Ženy na rodičovské dovolené mohou dříve do práce. Firemních školek je teď dvojnásobek | e15.cz

Ženy na rodičovské dovolené mohou dříve do práce. Firemních školek je teď dvojnásobek

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podle aktuálních statistik vzrostl počet firemních školek pro děti zaměstnanců v České republice meziročně o 52 %. Podle odborníků se firmypřizpůsobily aktuálnímu trendu, kdy matky nastupují zpět do zaměstnání dříve než v předchozích letech.

Rychlý návrat do pracovního procesu je finančně výhodnější

Firemní školky zřizuje pro děti svých zaměstnanců stále více společností, přestože investiční náklady na výstavbu středně velkého zařízení činí až 3 miliony korun. Provozní náklady na měsíc odhaduje občanské sdružení Firemní školky na 360 tisíc korun, přičemž hrubá cena nákladů na pobyt jednoho dítěte dosahuje ceny 12 tisíc korun.

Zájem firem o zřízení předškolních firemních zařízení v letošním roce vzrostl oproti loňsku o polovinu. Na trhu je totiž stále více malých a středních organizací, které tímto způsobem řeší narůstající problém dřívějších návratů zaměstnanců z rodičovské dovolené,“ uvedla Kateřina Francová z občanského sdružení Firemní školky. „Ženy se nyní snaží vracet do zaměstnání co nejdříve. Rychlý návrat do pracovního procesu je pro ně totiž po lednových změnách v čerpání rodičovské dovolené z finančního hlediska nejvýhodnější. Firmy se jim snaží vycházet vstříc a proces návratu jim usnadnit,“ sdělil Jaroslav Slavíček z finančně poradenské společnosti, která pořádá pro ženy informační kampaň, jež jim pomůže ve snadnějším návratu do zaměstnání.

Nový trend dřívějšího návratu žen do zaměstnání je podle odborníků důsledkem lednových změn v zákoně o rodičovské dovolené. Novela zákona totiž sjednotila maximální výši pro všechny varianty rodičovského příspěvku na 220 tisíc korun,. Rychleejší návrat žen do zaměstnání byl podle ministerstva práce a sociálních věcí jedním z cílů lednové novely.

„Všechna opatření v oblasti rodinné politiky mají za cíl vytvořit takové podmínky, aby žena nemusela rezignovat na svou rodičovskou roli, ale mohla se zároveň věnovat i profesnímu životu. Nedostatečná nabídka volných míst v předškolních zařízeních je však bariérou pro opětovný vstup rodičů na trh práce, proto v této situaci vítáme každý vstřícný krok,“ vysvětlil Petr Sulek z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video