Hysterektomie - Diskuze | e15.cz
Zpět na výpis diskuze

Hysterektomie

Diskuze

Re:---
Vlasta Manel
| 19. 5. 2023 06:02
Dostalo se mi dalších informací, které jsem, bohužel, neměl v minulosti.

Vážené dámy, pokud je jediným důvodem k operaci zvětšující se myom, byť spojený s navazujícími problémy a vy z jakýchkoli důvodů nechcete podstoupit operaci, zadejte do vyhledavače - ptejte se po KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPII.
Není to hrazeno pojišťovnami, tedy za své. Mám však reference od naprosto důvěryhodných žen, které tuto terapii podstoupily a konkrétně v oblasti problémů s myomy problém touto metodou zcela vyřešily a vyhnuly se tak operaci a tedy i všem následkům, lteré tuto operaci provázejí.
Re:---
Vlasta Manel
| 16. 5. 2023 09:07
K dané problematice si dovolím citaci z diplomové práce Bc. Krytýny Káčerové „KVALITA ŽIVOTA ŽEN PO HYSTEREKTOMII“

"Hlavním přínosem získaných poznatků může být jejich využití zdravotnickým
personálem při práci se ženami, které prodělaly tento druh gynekologické operace. Při
realizaci samotného výzkumu jsem se opakovaně setkávala s názorem, že poskytované
informace o stavu a kvalitě života po hysterektomii jsou nedostačující, neúplné
a zavádějící. Ostatně o tom je i úryvek v úvodu této práce, který naznačuje motivaci
k jejímu vzniku:
„Mě hlavně zaskočila nedostatečná informovanost o tom, na co a jak by se měla
hysterektomovaná žena připravit po operaci (…)“
S podobným názorem jsem se mohla setkat i u jedné z dotazovaných žen:
„Vůbec mi neřekla nic o tom, zda se budou odebírat i vaječníky nebo děloha. Žádné
další informace mi neposkytla, bylo to velmi stručné, jen mi řekla: „Po operaci to bude
už jen park kultury a oddechu“. Teď vidím, že nelhala, ale těch informací mi opravdu
více neposkytla. (…) Prostě informace nedostatečné. (…) Prostě z mého hlediska
nedostatek informací před operací vládne. Pokud se o to někdo sám aktivně nezajímá
a nehledá informace na odborných lékařských serverech a v odborných lékařských časopisech, tak se jde na operaci nedostatečně informovaný a nemůže
se kvalifikovaně rozhodovat.“
Vhodně však poznamenala jiná z respondentek, že nejcennějším zdrojem informací
jsou výpovědi právě od žen, které mají s tímto zákrokem zkušenost:
„No mě spíš vadí, že se ženský stydí o tom mluvit. Protože pak se nikdo nic nedozví!
Když se o tom nebudeme bavit, tak jak si ty informace máme zjistit, spousta ženských
se bojí i mluvit se svým gynekologem o různých problémech.“
Na základě poznatků této studie může vzniknout edukační materiál, vhodný jak
pro zdravotnická zařízení (gynekologie, psychiatrie, psychologické poradny), tak pro
laickou veřejnost. Zdravotní pojišťovny také hradí ženám po hysterektomii pobyty
ve specializovaných láze
Hysterektomie a vše okolo
Vlasta Manel
| 10. 5. 2023 07:12
Milé dámy. Vřele doporučuji přečíst tuto bakalářskou práci na dané téma, kde se dozvíte nejen o průběhu zákroku, ale také o tom, jak by měli lékaži a zdravotní personál přistupovat k pacientce již v době rozhodování o zákroku, jak by měla být obeznámena se všemi plusy a mínusy a jak by k celému rozhodovacímu mechanizmu měl být přizván i partner. Což se bohužel v drtivé většině neděje. Opravdu vřele doporučuji a vyžadujte po svém lékaři úplné informace. https://is.vszdrav.cz/…KOVA_BARBORA.pdf
Re: Hysterektomie a vše okolo
Vlasta Manel
| 10. 5. 2023 09:59
A tuhle práci doporučuji také pročíst podrobně https://is.muni.cz/…_K._Kacerova.pdf
LAVH s odebráním jednoho vaječníku
Monika Mal
| 14. 4. 2023 11:34
Ahoj, jsem 3 týdny po LAVH (laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie), důvod k operaci byly náhle vzniklé velké bolesti během cyklu a velký myom, který deformoval dělohu. Bolesti poslední měsíce začaly být tak velké, že jsem měla pocit na zvracení, často i na omdlení a ležela jsem hodiny zkroucená na posteli, nemohla jsem jít 2 dny každý měsíc do práce, nepomáhala ani předepsaný Aulin. Při kontrole na gynekologii poté zjištěna děloha zvětšená na 4. měsíc gravidity, do ní vrostlý myom na zadní stěně o průměru 8 cm (začínal na 1,5 cm před cca 15 lety, zjištěný při kontrole po porodu po šestinedělí, postupně se pomalu zvětšoval navzdory tělísku Mirena, které jsem měla za ty roky již potřetí - nicméně dle lékaře zpomalovalo tělísko jeho růst, jinak by na té velikosti byl již před lety). Myom mi cca posledních 8 let způsoboval bolestivost v podbřišku i mimo menstruaci, poslední 3 roky stálé nadýmání, to se dalo vydržet.. zvykla jsem si, ale ty velké bolesti v posledním půlroce, na které se zvyknout nedalo, mi způsobovala po operaci zjištěná rozsáhlá endometrióza. Ložiska jsem měla v jizvě po císařském řezu, na vaječníku a už i na střevě. Při histologii odebrané dělohy byla zjištěna i adenomyóza. S dělohou mi odebrali také jeden vaječník (abnormálně zvětšený, byla na něm cysta, a přirostl k děloze a ke střevu díky zánětům od endometriózy) a vzali oba vejcovody (ty se berou při takové operaci preventivně, bylo zjištěno, že přes 90% rakoviny vaječníků začíná právě ve vejcovodech). Bolesti po operaci byly brnkačka proti bolestem při menstruaci poslední měsíce, v den operace a den poté bolest, ale už třetí den to bylo mnohem lepší a čtvrtý den jsem běhala jako srnka 🙂 Na bolest jsem si nechala dát injekci jen první dva dny, pak už to opravdu nebylo potřeba, ani žádné léky na bolest jsem pak doma nebrala. Po narkóze mi nikdy špatně nebývá, takže nejhorší zkušenost je asi klystýr, ale bez toho to nejde. Neměla jsem problém ani s močením, ani se stolicí po operaci, vše
Re: LAVH s odebráním jednoho vaječníku
Monika Mal
| 14. 4. 2023 11:36
bez problémů a bez bolesti, i když mi kvůli vyšší ztrátě krve během operace předepsali železo, které může způsobovat zácpu. Neschopenku mám na 5 týdnů od operace, bolesti už teď nemám, ale jsem unavená po každé delší činnosti (hodinová procházka, vaření...). Krvácela jsem asi jen dva dny po operaci, pak každý týden třeba 1-2x za ten týden, nic hrozného, spíš mám stále žlutavý výtok, ale jak mi řekl můj gynekolog, je to normální, způsobují to stehy, které dráždí okolní tkáň. Pokud máte bolesti, opravdu doporučuji operaci neodkládat, je to výrazná úleva!
Re:---
Vlasta Manel
| 13. 4. 2023 08:32
Je to o tom, co vám asi váš gynekolog neřekl.
Běžná informace je, že v ranném stádiu myomu ho stačí jenom sledovat, o možnostech bylinné léčby asi řekne málokterý, pravda, není stoprocentní. Zesnulá léčitelka Eva Moučková měla úspěchy s přípravkem Audiron, pár kapek nakapaných na intimku každý den. Dále třeba bylinné směsi od DIOCHI či Naděje-byliny. Když už je myom větší, je na byliny pozdě (většinou tak nad 1,5 až 2 cm). Přitom sonograficky se dá zjistit od velikosti 5 mm a to je řešitelné, ne však stoprocentně, ale za pokus to vždycky stojí. Avšak málokterý gynekolog vám udělá sono dělohy při každém pravidelném vyšetření, některý ho nedělá vůbec.

Pak můžete mít takového, který vám tvrdí dobrý, zatím dobrý, ono se to v klimakteriu zmenší. A to také není zcela pravda, viz náš případ.

Další co vám neřekne je to, že v případě především jednoho lokalizovaného myomu, a je jedno, zda je spíš uvnitř dělohy, spíš vně dělohy a zda je zpředu nebo zezadu dělohy, je možné odstranit pouze ten, obzvláště je-li žena již v klimakteriu, vznik nového takřka stoprocentně nehrozí a tyto operace se běžně provádějí u žen, které jsou ještě v reprodukčně produktivním věku, tedy pouze odstranění myomu z dělohy.( tzv. myomektomie) Není to netypický zákrok. Další možností, například pro riziko velkého poranění dělohy, se provádějí výkony, které omezují krevní průtok myomy a tím způsobují jejich zmenšování. Jedná se buď o laparoskopický uzávěr děložních tepen - LUAO - nebo radiologem prováděnou embolizaci děložních tepen UAE. Viz třeba zde http://www.nemocnicekladno.cz/…-deloznich-myomu
Re:---
Vlasta Manel
| 13. 4. 2023 08:33
Další mýtus je preventivní odstranění vaječníků z důvodů rakoviny, pravda, u žen v klimakteriu již produkují minimum estrogenu, ale nějaký produkují a tato produkce se dá stimulovat bylinnými prostředky. Jinak, rakovinou vaječníků je postiženo cca 0,17% žen z toho 50% starších 50ti let, tedy 0,085% žen. Rakovina dělohy pak postihuje 0,35% žen, z toho většinu po klimakteriu, tedy cca 0,20% žen nad 50 let. Jinými slovy, rakovina vaječníku postihne celkově 1 ženu z 585 žen, a jednu ženu z 1176 nad 50 let. Rakovina dělohy postihne celkově 1 ženu z 285 a nad 50 let jednu ženu z cca 500. Tolik statistika. Bohužel statistika již nerozlišuje, v kolika procentech případů se jednalo o rakovinu vaječníků či dělohy jako prioritní onemocnění a kdy se jednalo o rakovinu jakožto následek rakoviny v jiné části těla, třeba tlustého střeva. Pak se v oblasti ohrožení rakovinou vaječníků a děložního čípku dostáváme ještě k nižším číslům.Tedy zvažte, jak dalece jste ohroženy. Tedy životní styl, dědičné předpoklady atd..
Re:---
Vlasta Manel
| 13. 4. 2023 08:33
Upozornil vás váš gynekolog co vše nastane, když vám zcela odstraní vaječníky? U mladších žen asi ano, řekne že přijde přechod, sice překotně, ale dá se to řešit hormonálně, tato léčba však paradoxně zvyšuje riziko vzniku rakoviny, proti které byly vaječníky preventivně odstraněny, a může se podávat po dobu nejvíce 6ti let.
Tedy u mladších žen nastoupí klimakterium, běžné příznaky klimakteria jsou všeobecně známé. O tom, že začnete mít problémy s vaginálním zvlhčením, že se vám ztenčí sliznice už řekne málokterý. A ke zhoršení dojde i u žen v klimakteriu, protože estrogen najednou není žádný. Řekl vám váš gynekolog, že s odstraněním vaječníků u vás podstatně stoupne nebezpečí osteoporózy a kloubních problémů? A samozřejmě u většiny žen k přibírání na váze. Všechno to souvisí s estrogenem, který není vůbec. Dále se může zhoršit kvalita vlasů a pleti.
Odstraněním dělohy dojde k přetnutí řady nervových spojení mezi páteří a vagínou, které jdou přes dělohu. Proto některé ženy popisují zhoršení orgasmu či problémy s jeho dosažením a jde s tím ruku v ruce i ono zhoršené zvlhčení, chybí některé zpětné vazby do mozku. Odstraněním dělohy a vaječníků dojde k přetnutí a odstranění řady vazů, které mimo jiné spojovaly kromě uvedených orgánů také tlusté střevo, močový měchýř s močovou trubicí a pochvu a udržovaly tak tyto orgány (u zdravých žen) ve správné poloze. Proto je nutná dlouhodobá rekonvalescence, aby nedošlo k poškození zbylých a narušených vazů a zároveň posilování svalů pánevního dna, které napomáhají udržet orgány ve správné poloze.
Re:---
Vlasta Manel
| 13. 4. 2023 08:34
Tedy, běžná informace od gynekologa je: „Máte myom, jediné řešení je odstranění dělohy a nejlépe preventivně odstranit i vaječníky“ U starších žen dále upozorní, že vlastně už o nic nejde a že se na komfortu života včetně ***u vůbec nic nezmění. Toť vše. Maximálně vás ještě upozorní na možnost vzniku inkontinence a tedy potřeby po operaci posilovat pánevní dno. POZOR - neříká vám celou pravdu.
Samozřejmě celé tohle povídání není o ženách s jinými navázanými gynekologickými problémy či onkologickými problémy.
Tedy, pokud máte „pouze“ myom, bez jakýchkoli dalších problémů, požadujte po svém gynekologovi úplné informace.

A nutnost operace pořádně zvažte, ptejte se na všechny možnosti řešení.
Re:---
Vlasta Manel
| 13. 4. 2023 10:18
Shrnu výše popsané.
Pokud máte jiné gynekologické problémy, je především na doktorovi a na Vás, pro jaké řešení se rozhodnete, protože v každém případě se zlepší komfort Vašeho budoucího života.
Pokud máte myom, o kterém vlastně nevíte, o kterém Vám řekl gynekolog, pak velmi zvažte, jaké řešení zvolíte, protože minimálně do doby, kdy by teoreticky mohly nastat problémy, které fakticky nastat nemusí nikdy, se komfort Vašeho života jednoznačně zhorší.
hysterektomie
Lucie Ltalov
| 30. 3. 2023 11:07
ahoj zeny,
jsem 3 tydny po operaci - hysterektomii, vajecniky ponechany.
Take jsem mela dlouhodbe problemy a prestoze nemam deti, rozhodla jsem se to podstoupit, s tak silnou menstruaci se nedalo existovat a jednou jsem si dokonce volala zachranku, protoze jsem se bala, ze vykrvacim.
Operace (abdominalni hysteketomie) a pooperacni stav jsem myslela, že bude lepsi - ale bylo to docela hrozny, hlavne nasledne chozeni na zachod (na velkou), docela jsem se trapila, prvni tyden a pul byl fakt sileny, do toho se mi jeste objevil hemeroid, takze znacka "ideal".
Kaslat a predevsim pčikat bylo jako z hororu - hrozne to bolelo.
Spinila jsem v nemocnici, pak to na tyden ustalo a doma to zase prislo. (ale jenom lehce)
Ted ze me po ranu vytece zluta tekutina (zatim 2 dny), tak nevim, jestli je to normalni nebo je to zanet. (??) Asi si neco koupim v lekarne. Gynekologa ted musim najit jineho lepsiho - co nebude me problemy bagatelizovat.
Jinak jizva (cisar) se mi stale uplne nezavrela, tak jsem z toho mirne nervozni, uz bych
si potrebovala tu jizvu masirovat, aby mi neprirostla.
Doufam, ze uz zadne komplikace nenastanou a budu se zase moc radovat ze zivota a ze svobody od menstruace.
Jinak jsem byla na operaci v Motole a musim rict, ze teda nektery personal dost otres (nektery naopak profesionalni a chapavy) a
nikdo se s vama moc o cele akci a naslednych problemech nebavi, proste na vas nemaji cas. ☹
Abyste z nich tahali informace nasilim, proste kdybych mohla zpetne, vybrala bych jinou nemocnici. (mozna jsem jen mela smulu tentokrat na lidi, protoze mesic pred, kdyz jsem byla na kyretazi, tam byli vsichni super)
V nemocnici jsem byla od ctvrtka do utery.
A o antibiotoka jsem si musela rict, skoro si to vydupat, prestoze jsem rizikova skupina.
Zkušenost s hysterektomii
Petra Batov
| 13. 3. 2023 19:11
Ahoj holky, i já se podělím.
Jsem 10 dní po laparoskopii. Zůstala mi část jednoho vajecniku. Už v 18 jsem prodělala velkou operaci a teď ve 41 letech už musela pryč i děloha.
Neustálé cysty, myom na děloze.
Strach trošku byl, ale vše naprosto v pořádku. Operace proběhla na Obilnim trhu v Brně, pátek operace, pondělí domů. Zpočátku problém se stolici, bylo to bolestivé. Po týdnu vše odeznelo.
Cítím se, jako bych ničím neprošla. Týden po operaci vycházka 5 km. Chodím hodně.
Dnes 10 den jsem sedla prvně za volant a dá se říct, že funguji normálně. Spíš se musím hlídat, abych to neprehnala.
Pred operaci jsem zde četla vaše zkušenosti a hodně mi to pomohlo.
Přeji všem rychle zotavení a hladký průběh
Hysterektomie
Uivatel_5632738
| 12. 3. 2023 22:16
Ahoj holky,ženy :) rozhodla jsem se napsat svoji čerstvou zkušenost.treba někomu pomůže zmírnit strach a obavy :) je mi 47 ,jsem měsíc po vaginální hysterektomii.vajecniky ponechany. (po dvou konizacich se mi objevil na čípku znovu nález a bylo mi doporučeno odebrat kromě čípku i dělohu. ) První pocit strach a velké obavy. Možná spíš i z omezení ...hodně sportuji otuzuji se a to na nějaký čas prostě nepůjde .Ale protože termín byl až za 3 mesice,měla jsem možnost si vše srovnat v hlavě. A musím říct, že být v pohodě je vlastně ta největší rada. :) Na operací jsem se nakonec těšila. Týden před jsem začala brát homeopatika arnika a oscilococsinum. Po operaci traumel. Vše proběhlo v pohodě, na JIP jsem se snažila opravdu hodně pít a hýbat nohama na posteli. .druhy den na normal pokoji už jsem chodila . A další den už po celé nemocnicí :) bolest byla minimální,jediné co mě trochu potrápilo,byla střeva. Celkově jsem se cítila moc dobře. Hojení podporuji Wobenzymem a čípky cicatridine. Doma ze začátku trochu únava,ale den ode dne lepši snažim se hodně hýbat. Hlavně chůze...ze začátku třeba jen 2km , ale teď chodím na procházky klidně i 10km denně. :) (byla jsem zvyklá i před tím na hodně pohybu. Tak abych nenavadela někoho kdo by si tím mohl ublížit) Ani mi nepřijde,že jsem na nějaké operaci byla a musím se spis občas hlídat abych to nepřehnala. Takže holky, ničeho se nebojte, :) dá se to zvládnout. Hlavně se nestresovat a být v pohodě. Hlava dělá divy .:) Myslet pozitivně,poslouchat své tělo a zbytečně neřešit blbosti. Trápit se předem fakt nemá smysl. Držím všem palce a přeji dobrou rekonvalescenci :)
Odstranění delohy
Karin Dakov
| 24. 2. 2023 23:08
Ahoj holky,je to přesně 24 dni,co jsem podstoupila hysteroskomii...po deseti dnech po operaci jsem naběhla do prace...první týden byl teda drsný,ted jsem ok,ale spinim.....jak dlouho budu spinit ,prosim?to jediné mi vadí, jinak se citim relativně dobře...
Odstranění delohy
Karin Dakov
| 22. 2. 2023 11:36
Jsem 3 týdny po odstranění dělohy,chjdim dk práce,jsem holička...Nyní vsak lehounce spinim a na papíru po vyczrani jsem našla něco,hakoby snurku od tamponu...muze tj být steh?bylo to ta půl cm dlouhé. .dekuji
Hysterektomie
Ludmila Studnkov
| 20. 11. 2022 22:51
Dobrý den,
Jsem 3 týdny po LAVH. Odstranění dělohy čípku a vejcovody. Cítím se fajn od druhého dne po operaci kromě únavy což je normální po narkoze. Druhý den jsem si ráno nechala dát poslední kapacku a večer proti bolesti prášek. Na plynatost používám koprivovy čaj a funguje dobře i při velkých bolestech když přitom jsou.
Už mě z toho odpočivani bolí záda. Tak se chci zeptat jestli můžu ležet na břiše přes den aby se něco nestalo protože když tak chvíli ležím tak to tam tlačí dole?
Totální pánevní hysterektomie dovětek
luca
| 17. 11. 2022 20:33
Začala jsem chodit kvůli pánevnímu dnu na fyzioterapii, protože jsem si nebyla jistá, zda cvičím správně, je lepší, když vás někdo vede. Moje fyzioterapeutka se přímo specializuje na stavy po gynekologických operacích, takže těch peněz nelituji. Projevy menopauzy zatím nijak zvlášť nepozoruju, užívám dlouhodobě Evelor, který mi poradil gynekolog na ty mé potíže s MS a cystou na vaječníku (na což to absolutně nemělo vliv, sranda je, že jsem na prevenci byla na konci srpna a všechny výsledky na jedničku, ani krev na onkomárkry nic neukázala, a pak v druhé půlce září bum ho - karcinom), přidala jsem Fytofem, protože umělé hormony stejně asi moct nebudu (mimo jiné trpím na varixy DK). Beru také hořčík a céčko. Na kontrolu ke svému gynekologovi jdu až koncem listopadu a ráda bych se od prosince vrátila do práce.

Abych to celkově shrnula - operace krku, které jsem podstoupila kvůli té štítce, byly pro mě objektivně na rekonvalescenci horší, hlavně bolavější. Teď ale zase nevím, co mě čeká vzhledem k uměle vyvolané menopauze. Ovšem když si vzpomenu na ty šílené bolesti při každé nekonečně dlouhé MS a téměř kolapsové stavy kvůli anémii, myslím, že snad hůř nebude. Hlavně aby každá kontrola dopadla dobře a nic se nevrátilo a nezhoršilo. Zpočátku budu chodit co tři až čtyři měsíce, první velkou kontrolu mám v únoru 2023. Pozdější pooperační komplikace si nepřipouštím, nebo se o to alespoň snažím, nemá cenu se trápit dopředu něčím, co třeba ani nenastane. Péče v budějovické nemocnici byla výborná, všichni se ke mně chovali slušně.

Doufám, že už mám smůlu vybranou a že už bude jenom lépe.
Totální pánevní hysterektomie pokračování
luca
| 17. 11. 2022 20:15
jem, asi z antibiotik (ovšem pak doma jsem si párkrát musela pomoci Lactulosou, abych nemusela moc tlačit, nyní dne zdá, že je to už jako dřív). Každý den injekce do břicha na ředění krve, asi dva dny ještě kapačky antibiotik, na žádost dali něco na bolest, ale nebylo to tak zlé. Ve čtvrtek dělali sono ledvin, v pátek dopoledne mě po opatrné prohlídce pustili domů. Dostala jsem termín onkologického konzilia a letáček s pokyny, jak se doma chovat v rekonvalescenci - nezvedat nic nad 5 kg, nedělat těžkou práci, posilovat pánevní dno, starat se o jizvy, nesouložit, nekoupat se, nejezdit na kole... Bylo mi ale zdůrazněno, že není dobré se jen válet, že je třeba chodit na procházky, zvládat běžnou sebeobsluhu i starost o domácnost, čímž se řídím. Krvácela jsem víc jen bezprostředně po operaci, pamatuju si, že mě na jipce dvakrát umývali mezi nohama, pak jsem asi týden lehounce špinila, pak v podstatě vůbec nic, nyní asi týden zase malilinko, snad to tak má být. Dvacet dní jsem si zaváděla čípky Cicatridina a zvenku se mazala Cicatridina mastí, protože jsem byla trochu natržená (2 stehy, které mě dost potrápily, musela jsem asi tři týdny sedávat na nafukovacím kruhu). Tou mastí jsem mazala i jizvy, pěkně hojí. Nyní si dělám obden výplach Rosalginem. Na onko konziliu jsem byla na konci října, zatím mě budou jen sledovat, hurá, čeká se teda ještě na výsledky genetických testů, které byly žádány vzhledem k tomu, že ca endometria byl už můj druhý karcinom v anamnéze, navíc moje mamka prodělala rakovinu dělohy také. Při té příležitosti mě i prohlídli a vytáhli ty zatracené přední stehy, to se mi moc ulevilo. Žádné větší problémy nezaznamenávám, ťuk, ťuk, jen asi 15 dní po zákroku mě začal zlobit močák, měla jsem pocit, že jsem nějaká jakoby nedočuraná, ale v moči se nic nenašlo, ani z kultivace, za pár dní ten pocit přešel, takže to spíš byl mechanický problém, jak se to v břiše celkově přeskupuje. Pořád se ale snažím hodně pít, 3 l denně. Cítím se v rámci možností celkem ok.
Totální pánevní hysterektomie 1
luca
| 17. 11. 2022 19:33
Pečlivě jsem přečetla celou diskuzi a musím přidat také svoji zkušenost. Jsem necelých 6 týdnů po totální hysterektomii s odstraněním vejcovodů i vaječníků kvůli karcinomu endometria. Na nález se přišlo o 3 týdny dříve po hysteroskopii s kyretáží, na kterou mě poslal můj gynekolog kvůli stále se zhoršující MS po čtyřicítce (nyní je mi 45 let) - silné a dlouhé krvácení, bolestivé křeče, anémie a z ní plynoucí problémy. Uvažovala jsem o zavedení Mireny, ale na to už nedošlo. Operovali mě v nemocnici v Českých Budějovicích, MUDr. Valha. O odstranění všeho (laparoskopicky robotem DaVinci) bylo rozhodnuto na základě nálezu i toho, že jsem už před pár lety prodělala ca štítné žlázy, se kterým se vlastně stále léčím. Na předpříjmu u lékaře jsem byla v pátek, na oddělení jsem nastupovala v neděli odpoledne, proběhly nějaké procedury (klystýr, desinfekce pupku, kontrola oholení, na večer jsem dostala jakýsi dost odporný sacharidový nápoj a na noc prášek na spaní). Ráno jsem šla na sál asi v 8 (předtím klasika sprcha, obléct anděla a punčochy, injekce), poté zbytek dne a noc na JIP, což bylo z celého pobytu asi nejhorší. Strašně mě bolela hlava jako vždy po narkóze (kupodivu břicho téměř vůbec - mám jeden vpich v pupíku a vždy dva další na pravé i levé straně, celkem 5), z kapaček mi bylo šoufl, bylo tam horko, cévka, drén, neustálé měření tlaku, čas se děsně vlekl, spát se mi moc nedařilo atd., prostě celkové nepohodlí. Ráno jsem se trochu umyla, dostala jsem konečně pořádně napít a něco málo k jídlu, pak přišli z rehabilitace a pak prošli se se mnou, zvládla jsem to dobře, tak mě kolem desáté vrátili zpět na běžný pokoj. Cévku mi vyndali odpoledne, měla jsem pak ústí močové trubice malinko podrážděné, ale to za pár dní přešlo, s močením problém naštěstí nebyl (snažila jsem se hodně pít), drén mi vytáhli až druhý den. Břicho nafouklé, brala jsem Espumisan. Jídlo kašovité, postupně se přecházelo na běžnou stravu. Na velkou se mi podařilo jít hned druhý den, měla jsem spíš prů
Histerektomie
Rena Vlcek
| 2. 11. 2022 21:28
Dobrý den, poprosím o nové zprávy, jak se daří těm, co to máte za sebou . Přechod už mám za sebou , spíš operace a pooperační komplikace. 52 let. Bojím se.
Re:---
Karolina Abs
| 26. 5. 2022 13:21
Dobrý den, přidám svou zkušenost. Hysterektomii jsem absolvovala před 7 měsíci u Apolináře, prof. Mára. Je mi 45 let. Měla jsem endometriózu a myom, velké bolesti při menzes, menzes skoro každé 3 týdny, někdy i se zvracením (nutnost užívání velkého množství analgetik, tak asi i z toho). Při operaci laparoskopicky odstranili dělohu, vejcovody a 1 vaječník s cystou. Druhý vaječník ponechán kvůli přirozené hladině hormonů. Strach byl velký a víceméně zbytečný, vše proběhlo na jedničku. V neděli dopoledne nástup, projímadla, v pondělí ráno operace, do úterý ráno na JIP (bezvadná péče, sestřičky velmi pozorné a pečující), ve středu ráno domů. Jediná nepříjemná věc bylo zvracení po narkóze. Jinak bolesti zvládnutelné normálními analgetiky jen pár dní po zákroku. Pak doma 2 měsíce na neschopence, klidový režim, procházky. Potíže od operace žádné, pouze asi 2x bolesti "jako při menzes" vlivem ponechaného vaječníku - hormony stále působí na zbytky příslušných tkání, ale bylo to mnohem slabší než původně. Jako největší profit beru osvobození od menstruace, je to báječný pocit. Nemuset počítat dny, ládovat se práškama proti bolesti, brát si na nevolnost dovolenou (až tak daleko jsem už byla). Takže dámy, koho to čeká - nebojte se, benefit z operace je moc fajn.
Re:---
Karolna Absolonov
| 14. 7. 2022 13:02
Ještě bych dodala, že jsem teď v létě zjistila, že po operaci (i když už je to 9 měsíců) už asi nebudu úplně schopná všech těžších prací, např. na chalupě. Již dvakrát se mi stalo, že mi pak nebylo dobře - bolesti jako při menzes i dva až tři dny
Hysterektomie
Uivatel_5578301
| 21. 5. 2022 08:04
Dobrý den, přidám další zkušenost. Jsem 18 dní po adnexektomii, hysterektomie byla před půl rokem.
Po hysterektomii jsem měla bolestivé močení (píchání,méně i více ostré, směřující do všech stran, ale nejvíce do leva ). Proto mi byla nyní provedena laparoskopie pro podezření, že mi močový měchýř přirostl k vaječníku. Nakonec mi po operaci lékař pověděl, že pro masivní srůsty mi museli odstranit oba vaječníky a vejcovody. Bohužel to nepomohlo na můj původní problém, opět močení bolí, téměř stejně, jako před operací. Bojím se, co bude dál.
Ještě v nemocnici jsem se budila do rána zpocená(po poslední operaci ) , což jsem měla i doma.Lehce začali návaly, nespavost. Tak mi paní doktorka napsala ESTROFEM 1mg jednou denně. Zatím pocení zmizelo. Mám jen špatné spaní, jsem více unavená, bolí mě nohy . Břicho ještě bolí, i v noci mě probudí bolest, když si špatně lehnu. Jsem silnější postavy, mám větší břicho. Jizvy se mi po masti z měsíčku krásně hojí. Jen jedna byla rudá a zahnisaná, tak jsem ve sprše omývala roztokem Betadiny. Poté důkladně vysušila, nechala v leže vyschnout a potřela masti Betadinou. Nyní už téměř zahojené.
Tak jsem napsala mé zkušenosti, třeba někomu pomůžou. Tady se hodně lidí ptají bohužel málo kdo odpovídá..
Dále budu čekat, jak v mých 41 letech budu prožívat přechod, jak mi zabere ESTROFEM, kterého se bojím pro vedlejší účinky a jak dopadnu s močákem . Pokud někdo má zkušenosti, ať poradí. Opatrujte se,
Re: Hysterektomie
Ivana Pazkov
| 26. 9. 2022 15:07
Dobrý den,
mohu se vás zeptat kde jste byla na operaci .Ceká mě také operace a dost se bojím,
Děkuji za odpověd Iva
Re:---
Uivatel_5559063
| 13. 5. 2022 18:51
Dobrý den, hysterektomie, vajecniky ponechany, operace v 8/2021, je mi 47 let, op. byla kvuli velkému myomu. Nyní asi 3mesice, zmeny nálad, spatně spím, strída se vedro a zima. Myslím, že jsem v přechodu. Na kontrole dr. zkontrolovala jizvu, rekla, že vajecniky jsou v poradku a ze kdyby mi bylo hur mám prijit.
Hysterektomie
Uivatel_5578301
| 8. 5. 2022 15:37
Ahoj všichni, přidám mou zkušenost. Je mi 41 let. Před půl rokem jsem prodělala hysterektomii břišní cestou, pro velký myom. Jizva velká od pupíku dílů, jsem silnější postavy, již jizva byla po císaři, před deseti lety. Po operaci se jizva hojila špatně proto, že mi doktor v místě přehybu sundal více svorek najednou, kdežto nahoře sundal ob jednu, tam se tedy hojila rána krásně. Dole mi to prasklo a hojila se tak spodní část rány o dost déle. Poté, od prvního dne jsem měla bolesti při močení. To trvalo půl roku a nyní asi pokračuje.. Podstoupila jsem vyšetření pro únik moči, opravdu hodně bolestivé, kdy mi do vyprázdněného moč. měchýře dali modrou tekutinu a poté nasucho a velmi bolestivě natlačili tři suché tampóny do pochvy až hluboko k moč. měchýři. Tak jsem hodinu a půl čekala, zda se modrá proteče k tamponum. Neprotekla a tak se zjistilo, že močák není děravý. Tak zase se nasucho tampony pinzetou složitě vyndali ven. Další vyšetření byla bezbolestná cystoskopie. Opět nic nenašli. Tak po půl roce bolesti v podbřišku při močení a běžné námaze jsem šla na laparoskopii. Tam mi zjistili masivní srůsty a proto mi odebrali oba vaječníky, vejcovody. Nyní jsem pár dní po téhle operaci, jsem ještě dost bolavá a nevím, zda bolesti při močení odezní, zatím je mám. A bojím se přechodu, nevím co mě čeká dál. Zatím se v noci více potím. Tak uvidím, jak si tělo poradí předčasně s přechodem. Kdo může, ať napíše jak ho prožívá... Přeji všem pevné zdraví a štěstí!
Re: Hysterektomie
Ivana Pazkov
| 26. 9. 2022 15:09
Dobrý den,
mohu se vás zeptat kde jste byla na operaci .Ceká mě také operace a dost se bojím,
Děkuji za odpověd Iva
Re:---
Uivatel_5576568
| 24. 4. 2022 10:06
Ahoj všem,
prosila bych o radu. Jsem dva týdny po LAVH, v rekonvalescenci. Je mi 44 let. Nic moc by mě asi netrápilo, ale poslední dva dny mě začalo svědit u ústí močové trubice a mám únik moči. Hodně piju, mažu canestenem pro jistotu, piju manosu atd. Únik jsem maličký měla i před tím, ale jen v případech, kdy jsem měla hodně naplněný močový měchýř a třeba jsem kýcla nebo zakašlala nebo se rozesmála. Netuším, jestli je to dočasná záležitost, nebo mi nějak klesl močový měchýř a budu teď mít problémy. Dost jsem z toho rozmrzelá. Nemáte prosím někdo podobnou zkušenost?
Hysterektomie
Jana Fenklov
| 12. 7. 2022 21:09
Zdravím,
Byla jsem letos v dubnu také na LAHV
Problém s močení se upravil do konce šestinedělí.

Nejnovější příspěvky v diskusích

Název diskuze
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
2112Hana
30. 5. 2023 18:47
10369
Mile
21. 8. 2016 18:16
67
AdaProchm
27. 1. 2023 08:38
43
katulka125
24. 6. 2021 22:40
242
Uivatel_5640394
24. 4. 2023 10:53
43
Zuzana Wunschov
22. 5. 2023 07:30
285
renata.luz...
25. 6. 2019 17:57
24
Uivatel_5644663
19. 5. 2023 09:33
8770
Vlasta Manel
19. 5. 2023 06:02
16812
renataab
30. 11. 2015 19:52
31
Uivatel_5556686
30. 11. 2021 12:36
28
Radmila Lukov
15. 5. 2023 16:06
44
Uivatel_5413569
15. 5. 2023 06:31
96
Natlie echov
14. 5. 2023 14:33
2
Vlasta Manel
27. 4. 2023 14:01
43
Doubravka2
12. 12. 2016 14:50
34
Baruna
19. 5. 2021 11:44
105
Jan Cz
19. 4. 2023 19:26
43

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video