Soužití s Romy(také hážete všechny do jednoho pytle?) - Diskuze | e15.cz
Zpět na výpis diskuze

Soužití s Romy(také hážete všechny do jednoho pytle?)

Diskuze

Romové
angelwoman
| 11. 7. 2007 17:15
Zajímavé a velmi složité téma...Já jsem z Ostravy a zde je Romů spousta zvlášť v určitých částech města.. Jezdila jsem na střední do Mariánských Hor a tam jednou do tašky od jedné paní lezla parta Romů..upozornila jsem ji na to, dostalo se mi krutých slovních urážek, plivnutí a pronásledování na cestě domů. Další půl rok jsem se bála vlézt do tramvaje, byla jsem z nich doslova vyklepaná..a o tom to je-špatná zkušenost vám vleze pod kůži a začnete všechny házet do jednoho pytle. Při mé praxi na úřadě jsem se s tím setkávala dennodenně a bylo to moc smutné..Romka přišla, paní za přepážkou s ní jednala doslova jako v rukavičkách a když jí vysvětlovala, že něco nejde, začla po ní řvát, že na ni zavolá TV Nova, že je rasiska, atd. V tomto smyslu si myslím, že často v ČR dochází k pozitivní diskriminaci, což není dobré. Co já bych dala za to, osobně poznat jednoho slušného Roma..věřím, že by mi to pomohlo překonat špatné zážitky.. Ale není pravda, že to není jen u nás-ve Francii mají to samé, ale v mnohem horším formátu s černochy. Co s tím udělat a jak to změnit? To by musela být změna celého systému. Já studuji ekonomii a tam se učíme, že princip zdravého fungujícího hospodářství je pracovat a za svou práci dostávat odměnu. Kdo nepracuje, když může nemá nárok na nic. Teorie krásná, ale je výsměchem sociálnímu systému naší země. Všude jsou lidé dobří a špatní bez ohledu na barvu kůže. Bohužel, buďme reální-Romů, kteří nepracují a dělají problémy je většina. Ale na druhou stranu to nechápu-Vietnamci se přizpůsobí za pár let a kolik generací Romů už u nás žije a nejsou schopni se přizpůsobit našemu systému...tak ať jdou zase kočovat, třeba až na Sibiř, pokud se neumí přizpůsobit. Nic by nemělo být zadarmo-ani sociální podpora. Neodvádím ji státu pro budižkničema-ať jsou to Romové nebo bílí.
Gypsy
anonym
| 9. 3. 2007 20:31
Ahoj jsem jednou z romu a už několikrat sem zažila že mi kolikrat vynadali do černych hub a tak podobně chci říct že každy není stejny a každy ma jiné zajmi jiné představi o životě napištemi co si o tom myslíte na -607 858 004
natyna
mamika
| 26. 10. 2006 21:51
a to je přesně to o co jde.Je mi jasný,že to ti slušní romové mají o moc těžší,protože je předchází pověst většiny,bohužel.Nikdo nechce aby kdokoliv musel zapírat svůj původ,to ani jako.Je fajn ,že jsi hrdá a určitě budeš,jak čtu tvé názory správná ženská.Není to na barvě,nebo rase.Všechno je v lidech.Bílý taky dokážou být šmejdi,nemysli si!Já vím ,že je to nespravedlivý,že na vás romy koukají většinou nedůvěřivě a podezíravě a určitě se i pár čistokrevných rasistů najde.Nejsme všichni ,ale stejní,jako vy nejste.Razím názor-nikdy nedělej nic ,co nechceš aby lidi dělali tobě a kdyby tak smýšleli všichni bylo by tu na světě o moc líp.Je dobře ,že žiješ mezi lidmi ,kterým už nemusíš dokazovat,že nejsi jiná.Ale myslím,že pokud jsi slušný člověk,tak ten strach jak píšeš není na místě.Já věřím,že těch skutečných rasistů je u nás pomálu.Doufám v to,nesnáším jakékoliv škatulkování a určitě nás je mnohem víc.Ale sama víš ,že je mezi vámi hodně vychcánků a příživníků,zkus se vžít i do naší situace.U nás na českolipsku banda malých 8,10-13 letých romů šikanovala a okrádala malí děcka na zastávce,bylo jich hodně a děti se báli a když se některý dospělák ozval a zastal,tak ještě vyhrožovali,že na ně pošlou tátu a ten jim vrazí kudlu do zad.Co si o tom má člověk myslet?Co z nich proboha bude ve 20-30 letech?Řešili to až policajti a nic se nestalo ,žádnýmu nebylo 15 let,jen se udělalo ty,ty ,ty a děti jezdí raději z jiné zastávky ,aby předešli střetům s touto bandou.Manželovi za bílího dne ukradli peněženku s 1500,-a to proto,že jim chtěl pomoci,když předstírali záchvat jednoho z nich,bylo před vánoci a šel koupit dárky.A tak se nediv naší nedůvěřivosti,těch špatných zkušeností je moc,moc moc.
reakce
natyna
| 26. 10. 2006 19:51
Jsem romka a musím říct,že jsem se v životě musela potýkat s nejednou překážkou.Nemůžu za to, ale budu se k tomu vždy hrdě hlásit!Každý má možnost zapojit se do normální společnosti,pracovat a vzorně se starat o děti.Mrzí mne,že mě vidí a hned odsoudí.Já zastávám názor kdo chce pracovat práci si vždycky najde.Nikdy jsem nebyla žebrat na sociálce i když jsem to měla hodně těžký a věřte mi když tam vidím ty zdraví ať je bílej nebo černej to bych je hnala!!!Tyhle povaleče,zloděje ,negramoty co nám slušným dělají jenom ostudu,těm bych do ruky nedala žádný peníze,ale zavedla bych znovu lístky na potraviny,aby za to nekupovali chlast a nehráli automaty.Jsem naštěstí z malého města a tady problémy až tak veliké nemáme,už jenom kvůli mému původu bych se neodstěhovala,protože bych měla strach žít někde jinde.
Romové
mamika
| 26. 10. 2006 19:36
Dávám za pravdu ,ani já nejsem rasista,ale někdy nechápu ty řeči,jak tu lidi trpí jen proto že jsou černí.Mě někdy připadá být bílý jako nevýhoda.Pokud se něco přihodí romům,hned se křičí...diskriminace,je to kvůli barvě kůže...a pokud se stejná věc stane bílým je to normální.Jak to,že když jsou bílý v nouzi,musí se ponižovat,prokazovat,prosit,aby jim stát pomohl a třást se aby jim nesebrali děcka,že nemají podmínky a na druhou stranu,plnýma hrstma rozdávají do romských rodin a vědí že děti jsou učený ke chmatáctví,protože jsou nepostižitelný a že většina peněz dávaná na podporu těch dětí se k nim nikdy nedostane,protože je rodiče propijí,prohrají v automatech atd.Myslím ,že rozdávání podpor nic nevyřeší,atˇse dávají,ale opravdu potřebným a je jedno jestli bílým nebo černým.Pracuji ve fabrice ,kde je 900 ženských a schválně ,kolik romských?3,CELÝ 3 ,ale pro razítko z pracáku jich chodí zástupy a rovnou chtějí jen razítko a o jakou práci jde se ani nezajímají.U mě jsou lidi jako lidi a měl by být na všechny stejný metr,ale to by zase romové křičeli...diskriminace...Nehážu je do jednoho pytle ale fakt je ,že jim 2x nedůvěřuji,nemám důvod ze všech co jsem v životě potkala je jich těch co jsou poctivý,slušní,pracovití, asi jako prstů na rukách.
nazor
jannie2001
| 26. 10. 2006 16:47
souhlasim. Nejsem rasista. Mama pratele bile, cerne, zlute...a je mi to fuk. Jedno ale maji spolecne - jsou slusni a poctivi. Nelibi se mi ze jako studentka pracuju az se ze me kouri abych mela na sve zivobyti. Socialni pomoc nepobiram. Rodice mi prispivaji, ale na to ze jsem v praze to neni velka castka.
Mam zname, kteri maji dve deti a pretrhli by se, aby je uzivili a dali jim vse co potrebuji.
Povazuji za velmi nechutne, kdyz znamou, ktera je socialni pracovnici zmlatili romove protoze podle tabulek na dalsi mesic dostali o 20!!! kc mene. Pockali si na ni. Ja s nimi taky mam spatne zkusenosti kdyz me nastesti jen slovne napadali na zastavce. Neni prijemne kdyz banda nevycvalancu s ig -5 na vas rve, urazi vas, protoze jste bily (i kdyz jste nic nerekli) vyhrozuje.
Nelibi se mi, ze kdyz pracuji, prispivam do socialniho fondu, ze ktereho se plati tato individua.
Proc tu stale neplati nepracujes, nepracovals nic nedostanes. proc kdyz neposilaji deti do skoly tak se jim nic nestane, pridavky dostanou.
Nejsem nijak vysazena jen na romy,ale na vsechny vyzirky a mrchy a kriminalniky!
Nejvetsi problem je nizka vzdelanost a komunita.... ato je opravdu tragedie. Stat se timto prilis nezabyva, problematika je to slozita, ale musi se nejak resit, ponevadz v jinych zemich toto neni. (vyspelych). Neni vule to resit, je lepsi jim dat zaplatu v podobe penez, nezabyvat se tim....
ale pokud se to v brzke dobe resit nebude bude se socialni system dal propadat, pac polozka za vyzirky je opravdu velika !!!
romové
anonym
| 26. 10. 2006 12:05
Mě osobně je jedno jestli je člověk bílí,černý,žlutý atˇsi je třeba zelený,když se chová slušně.Snaží se pracovat,stará se o děti,chová se normálně.Nemám s romy dobrou zkušenost,většinou se chovají všelijak ,jen ne normálně.Automaticky přejdu na druhý chodník,když jich jde hlouček naproti.Jejich vulgární narážky a přihlouplý keci mi neskutečně vadí.Není to barvou kůže je to výchovou a smýšlením,není náhodou že vězení a past´áky zapln´ují hlavně romové.Číst neumí,ale na co mají nárok,jak koho ošulit to vědí přesně.Nechci se někoho dotknout,ale nemůžou se divit.že je lidi hážou do jednoho pytle.Člověk soudí podle většiny,asi to není spravedlivé,ale určitě přirozené.
romové
anonym
| 26. 10. 2006 11:54
musím dát za pravdu.Nepovažuji se za rasistu,mám mezi nimi i dobré známé.Jsou to ovšem vyjímky.S manželem máme 1 dítě ,oba pracujeme a máme co dělat to dítě zaopatřit vším co potřebuje a dobře vychovat.U romů je běžný 5,6 i více dětí,co na tom že nechodí do školy ,stát jim pomáhá kde může.Romové sami nijak nezastírají,že je jejich děti živý.Není to fér.Máme tu rodinu.ona čeká 5 dítě,všechny jsou v dětském domově,jí to nevadí,porodný dostane ,už tetˇmluví jen o tom,nechá si ho vždy tak do 1 roku a pak ho pošle za ostatními.Je to normální?Takový lidi by děti mít neměli,je to pro ně ,ale stále dost dobrý výdělek.Samozřejmě se takhle nechovají jen romové,ale mezi nimi je jich hodně.Já na mateřský na konci měsíce počítala jestli děcku koupit bobíka,nebo raději ovoce a romové,v té době dělali nájezdy na sámošku,za šeky od sociálky.Koše jim přetýkali a polovinu toho ještě před obchodem prodali ,aby měli na cigára,kafe a pití.1X jsem zkusila jako bílá jít na soc. zeptat se jestli nemám nárok na nějaký příspěvek a už bych to neudělala.Plná chodba romů,dojeli si drahými auty ,hulákali,že z nich šel strach,ale odcházeli s šeky v kapse.Jak jsem dopadla já?Přesně tak ,když mi řekli,že nesmím mít doma aut.pračku,mixér,mikrovlnku a jiné prý nadstandartní věci.Že si to budou kontrolovat,tak jsem odešla.Jsem zřejmě horší,protože to málo co máme investujem do pro mě běžných a pro domácnost důležitých věcí.Nebo že by vadilo,že jsem bílá?Tak kde je ta diskriminace?
Romové
anonym
| 26. 10. 2006 07:22
Na základní školu jsem chodila s Romy do třídy. Když jsme jim nedali opsat úkoly, tak nás bělochy zmlátily. Smrděli. Vietnamci žádné podpůrné programy nepotřebují a jaké vynikají výsledky mají jejich děti ve škole, tak proč se utrácí za Romy? Žádný výsledek není vidět.
Soužití s Romy(také hážete všechny do jednoho pytle?)
natyna
| 25. 10. 2006 19:57
Co si všeobecně myslíte o Romech?Máte nějaké zkušenosti špatné nebo i dobré?Myslíte si,že jsou všichni na odstřel?

Nejnovější příspěvky v diskusích

Název diskuze
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
Arin
7. 5. 2024 19:41
70441
2112Hana
7. 5. 2024 18:39
11872
Lenka Soukupov
30. 4. 2024 11:15
8776
♥Jarka*Alice♥
26. 4. 2024 08:01
409
Uivatel_5825696
16. 4. 2024 20:10
479
helena.07
27. 3. 2024 11:56
8
Uivatel_5747674
19. 1. 2024 11:51
16826
Pavlna Trojanov
12. 3. 2024 09:26
5
Jiina Koudelov
25. 2. 2024 20:33
148
Anna Soukov
23. 2. 2024 00:14
115
Jiina Koudelov
13. 2. 2024 21:43
46
Silvie Zimmermannova
13. 2. 2024 17:15
10831
Jiina Koudelov
3. 1. 2024 18:58
327
Uivatel_5725017
3. 1. 2024 10:00
33
Uivatel_5694482
24. 11. 2023 19:31
82
Cryptomeria Rasa
16. 11. 2023 18:49
287
sona.koutna8
30. 6. 2022 21:02
26
Vlado Schiffel
12. 11. 2023 01:48
439

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video