Jak na cizí jazyky-vaše rady a zkušenosti - Diskuze | e15.cz
Zpět na výpis diskuze

Jak na cizí jazyky-vaše rady a zkušenosti

Diskuze

kp
| 23. 12. 2019 12:51
Obsah příspěvku byl v rozporu s pravidly diskuze.
kamila.336
| 24. 10. 2016 10:31
Nejlepší je podle mě vyrazit do zahraničí a mluvit a mluvit. Já jsem si po střední zašla do jedné agentury v Praze a prostě si zařídila jazykový pobyt v Londýně. :) byla to nejlepší zkušenost
BetulinkaE...
| 13. 1. 2016 14:26
Základem je určitě mít kvalitní jazykovou školu a v ní dobrého vyučujícího. No a taky se musí člověk samozřejmě snažit a a učit se, aby se zlepšoval. Pokud sám člověk nechce a učení ho nebaví, tak mu nepomůže ani ten nejdražší kurz a nejlepší vychytávky. Já mám moc dobrou jazykovku, už tu byla párkrát zmiňovaná - sjš v Brně. Kurzy jsou kvalitní, není v nich moc lidí takže se vyučující může všem v pohodě věnovat a za tu dobu, co tam chodím, jsem se dostala z věčného začátečníka až k tomu, že se úplně v pohodě domluvím s cizincem, nebojím se mluvit a psát mi taky nedělá problémy. Tak do roku bych si ráda udělala mezinárodní zkoušky.
tereza.tca...
| 30. 11. 2015 10:29
Tak já jsem začínala s angličtinou už na základní škole, kde teda učitelka si raději povídala o tom, co se jí stalo než aby nás učila. Takže základy nebyly nijak valné. Na střední už to bylo lepší, učitelka měla za manžela kanaďana a nějakou dobu i v kanadě žila a byla dost přísná, takže jsem se dost zlepšila. Na VŠ to taky bylo fajn a po škole jsem ještě pokračovala přípravným kurzem ke mezinárodním zkouškám na státní jazykové škole v Brně. Nějakou dobu jsem i strávila v americe, takže to mi dost pomohlo a přestala jsem se bát sama mluvit. To mi předtím dělalo trošku problémy. Abych angličtinu oživovala, tak se koukám na seriály bez tiutlků a nebo si kupuju knížky v angličtině. Zkoušela jsem se učit sama rusky, ale nebyla jsem tak důsledná, takže umím akorát nějaké základy, ale přemýšlím taky nad nějakým kurzem. A na střední jsem měla ještě francouzštinu, ale tu jsem dost protrpěla a nikdy mi moc nešla, i když se mi strašně líbí.
anonym
| 5. 11. 2015 18:32
Mám dobrou zkušenost se SJS v Brně. Učila jsem se španělštinu a angličtinu mám v malíčku kvůli výměnnému pobytu. Nyní pracuji v IBM kde se denně setkávám se Španěly, se kterými si procvičuji svou španělštinu, ale i jinými lidmi, takže angličtina je nezbytná. Jaký typ na učení? Hlavně pevnou vůli a pokud vám nejde o gramatiku, tak určitě si najdete i nějakého "kámoše" přes fb nebo jiné portály, kde si můžete chatovat.
anonym
| 17. 9. 2015 19:32
Ja som sa začala učiť španielčinu v jazykovke na Kotlářské v Brne, keď som nastúpila na MU. V súčasnosti tam chodím na angličtinu a do toho mám online aplikáciu - drill. Na strednej som často používala kartičky, ale osobne mi asi najviac pomohla konverzácia face-to-face s iným cudzincom, ktorý ovládal slovensky/česky, ale "nútil" ma hovoriť anglicky/španielsky :)
anonym
| 24. 10. 2014 20:41
já jsem se teď začala učit sama podle učebnic co má dcera.poprvý si k tomu sedla se mnou a snažila se mi to vysvětlovat no ale znáte to za chvíli odcházela naštvaná že na to nemá nervy:Dno tak jsem si včera koupila učebnici pro samouky a zkusím se na to vrhnout uplně sama tak uvidím jak to dopadne
anonym
| 21. 10. 2014 20:43
Ahoj Lenko a znáš nějakou takovou dobrou jazykovku kam by se vyplatilo se přihlásit? Hodně teď slychám o školách kde je to prý jenom ztracený čas a učitelé tam skoro nic nenaučí takže bych se takhle nerada napálila, samozřejmě jako samouk vím že učit se sama doma nestačí
Lenana
| 20. 10. 2014 21:37
Nejlepší je pokud se to s tím učením myslím vážně přihlásit se prostě na jazykovou školu. Dneska existuje spousta kurzů pro všechny pokročilosti a už se dá takhle naučit skoro každý jazyk. Myslím, že pokud se chce člověk cizí jazyk pořádně naučit tak učit se sám doma nemá význam.
hm
jablicka
| 21. 4. 2009 11:40
Většina příspěvků v tomhle tématu je moc zajímavá, ale tohle je zrovna reklama jako hrom. Já teda na nějaké psychowalkmany nevěřím, slovíčka se prostě člověk musí naučit, a pak mluvit, mluvit a mluvit! To použití v praxi je hrozně důležité. Němčinu jsem se učila snad 15 let a pořád to v hlavě nemám.. ale to bylo učení ve škole. Angličtinu jsem se tak dlouho neučila, ale nemám s ní žádný problém. Ale to je proto, že koukám na filmy, čtu knihy, zprávy na internetu, mám spoustu přátel - cizinců a tak, takže ten jazyk neustále používám.
psychowalkman
veraholla
| 17. 4. 2009 19:37
Tak to jsem ráda, že taky někdo používá

psychowalkman. Mám ho už řadu let a taky jsem ho vyzkoušela na jazyky - tedy na němčinu. Funguje to o cca 80% lépe na zapamatování a dlouhodobé uložení do paměti. Když je pak ostrá situace tak slovíčka a větná spojení sama vyskakují před očima (moje zkušenost). Po delším používání, jsem ale zjistila, že bez dobré učitelky nebo učitele se prostě neobejdu. Už kvůli motivaci a vysvětlování gramatiky. Naštěstí mě byla doporučena bezva učitelka, která učí moji kamarádku v posilovně. Takový člověk Vám může fakt změnit názor na učení jazyků. Zkuste, teda pokud chcete mrknout na www.vyuka-liberec.ic.cz. Držím palce a psychowalkmana všem vřele doporučuji.
Věra H.
francouzština
angelwoman
| 30. 9. 2008 15:33
Já se učím francouzštinu z knihy Francouzština nejen pro samouky od nakladatelství LEDA. Tak mi opravdu vyhovuje. Jsou k ní i 2 CD s různými cvičeními a poslechem a to mi hodně pomáhá. Stačí mi poslouchat a opakovat si to nahlas a mnohem víc se mi ten jazyk dostává pod kůži. Minulý čas je úplně jednoduchý, stačí pochopit princip a naučit se minulé tvary nepravidelných sloves. Horší je to s dalšími časy, kterými francouzština oplývá, ale naštěstí se v reálu až tak nepoužívají
JInak jak psala Slona-já mám určitě důvod se francouzštinu učit. Za prvé nějak tuším, že má angličtina není v dnešní době samospasitelná a že je třeba umět i 2. jazyk, kromě toho, mám ráda Francii, Paříž, kde jsem už 2x byla a v budoucnu bych chtěla cestovat po Provence. Takže já určitě motivaci mám-domluvit se v mé oblíbené zemi. Kromě toho-francouzština je tak kráááásný jazyk
psychowalkman, učení a fr
slona
| 30. 9. 2008 15:27
Používala jsem psychowalkman o svaťáku. Dva dny to bylo super a vážně jsem se naučila víc ale ten třetí den mi v průběhu programu zazvonila pošťačka. Blbec jsem jí šla otevřít a program nedokončila. Ten den mi to šlo velice špatně a pobolívala mě hlava. Možná jsem ale byla jen unavená a vystresovaná. Potom jsem přístroj používala na spaní a s tím mám výborné zkušenosti. Nedávno jsem našla jeden editor - umí to vytvořit stimulační zvuk, který produkuje psychowalkman a navíc budeš mít "volné" oči a budeš si moci číst v učebnici. Je to strašně jednoduché a zdarma. Používám to i v práci když jsem ve stresu. Nechám se naladit na hladinu alfa (abych se zklidnila) a normálně při tom pracuji a neberu telefony . Stejně by se mnou ve stresu nic nevyřídili. Je to taková možnost jak si to vyzkoušet předtím, než budeš investovat do drahého přístroje. Je to to Stáhnout exe

Jo ve francouzštině se taky plácám. Mě nejvíc pomáhají články, které mě zajímají a rádio na poslech. Mě nepomáhá, když mi někdo radí jak to mám vytvorřit, pro mě ten jazyk musí být spojen s lidmi, kulturou, prostě musím si uvědomit, že je to užitečná a živá záležitost a ne vzorec na tvorbu particip passe. Je to spíš o tom co tě zajímá a jak se ti dobře učí. Jestli jsi z Prahy tak si určitě zajdi do Francouzského institutu - moře materiálu a možností. Přeji hodně štěstí!
Psychowalkman a jazyky
trojan1673
| 30. 9. 2008 15:00
Prosím o radu kdo už máte psychowalkman jaké s ním máte zkušenosti?Uvažuji o něm,protože se musím naučit francouzky.Mám knížku pro samouky a z té moc moudrá nejsem mynulý čas je pro mě španělská vesnice.Nemáte nějakou skušenost s francouštinou jak na to?


Díky Anka
pro angelwoman
Candys
| 25. 9. 2007 12:35
Chápu, že pobyt v cizině není pro každého, ale z vlastní zkušenosti opravdu nejúčinnější způsob. Když někdo nemá tu možnost, určitě bych doporučila najít si známé cizince, se kterýma můžeš mluvit. Chce to překonat strach, že člověk udělá chybu. Důležité je mluvit, mluvit a mluvit. Já jsem si kvůli španělštině našla i pár známých z latinské ameriky, co u nás buď studují, jsou na výměnném pobytu nebo pracují. Ale většinou do dopadne tak, že strávíme hodiny povídáním v angličtině a slibem, že příště už opravdu sednem na španělštinu a češtinu
Candys
angelwoman
| 25. 9. 2007 12:12
Pobyty v cizině jsou určitě nejlepší na naučení cizího jazyka, ale každý tam třeba nemůže...I když je bezkonkurenčně nejlepší způsob, jak se naučit jazyk. Jinak obdivuju tvůj zápal pro učení španělštiny-v angličtině bych do toho asi nešla
Jazyky
Candys
| 24. 9. 2007 17:22
Já jsem taky nedávno začala s dalším jazykem - španělštinou. Je to pro mě třetí cizí jazyk po angličtině a němčině. No i když s němčinou už jsem na štíru, moc ji nepoužívám a to pak člověk šíleně rychle zapomíná. Angličtinu používám každý den v práci, mám spoustu kamarádů cizinců. Při studiu mi určitě pomohly delší a opakované pobyty v cizině, byla jsem i na programu Work and Travel. Nejvíc jsem se naučila, když jsem jela sama, neměla kolem sebe česky mluvící kamarády a musela spoléhat jenom sama na sebe. To se pak člověk rozmluví poměrně rychle. Taky jsem hodně poslouchala anglickou hudbu, snažila se porozumět textům, poslouchala BBC, pouštěla si filmy v angličtině a k tomu anglické titulky. Španělštinu jsem se začala učit už v angličtině - někde sem slyšela, že je to lepší a pak se člověku nepletou jazyky dohromady. Mám i lektora, který neumí česky, všechny materiály v angličtině a je to fakt supr. Tak všem hodně štěstí při studiu.
Jazyky
slona
| 21. 9. 2007 20:29
Mám to s jazyky stejně. Moc mi to nejde. Na testech IQ a osobnosti mi ve 13 letech dokjonce řekli, že jsem neschopná se cizí jazyk naučit.

Nejdřív jsem tomu věřila. Byla to moje výmluva, ale učitelka na gymplu se s tím nechtěla smířit. Nepodařilo se jí mě jazyk naučit, ale poskytla mi záminku. Motivace přišla tak nějak náhodou a najednou jsem tu angličtinu chtěla zvládnout. Ráda mluvím s lidmi a zajímá mě vše jiné nové a zvláštní a jiné kultury bývají. Našla jsem si soukromé doučování a místo cvičení jsme se bavili a bavili. Vykládali jsem si co máme v plánu, co jsme četli atd. Tak sjem se rozpovídala a potom jsem ve škole bojovala s pravopisem. Je to asi sedm let. Nejlepší je, pokud máš nějaký zájem nebo koníček a zjišťuješ si o tom info v angličtině. Díváš se na filmy v originále. Je to úžasná informační svoboda . Dnes mám spoustu přátel cizinců. Především s Praze znám víc cizinců než Čechů a je to prima na procvičování. Najdi si něco co tě baví a k tomu ten jazyk využij!

Fr. to je peklo . Taky se to teď snažím nějak vstřebat a nějak sklouzávám zpět k angličtině. Třeba jsem na BBC zkoušela cvičení. A ta příšerná gramatika, naštěstí mám prima slečnu, která má se mnou trpělivost. Nějak nemám tu disciplínu na šprtání rodu pod. jm.. Slovíčka si pamatuju tak nějak cestou, ale členy ignoruju . Máte někdo nějaký trik jak se tohle učíte? Já to pořád střílím od boku.
Lucajda
angelwoman
| 30. 8. 2007 21:32
Mluvíš mi z duše! Musíme se sebou něco udělat-je škoda zahodit studium jazyka, jen proto, že se nám nechce do opakování, atd. Já myslím,že ve tvém případě může pomoct i poslouchat zahraniční rádio, číst noviny v angličtině-znalosti gramatiky máš, ale musíš si dostat jazyk znovu pod kůži-používat ho a poslouchat ho..Mě pomůže jen dobrý kurz-na samostudium to není....
Máš pravdu-kdo vyjede do dané země, hned se mu jazyk učí líp-ale ne každý má tu možnost, nebo chce trávit roky mimo domov....
jazyky
n
| 30. 8. 2007 00:17
No,tohle taky ted resim - anglinu sem mela 8 let na gymplu a tedka rok na vejsce, pred trema lety sem si delala First Certificate,coz bylo fajn a aspon me vidina zkousky donutila neco delat. Ale od ty doby zapominam a zapominam, uroven angliny na vejsce je k uzoufani Sice se tak nejak domluvim, kdyz je obcas potreba turistovi poradit cestu apod.,ale vetsinu slovicek a frazi sem totalne zapomnelaZa tolik let anglickejch kurzu mam doma mraky ucebich materialu, rikam si,ze by si to stacilo nak prolistovat a udelat v tom nakej system a ucit se z toho, kdyz si jen chci pripomenou co sem kdysi umela,ale nak se k tomu nedokazu dokopat. Po skole chceme odjet s pritelem na rok do Australie,tak tam se doufam moje anglictina zlepsi, ale chtelo by to nakej prubeznej trenink, abych to do ty doby vsecko nezapomnela.

A dalsi kamen urazu je moje nemcina,tu sem mela na gymplu 4 roky a ted sem ji rok nemela a uz si nepamatuju zhola nic.Ale rozhodla sem se,ze se zapisu na nejakej kurz nemciny,protoze kdyz neovladam uz ani zaklady,tezko bych se ucila sama doma.
Taky chci uz nekolik let zacit s italstinou,ale mam pocit,ze dokud nedovedu aj a nj aspon na slusnou uroven,asi nema smysl poustet se do neceho dalsiho.

A abych trosku odpovedela na tvuj dotaz - chodila sem rok s kamoskama na anglinu k mladymu americanovi.Byla s nim sranda, ale mam pocit, ze rodily mluvci jsou v porovnani s ceskejma lektorama min prisny a min toho po cloveku vyzadujou - nas za vsecko hned chvalil a tak sem nejak nemela motivaci ucit se intenzivneji. Na pripravdu na First Certificate sem chodila do Caledonian School a tam sme meli normalne ceskou lektorku a asi to bylo prinosnejsi - chtela toho po nas vic,pac se to taky kdysi musela nadrit,taky si tim procesem uceni angliny prosla,tak nas dokazala lip pochopit. Navic nas upozornovala na nejcastejsi problemy Cechu kdyz se ucej anglicky......Ale ja to teda soudim jen podle svych zkusenosti, mozna ze jini rodili mluvci maji vyssi naroky apod.

No,moje uroven jazyku je vec,ktera me dost ubiji - kdyz vidim treba kamosku,co se pred 5 roky zacla ucit francouzsky a kazdy prazdniny tam pracovala a ted tam ma pritele Francouze a zije s nim a jde tam studovat univerzitu.....je mi ze me skutecne nanic. Ale neztracim nadeji
Cizí jazyky
Kloa
| 22. 8. 2007 22:57
Angelwoman, je to opravdu hodně o tom jak se jazyky procvičují a nesmí se z toho vypadnout, ještě lepší je když tím jazykem mluvíš, tj. že ho běžně používáš. Učím se jazyky odmalička (do 3.třídy), pořád jsem jen ze všech stran slyšela, jak to budu potřebovat a jak se mi to bude hodit, ale za ty roky jsem se zatím nesetkala s jejich velkým využitím, ono asi až příjde ta chvíle, kdy to bude najednou potřeba, tak si asi řeknu a je to tady a já ze sebe nevypravím ani slovíčko. Možná tak na dovolené se mi to zatím hodilo, ale i tak se ukázalo, že těch 12 let studia angličtiny na ZŠ, SŠ a VŠ je vcelku mizerných a domluvit se byl docela problém, hlavně mě mrzí, že nedokážu anglicky vyjádřit něktré obraty, které bych v danou chvíli použila česky. Na výšce jsem měla i rodilého mluvčího, ale ten do nás hustil jen slovíčka. Jo, hodilo se mi to když jsem narychlo k bakalářce psala resumé, teda to bylo vážně na poslední chvíli Přítel mé sestřenice angličtinu používá denně v práci a díky tomu dokáže spontánně mluvit anglicky a to se angličtinu tak dlouho neučí, sice neumí moc gramatiku, nedokáže druhé angličtinu učit, ale sám se domluví. Já jen pořád nemám dostatek času, který bych učení jazyků chtěla věnovat, aby to bylo poznat.
Lontra
angelwoman
| 22. 8. 2007 21:45
Díky za napsání! Opravdu to stojí hodně času, to musím souhlasit...Nejlíp to vidím na svém otci, který se ve svých 52 letech učí angličtinu a němčinu, aby si udržel své místo...tak si na něj vždy vzpomenu, když na učení jazyků nadávám nebo se mi do toho nechce....Lepší je se přemoci teď-když si ještě relativně dobře vše pamatuju, protože už mi to půjde jen hůř..Obdivuju všechny, kteří se naučili v pozdějším věku nějaký cizí jazyk-to musí být hodně odhodlání
Jak na cizí jazyky-rady a zkušenosti
lontra
| 22. 8. 2007 20:45
Zdravím všechny zde čtoucí!
Zajímavé téma...já patřím ke generaci,kdy jsme se učili rusky,a na střední škole jsme měli dokonce možnost angl.(nebo něm.)-no-ale jaksi jsme na to hodně hulili!A tak jsem za těch 30 let od matury téměř zapomněla i tu ruštinu..a abych řekla pravdu-ani bych neměla celý ty roky jazyk-jakýkoli-uplatnit.Ta potřeba přišla až když mi bylo přes 40..a bylo třeba konverzovat s ital.zákazníky.Jak jsem se učila?Těžko..denně 3hodiny,vč. sobot a nedělí-neodpustila jsem si nic.Kamarád mi vysvětlil gramatiku..a já nabiflovala.Docela jsem se během 3 let vypracovala-ale už nemáme ital zákazníky..a tak mám strach,že zapomenu-nemám žádnou konverzaci..jo-koukám na satelit-ale nestíhám(pokud film nemá it. titulky)-já bych se z filmu nenaučila.Takže moje zkušenost je-nadřít teorii a mít si s kým povídat.
Jak na cizí jazyky-vaše rady a zkušenosti
angelwoman
| 22. 8. 2007 14:34
Ahojky všem!



Chtěla bych se pořádně zdokonalit v cizích jazycích-ale přestože mám za sebou mnoho let studia angličtiny a 4 roky francouzštiny, cítím, že jsem s jazyky na štíru...S anglinou to ještě jde, ale francouzštinu mám mizernou a přitom vím, jak jsou v dnešní době a na trhu práce jazyky potřebné.
Zajímalo by mě, jak jste se jazyky učily/učíte vy? Pomohly vám jazykové kurzy a popř. jaký typ kurzu - denní, individuální nebo s rodilým mluvčím?? Chtěla bych od září začít chodit do kurzu, ale bojím, že tam budu úplně mimo
Jinak zkoušely jste něko třeba číst zahraniční tisk/poslouchat filmy v originále, apod - pomohlo vám to? Nebo jaký máte tip na cizí jazyk kromě pobytu v dané zemi?
Zkoušela jsem číst Jane Austenovou v originále,ale i když to nebylo moc těžké, nějak jsem u toho nevydržela...
Tak napište své tipy nebo zkušenosti, budu ráda! Papa

Nejnovější příspěvky v diskusích

Název diskuze
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
Mariana
19. 4. 2024 19:29
70260
2112Hana
19. 4. 2024 18:33
11798
Uivatel_5825696
16. 4. 2024 20:10
479
2112Hana
30. 3. 2024 19:13
406
helena.07
27. 3. 2024 11:56
8
Uivatel_5747674
19. 1. 2024 11:51
16826
Pavlna Trojanov
12. 3. 2024 09:26
5
Jiina Koudelov
25. 2. 2024 20:33
148
Anna Soukov
23. 2. 2024 00:14
115
Jiina Koudelov
13. 2. 2024 21:43
46
Silvie Zimmermannova
13. 2. 2024 17:15
10831
Jiina Koudelov
3. 1. 2024 18:58
327
Uivatel_5725017
3. 1. 2024 10:00
33
Lucie Baklkov
28. 11. 2023 14:24
8775
Uivatel_5694482
24. 11. 2023 19:31
82
Cryptomeria Rasa
16. 11. 2023 18:49
287
sona.koutna8
30. 6. 2022 21:02
26
Vlado Schiffel
12. 11. 2023 01:48
439

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video