Pampeliškový med - Diskuze | e15.cz
Zpět na výpis diskuze

Pampeliškový med

Diskuze

třezalka
anina55
| 10. 4. 2008 15:03
Třezalka roste hojně na loukách,ale i u potoka,tam jsem ji loni sbírala nejvíce.Podél cest nesbírat.Třezalka má velké využití v léčitelství.není se třeba jí zase až tak bát,ale pozor na užívání od jara do podzimu,kdy hodně svítí sluníčko.Pokud jsme nemocní a pijeme čaj z třezalky vyhýbáme se sluníčku,může zbůsobit skvrny na kůži,ale je to ojedinělé.
med micka
anina55
| 10. 4. 2008 14:56
Ahoj,nemusíš mít strach smíchat některé bylinky dohromady,dělám to taky tak,dnes zrovna pampeliška,podběl a dotoho trochu kopřivy.Už se na medík moc těším.Taky jsem se 2 dny léčila,stačil mi k tomu čaj z podběle který už jsem měla letos nasušený a udělaná mastička na potírání hrudi a krku.No a dnes třetrí den už jsem byla opět na bylinkách.
O bylinky se moc zajímám.Kuknite sem-

http://www.nasebylinky.***
měsíček
alimraj
| 22. 5. 2007 20:26
Měsíček je letnička,ale snadno se pěstuje ze semínek.Vždycky nějaké zralé seberu a nemusím kupovat.Mám je ale jen na parádu,mast nedělám.
:-)
kecka
| 22. 5. 2007 20:24
Ten měsíček stojí od 9,- do 17,- podle odrůdy. Jmenuje se zahradní, lékařský nebo pravý a všechny jsou léčivé. Je to jednoletka a semínka se dávají mělce do hlíny. Vylezou do pár dnů a pak se růst opticky zastaví, ale rostlinky sílí. Taky by měly být od sebe nějak vzdálené, ale já to tam nasypala jako zrní - jeden pytlíček na dva truhlíky. Od loňska mám meduňku, mátu a mateřídoušku ( druh, co se dá pěstovat doma). Vše v truhlíkách přežilo, čaj je z toho vynikající a sázela jsem to stejně jako ten měsíček. Hlína je kupovaná směs - substrát s rašelinou. Nehnojím, i když mi mušky a housenky málem snědly mátu. Dopadlo to dobře .
měsíček
slunko
| 22. 5. 2007 20:03
Z měsíčku se dělá měsíčková mast - to je on ten měsíček, co máš ted ty? Opravdu se prodávají semínka na něj? to by bylo fajn. A je to trvalka? Já kupovala několik semínek, ale tři měsíce jse se s tím piplala a bud mi něco zahynulo, nebo pak nevrostlo, tak jsem skoro zanevřela na letničky :(. Ale už mi krásně rostě ze semínka vyrostlá meduňka (jo, máta mi nevylezla jediná z 3 pytlíčků, asi to chce vatu nebo nevím), taky balkonové kopretiny, moc se na ně těším :). N nic, jdu se zase učit.
slunko
kecka
| 22. 5. 2007 19:46
Tak tak .Lípa nám roste před barákem, ale je to moc vysoko. Je to statný strom - celá alej. Jenže nám to nedávno ořezali a štafle by stejně nestačily . Jezdíme na kole, snad něco najdu jinde. Všude to krásně voní a kvete, to je nádhera. Našla jsem se synem měsíček lékařský, ale bohužel mezi polem a tratí. Jenže mě to tak nadchlo, že jsem si koupila semínka a už mit to krásně zelení na balkóně v truhlíku .
bez
slunko
| 22. 5. 2007 18:13
Jo, to máš pravdu, právě bez nebo třeba šípky rostou nejvíc u silnic, které lemují. Ale já nikdy nelenim a zajedu si pro ně klidně i dál několik kiláčků, taky to celý rok sleduju, kde co roste, abych di to pak mohla od přírody vypůjčit :). Letos jich bude fakt hodně, protože bezový a mátový čaj patří mezi naše favority doma, takže nesmím zaspat :). A taky lipový květ, to se mi podařilo minulý rok :(.
:-)
kecka
| 22. 5. 2007 17:49
Jen bacha na ty u silnic, železnic a polí. Taky jsem se těšila, že si udělám medík, sirup a sušení na čaj, ale všechny keře u nás rostou právě na oněch nebezpečných místech . Ale vše dobře dopadlo, dva keříky mi rostou hned pod nosem - u rodičů na zahradě .
bezová šťáva
slunko
| 22. 5. 2007 10:31
Já dělám každoročně sirup z bezových květů a nikdy nevydrží déle jak do Vánoc, i když ho dělám na litry. Je to výborné a osvěží to. Jen je třeba přidat více citronu, aby byl ještě lahodnější. Takže já také za chvíli vezmu útokem všechny bezy v okolí a kvetů si odvezu asi tak kamion, abych z nich udělala dostatek štávy :)

Neznáte někdo recept na kvašenou bezovou štávu? Chtěla bych ji zkusit, prý je též výborná
bezinkový med
alimraj
| 22. 5. 2007 10:14
Včera jsem dělala med z květů bezinek - moc se mi povedl,asi budu muset opakovat.
med
anonym
| 28. 4. 2007 16:24
Letos jsem dělala med jako každý rok,ale utekl mi z hrnce když jsem zase seděla u pc.Dala jsem i místo pomeranče mandarinku a tyhle omyly se vyplatili.Vznikl skvělý čirý,hustý med .
med
kecka
| 26. 4. 2007 21:24
Dnes jsem med dodělala, je hustý a slaďoučký . Dělala jsem to od oka, syn mi nasbíral zhruba na hrsti pampelišek, hluchavky a sedmikrásek, byla toho tak půlka malé hadrové tašky. To jsem svařila ve třičtvrtě litru vody s jedním pokrájeným citrónem ( víc jsem neměla). Druhý den jsem to scedila přes utěrku a povařila s kilem bio třtinového cukru a jedním pokrájeným pomerančem ( ten jsem včera neměla). Před pár hodinama jsem to studené opět přivedla k varu a pane jak to zhoustlo, hlavně po krajích. Teď jsem to dala do sklenic ( jedna plná od okurek a půlka sklenice od malého medu) a je to hustší víc a víc, jak to chladne. Tak si říkám, že se to nemusí dělat přesně podle receptu, chutné je to i s jedním citrónem.A s tím pomerančem? Ten jsem nakrájela na menší kousky a udělám dětem cukrlátka nebo tak něco
třezalka
anonym
| 26. 4. 2007 20:30
Třezalka je prý dobrá i na angínu,ale je to silná droga tak s ní POZOR.
pampeliškový med
anonym
| 26. 4. 2007 20:28
Já ho taky letos zkouším poprvé.Mám recept na 400květů a 2 citrony;2l vody a 2kg cukru.Protože máme včelí med tak jen poloviční dávku.Mojí tetě se povedl vždy,ale mojí mamce nikdy.vždy jí zplesnivěl.
pampeliškový med
anonym
| 26. 4. 2007 14:28
chtěla jsem se zeptat,pustila jsem se do pampeliškového medu.Pampelišky jsem převařila,nechala 1den vylouhovat a poté květy vymačkala přes plátno.Ale zdálo se mi tý šťávy hrozně málo ani ne půl litru.Tak jsem med dál nedělala,protože se mi nezdálo dát 1kg cukru do půl litru šťávy.Prosím poraďte
medík
slunko
| 22. 4. 2007 22:15
tak jsem zkoušela dneska svůj první pampeluchový medík. bez vylepšovák v podobě jiných bylinek jako vy, ale i tak napíšu postřechy. Dělala jsem 200květů na 1kg cukru a 2 citrony. Ve všech návodech jsem četla po 24 hodinovém louhování vařit hodinu a pak už do sklínek, ale já zkoušela ten postup, který tu byl popsán na první stránce níže, aby se to vařilo, pak nechalo vystydnout, pak zase vařit a zase vystydnout a takhle pořád než to nestuhne. A takhle se mi to osvědčilo. Protože zahřátý to není táhlé jako med ani když už je to med :), takže jsem to takhle třikrát převařila a napotřetí to bylo pěkně husté dkyž to vychladlo. No a proto se mi ted ve skleničkách už pěkně povaluje medík, snad bude dobrý :)
med
micka
| 22. 4. 2007 21:08
Třtinový cukr bude určitě zdravější
med
kecka
| 22. 4. 2007 20:46
Tak to zkusím bez třezalky, taky by se mohlo stát, že si to spletu s něčím jiným . Zkusím nahradit rafinovaný bílý cukr cukrem třtinovým, snad udělám dobře, ne-li lépe .
med
micka
| 22. 4. 2007 17:29
Ahoj,
já jsem dělala míchaný med z pampelišek, sedmikrásky a hluchavky.To jsou bylinky na nachlazení.Třezalka pomáhá zase při stresu.
třezalka
kecka
| 21. 4. 2007 22:34
Koukala jsem na netu co to je ta třezalka a našla jsem toto : http://sk2.goo.cz/…iny/trezalka.htm
mimochodem, je to dost užitečný odkaz o bylinkách
med micka
kecka
| 21. 4. 2007 22:26
Ahoj, myslíš, že se ty bylinky dají míchat? Třeba jeden díl pampelišky, jeden hluchavky, jeden sedmikrásky a jeden třezalky to vše na váhu? Ještě musím zjistit, kde ta třezalka roste a jak vypadá a co takhle jitrocel? To by taky šlo? Jinak dík za inspiraci, hned jak se malá dostane z angíny, vyrazíme na louku
Další recept
anonym
| 21. 4. 2007 21:09
500pampeliškových květů očistíme od zelených lístků, opereme, zalijeme 1litrem vody, rozkrájíme 2citrony (celé) a dáme všechno asi 10min.povařit. Necháme 24hod.vyluhovat. Šťávu přecedíme, květy vymačkáme, přidáme 1,5kg cukru a vaříme asi 1,5hod. Dáme do sklenic.
Mňam mňam.
Moc ho nedělám, dávám přednost včelímu medu, ten u nás valí ve velkém - do čaje, na chleba, na obličej i do vany.
Hanka
med
slunko
| 21. 4. 2007 07:58
děkuji i za tuto variantu receptu. Včera jsem začala dělat podle tradičního receptu, ale druhou dávku zkusím takto at mám srovnání :). Díky
oprava
micka
| 20. 4. 2007 17:56
Samozdřejmě, že to mají být 4 hrstě a pokapat šťávou z citrónu
Omlouvám se za překlepy.
recept
micka
| 20. 4. 2007 17:52
pampeliškový med:
4 hrsi květů
1l vody
1kg cukru
2 citróny
1pomeranč

Květy opláchneme, pocukrujeme, pokameme šťávou z citrónu a necháme 12 hodin stát.Potom zalijeme 1/2 litrem vody a necháme do druhého dne louhovat.Poté květy s vodou svaříme a po vychladnutí přecedíme.Získanou tekutinu svaříme s cukrem a s oloupaným a na pláky pokrájeným citrónem a pomerančem, necháme vychladnout a poté opět pomalu zahříváme až k bodu varu a pět necháme vychladnout.Postup opakujeme - za průběžného míchání - tak dlouho, dokud tekutina nezačne medovatět.Nalijeme do nahřátých skleniček, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.
Stejným způseb připravíme i med z hluchavky, sedmikrásky, třezalky.
med
slunko
| 20. 4. 2007 17:03
Lenko, Já spíš myslela, jestli tímto medem nenahrazuješ včelí med, protože jsem se dočetla, že ho používáš jako jediné sladidlo i na pečení místo cukru. Já nachlazená též nebývám, ale mám ráda chléb s medem nebo kapku do čaje, a včelí med je hodně drahý (i když ho bereme od soukromníka včelaře).
Doma ho mamča dělavala, ale hodně cukernatěl, ale to mi nějak neva. Za chvíli jdu sbírat pampelišky, tak snad se povede
med
lenka
| 20. 4. 2007 15:08
On se ten med dělá přesně tak, jak píšeš...určitě tam můžeš dát i ten trřtinový cukr.....je tam opravdu cukru hodně, ale ten pampeliškový med se bere spíš jako lék, takže když si ho dáš sem tam v zimě, když tě bude škrábat v krku, tak to nevadí. Kdysi jsem ho ochutnala u známých, kteří ho dělají každý rok, bylo to dobré, ale já ho nedělám, protože nebývám vůbec nachlazená.
Pampeliškový med
slunko
| 20. 4. 2007 14:53
Prosím Vás, jak děláte pampeliškový med? Prý stačí 300květů a 2 kg cukru a citron, ale nezná někdo jinou variantu, jak by se to třeba dalo vylepšit? Zkušenosti a tak?
Taky bych se chtěla zeptat bioholek, jakou náhradu za cukr by mi doporučily, dvě kila je strááášně moc :(. Mám ho nahradit třtinovým cukrem? Za případné nápady předem děkuji. Katka

Nejnovější příspěvky v diskusích

Název diskuze
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
♥Jarka*Alice♥
28. 4. 2024 13:11
11830
Arin
28. 4. 2024 13:07
70351
♥Jarka*Alice♥
26. 4. 2024 08:01
409
Uivatel_5825696
16. 4. 2024 20:10
479
helena.07
27. 3. 2024 11:56
8
Uivatel_5747674
19. 1. 2024 11:51
16826
Pavlna Trojanov
12. 3. 2024 09:26
5
Jiina Koudelov
25. 2. 2024 20:33
148
Anna Soukov
23. 2. 2024 00:14
115
Jiina Koudelov
13. 2. 2024 21:43
46
Silvie Zimmermannova
13. 2. 2024 17:15
10831
Jiina Koudelov
3. 1. 2024 18:58
327
Uivatel_5725017
3. 1. 2024 10:00
33
Lucie Baklkov
28. 11. 2023 14:24
8775
Uivatel_5694482
24. 11. 2023 19:31
82
Cryptomeria Rasa
16. 11. 2023 18:49
287
sona.koutna8
30. 6. 2022 21:02
26
Vlado Schiffel
12. 11. 2023 01:48
439

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video