V čem do zaměstnání? aneb Sukně nebo kalhoty? | e15.cz

V čem do zaměstnání? aneb Sukně nebo kalhoty?

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stát ráno před šatníkem a rozhodovat se, je-li vhodnější obléct kalhoty či sukni, to je chvíle známá leckteré zaměstnané ženě. Na čem tedy záleží – na počasí, nebo na tom, v čem se cítíte lépe? Nebo je nejdůležitější, pro jakou profesi se oblékáte?

Zaměstnání s převlekem

Má to něco do sebe: přijdete do práce a čeká tu na vás oblečení, ve kterém jste jedna od druhé téměř k nerozeznání. Pracovní kalhoty, plášť nebo zástěra a pokrývka hlavy, k tomu doporučená pracovní obuv… tak předepisují oblečení například potravinářské firmy.

Příliš nemusí řešit co na sebe ani uklízečky, skladnice nebo pracovnice v zemědělství. Ale i při takové práci jsou ženy rády upravené, takže raději pěkně ušité montérky s kapsami a třeba i pánskou košilí, než staré, vytahané tepláky a vybledlá trika s dírami.

Ještě jednodušší to mají paní a slečny od dráhy nebo aerolinek. Předepsanou uniformu nosí všechny, a odlišit se mohou jen nenápadnými doplňky. Spony do vlasů, decentní náušnice nebo řetízek, jinak si nemají „děvčata“ co vyčítat ani závidět – sluší to všem.

Je to na vás

Ženy zaměstnané u velkých společností (banky, právnické instituce, mezinárodní společnosti a podobně) mají daná přísnější pravidla pro to, jak se obléknout do zaměstnání. Ani úřednice na magistrátu by neměla jednat s klienty ve svetru, pamatujícím její školní léta.

Není dobré zapomínat na obutí – doby, kdy si úřednice pod pracovním stolem s úlevou zula lodičky a hupsla do rozpajdaných pantoflí, tak na ty doby zapomeňte. Obuv musí ladit s oblečením, a oblečením reprezentujete podnik, nejen sebe.

Nezapomínejte právě na toto pravidlo – v zaměstnání nejste za sebe, ale za firmu! Jistě znáte samy typy sebejistých dívek s výrazným nalíčením, ultrakrátkou sukénkou a rafinovaným piercingem. Sedí-li na informacích, znechuceně vyslechnou váš požadavek a mávnutím černého drápku vás pošlou o dveře dál (někdy i do těch správných).

Firemní kultura a dress code

Dobře zavedená firma dbá na to, aby už první dojem zákazníků byl příznivý. Existují tu proto i přísnější pravidla oblékání, třebaže nejde přímo o jednotnou uniformu. Dámy si mohou vybrat, zda zvolí šaty nebo kostým, a ani kalhoty nejsou tabu. Naopak, kalhotové kostýmy jsou elegantní a pohodlné, a většině žen sluší.

Takže jak na to? Kostýmky by měly být jednobarevné, nebo s decentním, nevýrazným, proužkem. Sukně bez vysokého rozparku, v délce ke kolenům nebo jen dva až čtyři centimetry nad kolena (soudná žena pozná, co si může dovolit). Volíte-li šaty, pak je vhodnější pouzdrový střih, opět střídmé barvy a alespoň krátké rukávy (i když vyholené, není podpaží to, na co jsou klienti zvědaví).

Sukni nebo kalhoty doplňte halenkou, ne tričkem, a už vůbec ne tričky s potiskem (legrační nápisy a zvířátka k dress code nepatří). Volte nemačkavé materiály a zapomeňte na průhledné blůzičky (a také na odvážné dekolty). Rozlézající se zapínání přes bujné vnady také není tím právě elegantním prvkem.

Punčochy se patří nosit i v létě (bohužel), k tmavší sukni můžete sáhnout po tmavším odstínu, jinak volte tělovou barvu. Boty čisté, vyleštěné, s uzavřenou špičkou a úměrným podpatkem. K celkovému dojmu patří i úprava vlasů, které by neměly zakrývat obličej. Vynechejte divoké líčení, piercing a tetování (pokud máte) schovejte pod šátek na krku nebo pod oblečení.

Máte-li obavy z fádnosti, osvěžte svůj vzhled šperkem, nebo nějakým zajímavým doplňkem. Pěkně uvázaný šátek nebo šála dělají divy, elegantní spona ve vlasech krom zdobení ještě udrží účes ve formě. Náramky volte jednoduché, a hlavně – necinkejte jak vánoční stromek! Navléci na sebe všechny prsteny a řetězy, které máte doma, není to pravé ořechové.

Uvolněte se, prosím

Méně formální, leč profesionální oblečení uplatníte v hotelové recepci, v reklamní agentuře nebo v menších firmách. To ovšem neznamená, že se můžete obléci jak na diskotéku (tedy můžete, ale zřejmě vás někdo upozorní, že takhle ne).

Business casual znamená uvolněnější styl oblékání, takže místo klasického kostýmu můžete volit jiný typ sukně, upnutější kalhoty a v létě třeba barevné šaty s potiskem. Ani u tohoto typu oblečení nejsou vhodným doplňkem topy bez ramínek (ani s ramínky), šortky těsně pod půlky a prodřené džíny.

Kratší sukně by neměly být kratší než šortky a z přehlubokého dekoltu halenky nemusí vykukovat spodní prádlo. Ani „žabky“ a plátěnky nejsou vhodné obutí k formálnímu typu oblékání. Pokud si nejste v něčem jisté, zeptejte se kolegyň, nebo se dívejte pozorně kolem sebe.

Padesát a víc

Ani dámy nad padesát nemusí působit usedle, šedivě a smutně. Volte světlejší pastelové barvy jako doplňkové, pokud máte rády černou, klidně ji noste, ale nehalte se do ní od hlavy k patě. A nesnažte se svým vzhledem přetrumfnout o desetiletí mladší kolegyně:

i když máte pěkné nohy, minisukně už nejsou to pravé, bokové šortky s tričkem ukazujícím pupík přenechejte také těm mladším (na výlet a na pláž). Nelamte si kotníky v závratně vysokých jehlových lodičkách. Buďte elegantní a usměvavé: úsměv je vždy tím nejpěknějším doplňkem každého pracovního oblečení.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video