Porod mimo porodnici - Diskuze | e15.cz
Zpět na výpis diskuze

Porod mimo porodnici

Diskuze

zhýčkané?
Este
| 9. 10. 2007 18:49
tak nějak nejsem pro porod doma kvůli vlastnímu pohodlí, ale kvůli dítěti, protože v nemocnici bývá dost depresivní prostředí a klid domova se nemůže ničemu vyrovnat. a domnívám se, že to, kde dítě přijde na svět je pro jeho další vývoj hodně důležitý.
naopak si myslím, že jít do nemocnice a myslet si, že to za mě doktoři vyřeší, může zavánět daleko větší zhýčkaností...
Zkušenosti moc nepomáhají
Miky
| 4. 10. 2007 19:20
Já mám tři porody za sebou a můžu ti říct, že zkušenosti ti jsou na nic. Každý porod je individuální a průběh se mnohdy zcela liší. Nedá se na to nijak připravit. Porod doma? Ano, ale s lékařem, který ví, co má dělat, když nastanou komplikace a vybavenou sanitu rovnou u domu kvůli např. transfůzi apod...mimochodem před každou transfůzí se ale stejně musí dělat nový křížový test a ten se provádí v laboratoři, takže nevím, jak by tohle asi někdo zařídil. Má to strašně moc rizik a nedostatků, já bych neriskovala život svůj ani dítěte kvůli většímu pohodlí. Navíc máme už dnes krásné porodnice i s alternativními možnostmi porodu jako do vody atd.....Nestěžujme si a nebuďme zhýčkané.
porod doma
Este
| 4. 10. 2007 18:17
já jsem pro porad doma. ale je potřeba se na to připravit a ne si myslet, že to bude brnkačka a pak se divit...
první dítě bych ale doma neriskla. přeci jen je potřeba mít zkušenosti. naštěstí dneska už jsou různý porodní kliniky. z kachlíkových sálů a prudivých sestřiček mi totiž běhá mráz po zádech.
Porod doma
Mona
| 17. 9. 2007 09:45
Já jsem rodila 2x v nemocnici a nemůžu si ztěžovat.Narodily se mě děti zdravé a porod byl bez komplikací.
Ale viděla jsem v TV v nějakém pořadu (snad Sama doma), jak se budoucí rodička rozhodla rodit doma, byl tam s ní rozhovor.Měla mít u sebe por.asistentku, ale reportérka se ptala, co bude dělat, jestli nastanou nějaké komplikace a por.asistentka je nezvládne.(Nikdo není dokonalý)A ta rodička řekla, že zavolá sanitu s lékařem a jestli to dítě bude mít nějaké zdr.problémy nebo dokonce umře, tak to bude chyba lékaře, protože nepřijel včas!!! Tak to mě teda dostalo.
Mona
můj názor
anonym
| 16. 9. 2007 00:07
Dle vlastní zkušenosti, těhotenství bez problémů, porod byl předčasný a nebýt lékařů, tak jsme jej ani já ani dcera nepřežily. O půlnocimi začala odtékat voda, od 6 ráno jsem dostávala injekce a kapáky na vyvolání porodu, ve 14,30 lékaři zjistili, že se dítě začíná dusit, navíc se dcera nějak otočila, takže nakonec z toho byl klešťový porod. Dnes je dceři 27 let a žádné následky kleští neměla. Nevím, jak bych takovou situaci zvládla jen s pomocí por. asistenky.
Osobně bych doma nerodila. Hlavní dle mého názoru je mít jistotu, že když bude třeba, bude velmi rychle poskytnuta odborná pomoc při které je mnohdy nutno vybavení, které doma není, a taky mnohdy rozhodují se***.
Do konce života bych se nedokázala smířit s tím, kdyby se během porodu doma mému dítěti něco stalo.
Ale záleží na každé rodičce, jak se rozhodne.
porod doma
Kloa
| 14. 9. 2007 16:44
Můj názor je zase takový, že by žena při porodu měla více myslet na dítě než na sebe, tj. na svůj pocit, protože zdraví je přednější. Tím zase nechci říct, že by porod měl být pro rodičku zásadně pouze stresující záležitost. Naopak by mě asi stresovalo to, že jsem něco podcenila, rodila doma a dítě pak následně umřelo, to bych si ani do konce života neodpustila. Podle mě jsou porody doma taková móda, ale tím nezatracuju možné alternativy, protože se už v dnešní době dá s danou porodnicí domluvit a je u toho lékař.
Stejně jako si myslím, že když nastanou komplikace, tak je to pak závod s časem a osobně nepochopím proč tak riskovat, jen proto, abych porodila doma. Z mého pohledu to hraničí až s nezopovědností. Sanitka může dorazit pozdě a to už je pak pozdě cokoli napravovat.
Chápu, že dříve rodily ženy doma, ale to bylo způsobeno spoustou důvodů, ne proto, že si každá rodička přála rodit doma, aby měla dobrý pocit. Taky počty rodiček nebo dětí, které během porodu zemřely byly daleko vyšší.
Jsem rozhodně pro nemocnici, příjemnou, ze které mám dobrý pocit.
v nemocnici
Miky
| 14. 9. 2007 16:01
Já bych byla pro porod v nemocnici. Doma je sice klidnější prostředí a větší pohoda rodičky, ale když nastane během porodu komplikace, nemusí sanita dorazit včas nebo se nestihne včas zahájit sekce apod....je to dost rizikové a to pro každého. Nikdo neví, co se najednou může zvrtnout, i když bylo těhotenství bez potíží a matka je zdravá. Měla jsem také náhlé komplikace a nebýt sekce, malá byla po smrti a já sama jsem po porodu měla krvácení z dělohy a nebýt včasné transfůze, také bych tady nebyla. Souhlasím s vámi, že je to každého rozhodnutí, ale já bych doma nerodila.
nux
Vlada
| 14. 9. 2007 14:27
Ne ne, to já vím, že ta vražedkyně nebyla na mě Je fakt , že někteří to hned šmahem odsoudí a určitě někomu mu vražedkyně z pusy vylítne....to máš tak když je nějaká kontroverzní situace, třeba jako potraty a taky tohle téma, tak se najdou i ti, co volí tahle silná slova. Já sice na tom mám jiný názor než ty, ale je fajn,že si to tahkle řekneme bez toho,abysme se nějak hádaly a tak do má být. A ty už máš děti nebo se chystáš nějaké mít? A pokud ano, plánuješ rodit doma?
Vražedkyně
anonym
| 14. 9. 2007 13:54
To nebylo myšleno na Tebe.
Vzásadě se shodnem. Ať si každý rodí kde chce a jak chce. Jen kdyby měl tu možnost...
Nux
Vlada
| 14. 9. 2007 12:56
No psala si, že se tak rodí tisíce let a to si dovolím tvrdit, že tehdy ještě nemocnice opravdy nebyly Pak se lékaři platili a to si mohl dovolit málokdo.
Jinak já rozhodně nikomu nevnucuju, aby rodil v nemocnici, je to opravdu každého volba a tohle si musí každý rozhodnout sám. Já toho, kdo se rozhodne rodit doma určitě za žádnou vražedkyni a ani nic podobného nepovažuju.
Nemocnice
anonym
| 14. 9. 2007 12:52
existují stovky let (dříve tedy to byly předchůdci nemocnic). A nikoho až do 40. let min. století nenapadlo soustřeďovat porody do nich. V nemocnicích se "NEMOCNÍ" a normální těhotenství a porod není nemoc.
Když nastanou problémy, je myslím lékařská péče na místě.
Ale proč dělat z 90% normálních porodů medicínskou záležitos?
Mně jde jen o tu možnost volby. Maminka co si nevěří, ať rodí v nemocnici.
Ale proč ty, co chtějí rodit doma, nesmějí (popř. mají s tím velké problémy a jsou považovány div že ne za matky-vražedkyně)?
To je to co mi vadí. Nemají volbu. Musí se podřídit. Nekdo JINÝ jim určuje kdy a jak přivedou děti na svět a ony s tím nemohou nic dělat.
minulost
Vlada
| 14. 9. 2007 12:03
To máš pravdu, že se děti rodily tisíce let bez lékařů a nemocnic - ale to jenom proto, že nemocnice nebyly a lidé žili v jiných životních podmínkách než teď. Však taky při porodech spousta matek i jejich dětí umíralo. Takže myslím, že se moc nedá srovnávat situace a možnosti teď a před tisíci lety.
Bulvár
anonym
| 14. 9. 2007 11:45
Řekla bych, že vytahují jen případy, které by mohly potvrdit jejich názor o nesmyslnosti domácích porodů.
Tak jako se medializuje pokousání psem, aby se snad lidi začali psů bát nebo já nevím proč.
Samozřejmě, že se takové případy dějí, že bývají komplikované porody, vyžadující zásah lékaře, a že existují nebezpeční psi...ale to bylo vždy.
Jen teď se o tom víc mluví.
Myslím, že když se předpokládají komplikace, tak by matka nerodila někde sama bez pomoci. Pokud přijdou komplikace až během porodu, je vždy možnost zavolat sanitku.
To by musely být "preventivně" zavírány do porodnic a nemocnic všechny nastávající maminky, protože CO KDYBY se náhodou něco přihodilo, že?!

Porod patřil odjakživa mezi velmi intimní a emocionálně silné zážitky, to až v posledních 60-ti letech se z něj udělala veřejná záležitost, ba přímo oprace, jakoby ženy samy zapomněly, jak se rodí děti.
Děti se rodily tisíce let. Bez nástřihů, klystýrů, bez nemocničního stresu.
Ze stresových porodů se rodí stresovaní lidé. A to už po několik generací. Bohužel. Už jsme zapomněli, co to je přirozený porod, tak jako jsme zapomněli, co je přirozená strava. Teď se k tomu složitě vracíme. A A nemáme to v téhle techno-době vůbec lehké.
zajímavé téma
Vlada
| 14. 9. 2007 09:52
Zrovna dneska jsem četla na Idnes.cz, že nějaká paní rodla doma a kvůli komplikacím dítě buď zemře, nebo bude mít poškozený mozek:
V brněnské porodnici na Obilním trhu bojuje o život holčička, kterou matka přivedla na svět doma. V děloze byla v obrácené poloze a porod koncem pánevním v domácích podmínkách označují lékaři za navýsost rizikový.Matka je po porodu v pořádku, ale novorozence přivezla v úterý do nemocnice záchranka v kritickém stavu. Při porodu zůstala uvnitř zaseknutá hlavička. Dítě bylo násilím vypáčeno a patnáct minut bez kyslíku udělalo svoje. I když se ho podaří zachránit, je tu veliké riziko poškození mozku. U porodu ženy z Brněnska přítomna porodní asistentka. Lékaři namítají, že to nestačí. I fyziologický nekomplikovaný porod se podle nich může rychle změnit v patologický, kdy je nezbytné zázemí nemocnice. Lékaři ženy před porody doma varují: "Budoucí matky si neuvědomují, že hazardují se životem dítěte. Preferují svoje pocity před zdravím potomka a to je velmi nezodpovědné," horlí jihomoravský konzultant pro porodnictví Vít Unzeitig.Místopředsedkyně Hnutí za aktivní mateřství Martina Suchánková přesto porody doma obhajuje. "Zkušená porodní asistentka dovede problémy odhadnout a včas zareagovat," ubezpečuje Suchánková.Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta na rozhodnutí ženy rodit doma doplatí ročně pět šest dětí. Buď porod vůbec nepřežijí, nebo mají zdravotní následky. "Nechceme ty ženy kriminalizovat, to snad ani nejde. Porod doma je ale bez garance," doplnil Cikrt.


Tak nevím, rodit doma to zní lákavě, domácí prostředí a tak podobně, ale tomu klidu, že máte po ruce lékaře, kteří v případě komplikací hned zasáhnout se to podle mě nevyrovná.
těhotenské vyšetření
anonym
| 10. 9. 2006 21:22
No taky už mám odpor k vnitřnímu vyšetření, protože můj dr. mne vyšetřoval úplně pokaždé.
Přitom důležitější je TK, moč,ozvy, na konci těhu ctg. U nás k tomu dělají ještě non-stres test (zazvoní miminku u bříška). A co mi ještě vadí jsou zbytečné UZV. Když jsem necítila pohyby, tak místo aby mi ukázali že bije srdíčko, tak mi ukazovali pohlaví!! A já to přitom nechtěla vědět
A když jsem přišla do poradny dva dny poté, co mě chtěli indukovat, tak mi aspoň hmatem vyvolal kontrakce.
Aspoň, že když jsem přišla na poporodní kontrolu, tak mi nic nevytýkal, ještě se šel na malýho podívat
předporodní vyšetřovánky
alena
| 10. 9. 2006 17:54
Věcný přístup některých doktorů k takové události jako je narození člověka je fakt někdy zarážející. Já, kdybych snad ještě někdy otěhotněla, bych prostě na vyšetření kolem termínu porodu už nechodila. Nechala bych si zkontrolovat tlak,moč, křivku a hotovo.K čemu to jejich vyšetření vlastně je? Stejně nepoznají přesně, jestli se porod blíží nebo ne. Pamatuju si na nepříjemný postup jednoho mladého suveréna, který nic moc nezjistil, zato vyvolal krvácení a já pak další dny trnula hrůzou, co se to se mnou děje.
teplá sprcha
anonym
| 10. 9. 2006 16:13
Jasně Aleno,
to nebyl útok. Třeba bys tu vodu doma nevyžadovala
Každá prožíváme porod jinak, určitě nás ovlivňují i informace, které máme a se kterými přicházíme do porodnice.
Mě například chtěli vyvolávat porod den po termínu proto, že měli za další dva dny na to začít malovat a už nepřijímali. Takže i porodníci mají různé přístupy...Já prostě nepřišla a byla jsem v pohodě doma a myslela si
Každý máme různé zkušenosti a znalosti a podle toho se rozhodujeme. A nikdo nemůže říct, že ten jeho názor je jediný správný. Jestli jo, tak je to demagog.
raději doma
alena
| 10. 9. 2006 15:51
S tou vodou jsem to myslela tak, že my máme doma bojler.Na asi 120l. Normálně nám to vystačilo na jedno vykoupání a jedno umytí nádobí od oběda. Při porodu mi vyhovovala teplá sprcha. Strávila jsem v ní většinu času, podud mi zrovna nenatáčeli KTG. Takže doma bych se vysprchovala asi tak 2x, v porodnici mi to bylo jedno, mohla jsem si dopřát teplé koupele podle libosti. První dítě jsem k babičce vyslat nemohla, protože bydlíme v jednom rodinném domě.Ale to je každého názor. Zase jsem teď podruhé trpěla hrozným steskem, když jsem své první dítě vídala jen na návštěvách a nevěděla co dělá. To se asi doma nestává.
re: raději v porodnici
anonym
| 10. 9. 2006 14:10
Aleno,
děkuji za Tvůj názor. Jestli jsem to pochopila dobře, představuješ si porod doma bez pomoci PA? Já měla doma vybavenou a skvělou PA a manžela, starší děti u babičky. Porod byl pohodový, klidný, cca 17hod. V polovině 1.doby jsem byla ještě s manželem v restauraci...
Co se týká úklidu, všeho všudy to byla jedna várka do pračky a jeden pytel do popelnice. Vše zvládl manžel v pohodě. A co se týká použité vody. V životě mém i mých dětí jsou důležitější věci než jedna faktura za vodu.
raději v porodnici
anonym
| 10. 9. 2006 13:54
Já osobně bych se rodit doma bála.Celé moje těhotenství proběhlo naprosto předpisově,byla jsem zdravá bez jakýchkoliv potíží,doktoři mi předpovídali,že mimčo porodím raz,dva.Nakonec všechno dopadlo jinak.Nejenže porod trval 34 hodin,ale nakonec mi musel být proveden císařský řez.Moje holčička si prostě usmyslela,že to ven vezme druhou stranou a né a né sestoupit dolů,přesto že už voda byla všecka pryč.Nakonec se doktor rozhodl z minuty na minutu a já mu nepřestanu být vděčná,zachránil mě i Terezku.Sestřička mi vyprávěla ,že Terezka se skutečně nadechla poprvé ještě v mém břiše,přesně když mě doktor rozřízl.Nemuseli jí tedy vůbec oživovat.Neumím si představit,že bych byla doma a i kdybych se rozhodla nakonec odjed do porodnice,mohlo by být pozdě.Můj názor je-raději pod dohledem lékařů a se všemi potřebnými přístroji za zády.Raději bych se soustředila na výběr porodnice,vždydˇdnes můžete rodit do vody,s asistentkou atd.Nebýt doktorů já i Terezka bychom tady dnes možná nebyli,ale je to samozřejmě každého věc.
raději v porodnici
alena
| 10. 9. 2006 12:59
Já bych doma rodit rozhodně nechtěla. Nechám stranou zdravotní rizika. Když jsem nedávno porodila druhé miminko, třetímu byly tři roky.Bolesti jsem měla od časného rána. Až večer jsme ovšem vyjeli do porodnice. Celý den jsem běhala kolem dítka, vařila, uklízela, byla na procházce.Asi jsem nehekala dostatečně hlasitě, zvládala jsem bolesti se zaťatými zuby a nebylo to nic příjemného. Když jsem se konečně dostala do porodnice, kde se o mě postarali a hlavně mě zbavili starostí o domácnost, strašně se mi ulevilo.Prostředí i doktory jsem znala a cítila jsem se tam dobře. Rozhodně bych neřekla, že rodit v nemocnici je nějak stresující.Jen té vody ve sprše a špinavého prádla...umíte si představit, že byste celý den strávily v bolestech, pak konečně porodily a nakonec po sobě ještě uklidily?+ mimínko atd.? Já tedy ne.
názor lékařů k porodům doma
anonym
| 29. 7. 2006 14:59
Jestli chcete, koukněte na diskusi na www.medical-tribune.cz/…rc/cs/diskuse/22
Páni dr. mají nadočekávání jednotný názor: NE, NE, NE!!!
re:vana
anonym
| 24. 7. 2006 22:41
Jo k té vaně. Jasně že to mnoha ženám pomáhá nejen psychicky. Já snila u druhého mimča taky o porodu do vody, ale nadstandard byl tehdy obsazený Možná mi to nevyhovovalo proto, že já spíš jdu do lesa a vychodím nějaké to napětí, vanu si dám spíš při fyzické únavě. Ve vaně mi bylo při porodu dost horko, přestože jsem si připouštěla studenou
Nevím, jestli to má souvislost, ale maličký se zásadně koupe v chladnější vlažné vodě, když ji udělám teplou podle "předpisů", tak ječí jak pavián
porod doma x kalmetizace
anonym
| 24. 7. 2006 22:34
Karin, že budu rodit doma věděl jen manžel, já a PA. Týden před porodem se to dozvěděla moje mamka. Ta to brala normálně, sama se narodila doma, i když neplánovaně. Lékařům jsem to neřekla přímo, pediatrička to na mne poznala, ale neřekla jasné proti.
Kvůli očkování nemusíš zůstávat v porodnici. Ze zákona jsou povinni naočkovat miminko od 4dní věku do 6týdnů věku v jakékoliv porodnici (nesmí tě poslat v případě ambulantního porodu tam, kde jsi rodila!), kalmetizačním středisku nebo plicním oddělení. Např. pediatr takovou povinnost nemá, protože je to specializované očkování (např. kvůli žluté zimnici půjdeš na hygienickou stanici nebo na spec. oddělení, pokud je v okolí a ne k obvoďákovi). Pokud by tě odmítli, porušují zákon a vlastně i ústavu. Stát se ti to může, ale spíš proto, že ti budou chtít "potrestat" za to, že nemáš stejný názor na péči o těhotné, rodící a novorozence jako oni. Zatím jsem nebyla ani na kontrole po šestinedělí, tak uvidím, jak dopadnu, až to svému lékaři řeknu. Snad mi tam neskolabuje
porod doma
anonym
| 24. 7. 2006 14:37
Ještě k tomu porodu doma -moc by mě zajímalo, jak na to, že budeš rodit doma, reagovalo okolí -rodina, přátelé a hlavně doktoři. A taky se chci zeptat na očkování, žena musí být s miminkme 4 dny v porodnici kvůli očkování, jak je to, když se rodí doma?
vana
anonym
| 24. 7. 2006 14:35
Mě se ten porod do vody líbí i z toho důvodu, že vana krásně uklidňuje -teda aspoň mě. Když mám nějaký stres nebo problém, odjakživa to řeším tak, že si napustím vanu, kápnu do ní trochu meduńkové silice a ledebím tam aspoň hodinu a všechno ze mě spadne. Je to uklidňující a být v pohodě při porodu -myslím psychicky, to je dobrá věc.
hezký článek
anonym
| 23. 7. 2006 11:47
Článek je hezký, jen nevím, jak si představují, že maminka podle informací na přípravném kurzu pozná, jaké bude mít bolesti a co bude během porodu prožívat. Neumím si představit, že bych před porodem řekla, ano budu rodit tak a tak. Vyplynulo to ze situace a mého prožívání. Ve vodě jsem se prostě necítila dobře. Jinak se dá říci, že s autorem souhlasím.
porod do vody
anonym
| 22. 7. 2006 16:13
Zrovna si čtu na internetu článek o porodech do vody, tak vám ho tady přetisknu:
Maminky chtějí rodit do vody
Ostrava - V nemocnici v Krnově na Bruntálsku roste zájem maminek, které chtějí své dítě přivést na svět porodem do vody. Tento alternativní způsob porodu začala nemocnice jako jediná v kraji nabízet rodičkám loni v červnu. Ještě do konce roku se takto narodilo ve speciální vaně 18 dětí, za prvních šest měsíců letošního roku už však tuto možnost využilo 22 maminek, řekla mluvčí nemocnice Eva Kijonková. "Počet rodiček o tento alternativní způsob porodu postupně vzrůstá a není výjimkou, že k nám jezdí takto rodit klientky i z jiných regionů," uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení krnovské nemocnice Otto Vančo. Dodal, že většina nemocnic v Česku porody do vody neumožňuje.
Dítě ve speciální vaně přivedly na svět prvorodičky i ženy, které už rodily poněkolikáté. "Novorozenci vždy zůstávají nějakou dobu mamince na břichu, spojeni pupeční šňůrou, jako u normálního porodu," popsal zástupce primáře Martin Havlík. Mluvčí nemocnice dodala, že podle odborníků jsou takovéto porody mnohem pohodlnější pro matky a méně traumatizující pro dítě, protože voda simuluje prostředí, ve kterém se dítě nacházelo před porodem.
Výhodou porodu do vody je také menší bolestivost a menší výskyt porodních poranění ženy. "Žena by na porod do vody měla být připravena již během těhotenství. Nejlépe, pokud navštěvuje předporodní kurzy zaměřené na porod do vody. Zde má společně s partnerem dostatek času si ujasnit, jaký způsob porodu by právě jí vyhovoval.
porod do vody
anonym
| 21. 7. 2006 18:22
Tak jsem se zaregistrovala. K těm porodům do vody....četla jsem o tom hodně a myslím,že je hodně pravdy na tom, že je to pro dítě přirozené prostředí. Když se rodí normálně, první co dítě uvidí jsou ostrá světla a hluk -proto taky první co udělá je, že začne plakat...všichni se radují, že pláče, že je to jako známka života, ale ono pláče proto, že je vyděšené z toho prostředí. Navíc myslím, že ten pobyt v teplé vodě je i pro maminku uvolňující.
Anonymní-registrace
anonym
| 21. 7. 2006 15:08
Je fajn, že se zaregistruješ, aspoň víme, kdo píše, anonymních může být...
Napiš jaký máš nick, díky.
A je taky fajn, jaká je tady pohodová diskuse , zatím nám sem nelezou vulgární odpůrci, kteří o tématu nemají žádné pořádné informace a jen napadají a moralizují

Nejnovější příspěvky v diskusích

Název diskuze
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
Alka...
5. 5. 2024 07:18
70420
2112Hana
4. 5. 2024 19:52
11861
Lenka Soukupov
30. 4. 2024 11:15
8776
♥Jarka*Alice♥
26. 4. 2024 08:01
409
Uivatel_5825696
16. 4. 2024 20:10
479
helena.07
27. 3. 2024 11:56
8
Uivatel_5747674
19. 1. 2024 11:51
16826
Pavlna Trojanov
12. 3. 2024 09:26
5
Jiina Koudelov
25. 2. 2024 20:33
148
Anna Soukov
23. 2. 2024 00:14
115
Jiina Koudelov
13. 2. 2024 21:43
46
Silvie Zimmermannova
13. 2. 2024 17:15
10831
Jiina Koudelov
3. 1. 2024 18:58
327
Uivatel_5725017
3. 1. 2024 10:00
33
Uivatel_5694482
24. 11. 2023 19:31
82
Cryptomeria Rasa
16. 11. 2023 18:49
287
sona.koutna8
30. 6. 2022 21:02
26
Vlado Schiffel
12. 11. 2023 01:48
439

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video