Ženy na rodičovské dovolené mohou dříve do práce. Firemních školek je teď dvojnásobek | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Ženy na rodičovské dovolené mohou dříve do práce. Firemních školek je teď dvojnásobek

Ženy na rodičovské dovolené mohou dříve do práce. Firemních školek je teď dvojnásobek

Redakce

Podle aktuálních statistik vzrostl počet firemních školek pro děti zaměstnanců v České republice meziročně o 52 %. Podle odborníků se firmypřizpůsobily aktuálnímu trendu, kdy matky nastupují zpět do zaměstnání dříve než v předchozích letech.

Rychlý návrat do pracovního procesu je finančně výhodnější

Firemní školky zřizuje pro děti svých zaměstnanců stále více společností, přestože investiční náklady na výstavbu středně velkého zařízení činí až 3 miliony korun. Provozní náklady na měsíc odhaduje občanské sdružení Firemní školky na 360 tisíc korun, přičemž hrubá cena nákladů na pobyt jednoho dítěte dosahuje ceny 12 tisíc korun.

Zájem firem o zřízení předškolních firemních zařízení v letošním roce vzrostl oproti loňsku o polovinu. Na trhu je totiž stále více malých a středních organizací, které tímto způsobem řeší narůstající problém dřívějších návratů zaměstnanců z rodičovské dovolené,“ uvedla Kateřina Francová z občanského sdružení Firemní školky. „Ženy se nyní snaží vracet do zaměstnání co nejdříve. Rychlý návrat do pracovního procesu je pro ně totiž po lednových změnách v čerpání rodičovské dovolené z finančního hlediska nejvýhodnější. Firmy se jim snaží vycházet vstříc a proces návratu jim usnadnit,“ sdělil Jaroslav Slavíček z finančně poradenské společnosti, která pořádá pro ženy informační kampaň, jež jim pomůže ve snadnějším návratu do zaměstnání.

Nový trend dřívějšího návratu žen do zaměstnání je podle odborníků důsledkem lednových změn v zákoně o rodičovské dovolené. Novela zákona totiž sjednotila maximální výši pro všechny varianty rodičovského příspěvku na 220 tisíc korun,. Rychleejší návrat žen do zaměstnání byl podle ministerstva práce a sociálních věcí jedním z cílů lednové novely.

„Všechna opatření v oblasti rodinné politiky mají za cíl vytvořit takové podmínky, aby žena nemusela rezignovat na svou rodičovskou roli, ale mohla se zároveň věnovat i profesnímu životu. Nedostatečná nabídka volných míst v předškolních zařízeních je však bariérou pro opětovný vstup rodičů na trh práce, proto v této situaci vítáme každý vstřícný krok,“ vysvětlil Petr Sulek z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

Autor: Redakce
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!