letenky stojí dvojnásobek, Malta si ovšem nadále udržuje vysokou popularitu kvůli mnohem lepšímu počasí, než jaké panuje v Anglii. “ míní Karel Klusák. „Zvláště v případě kurzů pro děti bych Maltu doporučila spíše jako letní tábor - slunce, moře, pohoda. Zájemci o opravdu kvalitní studium by měli vyhledat prestižnější lokality, jako VB, USA nebo Kanadu,” doplňuje jej Pavla Pulchartová.

Ženy jezdí za jazykem častěji než muži také do teplých exotických zemí, jako jsou třeba Maroko, Guatemala či Mexiko. „Jedinou výrazně mužskou destinací je Kanada, kde muži představují asi 60 % studentů. V případě USA je to naopak – 60 % představují ženy,“ říká Klusák. Podle něj muže přitahuje na Kanadě divoká příroda a hokej. Ženy naopak odrazuje představa chladnějšího klimatu. „Kanada zkrátka nemá Floridu, Havaj, Los Angeles ani Hollywood,“ konstatuje ředitel INTACTu.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery