Literatura filosofie a duchovna - Diskuze | e15.cz
Zpět na výpis diskuze

Literatura filosofie a duchovna

Diskuze

Muž, který sázel stromy
n
| 3. 5. 2009 23:15
Tady jsou odkazy na to televizní zpracování, celkem je to na 30 minut.

1. díl: zde
2.díl
3.díl
Dedeckova
n
| 3. 5. 2009 23:10
Jo, to je prý pro Hovory s bohem typické - že na ně člověk narazí v pravý čas . A četla jsi i ty další díly? Já se na ně stále chystám, i když jsem slyšela, že to už je víceméně rozádění původních myšlenek...

O Principu Lola jsem slyšela, ale taky jsem se ještě nepropracovala Stejně tak Sofiin svět

Na Muže, který sázel stromy jsem taky narazila při nákupu vánočních dárků a taky jsem to cestou domů skoro přečetla.....a pak dala bráchovi k Vánocům . Na Youtube to existuje i v televizním zpracování, je to snad slovo od slova převyprávěná knížka, tak můžete mrknout, i když knížka má asi větší kouzlo.
A jéje
Dedeckova
| 3. 5. 2009 23:01
To je zase téma, které mi zkrátí život o pěkných pár hodin. Berte s nadsázkou, prosím
No Osha se chystám již dlouho, ale zatím jsem nezačala. Tolleho knihy by mě taky mohly zaujmout, takže děkuji za tip.

Hovory s Bohem taky mohu doporučit. Ty mi tak nějak spadly do klína v pravý čas, teď už bych k nim měla asi výhrady, ale tenkrát mi daly mnoho.
Četla jsem i Princip Lola, který na mě byl moc populární, ale věřím, že kdybych na tuhle knihu narazila dřív, byla bych z ní bývala nadšenější.
Fulghum je taky můj oblíbenec, z těch tenoučkých knih jsem přečetla všechny a některé několikrát. Nebo alespoň některé eseje. Lulu, určitě si je sežeň, jsem si jistá, že tvé citlivé povaze se budou zamlouvat. Prostě nejradostnější maličkosti života.
Muž, který sázel stromy mě taky velmi oslovil a určitě doporučuju. Narazila jsem na tu knihu při nákupu vánočních dárků, neodolala, zakoupila a polovinu knižky přečetla ještě v tramvaji. Musím si to v klidu přečíst zase.

Z duchovního hlediska mi také hodně dal Sofiin svět, ale to je trochu z jiného soudku a navíc jsem byla ve fázi, kdy jsem ani netušila, že si budu jednou hledat svou životní cestu.
:o)
n
| 3. 5. 2009 23:00
Jooo, Fulghumův literární styl a humor jsou mi taky hodně blízké . Lulu, pokud to neznáš, tak opravdu moc doporučuju, jsou to fakt oddychovky, které pohladí Možná ano, možná ne, jsem taky četla a tu třetí knihu se chystám už několik let si půjčit od sestřenice

Jo, holky a četla jste některá od Ruize Láska, vztahy, přátelství? To má totiž taky sestřenice a taky mám na to spadeno, ale nějak se k tomu přes horu knížek nemůžu pořád propracovat .

O tom Oshovi jsem to taky nevěděla, na fotkách vypadá vždycky spíš jako asketa . Já tu jeho základní knihu Život, láska, smích, četla asi v 17ti a tehdy to bylo pro mě takové akorát. Uvidím, jestli se mi to zalíbí i teď po letech Ale Od Medikací k meditaci si určitě přečtěte, mě to pomohlo přeorientovat se od léků k bylinkám .

O tom Tolleovi jsem nikdy neslyšela, ale určitě se po něm kouku
Lucajda - Muž, který sázel stromy
angelwoman
| 3. 5. 2009 22:49
Jo, takové stručné a tenké knížky bývají nejlepší
Všechno co potřebuji opravdu znát jsem se naučitl v mateřské školce
angelwoman
| 3. 5. 2009 22:48
Pravidla:
O všechno se rozděl.Hraj fér.Nikoho nebij.Vracej věci tam, kde jsi je našel.Uklízej po sobě.Neber si nic, co ti nepatří.Když někomu ublížíš, řekni promiň.Před jídlem si umyj ruce.Splachuj.Teplé koláčky a studené mléko ti udělají dobře.Žij vyrovnaně – trochu se uč a trochu přemýšlej a každý den trochu maluj a kresli a zpívej a tancuj a hraj si a pracuj.Každý den odpoledne si zdřímni.Když vyrazíš do světa, dávej pozor na auta, chytni se někoho za ruku a drž se s ostatními pohromadě.Jó,kdyby tyhle pravdila ze školy dodržoval každý člověk celý život, žilo by se nám mnohem lépe
angelwoman
n
| 3. 5. 2009 22:47
Jani, já taky nevěřím v Boha podle křesťanské víry, mým "bohem" je příroda . Ale právě bych řekla, že klasickým křesťanským věřícím budou z Hovorů s bohem vstávat vlasy na hlavě - ten Bůh tam je totiž takový dost neformální Dokonce mě na tu knížku navedl přítel, čelt ji jako 17ti letý puberťák a stejně se mu líbila. Já se k té knížce chci ještě vrátit, četla jsem ji v takovém hektickém období a neměla čas o tom moc přemýšlet, tak ještě ve spoustě věcí nemám vyřešeno, co si o nich myslet. Ale i když nějaké myšlenky z Hovorů jsou možná moc radikální, tak přesto je tam spousta úžasných věcí k zamyšlení .

Já Osha půjčuju z knihovny a nebo ho taky mívají v ezoterických a bylinkových obchůdcích A taky bych si chtěla něco dalšího od Osha přečíst, už jsem jeho knížku neměla v ruce dobré 3 roky .

Jeee, na ten Život od Coelha jsem koukala v knihkupectví a taky u Tebe v deníčku - no, mám ho na svém nekonečném seznamu knížek, na které se chystám

Muž který sázel stromy je tenoulinká knížečka o muži, který sázel stromy . Ne, vážně - je to knížečka o trpělivosti a naději, člověk to přečtě za hodinku a pak o tom týden přemýšlí
Fulghum
angelwoman
| 3. 5. 2009 22:45
Na Fulghumovi je prima, že jedna kapitola je tak na 2-3 stránky a nijak to na sebe nenavazuje - můžeš začít odkudkoli, udělat ve čtení mezeru a nevadí to.... Fulghum mě inspiroval a tak si taky píšu občas takové fejetonky ze svého života (viz Vůně čaje v mém deníčku). Jeho literární styl je mi blízký...Ale je to takové hodně americké, ale na to se dá zvyknout...
Lulu - Osho
angelwoman
| 3. 5. 2009 22:43
Aha, to jsem o tom Oshovi ani nevěděla.... Je pravda, že Tolle má ty knížky takové hodně srozumitelné, je to napsáno tak, že každý člověk to může začít praktikovat hned a to se mi líbí
Robert Fulghum
Lulu89
| 3. 5. 2009 22:41
O tom Robertovi Fulghumovi jsem už taky od kamarádky slyšela. Ten název mi je hrozně sympatický, asi se po tom podívám.
Fulghum
angelwoman
| 3. 5. 2009 22:41
Toho mám moc ráda, mám od něj všechny knížky Všechno co opravdu potřebuju znát...je super, výborná je taky Už hořela když jsem si do ní lehal a Možná, možná ne Jsou to takové oddechovky, člověk to má přečtené za chvíli, ale jsou takovým krásným způsobem jednoduché a čisté...
Jojo, to znám dobře, u mě často vítězí knížky nad povinnostmi
Malý princ
Lulu89
| 3. 5. 2009 22:40
Malý princ je úžasný, četla jsem ho mockrát..dokáže mně hrozně dojmout.
Osho
Lulu89
| 3. 5. 2009 22:38
Já už si přesně nevybavuju, co všechno jsem vlastně četla, má těch knížek hrozně moc a já jsem to tehda hltala, tak jsem to měla skoro za dva dny jednu
Ale to Život ,láska, smích asi bude nejlepší.. Pepa má rád Hořčičné semínko, ale to jsem nečetla.
Já už se k Oshovi moc nevracím od té doby, co jsem poznala Tolla. On je totiž takový skromnější...
Osho má taky moc zajímavé myšlenky, ale sám žil v přepychu, na přednášky nosil taková honosná roucha a šperky a kupoval si ta nejdražší auta.. Tak to mně trochu zaráží a nedokážu posoudit, do jaké míry vlastně byl duchovní..ale taky to fungovalo.. i když občas to v některých knížkách zavání fanatizmem.
dodatek
n
| 3. 5. 2009 22:35
Došlo mi, že jsem zapomněla na svého dalšího oblíbence, kterého taky určitě znáte, ale ať už je ten výčet hezkých knížek co nejkomplexnější Jde o Roberta Fulghuma a zejména jeho knížku Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce - zrovna jí držím v rukou a pomalu se tak rozplývají mé plány, jak budu před spaním studovat jistou marketingovou bichli do školy Myslím, že zbytek večera jdu zasvětit Fulgumovi Páá
Lucajda
angelwoman
| 3. 5. 2009 22:35
No, úplně jsi mě na ty Čtyči dohody s Duškem nalákala
Na Hovory s Bohem už jsem se dívala v knihupectví několikrát, ale trochu jsem se bála, že to bude příliš náboženské - a já nejsem věřící. Tedy ve smyslu křesťanské víry...
No, od toho Osha si už konečně musím něco koupit, ale je docela těžké v knihkupectví od něj něco sehnat....
Malého prince mám také moc ráda, teď mi udělala na Vánoce radost mamka s knížkou Malý princ v nás - je to taková útlá knížečka, která rozebírá a rozvádí všechny myšlenky z Malého prince na náš každodenní život
Alchymista je bezkonkurenční Mám taky moc ráda od P. Coelha Život, kde jsou nejkrásnější citáty ze všech jeho knih
Muž, který sázel stromy neznám O čem pak to je?
angelwoman
Lulu89
| 3. 5. 2009 22:32
Taky jsem ho vůbec neznala, objevila jsem to minule, když jsme s Pepou byli v Librexu.. Zaujala mě hezká fialová obálka s modrým ptáčkem a zjistila jsem, že uvnitř je to moc krásné. (Je to čech, ten pán a místy je to i krásně vtipné)Tak mi ji koupil a pro sebe Hlas poznání od Ruize.
S postupem času, když jsem přečetla Tolla, tak mi pak Osho začal připadat trošku jako fanatik.. Má zajímavé myšlenky, ale na druhou stranu sám žil v přepychu, na přednášky nosil pozlacené hábity a různé prsteny a kupoval si ta nejdražší auta.. Taky je to působivé, ale nevím, do jaké míry to je úplně opravdové.. Tolle je takový lidštější a skomnější, od Osha už jsem upustila On má těch knížek spoustu, ale Pepa říká, že je nejhezčí Hořčičné semínko - to jsem nečetla, ale vypadá právě jinak než ty ostatní knížky..tak to můžeš zkusit. :)
Ale mi se hodně líbilo třeba Radost, O dětech. Ale je to už nějaký čas zpátky a nevím, jak bych se na to dívala teď.
duchovní knížky
n
| 3. 5. 2009 22:27
Ahoj vespolek

Čtyři dohody se mi také líbily, i když ještě mnohem víc mě zaujalo zpracování Jaroslava Duška v podobě stejnojmenného improvizačního představení U knížky mi totiž často vadilo, že je psána hodně pro amerického čtenáře. Dušek téma krásně ušil na míru naší české mentalitě a vzhledem k humornému zpracování i zpřístupnil širokému publiku . Jančo, v Praze se to hraje několikrát v měsíci, ale měla jsem dojem, že s tím i Dušek občas vyrazí i do jiných měst. Google mi ale píše jen odkazy na ten pražský Klub Lávka, tak nevím .

Co se týče další duchovní literatury, která mi pomáhala měnit pohled na svět, tak můžu určitě doporučit Hovory s Bohem od N.D.Walsche a také knížky od Osha - já mám nejraději jeho základní knížku Život, láska, smích a také knihu Od Medikací k meditaci.

Ale stejně mám úplně nejradši beletrie o životě, jako je Malý princ, Alchymista od Coelha a Muž,který sázel stromy od Jeana Giona. Ale ty asi všichni znáte A ještě mám moc ráda Williama Saroyana, zejména jeho dílka Tracyho tygr, Lidská komedie a Tati, tobě přeskočilo! Nejsou to sice filosofické knížky, ale co se týče zamyšlení o životě, mi toho daly určitě nejvíc

Jinak po vámi doporučených knížkách taky zapátrám, zaujalo mě, co o nich zaznělo v předešlé diskusi . Bohužel teda až se prokousám vší tou haldou bichlí ke státnicím ....
Lulu
angelwoman
| 3. 5. 2009 22:21
Toho autora a tu knížku vůbec neznám, určitě se po ní podívám Taky bych si chtěla určitě přečíst konečně něco od toho Osha - jakou knížku od něj mi můžeš nejvíc doporučit?
knížky
Lulu89
| 3. 5. 2009 21:47
Přidávám se k Nové zemi, Moci přítomného okamžiku a Čtyřem dohodám.. Tyhle knížky mi hrozně moc daly.. Je to opravdu potrava pro duši a ta pravá moudrost je ukryta mezi řádky.. Neumím to vyjádřit slovy, ale cítím, že všechno, co je v nich napsáno je pravda a je to hrozně osvobozující..
Nedávno jsem objevila Volání duše od Sama Fujery a taky se mi moc zalíbila..
On sám tvrdí, že takové knížky můžeme číst mnohokrát, protože mysl pořád třídí a vždycky si vybere jen to, co se jí líbí..Proto v nich pokaždé najdeme něco nového..
Literatura filosofie a duchovna
angelwoman
| 3. 5. 2009 21:06
Protože jsme teď téma zajímavých duchovních knížek zmínili na jedné diskuzi, napadlo mě, že bychom si mohli předat infomrace o zajímavých knížkách na téma filosofie, duc***, přístupy k životu, apod., které jste četly a zaujaly vás

Já můžu velmi doporučit pro mě zlomovou knihu Nová země od Eckharta Tolleho a od stejného autora Moc přítomného okamžiku. Obě knížky mi toho hodně dali a uvedly mě na správnou cestu
Známá a oblíbená knížka jsou taky Čtyři dohody od Dona Miguela Ruize

Za sebe můžu taky velmi doporučit knížku Princip Lola, o které píšu zde ve svém deníčku

A jaké zajímavé knížky o tomto tématu jste četly vy a můžete je nám doporučit? Potravy pro duši není nikdy dost

Nejnovější příspěvky v diskusích

Název diskuze
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
..Hanka
26. 4. 2024 17:17
70317
helena.07
26. 4. 2024 14:24
11822
♥Jarka*Alice♥
26. 4. 2024 08:01
409
Uivatel_5825696
16. 4. 2024 20:10
479
helena.07
27. 3. 2024 11:56
8
Uivatel_5747674
19. 1. 2024 11:51
16826
Pavlna Trojanov
12. 3. 2024 09:26
5
Jiina Koudelov
25. 2. 2024 20:33
148
Anna Soukov
23. 2. 2024 00:14
115
Jiina Koudelov
13. 2. 2024 21:43
46
Silvie Zimmermannova
13. 2. 2024 17:15
10831
Jiina Koudelov
3. 1. 2024 18:58
327
Uivatel_5725017
3. 1. 2024 10:00
33
Lucie Baklkov
28. 11. 2023 14:24
8775
Uivatel_5694482
24. 11. 2023 19:31
82
Cryptomeria Rasa
16. 11. 2023 18:49
287
sona.koutna8
30. 6. 2022 21:02
26
Vlado Schiffel
12. 11. 2023 01:48
439

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video