Diskuse: Sex ve 14-ti aneb co nám to chtějí schválit?

   
Řadit:
20
příspěvků
Správce: nimfa
Kamarádka nemá fotografii.
Spejlatko Poslat vzkaz | 10.12.2008 17:14

Já jsem to četla. Už nevím, kde, ale někde jo. Jak tedy hovoří statistiky??

Kamarádka nemá fotografii.
| 8.12.2008 21:19

ale já si myslím, že hodně je také věcí výchovy. Rodina by měla své děti vést k odpovědnosti. 
Nebo si myslíte, že teď začnou pod vlivem nového zákona všechny děti souližit ve čtrnácti? Podle mne to bude stejné jako dodnes, kdo to chtěl zkusit, zkusil to. Alkohol a kouření je také povolené až od osmnácti a podívejte se kolem sebe kolik mladistvích pravidelně pije a kouří. A když slyším z úst rodičů: „já kouřím, tak jak to můžu zakazovat svému dítěti?“ , tak mne může vzít ďas::nastvany2::

Kamarádka nemá fotografii.
Dedeckova Poslat vzkaz | 8.12.2008 20:24

Odkud máš tu informaci, že se největší část deviantů zaměřuje na věkovou skupinu 14+? Na mě to působí dost bulvárně, statistiky hovoří jinak (naopak).

Kamarádka nemá fotografii.
Spejlatko Poslat vzkaz | 8.12.2008 08:01

ptž to nahrává deviantům a podobným zvěrstvům a oni za to nemůžou být potrestáni...největší část deviantů je zaměřená právě na tyto věkové skupiny.

O víkendu vysílali pořad - Máte slovo a probírali toto téma a také tam říkali o podobném, ale mnohem lépe propracovaném zákoně v Německu. Ten bych uvítala, myslím si, že je rozumnější - tam je uzákoněný sex od 14 let, ale pouze s mužem do 21 let.. s mužem straším než 21 let od 16 . To mi přijde jako dobrý nápad.::tleskajici::
Nebo pro změnu na Slovensku - tam snížili hranici odpovědnosti na 14 let, ale „sexovat“ se může až od 15 .. také není špatné.

Musím se také přiklonit k názoru, že snížení hranice odpovědnosti, je vítána.

Jo a ještě jedno, k čemu bych se chtěla vyjádřit ... taky souhlasím s tím, že když budeme mít nějaký zákon a někdo prostě bude chtít začít už ve 13 tak začne, nebude se ohlížet na nějaký „zákon“ ... já bych třeba nezačala, ale tak když někdo vermomocí chce ...

slona
slona Poslat vzkaz | 3.12.2008 19:19

Diskuse sexuoložkou Želmírou Herrovou z psychiatrické léčebny v
Havlíčkově Brodě a poslancem Radimem Chytkou z ODS o novém trestním
zákoníku, zda je dobré, aby se snížil věk povoleného sexuálního styku z
patnácti na čtrnáct let.
Odbornice tvrdí, že hranice 14ti let není dobrý nápad a vysvětluje nebezpečí zneužití. <a href=„http://media.rozhlas.cz/radionaprani/archiv/_audio/00817016.mp3“>ZDE</a> (V druhé půlce nahrávky)

Kamarádka nemá fotografii.
Dedeckova Poslat vzkaz | 3.12.2008 18:41

Ale to neznamená, že se mi snížení hranice nepříčí.

Kamarádka nemá fotografii.
Dedeckova Poslat vzkaz | 3.12.2008 18:40

Všechno souvisí se vším, ale to je moc jednoduchý argument. 14-letý bude zopovědný za svůj trestný čin (sex se 14-letým), ale zároveň nebude mít povolen sex, tedy se na něj bude apriori hledět jako na zneužitého bez ohledu na to, zda se stykem souhlasil. A řešení????                                                   

Sjednotit obě hranice je rozhodně racionální, lepší než posléze přidávat výčet výjimek.

Kamarádka nemá fotografii.
Pilotka007 Poslat vzkaz | 3.12.2008 10:23

Nevím... prostě mě ani jeden argument nepřesvědčil k tomu abych s tím souhlasila.To už by jsme rovnou mohli všechno přepsat na 14. Když jsou právně odpovědní ve 14 proč jim nedovolit třeba i alkohol nebo cigarety? U těchto případů bych také přeci mohla argumentovat tím že alkohol pijí lidé také už ve 14, a první cigaretu vyzkoušejí třeba už ve 12 - ti. Taky bych mohla říct že všechno souvisí se vším a tak i tohle.... ::usmev::

slona
slona Poslat vzkaz | 2.12.2008 19:17

Souhlasím s Pilotkou007.::ano-ano:: Klidně se může snížit trstní odpovědnost a hranice sexu se může zachovat. Pokud by platilo to, že tyto hranice musí být nějak propojeny, tak proč je vstup do sexshopů omezen věkem 18 let??? A neměla by se tedy tato hranice také snížit o rok? Pokud jsou mladiství tak vyzrálí tak proč se zdráháme snížit věk od kterého mohou volit? Proč mladé nenechat řídit motorky od 14? Podle mě se spojují dvě věci, které spolu nesouvisí. ::ne-ne::

Kamarádka nemá fotografii.
JitkaSt Poslat vzkaz | 2.12.2008 10:52

Napsal jsi to velmi dobře.Souhlasím s tebou.

Je třeba, aby společnost byla chráněna před mladistvými násilníky, zloději a gengy.
A určitě je i velmi dobrá šance, jak ochránit čtrnáctileté před zeužíváním. Na to nepotřebujeme zákon, to je v našich rukou - je to otázka výchovy. Jestliže naše děti budem vychovávat ke zdravé sebejistotě, určitě se pak nestanou obětí zneužívání. Přiklad: už malému kloučkovi musíme dát najevo, že se nemusí na uvítanou nechat líbat od pratetičky Rózičky, když mu to není příjemné atd.

K tvému osobnímu vyjádření od::vysmaty::
K tomu se mi vynořila vzpomínka. Před lety jsem učila rodinnou výchovu na celém druhém stupni ZŠ. Jednou z otázek, která pravidelně padla, bylo, kdy začít sexuální život. Na to jsem odpovídala, že není věková hranice, ale musí znát odpověďi na tři otázky:
Mám s kým?
Mám kde a kdy?
Vím jak vyřešit případné následky?
Ve svém povídání vlastně popisuješ uvažování právě nad těmito otázkami. Překvapivá bývala především druhá otázka. Obvykle mnoho nepřemýšleli jak najít vhodné prostředí - čisté a příjemné - a dostatek času beze strachu z překvapení. Jak důležité to je zejména při prvním milování pro dívky,  jsem pochopila až nedávno, když mi došlo, že v životě ženy existují tři milníky, kdy se z dívky stává ŽENA: první menstruace, první milování a porod.

Kamarádka nemá fotografii.
maar Poslat vzkaz | 1.12.2008 20:52

Na jednu stranu je fajn, že by lidi, mohli být dřív trestně zodpovědní. Já osobně už jsem zažila několikrát, že mě děti kolem 13 ti let obtěžovali a jedna slečna určité menšiny (mno řekla bych, že někde drtivé většiny) mě dokonce napadla. Ale nevím, k čemu pomůže to snížit. Znám kluka co mu bylo už 15, přepadl nějakou paní a okradl jí... stejně z toho nic nebylo... takže dokud někoho někdo nezabije, tak je to stejně fuk... A co se týká sexu.. já teda taky začala ve svých čerstvých 17 ti.

Ale na tohle koukám trochu z pohledu zdravotní sestry (deformace no... ::stydlivka:: ) Jsou určité typy nemocí, kde jeden z vyvolávajících faktorů, je brzký začátek pohlavního života. Vím, že zákonem se tohle neovlivní... Kdo bude chtít začít ve 12 ti - tak začne („pod rukama“ mi prošla  12 ti letá slečna, která se pár dní po svých 13 tých narozeninách stala maminkou - ale to možná dost z vás ví z novin.) I když jsou na světě očkování, která můžou předejít některým nemocem, ale i tak....  tím, že se sníží věková hranice, tak hned zas přibude lidí, co budou mít pak problémy. Zdá se to málo jeden hloupý rok.. ale  ono se to pak po letech projeví. Je mi jasné, že 14 ti letá holka nepřemýšlí, co jí brzký sex může přinést za problémy, když pominu mimi, proto by měl za ně uvažovat trochu stát

Kamarádka nemá fotografii.
angelwoman Poslat vzkaz | 1.12.2008 14:45

Jj, to jsi napsal výstižně, souhlasím. U mě to bylo taky v 17a nemám pocit, že by mi nějak ujel vlak. Vím, že jsem na to byla připravená i dřív, ale nebyl prostě chlap, s kterým bych to chtěla zažít nebo jsme se do té doby rozešli nebo byly jiné zádrhele ::ou-nou::
Fakt je ten, že zvýšit nebo snížit se musí hranice pro sex i trestní odpovědnost najednou, to rozhodně souhlasím ::souhlas::

Tatu
Tatu Poslat vzkaz | 1.12.2008 13:46

Jistě že to souvisí. Všechno souvisí se vším.Prvotní záměr byl ten, aby ruka zákona mohla dosáhnout na ty, kteří jsou dost vyspělí na to, aby  mohli krást a loupit, ale nedosáhli ještě 15 leté hranice věku, která je rozhodující pro zahájení trestního stíhání. Ve čtrnácti, podle mě už i ve dvanácti, má člověk  tolik rozumu, aby dokázal rozeznat to, že krást a přepadávat lidi je protizákonné a tudíž trestné. Že se jednalo zhusta o skupinky, či gangy, mladistvých z jisté nejmenované menšiny (oni totiž sami neútočí skoro nikdy, zásadně v převaze) ví skoro všichni, ale nikdo nemá tu odvahu to říct na „plnou hubu“. No a s hranicí trestní odpovědnosti se sníží i hranice legálnosti sexuálního styku. Jinak to zkrátka nejde, jestliže je trestné to, že někdo starší souloží s osobou mladší než je stanovená hranice  sexuální zralosti. Nemůžu přeci hnát před soud kluka za to, že souložil se stejně starou holkou za zneužití a podle jiného paragrafu říkat, že je beztrestný.  Udivuje mě, že taková věc lidem uniká. To žijí ve vzduchoprázdnu? Nekoukají na televizi, neposlouchají radio? V tomhle případě mě to navíc jako bývalého plachtaře hodně mrzí, protože kdo byl dřív pilot čehokoli, byla to záruka určitého rozhledu a duševního potenciáliu.::placici:: 
Co se týče té zralosti k sexu, pokud si pamatuju, vůbec jsem neuvažoval o tom, že mně ještě nebylo 15 let. Všechno se to odvíjelo od toho, že jsem do té doby nenašel vhodnou partnerku. ::vysmaty:: Tu co jsem chtěl já, jsem se ostýchal oslovit, nebo nechtěla zase ona mne, nebo, v případě oboustranného zájmu, k tomu nebyly vhodné okolnosti a já nechtěl, aby to poprvé bylo v nějakém nedůstojném a ponižujícím prostředí, nebo aby u toho byl někdo další. Ty co by mě chtěly, jsem zase nechtěl já, protože jsem si představoval, že když už se s nějakou vyspím, nejdřív se do ní musím zamilovat, no a když se mi dotyčná nelíbí, tak to jde dost těžko, že jo. ::ano-ano:: Jediné, čeho jsem se obával, bylo to, že by mi „ujely nohy“ a partnerku bych přivedl do jiného stavu. Ať už by to potom dopadlo jakkoli, byl by to průšvih. Takže mi panictví vydrželo skoro do sedmnácti. Ale pak to bylo opravdu hezké. Je to  třicetjedna let. A co by se změnilo, kdybych to zažil ve čtrnácti? Skoro nic, jen by to bylo roků třicettři.
T

Kamarádka nemá fotografii.
Kloa Poslat vzkaz | 1.12.2008 11:40

Jistě, že to spolu souvisí ::ano-ano::  Nemůžou snížit jen jednu hranici, jedná se o odpovědnost za své činy a to souvisí s obojím. Tedy pokud má být někdo odpovědný za své tresty, měl by být odpovědný i za svůj sexuální život. Najdi si o tom informace.
Jestli je 14 nebo 15 let brzo stejně neovlivníš a kdo chce, tak bude sexovat klidně už v 10 letech ... horší pak pro toho partnera když z toho vznikne dítko ... Naopak si taky myslím, že pokud chce už někdo sexovat ve 14 letech a chce být zodpovědný, tak mu (tedy dívce) umožní užívat hormonální antikoncepci, která se teď předepisuje až od 15 let, takže se sníží i procento těhotných mladých holek, které nyní ve 14 dost riskují. I když tohle má i druhou stránku věci, už nyní spousta holek ani neví jak HA funguje a jak ji používat, takže by bylo naivní myslet si, že tomu 14 leté budou rozumět více ::kocka:: 
Pro mě je brzo i těch 15 let. A kdo je rozumný, tak s tím ve 14, ani v 15 nezačne.
Tím, že ale tuto hranici sníží, sníží taky hranici pro trestní odpovědnost, což vítám. Asi je důvod, proč hranici chtějí snižovat a vidím v tom zvyšující se počet činů pácháných mladými.

Kamarádka nemá fotografii.
Pilotka007 Poslat vzkaz | 1.12.2008 07:51

To s tím podle mě moc nesouvisí... můžou snížit hranici trestní odpovědnosti ale to že budou „sexovat“ v patnácti můžou zachovat. Abych řekla pravdu mě se to moc nelíbí. Myslím že ve čtrnácti je to dost brzo. Je pravda že když se chce 14 - tý kluk nebo holka s někým vyspat tak tam jim v tom zákon asi těžko zabrání. Prostě mi to přijde zbytečné a cítím z toho jen problémy...

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění