Vánoce bez peněz - kašlete na konzum, užijte si atmosféru! | e15.cz

Vánoce bez peněz - kašlete na konzum, užijte si atmosféru!

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vánoce se stále více stávají konzumním svátkem, během nějž je důležité se pořádně najíst, něčeho dobrého napít a obdarovat se navzájem co možná nejdražšími věcmi.

Vánoční výzdoba, všude samá světýlka, obrovské reklamy téměř na každém kroku, obchody slibující už předvánoční výprodeje. To vše můžete v těchto dnech zahlédnout všude kolem sebe. Jako by se celý svět snažil zaútočit na vaši peněženku. Dá se proti tomu nějak bojovat a je vůbec nějaká alternativa vůči klasickým přematerializovaným svátkům?

Od lichváře ruce pryč


Mnoho lidí si v současnosti chce užít Vánoce se vším tím zlatým pozlátkem, ale nemají dostatečnou cifru na účtu či naditou peněženku tak, aby dokázali zabezpečit svůj sen o vysokém standardu svátečního veselí. Na tom se stále více přiživuje byznys s tzv. spotřebitelskými úvěry. Televize je plná reklam na společnosti nabízející rychle a jednoduše částky v řádech několika desítek tisíc.

Chcete si dopřát kvalitní obraz pohádkového televizního vysílání? Kupte si nový LED televizor. Rádi byste zavítali na nový rok na Kanárské ostrovy? My vám na to půjčíme. Co se již však divák reklamy nedozví, je fakt, že bude muset této společnosti vrátit výrazně vyšší sumu peněz, než si od ní původně půjčil.

Autor: Ženy - E15


Právě období Vánoc dokáže oblbnout i jinak racionální jedince, kteří pod tlakem svého okolí i nepřehlédnutelných reklam na kdejaké požitky zajdou k novodobým lichvářům, aby se pak kvůli doslova štědrému večeru zadlužili na dalšího půl roku. A to ještě v případě, pokud jsou jejich příjmové stránky zdravé. Neschopnost splácet může vést k úplné finanční likvidaci onoho chudáka.

I bez peněz to jde


Je tedy mnohem lepší, a při střízlivém odhadu situace i rozumnější, dostatečně zvážit své finanční možnosti. V případě, že je peněz nedostatek, není nutné nakoupit pro své blízké nejnovější elektroniku, značkové oděvy podle aktuální módy nebo poukazy na luxusní služby. Pokud jsou vaši blízcí rozumní, jistě to pochopí a přizpůsobí se nastalé situaci. Ostatně krásné Vánoce můžete mít i levně.

Jedním směrem, kterým lze v případě úspor na Vánoce jít, je nahrazení kvality kvantitou. Pokud někdo získá třeba dvacet malých dárků, nebude si rozhodně připadat zanedbaně, přestože by rád domácí kino. Knížky, oděvní doplňky, lacinější kosmetika, permanentka do solária či nové pantofle na doma dokážou potěšit, přičemž jejich pořizovací hodnota je na více než přijatelné úrovni.
 
Urob si sám
Pokud je opravdu hluboko do kapsy, lze jakékoli nakupování nahradit vlastní produkcí. Zručné ženy budou mít v tomto případě výhodu oproti mužům. Mohou uplést svetr, uháčkovat čepici, vyšít dečku atd. Muž oproti tomu může zbouchat poličku, postavit budku pro ptáčky atd. I když nebude výsledek z nejkvalitnějších (o to lépe, pokud bude), chápající obdarovaný jistě ocení především snahu, úsilí i čas, který jste vynaložili při vytváření dárku.

Autor: Ženy - E15


Jakkoli může vlastnoručně vyrobený dárek u někoho vzbudit podezření z levicově-liberální a konzumem pohrdající orientace darujícího jedince, člověk znalý vaší finanční situace bude mít pro podobné věci jistě pochopení. Navíc v momentě, kdy je sám na tom s penězi podobně, tento druh dárků dokonce uvítá za předpokladu, že mu dostatečně s předstihem sdělíte tuto informaci, aby si sám mohl pro vás něco obdobného připravit.

Darujte služby


Ne každý je samozřejmě dostatečně znalý a zručný, aby dokázal vytvořit hodnotný dárek, nebo dokonce sérii dárků pro více svých bližních. Jinou možností, která bude rovněž stát minimum peněz, je darování nějakých služeb. Jednoduše si vytvoříte kartičku, na níž napíšete obsah daru, vložíte do zdobené obálky a umístíte pod stromeček.

Škála těchto služeb může být skutečně pestrá. Nabídnout můžete poukaz na několikeré ruční umytí auta, přípravu jídla podle požadavku obdarovaného či třeba zajištění nějakých nepříjemných povinností toho druhého. Další možnost představuje nabídka nejrůznější sexuálních úsluh vašemu partnerovi tak, jak jste se o tom mohli dozvědět zde na Ženy.cz.

I jazyk si může přijít na své


Samozřejmě v případě pochutin, které neodmyslitelně k Vánocům patří, je velice obtížné nějak efektivně ušetřit. Na druhou stranu kapr, řízek, lahev vína a suroviny na doma upečené cukroví nevyjdou na nějakou likvidační částku. Ruský kaviár, španělské krevety, francouzské šampaňské, irskou whiskey či japonské sushi si alespoň pro tento rok budete muset odpustit.
 
Rovněž večeře v luxusních restauracích se dá zcela vynechat. Místo toho běžte raději na nějakou příjemnou vánoční procházku, navštivte půlnoční mši či výstavu betlémů. Finanční náklady na podobné akce se většinou blíží nule, zatímco zážitky mohou být velice zajímavé, příjemné a vpravdě vánoční.

Autor: Josef Kraus
22. prosince 2010

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video