Vaše zkušennosti s bylinkami - Diskuze | e15.cz
Zpět na výpis diskuze

Vaše zkušennosti s bylinkami

Diskuze

Janka Terov
| 29. 9. 2020 10:16
Obsah příspěvku byl v rozporu s pravidly diskuze.
Samsula
slunko
| 27. 5. 2009 06:15
Ahoj, asi jsi psala mně - ráda Ti mastičku zašlu. Setkala jsem se i s typy "vyrážek", na které mast nezabírala, ale za pokus to určitě stojí a ráda Ti ji zašlu. Napiš mi adresu (třeba do soukromých zpráv) a já Ti ji hned pošlu. Nic za to nechci, protože jinak by nefungovala
mé bylinky:)
Samsula
| 26. 5. 2009 22:33
Ahoj Radko, je možné od tebe koupit mast z technického konopí? Nedávno jsem dostala atopický ekzém a je to čím dál horší, proto bych ráda vyzkoušela tvoji mast.
slunko
anonym
| 7. 4. 2009 16:54
já zkoušela čaj,kopřivový z pampeliškovým,docela to bylo dobrý,já tady toho moc nemám,takže se snažím ty pampelišky,když jsou,tak množit
:)
slunko
| 7. 4. 2009 16:35
A já se připojuji, protože ho také hodně čtu. V některých bylinkářských knížkách se ztrácím, protože mi tam chybí stručné info, co kdy sbírat apod., v průvodci Váni je to stručně jasně, takže vím, co kdy a jak :). Má tam i své ozkoušené a osvědčené recepty na různé nemoci, no prostě líbí se mi :).

Už jste začali kopřivovou kůru? Já jsme o víkendu natrhala kopřivy, který jsou teda zatím asi jen 10 cm vysoké, ale právě TY jsou nejlepší na konzumaci nyní. Každé ráno si uvařím z těchto čerstvých čaj a potom i ty spařené kopřivy sním, jsou výborné.

do salátu jsem o víkendu dávala i listy pampelišky a sedmikrásky, vypadá i chutná to báječně
ahojík všem
anonym
| 7. 4. 2009 14:54
já hodně pročítám knížku PRŮVODCE BYLINÁŘE PAVLA CELÝM ROKEM.
semínka
Kloa
| 1. 4. 2009 15:15
Díky, ptala jsem se proto, jestli nemáš nějaký speciální zdroj nebo tip
kloa
slunko
| 1. 4. 2009 15:09
semínka kupuji většinou normálně v obchodě, většinou mezi semínky jsou i bylinky. Některé bylinky jsem dostala jako sazeničky od známých nebo jako semínka z jejich rostlinek. Jsem pro výměnný obchod :)
slunko
Kloa
| 1. 4. 2009 14:52
Slunko, díky za podělení s radami ohledně pěstování a sklizně Určitě se to bude hodit. Sama vím jak potěší věci z vlastní zahrádky. To se jí úplně s láskou
A tedy semínka kupuješ u nějakého zahrádkáře?
moc pěkné
anonym
| 1. 4. 2009 10:19


,jsi šikulka,já holt nemám svojí záhrádku,tak mám smůlu,ale tohle je fakt pastva pro oči
ještě
slunko
| 1. 4. 2009 07:09
meduňka v pozadí, máta v popředí a níže ještě mateřídouška
meduňka
slunko
| 1. 4. 2009 07:08
ta se směje :)
fotečka
slunko
| 1. 4. 2009 07:07
Tady přikládám jarní levanduli, rozmarýnu a vzadu yzop (výborná kořeněná chuť také jako stvořená pro steaky)
pěstování
slunko
| 1. 4. 2009 07:05
Tak já ještě připíšu něco k pěstování bylinek.
jelikož mnoho žen nemá vlastní zahrádku a musí se spokojit s místem za okny nebo na balkoně, doporučila bych alespoň tam vypěstovat si v truhlíkách běžné kuchyňské a čajové bylinky, které mohou být sezónní i trvalé. Z těch sezóních klidně tu bazalku, myslím, že v kuchyni je jí tak široké využití, že po ní budete sahat čím dál častěji. Já pro ni na zahrádku lítám min. 2x denně :) - hlavně salátům dává jedinečnou chuť :).
Teď na jaře bych vysela řeřichu, kterou můžete mít za pár dní vyrostlou a na jaře je velmi cenná. Nebo majoránku, která má drobounké lístečky, neroste tak rychle, zato je třeba jí oždibovat náběhy na květ, aby se zvýšila tvorba listů, které se používají jak jen chcete. Já na zahradě oždibuji pravidelně, trvá to, ale lístečky pak stojí zato :).
Z těch trvalek bych doporučila tymián, který je také drobný, ale krásně voní a jen co ho trochu prosáhnete rukou, zavoní. To samé mateřídouška, která umí udělat krásný palouček v květináči. Čaje jsou z ní výnikající, a s tymiánem je to super směs na odkašlávání, chrapot, apod.
Meduňku pěstuje v květináči už dnes kdekdo, s ní nejsou problémy, dá se sklízet i několikrát ročně. To samé máta, ale s ní mám občas problémy s mátovou rzí, když mi reznou listy - minulý rok jsem bohužel bez rzi měla jen první sklizeň, asi měla málo vláhy, tak pak další sklizně šly na kompost, protože se rzí by se používat neměly.

Na zahrádce Máta potřebuje spíše polostín, a dostatek vláhy a živin, jinak tak neprospívá, uvažuju, že jí změním míto, protože jí mám skoro na plném slunci většinu dne a nedělá jí to očividně dobře. Taky pozor, máta je nehorázně expanzní, šíří se kořeny v podzemí, takže aniž by jste o tom věděly, šíří se tam, kam mnohdy nechcete, mně podrůstá pod kamenydo trvalkového záhonu k netřeskům, to vám je sranda, když tam najednou raší máta :). Proto je někdy lepší prostor, kde chcete aby zůstala, ohraničit nějakým materiálem do země, nebo jí rovnou zasadit v květináči. Jelikož já mám ráda mátu hojně a hojně ji rozdávám, nechci jí takto omezovat a mám radost, že se šíří :).

Meduňka jak už jsem psala, je vděčná rostlinka, hned na jaře se začne zelenat a už v květnu/červnu sklízím první natě, a stihnu to ještě tak dvakrát do roka, vždycky obrazí znovu, když se sestřihne pěkně nad větvením.

NA ZAHRÁDCE JE SUPER, ŽE KDYKOLI JDETE OKOLO, MŮŽETE SI LIST TOHO A LIST TAMTOHO UŽDIBNOUT A ŽVÝKAT. NEBO PŘI ZALÉVÁNÍ ČICHAT TU VŮNI Z NICH, OBZVLÁŠT LEVANDULE, ROZMARÝNA NÁDHERNĚ VONÍ.

Levandule chce pěknou výheň, žádný polostín nebo aby jí někdo stínil, naopak, čím více na slunci, tím lépe. Je trvalá a umí přezimovat, jen ji přikrývám chvojím a zatím drží.

Rozmarýna naopak potřebuje na zimu uklidit domů, je též trvalá a několikaletá umí udělta skoro keř, v Chorvatsku mají doslova rozmarýnové keře, ale ty zdřevnatělé části už nejsou tolik ke konzumaci, jako ty mladé, říká se, že po 5 letech by se měla obměňovat.

Zkoušela jsem letos fenykl, protože má výborná semena, podporují tvorbu mléka u těhotných, čistí se s tím dech a podprouje trávení po těžkých jídlech, já ho žvýkám moc ráda i pro chuť, ale doproučuji předpěstovat a na zahrádku hodit už hotové rostlinky, z přímého výsevu to trvá déle a bohužel jsem se minulý rok semínek nedočkala, protože nestihly dozrát.

To samé anýz, co nejdříve vysázet, aby semínka byla pěkně naducaná :).

Pokud máte možnost a máte problémy s játry nebo je potřebujete často čistit, doporučuji nejdůležitější rostlinu v otmto směru, a to je ostropestřec mariánský. Také ho budu předpěstovávat, protože jsem ho minulý rok nestihla. Rostlina je hodně trnitá, a tím více květy, které semena ukrývají, je to opravdu pyšná bylinka a má na to právo. Když zdolávám semena, tak jedině palicí rozdrtit květ a opatrně semínka vydrolit, i tak jsem vždycky samý trn, ale stojí to zato . Mimoto je dekorativní, protože má listy ohraničené světle zelenou, je krásná.

Koriandr doporučuji všem, kteří rádi nakládají steaky na gril nebo i do různých čatný, směsí na těstoviny, do chlebů apod. Semena koriandru používám hodně často a je nenáročný na pěstování. Sám si roste a semena jsou v pozdním létě už hotová. Suší se bezproblémově a z pár rostlinek jich je spousta. Jí se i listy, ale ty mně moc nenadchly, max. pár lístků do salátu na oživení.

Heřmánek, toje moje láska, kterou si dávám i na zahrádku, protože v přírodě mi není tak dostupná (pozor na záměnu s Rmenem). V poledne letních dnů otrhávám kvítky, to jsou krásné chvíle :). Sušit opratrně v malých vrstvách, jsou náchylné na zapaření a tudíž znehodnocené.

Mezi byliny počítám i špenát, jen pozor na mšice, když jsem přijela minulý rok jednou po týdnu na chalupu, všechny lístky špenátu byly zachumlané a mšice si v nich pěkně lebedily :(. Než abych je stříkala, tak jsem raději vše zahodila, snad letos se zadaří - používám je zásadně syrové, to mají nejvíce vitamínů, špenát bych z nich dělala až v případě přebytku. Vím, že se říká, že z vany listků jsou dvě misky špenátu, ale v syrovém stavu jsou to pořád lístky :)

PĚSTOVÁNÍ BYLINEK JE KRÁSNÁ VĚC, ČLOVĚK MÁ RADOST KDYŽ VIDÍ JAK TO ROSTE PŘED OČIMA A VÍ, ŽE TO NENÍ STŘÍKANÉ, A TUDÍŽ NAPROSTO VYHOVUJÍCÍ LIDSKÉMU TĚLU.

Už nevím, k čemu bych co napsala, ale určitě jsem mnoho zapomněla zmínit :).
tymián
Kloa
| 31. 3. 2009 17:54
Tyminán na nachlazení určitě ano taky jsem jej zmiňovala. Já mám doma tymiánový krém, obsahuje i eukalyptus, rozmarýnu, heřmánek. Teď jsem si tady pokoj provoněla směsí eukalyptu, rozmarýnu, máty, hřebíčku, mentolu a smrku - lahoda
nebo na
anonym
| 31. 3. 2009 17:45
nachlazení je prý dobrá Tymiánová koupel.
kompot aloe
slunko
| 31. 3. 2009 16:14
Ten kompot jsem si ze srandy koupila k vánočním svátkům taky :). Stál asi 9 Kč . Bylo to takové neurčité nic, ale možná k něčemu, jogurt, tvaroh nebo nepečený dort by to mohlo být dobré :)

co ale vím je, že listy aloe vera jsou výnikající na spáleniny - tchýně si ošklivě popálila ruku, každý den ji mazala rozpůleným listem aloe a střídala s konopnou mastí a vůbec se jí neudělal puchýř, po pár dnech tam měla jen světle červenou kůži a dnes je v pořádku úplně , bez jizvy.
chtěla
anonym
| 31. 3. 2009 16:02
jsem to spíš vyzkoušet,jestli to vůbec snesu,cvakla jsem si od kámošky,docela mě to zachutnalo,tak jsem si ještě tenkrát flašku koupila .Vím,že se ten kompot,dá dát i do jogurtu,který s aloe dělali.Bohužel tady zdravá výživa není,ani o 20 km dál to moc slavný s výběrem není .
aloe vera
Kloa
| 31. 3. 2009 15:02
Taky bych těm nápojům s neurčitým přídavkem aloe vera nevěřila. Některé jsou navíc dost sladké. Sice určitě lepší když někdo šáhne po tomto aloe nápoji, než po pochybné žlutě zářící vodě, ale extra zázraky bych od takového aloe nápoje nečekala. Raději zainvestovat do kvalitnějšího aloe výrobku.
Aloe Vera
slunko
| 31. 3. 2009 14:57
Když už bych používala Aloe Vera, tak bych si koupila 99% roztok a užívala ho pravidelně po lžících, jak se má. Přiznám se, že těm nápojům s pochybným množstvím přídavkem aloe vera moc nevěřím. Jinak aloe vera je určitě velice dobrý - hlavně na střeva co tak vím, ale mnoho dalšího
vzpoměla
anonym
| 31. 3. 2009 14:42
jsem jsi,že jsem zkoušela z Tesca taky Aloe vera nápoj,moc mi chutnal,prý je dobrý na žaludek.
Mlada
Kloa
| 31. 3. 2009 14:14
Jeřabina je taky velká zásobárna vitamínu C. Obsahuje železo, vápník a jód. Každá ta šťáva má u hrdla na gumičce takové povídání o účincích, na co je která vhodná a jak ji správně užívat. Tehdy jsem potřebovala posílit imunitu a jeřabina mi nějak padla do oka. A šáhla jsem správně.
Jo, užívat by se ty šťávy měly ve smyslu léku, asi taky jako prevence.
No, byla výborná, nedalo se nechat ji stát ladem Tak dlouho jsem usrkávala až jsem byla na dně
Tak když je to dobrý, tak je to dobrý Hlavně, že jsme relativně zdraví. Ono pořád něco bude co nám bude zaměstnávat myšlenky
Kloo
Mlada
| 31. 3. 2009 13:59
děkuji, jenom ta jeřabinová šťáva je k čemu dobrá?
To se má asi užívat jako lék, viď? Ale asi to musí být moc dobré, když jsi vypila celou lahvičku. To jsi mě pobavila. Jo u mě všechno dobrý....Tak nějak.
Mlada
Kloa
| 31. 3. 2009 13:37
Zkus se u vás v Brně kouknout, třeba ty šťávy jiné zdravé obchůdky taky prodávají. Když jsem si ale prvně koupila tu jeřabinovou, tak jsem z toho byla úplně paf. V ten den u mě byla na návštěvě sestřenice, tak jsem ji hned dala ochutnat, i když nechtěla, že prý ví jak jeřabinová šťáva chutná, ale nakonec ochutnala a říkala, že to se s tou, kterou měla ona nedá srovnat. Já jsem se ten den neudržela a vypila jsem do večera celou lahvičku
Taky posílám pozdrav Snad se máš dobře.
Zase jedny
Mira
| 31. 3. 2009 13:36
pěkné a užitečné stránky. TAké používám bylinky, hlavně v čajích. Spousta se jich dá použít i do salátů-třeba sedmikráska a pampeliška. Má se sbírat před rozkvětem, není tak hořká. Skoro každé velikonoce udělám špenát z kopřiv. Je vynikající.
Teď jsem začala s kopřivovou kůrou, na kterou nás navedla Mariana a Radka.
Slunko, na zahradě nám roste jedna rostlinka, připomíná mi Parchu, neboli Maralí kořen. Až letos vyleze, půjdu se zeptat k bylináři. Ta je také vyjímečná. Roste na Sibiři. Rusové to s bylinkama také umí.
ahoj Kloo
Mlada
| 31. 3. 2009 13:30
díky, podívám se ve zdravé výživě. Jsem z Brna, tak to asi nebude problém. Jinak posílám pozdrav.
Mlada
Kloa
| 31. 3. 2009 13:29
Jo a ten obchůdek, kde to kupuju se jmenuje Culie. Dívala jsem se na internetu a pobočky mají jen u nás v Hlučíně a pak ještě v Bohumíně :-/
brusinková šťáva
Kloa
| 31. 3. 2009 13:27
Ahoj Mlado. Kupuju ji u nás ve městě (Hlučín) v jednom malém obchůdku s čaji a zdravými věcmi. Jinde jsem se s tím ještě nepotkala. Musím ale říct, že ta jeřabinová byla lepší, no jsem spíše na sladší věci brusinková je opravdu kyselá, jako vymačkaný citron. Lahvička má 2 dcl a stála 147 Kč.
ahoj Kloo
Mlada
| 31. 3. 2009 13:22
kde prosím tu brusinkovou šťávu kupuješ?
bylinkářka
Kloa
| 31. 3. 2009 13:15
No jo slunko, ty jsi známá bylinkářka Tvoje úroda je pastva pro oči. O pěstování bylinek bys taky mohla něco připsat. A odkud sháníš sazeničky, od nějakého místního zahrádkáře?
Čím to je, že teď nepodléhám žádným bacilům nevím. Přitom se říká, že největší prevít, který oslabuje imunitu je stres a toho jsem si právě v posledních letech užívala požehnaně.
Teď popíjím brusinkovou šťávu, je to ruský výrobek. Pro lepší účinky se pije s mírně teplou vodou. Je sice dost kyselá, ale zato velká zásobárna vitamínu C. Měla jsem ještě jejich jeřabinovou šťávu a ta je teda o něco lepší, není tak kyselá. V jedné lahvičce jsou sice jen 2 dcl šťávy za nemálo peněz, ale stojí to fakt za to Tady je odkaz na ruské stránky a na anglické.

Nejnovější příspěvky v diskusích

Název diskuze
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
helena.07
2. 5. 2024 18:43
11853
cudlik
2. 5. 2024 12:35
70398
Lenka Soukupov
30. 4. 2024 11:15
8776
♥Jarka*Alice♥
26. 4. 2024 08:01
409
Uivatel_5825696
16. 4. 2024 20:10
479
helena.07
27. 3. 2024 11:56
8
Uivatel_5747674
19. 1. 2024 11:51
16826
Pavlna Trojanov
12. 3. 2024 09:26
5
Jiina Koudelov
25. 2. 2024 20:33
148
Anna Soukov
23. 2. 2024 00:14
115
Jiina Koudelov
13. 2. 2024 21:43
46
Silvie Zimmermannova
13. 2. 2024 17:15
10831
Jiina Koudelov
3. 1. 2024 18:58
327
Uivatel_5725017
3. 1. 2024 10:00
33
Uivatel_5694482
24. 11. 2023 19:31
82
Cryptomeria Rasa
16. 11. 2023 18:49
287
sona.koutna8
30. 6. 2022 21:02
26
Vlado Schiffel
12. 11. 2023 01:48
439

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video