Soužití s Romy(také hážete všechny do jednoho pytle?) - Diskuze | e15.cz
Zpět na výpis diskuze

Soužití s Romy(také hážete všechny do jednoho pytle?)

Diskuze

anonym
| 4. 3. 2018 21:43
foto Nechápu,proč někdo nemá Romy v lásce.Ja sám jsem Čech a mám přítelkyni Romku.Mame se hrozně moc rádi a chceme žít spolu.Ja nejsem vůbec rasista a Romy jsem si velmi oblíbil a nemám nic proti Romům.A proto chci žít do konce svého života s Romskou ženou a jsem na to moc hrdy
anonym
| 19. 12. 2015 18:14
Nevím, co proti těm Romům všichni máte!!!!!!!! Já sám mám 3 romské kamarády (kluky ve věku 11, 12 a 15 let a vycházím s nimi úplně v pohodě a bez žádných rasistických narážek!!!!! Naše česká společnost by se už konečně měla vzpamatovat z toho blbého rasismu a začít s Romy normálně a v přátelském duchu soužít, protože je to menšina s raketově rostoucí porodností a za chvíli tu bude víc Romů než Čechů a proto je potřeba s nimi navázat přátelské vztahy tak jako já se svými kluky.
Existuje spousta slušných romských rodin
Tatu
| 3. 12. 2008 11:20
Ale i ty potřebují velkou odvahu, aby se odstřihly od svých divokých příbuzných. A protože u nich existují dosti silné rodinné vazby, tak když se k nim nakvartýrují, většinou to nechají tak a jsou staženi do jejich způsobu života. O nic se nestarat, žít ze dne na den, ostatními, tedy neromy, opovrhují, protože chodí jak pitomci do práce a myslí na zadní kolečka. Nenávidí je, protože mají spoustu věcí které by oni chtěli taky. A tak si je občas vezmou, protože tak to považují za správné. My si budeme ještě vyčítat, že zákazem kočování jsme rozbili jejich tradiční způsob života. Jaký způsob? Táhli krajem, brousili nože, kovali koně a kde se usadili kradli na poli, v sadě, lese, řece i na dvoře. Když už to bylo neúnosné, došel do tábora četník a vypakoval je na další cestu. Zůstal po nich pěknej bordel na obecním. A tak stále dokola. Dokáže mi někdo říct, jak by si to asi dneska představoval? I tenkrát o jejich práci už nebyl zájem, skoro v každé vesnici byl kovář a koně zakrátko nahrazovali traktory. Za pětapadesát let nedokázali pochopit, že prací, nikoli krádežemi, má získávat člověk prostředky na obživu. Jestliže to nepochopili, jsou méněcenní a jestliže to nepochopili schválně, není na místě žádná shovívavost. Nikdo je sem nezval, přitáhli sami. Jestli někam přijdu, koukám, abych se choval tak, jak je v kraji zvykem, jestliže ne, pak se nesmím divit, že mě starousedlíci nemají rádi. Vstřícnost považují za slabost a podvod za důkaz své chytrosti. A svoje děti, které za nic samozřejmě nemohou, mají proti ostatním jako rukojmí a zdroj svých příjmů. Musí se najít někdo, kdo těm slušným přímo řekne, že když nepřetrhají vazby k těm neslušným, stáhnou je zase ke dnu. I když bude existovat utopie, celé sídliště slušných romů a nastěhuje se k jedné rodině příbuzná početná rodina divokých romů, je z celého sídliště zakrátko gheto, jak je k vidění v Litvínově. Cikán proti cikánovi zkrátka nepůjde jen proto, aby zjednal pořádek. Když nalijete do sudu s prvotřídním vínem lžíci sraček, budete mít sud sraček. Když nalijete do sudu sraček lžíci prvotřídního vína, získáte zase lžíci sraček.
slona
Kloa
| 28. 11. 2008 23:21
Asi není dobré, že stavíš na tomto jednom příkladu, kdy bylo dobré romské rodině ublíženo. Tím vším co jsem napsala nechci tvrdit, že všechno co se tebou uváděné rodině dělo, bylo správné, to vůbec, je jasné, že zde něco silně selhalo a jednání radních osobně nechápu. Až si myslím, že v tom bude něco víc - třeba ten byt někdo z radních přislíbil za krásný úplateček nějakému známému. Prostě chci "říct", že by se mi nelíbilo i kdyby se to dělo někomu z čechů, prostě komukoli, ne jen romům, jak vyzdvihuješ.

A na tvou otázku, zda jsme schopni připustit, že existují i slušné romské rodiny zopakuji, že určitě existují, jak už jsem napsala, slušní i neslušní jsou všude.
V podstatě by to mělo být jak píšeš - že pokud se bude někdo chovat slušně, tak nebude mít problémy. Ale skutečnost je často jiná a o tom se přesvědčují nejen romové, to je to co tím vším chci "říct". Tedy týká se to všech.

Nevím co na jméně Vanesa poukazuje na nízkou inteligenci. Je to "jen" obyčejné rýpnutí a takových se děje spousty mezi všemy. Spíše to ukazuje o inteligenci tvé známé Stejně jako to, že se směje tomu, že tatínek jednoho žáka pracuje v kanalizaci. Je jasné, že tuto práci musí někdo dělat, jinak bysme byli zaplaveni (a teď to tady napíšu naplno) ***ma. Přemýšlení tvé známe je zvláštní a smutné.

No a to se teď budeme zastávat neonasictů stejně jako romů? Tedy vždyť mezi nima budou určitě taky slušní lidé

Ano, češi kradou taky, však jsem psala, čorkařů je všude spousta, ale pokud si v Ostravě stoupneš vedle roma, tak ti můžu zaručit, že je více pravděpodobné, že tě okrade, než někdo s bílou pletí. Tedy i zde platí, že jsou zloději všude, jen každý krade jinak. Tedy tak jak tvrdím, nerozlišovat podle pleti - ať je klidně zelený, taky se mezi zelenými najde zloděj.

Manžel mé sestřenice má bytů víc, a jen ten, ve kterém žili Romové byl zdevastován. Proto není divu, že se lidé bojí, vždyť jde o jejich majetek. Nebo ty bys pak chtěla v tak zdevastovaném bytě bydlet? Asi bys nejdříve chtěla, aby byl obyvatelný. Jenže to musí někdo zaplatit. A tak se stává ve spoustě případů, protože většina Romů si věcí neváží a i když to není jejich, tak to ničí a pak by chtěli, aby to po nich někdo opravoval, protože oni přece nemůžou žít v takových podmínkách Mají to v sobě, jsou to kočovníci a ty kořeny v sobě často nedokážou popřít. Prostě si tento přístup způsobují víceméně sami. Chtělo by to od nich větší odezvu. Už tak jsou z našich daní na Romskou problematiku dávány nemalé peníze. Jak jsem dneska slyšela budou žádat o pomoc i u Evropské unie. Tedy romové jsou problém, který se řeší až na půdě EU. Řešily se kdy takové věci kvůli žlutým, oranžovým, nebo jiným?

Přece kdyby se romové chovali tak slušně jak tvrdíš, tak tyto věci nejsou problémem. Chce to od nich nějaké větší zapojení, ne jen pořád všechno chtít zadarmo. Jednoduchá záležitost to není.

A v autobuse si batoh hlídám i když tam žádný rom není
...
slona
| 28. 11. 2008 22:18
Nemá smysl vyzdvihovat slušně se chovající Romy
Většina Čechů tvrdí, že pokud se někdo bude chovat slušně, tak nebude mít problémy. Příklad jsem uváděla proto, že se sednalo o slušně se chovající romskou rodinu, která se dostala do situce v které by prokazatelně nebyla, kdyby byla bílá. Rodina měla peníze na komerční pronájem a byty, které si chtěla pronajmout existovali. Po telefonu se s majitelem domluvili na schůzku, kde zjistili, že byt už je pronajatý. Došlo na pokusy, kdy bílí chtěli protuto rodinu byt pronajmout s tím, že se za rodinu zaručí, ale na to nikdo nechtěl přistoupit. Tohle je něco co umím pochopit. Pro mě v této kauze selhala radnice, která přesto že rodina nebyla problémová odmítla prodloužit pronájem. Jako jediné řešení nabídli, že pokud by rodina měla skončit na ulici, umístí děti do Klokánku. Tento případ je pro mě důkazem, že není pravda, že pokud se někdo chová slušně, tak v Česku může normálně žít.
Pokud je Romům ublíženo, je z toho hned rasismusLidé kteří rodinu obhajovali se neshodli na tom jestli se jedná o rasismus a tak jsme to jako rasismus nenazývali. Pravdou ovšem je, že jejich rasa je stavěla do mnohem horšího postavení než kdyby se to stalo někomu kdo vypadá jako průměrný Čech.
Studovat může každý, barva pleti při testu nehraje roliMám známou, která učí na prvním stupni v Praze a řeknu ti, že to jak mluví o svých romských žácích je zarážející. Prý už jen to, že dceři vybrali jméno Vanesa ukazuje jejich nízkou inteligenci. Směje se tomu, že tatínek jednoho žáka pracuje v kanalizaci a že si jej za to ostatní spolužáci dobírají. Učitel může žáka potopit, to je myslím všem jasné. Ženy se určitě setkávají předsudky, že nezvládnou technické obory, romské děti musí nevyhnutelně čelit předsudkům, že jsou od přírody předurčeni pro zvláštní školu. Pokud jim tam učitelka na prvním stupni pomůže, tka se k těm testům na střední pravděpodobně vůbec nepropracují.

Jde z nich strachJednou jsem jela na 1. máje v tramvaji a z okna jsem viděla takových 80 neonacistů a řeknu ti z toho jsem měla strach já
Neviděla jsem, že by bílý kradli v autobuseČeši kradou jinak a jinde. Myslím, že všichni znají: "Kdo nekrade okrádá rodinu"
Proč nepronajmu vlastní bytOtevřeně přiznávám, že bych se také bála pronajmou vlastní byt. Právě proto by radnice neměla vyhazovat slušné rodiny na ulici nebo je sestěhovávat na jedno sídliště.

Abych byla fér, musím přiznat, že tento přístup radnice je údajně výjimečný a jinde se prý s Romy pracuje o něco lépe. Mám zkušenost jen s tímto jediným případem a jinak mě romská otázka vlastně nezajímá. Jen mě zaráží ta nevraživost která teď ve společnosti panuje a mám z toho skutečnou obavu, myslím, že jsme jen krůček od prvních mrtvých a to si snad nikdo nepřeje.
ubytování
Kloa
| 28. 11. 2008 15:37
Slono, mám návrh, tak si takový byt za své vydělané peníze kup a pronajmi ho Romům a uvidíš. Manželovi mé sestřenice takto zničili celý byt, neplatili nájem a kdo to zaplatí? Myslím, že by tě pak tvé názory rychle přešly ...
Jistě neplatičů je všude dost i mezi ostatními, ale to jak dokáže někdo zdevastovat byt je Romům vlastní.
soužití s Romy
Kloa
| 28. 11. 2008 15:33
Moc nechápu proč by se měly vyzdvihovat situace, kdy se nějací Romové zachovali jako slušní lidé. Slušní i neslušní se najdou mezi bílými, žlutými, černými a třeba i zelenými. A pokud je Romům ublíženo, hned je v tom rasismus A když je neprávem ubližováno bílým, tak je to v pořádku ... Nemělo by se rozlišovat mezi barvou pleti, ale mezi tím co je komu činěno.
Co se týče studií, tak pokud na to romské dítě má, tak studovat určitě půjde a může, co vím, tak se nikdo u přijímaček nedívá na barvu pleti, ale na to co je v testech vyplněno. V tom, že studovaných Romů není víc bude asi něco jiného.
Co se týče zápachu, tak bohužel taková je realita, že většina z nich vábně nevoní, ale takových je spousta i mezi ostatními lidmi, v tom případě není třeba co vyčítat.
Stejně tak se nemůžou Romové bouřit proti tomu, že jim vyčítáme, že jsou hluční nebo výbušní. Prostě to tak většinou je.
A co víc, z mého osobního pohledu z nich jde strach a nejde o barvu pleti. Pokud bych si měla rozmyslet vedle koho se v autobuse posadím a měla bych na výběr mezi černochem a Romem, vyberu si černocha.
Vše je prostě postaveno asi na osobních zkušenostech a jak vidno nemají je lidé s Romy dobré. Osobně jsem ještě neviděla, že by chtěl bílý (je to divné slovo, ale nevím jak jinak to vyjádřit) okrást člověka třeba v autobuse, ale kradoucích Romů jsem už takto viděla hromadu. Netvrdím, že bílí nekradou, kradou, to určitě, ale tohle je Romům prostě vlastní. Takže když se vedle mě někdo takový postaví, jdu prostě pryč a zaviňují si to jen oni sami.
Je teoreticky možné, aby existovala jedna slušná romská rodina?
slona
| 28. 11. 2008 15:28
V tisku to rozmáznuté bylo, Džamila o případu věděla, stejně tak spousta jmen, které asi znáš, ale nebudu je jmenovat - někteří si s případem užili až až. Celý případ se řešil na serveru Romea i v Pražském tisku. Takto se o tom asi dozvěděli oni dobrovolníci, kteří nelitovali volného času a rodinu terorizovali hulákáním do oken bytu. Chtěla bych jím tímto veřejně poděkovat. Zbavili nás vředu, slušné ale Romské rodiny. Radnice pod tlakem udělala nějaké ústupky. Od začátku s rodinou "údajně" špatně jednaly úřednice městské části, tak tam s nimi vždy chodil někdo od nás. A ti lidé měli sami problém vyplnit údaje do formulářů, které se úřednice neráčily nijak dovysvětlit. Bylo to peklo. Všichni kdo tam šli tak z toho byli špatní. Na některé z nich je dokonce za jejich snahu podáno trestní oznámení. Chápu, že pro tebe nemohli být normální slušná rodina a takto správně ot pochopila i většina veřejnosti. Lidi, kteří se rodiny zastali byli sami osočování v tisku, v odborných komisích atd. Jak si to tak znovu uvědomuju, tak je mi z toho fyzicky špatně. Nevím jestli v takové zemi chci žít. Aby snahy aktivistů měly smysl, tak by se musel změnit přístup obyčejných lidí - učitelů, úředníků, majitelů bytů. Proč jsme je nikdo neubytovali? Kolik z nás má byt navíc? Ona ta EU tyhle lidi moc nepřeplácí, neboj. Jsi ochoten připustit, že existuje jedna jediná normální a slušná romská rodina? Tento případ dokázal, že mnozí tuhle jednoduchou věc neumí.
Tak jak to bylo? Kde je pravda?
Tatu
| 28. 11. 2008 15:04
Byli do toho zapojeny desítky lidí. To se snad muselo zjistit, že radnice osočila rodinu neprávem, nebo že rodina nebyla tak košer jak se ponejprv zdálo. Proč nikdo z těch desítek lidí to nerozmázl v tisku, když se té rodině ubližovalo? To to nemohli dotáhnout až k Džamile, či ombudsmanovi? Proč si je někdo nevzal do podnájmu?
Píšeš, že ani na gymplu, ani na VŠ jsi se s žádným romem nesetkala. Jak je to možné. Vždyť Gausova křivka by měla platit pro každou populaci. Kde jsou ti z romské měnšiny, kteří na VŠ mají mozek. Proč nestudují když se za vzdělání berou u soudu?
Taky jsem potkal spoustu cikánů kteří mi nic neudělali. Ale to skoro všichni lidé, co jsem v životě potkal. Dostal jsem přes hubu od cikánů, když mi bylo 13. Pro nic za nic. Jen že jsem procházel pěšky jejich ulicí. Synovi ukradli horské kolo. Synovce a celou třídu na základce terorizoval jeden propadlý cikán a nikdo s tím nic neudělal, protože s rodiči se nedalo mluvit, ty hned řvali něco o rasismu a učitelky se báli, aby je novináři, či sociální pracovníci neobvinili z téhož, protože se jimi rodiče toho vejlupka oháněli. Na vojně jsem potkal jednoho, co byl slušnej chlap. Neměl jsem nikdy problém bavit se se slušným chlapem.
Je pátek a mám po. Jdu domů. Hezkou sobotu a neděli.
T
Moje zkušenosti s Romy
slona
| 27. 11. 2008 15:02
Moje zkušenost je ta, že jsme vedle Romů žili a moje mamka dodnes vzpomíná na to, že nám nikdy nic neponičili. Taťka vzpomíná na to, jak chodil do práce nevyspaný, ale za to jsme mohla částečně i já .

Další moje zkušenost je, na základní škole jsem měla spolužáka Roma. Nevím co bych o něm řekla, byl jako my všichni. Dnes s ním nejsem v kontaktu.

Na gymplu ani na vysoké jsem se s žádným Romem nesetkala.

Asi před rokem v noci okradli moji sestru.

Rodina s kterou mám největší zkušenost byla slušná, natolik slušná, že se jní bílí sousedé zastávali a psali na jejich podporu petice. Děti stejně chtěli rovnou poslat do zvláštní školy a nebý matky, která se nenechala odbít tak tam i skončily. Měli ovšem problém bydleli v městském bytě a město se rozhodlo, že už tam žijí dlouho a mají se vystěhovat. Rodina vždy platila nájem v plné výši a včas. Možná to tak nevypadá, ale byli v pasti - nikdo je do podnájmu nechtěl. A zaručuju se, že byli slušní. Několikrát jsem byla u nich doma, mluvila jsem s nimi, s dětmi, viděla jsme výborné posudky na děti od učitelek, výborné posudky od sociálních pracovnic a stejně jim město nechtělo smlouvu prodloužit. Problém byl ten, že do podnájmu je nikdo nechtěl a oni zase nechtěli do Janova, aby děti nezvlčeli, jak říkala jejich maminka. Bojovali jsme za ně rok. Zastali se jich desítky lidí, prosili jsme aby je někdo ubytoval - nic.

Nejstarší syn se psychicky zhroutil, protože radnice rodinu označila za podvodníky. Informace byly na internetu a spolužáci začali chlapce šikanovat. Nechtěl chodit do školy a obvodní lékařka jej poslala k psychologovi. Mezitím se našli dobrovolnící, kteří rodině pod oknem vyřvávali a rodinu při příchodu domů obtěžovali. Bez našeho vědomí rodina emigrovala - báli se, že bychom je přemlouvali ať zůstanou, ať zkusí tohle nebo támhleto.

Jen co já vím, tak na tom pracovali desítky lidí, kteří pomáhali svými odbornými znalostmi, kontakty a schopností vyvýjet tlak na zodpovědné lidi. Myslím, že to brali hodně vážně a jestli mě někdo považuje za idealistu, tak tohle bylo to nejbláznivější a nejidealističtější sdružení lidí, které jsem kdy potkala. Dalo by se říct, že to je ta práce po které voláš a myslíš si, že nás z toho dostane. Dřív bych s tebou souhlasila, ale po téhle velmi negativní zkušenosti tvrdím, že ti lidé tady nemají šanci vychovat děti v klidu a pomoct jim k společenskému vzestupu.

Tohle byla vzorná rodina, kterou údajně všichni hledají a proti které údajně nikdo nic nemá, ale to čím si prošli to by mě naprosto zničilo a víš co bych udělala? Určitě bych se dál nesnažila, protože tohle evidentně nemá smysl. Rodina to vyřešila emigrací. Někdo se může ušklíbnout, ale to nebyl výlet. Oni tady chtěli zůstat, ale nechtěli skončit v Janově. Takhle se Praha zbavuje svých Romů. Hanba
Co je to za argumentaci?
Tatu
| 27. 11. 2008 11:52
To že městské zařízení ničí i ostatní děti, či dokonce dospělí vandalové, má smáznout všechny ostatní argumenty? Dobrá, beru zpět. Cikáni neničí městský mobiliář sami. (Příklad ze života: Cikánská maminka s dítětem v samošce. Dítě začne vylamovat cenovky z lišty pod regálem. Poté co slušně poprosíte maminku, aby dítě usměrnila, že dělá obchodníkovi škodu, začne cikánka řvát něco o diskriminaci, o tom, že na cikány si každý troufne a pak zažijete takovou dehonestaci své osoby, že máte chuť se zmuchlat a zahodit. Česká, čínská, vietnamská, černošská, arabská, indická, ruská ...matka zarazí po upozornění dítě v činnosti a vysvětlí mu, že se to nedělá). Zbývá toho ještě dost. A fakt že Češi (včetně Cikánů) procentuelně méně než západní populace používají deodoranty a méně často se myjí přece nesmaže problémy s cikány, to je mimo mísu. To sem vůbec nepatří. ( Na druhou stranu nezamořují atmosféru skleníkovými plyny, které se používají jako hnací medium sprejů, ani neprodukují zbytečně moc prázdných obalů od těchto výrobků a šetří pitnou vodu, která začíná být jako taková vzácná :o))) ) Co se týče tvé sousedky, vůbec jí neobhajuji. Jen jsem napsal, že svým konáním nedělá nikomu život nesnesitelným a neškodí nad rámec čerpání svého důchodu. Přál bych jí návštěvu revizní lékařky, když zrovna ryje záhony. A vůbec, proč ji neudáš ty? Když jí znáš. Čti POZORNĚ mé příspěvky. Myslím, že z nich dost jasně vyplývá, že nechci všechny cikány šmahem odsoudit, že hledám a naznačuji řešení, od kterého se musí začít, pokud ten problém chceme opravdu řešit. Ale v řešení se zaspalo 19 let a problém bobtná, protože oni se opravdu množí víc než ostatní. Ano v současné době nevidím na cikánském etniku nic moc pozitivního, ale vnímám je stále jako bližní a důrazně se ohrazuji proti tomu, aby mi někdo podsouval, že jsem rasista, nebo nějaké fašistické manýry. Nerad bych, aby zapadla jedna převzatá věta z tvého příspěvku-každý si utváří názor podle své zkušenosti. Když drtivá většina většinové populace má s cikány skoro jenom negativní zkušenosti, jaký si na ně asi tak utvoří názor? Byla jsi někdy v Chánově? Ctěla bys cikány za sousedy? Pokud se něco začne řešit, hned, o čemž pochybuji, a bude se to řešit správným způsobem, o čemž taky pochybuji, zlepší se znatelně situace k lepšímu tak za dvě generace. Ale ti lidé v Litvínově a v jiných lokalitách, které sousedí s romskými ghety chtějí žít jako lidé, tak jak žili dříve, i když budou smrdět potem, protože se nemají možnost v práci po směně osprchovat a Australani jimi budou opovrhovat, že jsou hygienicky zaostalí. Co by za to dali, kdyby nesousedili s cikánským sídlištěm a přitom jimi opovrhoval celý svět za to, že smrdí potem! Oni to sídliště vnímají jako zlo. A znáš ten imperativ: kdo se zlu nepostaví, sám se stává zlem. Takže co jim poradíš? Zajeď za nimi a řekni jim, buďte trpěliví, oni za to nemůžou,
nikdo jim ještě neřekl, že cizí věci se nekradou, ani neničí, že věc odebraná majiteli bez jeho souhlasu je sprostou loupeží i kdyby šlo o propisku, oni neví, že zapáchající odpadky vás obtěžují, netuší, že když chodíte brzo ráno do práce, že se musíte v noci vyspat, abyste mohli podávat v práci výkony, abyste o tu práci nepřišli. Tak buďte trpěliví, on se tu snad objeví někdo odvážný a všechno jim to vysvětlí. A pak budete čekat , a čekat, a čekat...
Kdyby cikáni kradli, loupili a ničili stejnou měrou jako ostatní populace, bude tady mnohem líp.
Teď jsem okradl svého zaměstnavatele o hodinu času. Kaju se za to a budu pracovat místo oběda.
T
O Romech, nucené sterilizaci, a o Češích, kteří smrdí
slona
| 26. 11. 2008 23:41
Ještě bych tady ráda uvedla úryvek z článku Fabiana Golga O Romech, nucené sterilizaci, a o Češích, kteří smrdí

"Argumenty, že Romové zneužívají sociální dávky od Čechů, znějí
poněkud bizarně, vzhledem k tomu, že úsilí získat od státu podvodně co
největší množství sociálních dávek je mezi bělošskými Čechy národním
sportem. Hněv bílých Čechů, že Romové zneužívají sociální dávky, je,
zdá se, motivován více závistí než etickými či právními důvody.


Ano, kapsáři jsou většinou Romové. Ano, většina Romů nepovažuje
za životně důležité posílat své děti do školy. Mnoho Romů se chová
násilně, hlučně, neodpovědně a podvádějí.


Ale stejně jako Romové, i Češi mají velmi daleko k hygienickým
normám západního světa - když jsem poprvé přijel do České republiky,
reklama v metru varovala cestující: existuje 77 procentní
pravděpodobnost, že obtěžujete osobu vedle vás anebo ona obtěžuje
vás... Tolik lidí v ČR nepoužívá pravidelně deodorant. Od té doby se ty
počty dramaticky změnily, ale pořád je běžné vidět spolupracovníky, jak
nosí celý týden tentýž oděv (a to dokonce i kuřáci!).


Je ostudně běžně nutné vysvětlovat turistům, proč je v
tramvajích smrad; proč jsou na lidech tak často vidět lupy. Většina
českých mužů nepečuje o své vlasy a nehty. O zubech raději ani
nemluvím.


Tohle všechno je něco, čeho si průměrný Čech vůbec nepovšimne.
Ten právem považuje svůj národ za evropský v západním slova smyslu;
považuje ho jen za mírně zpožděný, protože Sověti jej po několik
desetiletí drželi mimo jeho přirozené místo na civilizované mapě.


Problém hygieny českého obyvatelstva je však většině cizinců natolik
zjevný, že dokonce i známé turistické příručky jako Fodor's varují, že
návštěvníci Prahy zažijí smrad v tramvaji, anebo že bude smrdět
prodavačka v obchodě. Vzpomínám na jednoho svého přítele hudebníka,
který přijel hrát do Prahy a musel odejít ze směnárny, protože dáma za
pultem tak smrděla, že se nedalo vydržet být s ní v té malé místnosti.
Tyhle skutečnosti jsou daleko běžnější, než nakolik je průměrný místní
člověk ochoten tyhle věci přiznat. Ani se to netýká jen určité
společenské třídy, neboť jsem tolikrát musel jednat s českými novináři,
kteří smrděli, že už to ani nepočítám. Dokonce i ta dívka, která
pracovala v internetové kavárně, kam jsem chodil během prvního roku,
kdy jsem bydlel v Praze, nás vždycky trestala svým smradem, i když se
dobře oblékala.


Češi obyčejně reagují na takovéto stížnosti na svou adresu (a
od cizinců jsou skutečně časté) tím, že je ignorují – není to pro ně
důležité. Přitom však není nezvyklé najít v ČR lidi, kteří se myjí
pouze třikrát nebo čtyřikrát týdně.


Proč tohle tolik zdůrazňuji? Protože přesně tak, jako existují
vlastnosti, o nichž lze lehce dokázat, že jsou běžné mezi Romy,
„vlastnosti“, které nejsou považovány za dostatečně civilizované, které
jsou považovány za známku, že „oni“ jsou ve srovnání s „námi“ na daleko
nižší úrovni, i takzvaně „civilizovaní Češi“ mají celou řadu
necivilizovaných vlastností.


Kromě hygieny vadí člověku, který pochází z většiny západních
zemí, že Češi, kteří pracují ve službách, se vůči zákazníkům chovají
chladně a nezdvořile (v obchodech, v restauracích a na úřadech); vadí
jim, že Češi do zaměstnání chodí v sandálech, že se jejich vlasů
nedotkl hřeben, že kouří v uzavřených prostorách, že neustále bijí
děti, vadí jim široce rozšířený alkoholismus, xenofobie a drobné
krádeže na pracovišti.


Když zacházejí s Australanem v restauraci nebo na cizinecké
policii špatně, když po něm chce český policista úplatek anebo když
musí platit vyšší nájem než místní lidi, instinktivně reaguje vůči
Čechům přesně tak, jak normálně reagují Češi vůči Romům. Považuje je za
méně civilizované, než je on sám. Ten Australan Čechy pohrdá.


Děje se to každý den u stovek turistů, kteří jsou okrádáni ve
směnárnách v centru Prahy, nebo od taxíkářů (říká se, že taxíky řídí
ruská mafie, ale všichni řidiči jsou Češi...) anebo když nemohou v
normální restauraci či v normálním hostinci za clonou cigaretového
kouře najít stůl.


(Mimochodem, co se týče těch úplatků: mám s tím množství osobních
zkušeností. Mám v ČR na automobilu „cizineckou“ poznávací značku. Je
to, jako bych nosil na rukávu červený trojúhelník. Loni mě policisté
zastavili padesátkrát.
90 procent policistů ode mě chtělo získat 1000 Kč, jen aby mě „nechali
odjet“. Jen jednou jsem se skutečně dopustil přestupku, ve všech
ostatních 49 případech mě policisté zastavili bezdůvodně, jen aby prý
„zkontrolovali“ mé dokumenty.)


Na internetu jsem našel diskusi, jíž se účastní cizinci, kteří
žijí v České republice. Je to server expats.cz. (expats=přistěhovalci).
K otázce Romů a Čechů poukazuje tam mnoho cizinců na různé vlastnosti
bělošských Čechů, které se velmi podobají vlastnostem, za něž bílí Češi
často kritizují Romy.

V reakci na vlnu sympatií od cizinců vůči Romům a jejich postavení v České republice napsal jistý Miroslav:


Cikáni/Romové: Je to velmi složitá otázka. Nemyslím, že ti Češi,
kteří nemají rádi Romy, k nim pociťují antipatie v důsledku nějaké
rasistické doktríny, ale spíše jde o to, že většina z nás má s Romy
špatné zkušenosti. Zbili nás, okradli nás, znovu a znovu. Zažil jsem to
já, breatr, matka, otec, prakticky každý. Promluvte si s jakýmkoliv
vyšetřovatelem trestných činů. Kéž bych mohl být tolerantnější. Jak rád
bych chtěl, aby se Romové snažili zlepšit svůj image a status. Kdykoliv
vidím skupinu Romů, držím si opravdu pevně peněženku. Pohlédnete-li na
české trestní statistiky, uvidíte, že zločinnost u Romů je asi
tisíckrát vyšší než u Neromů. (Pozn.
red. Toto nemůže být pravda, neboť české úřady nezaznamenávají žádné
údaje na základě etnické příslušnosti, tedy ani nedělí počet trestných
činů na Romy a Neromy.)

Na to odpovídá Rogerco, člen 4641 tohoto chatu, těmito slovy:

„Je neférové činit všeobecné závěry o konkrétních [etnických]
skupinách, ale řekl bych, ze zkušenosti, že některé skupiny mají zde [v
ČR] špatnou pověst a jsou odsuzovány za drobné krádeže – cigarety,
pivo, peněženky, atd. zatímco ostatní, jak se zdá, zde v ČR kradou –
plýtvají – přicházejí o – manipulují – miliony a dokonce miliardy a
skrývají se za určité absurdní zákony, které jim poskytují pro to
ochranu a které existují jen v ČR a v zemi Berlusconiho. Je jasné, že
příslušníci této druhé
skupiny NEJSOU Romové (...) Avšak během let mě okradli Irové v Londýně,
Angličané v Manchesteru a v Liverpoolu, Welšané v Colwyn Bay, Češi,
Slováci, Romové a blíže národnostně nespecifikovaní lidé v Praze;
dostával jsem výhrůžky, že mě zabijí, od karibské komunity v
Liverpoolu, prodavači drog mě pěkně zmáčkli na univerzitě ve Walesu...“"
O Romech, nucené sterilizaci, a o Češích, kteří nesmrdí
slona
| 26. 11. 2008 23:39
Ještě bych tady ráda uvedla úryvek z článku Fabiana Golga O Romech, nucené sterilizaci, a o Češích, kteří smrdí

"Argumenty, že Romové zneužívají sociální dávky od Čechů, znějí
poněkud bizarně, vzhledem k tomu, že úsilí získat od státu podvodně co
největší množství sociálních dávek je mezi bělošskými Čechy národním
sportem. Hněv bílých Čechů, že Romové zneužívají sociální dávky, je,
zdá se, motivován více závistí než etickými či právními důvody.


Ano, kapsáři jsou většinou Romové. Ano, většina Romů nepovažuje
za životně důležité posílat své děti do školy. Mnoho Romů se chová
násilně, hlučně, neodpovědně a podvádějí.


Ale stejně jako Romové, i Češi mají velmi daleko k hygienickým
normám západního světa - když jsem poprvé přijel do České republiky,
reklama v metru varovala cestující: existuje 77 procentní
pravděpodobnost, že obtěžujete osobu vedle vás anebo ona obtěžuje
vás... Tolik lidí v ČR nepoužívá pravidelně deodorant. Od té doby se ty
počty dramaticky změnily, ale pořád je běžné vidět spolupracovníky, jak
nosí celý týden tentýž oděv (a to dokonce i kuřáci!).


Je ostudně běžně nutné vysvětlovat turistům, proč je v
tramvajích smrad; proč jsou na lidech tak často vidět lupy. Většina
českých mužů nepečuje o své vlasy a nehty. O zubech raději ani
nemluvím.


Tohle všechno je něco, čeho si průměrný Čech vůbec nepovšimne.
Ten právem považuje svůj národ za evropský v západním slova smyslu;
považuje ho jen za mírně zpožděný, protože Sověti jej po několik
desetiletí drželi mimo jeho přirozené místo na civilizované mapě.


Problém hygieny českého obyvatelstva je však většině cizinců natolik
zjevný, že dokonce i známé turistické příručky jako Fodor's varují, že
návštěvníci Prahy zažijí smrad v tramvaji, anebo že bude smrdět
prodavačka v obchodě. Vzpomínám na jednoho svého přítele hudebníka,
který přijel hrát do Prahy a musel odejít ze směnárny, protože dáma za
pultem tak smrděla, že se nedalo vydržet být s ní v té malé místnosti.
Tyhle skutečnosti jsou daleko běžnější, než nakolik je průměrný místní
člověk ochoten tyhle věci přiznat. Ani se to netýká jen určité
společenské třídy, neboť jsem tolikrát musel jednat s českými novináři,
kteří smrděli, že už to ani nepočítám. Dokonce i ta dívka, která
pracovala v internetové kavárně, kam jsem chodil během prvního roku,
kdy jsem bydlel v Praze, nás vždycky trestala svým smradem, i když se
dobře oblékala.


Češi obyčejně reagují na takovéto stížnosti na svou adresu (a
od cizinců jsou skutečně časté) tím, že je ignorují – není to pro ně
důležité. Přitom však není nezvyklé najít v ČR lidi, kteří se myjí
pouze třikrát nebo čtyřikrát týdně.


Proč tohle tolik zdůrazňuji? Protože přesně tak, jako existují
vlastnosti, o nichž lze lehce dokázat, že jsou běžné mezi Romy,
„vlastnosti“, které nejsou považovány za dostatečně civilizované, které
jsou považovány za známku, že „oni“ jsou ve srovnání s „námi“ na daleko
nižší úrovni, i takzvaně „civilizovaní Češi“ mají celou řadu
necivilizovaných vlastností.


Kromě hygieny vadí člověku, který pochází z většiny západních
zemí, že Češi, kteří pracují ve službách, se vůči zákazníkům chovají
chladně a nezdvořile (v obchodech, v restauracích a na úřadech); vadí
jim, že Češi do zaměstnání chodí v sandálech, že se jejich vlasů
nedotkl hřeben, že kouří v uzavřených prostorách, že neustále bijí
děti, vadí jim široce rozšířený alkoholismus, xenofobie a drobné
krádeže na pracovišti.


Když zacházejí s Australanem v restauraci nebo na cizinecké
policii špatně, když po něm chce český policista úplatek anebo když
musí platit vyšší nájem než místní lidi, instinktivně reaguje vůči
Čechům přesně tak, jak normálně reagují Češi vůči Romům. Považuje je za
méně civilizované, než je on sám. Ten Australan Čechy pohrdá.


Děje se to každý den u stovek turistů, kteří jsou okrádáni ve
směnárnách v centru Prahy, nebo od taxíkářů (říká se, že taxíky řídí
ruská mafie, ale všichni řidiči jsou Češi...) anebo když nemohou v
normální restauraci či v normálním hostinci za clonou cigaretového
kouře najít stůl.


(Mimochodem, co se týče těch úplatků: mám s tím množství osobních
zkušeností. Mám v ČR na automobilu „cizineckou“ poznávací značku. Je
to, jako bych nosil na rukávu červený trojúhelník. Loni mě policisté
zastavili padesátkrát.
90 procent policistů ode mě chtělo získat 1000 Kč, jen aby mě „nechali
odjet“. Jen jednou jsem se skutečně dopustil přestupku, ve všech
ostatních 49 případech mě policisté zastavili bezdůvodně, jen aby prý
„zkontrolovali“ mé dokumenty.)


Na internetu jsem našel diskusi, jíž se účastní cizinci, kteří
žijí v České republice. Je to server expats.cz. (expats=přistěhovalci).
K otázce Romů a Čechů poukazuje tam mnoho cizinců na různé vlastnosti
bělošských Čechů, které se velmi podobají vlastnostem, za něž bílí Češi
často kritizují Romy.

V reakci na vlnu sympatií od cizinců vůči Romům a jejich postavení v České republice napsal jistý Miroslav:


Cikáni/Romové: Je to velmi složitá otázka. Nemyslím, že ti Češi,
kteří nemají rádi Romy, k nim pociťují antipatie v důsledku nějaké
rasistické doktríny, ale spíše jde o to, že většina z nás má s Romy
špatné zkušenosti. Zbili nás, okradli nás, znovu a znovu. Zažil jsem to
já, breatr, matka, otec, prakticky každý. Promluvte si s jakýmkoliv
vyšetřovatelem trestných činů. Kéž bych mohl být tolerantnější. Jak rád
bych chtěl, aby se Romové snažili zlepšit svůj image a status. Kdykoliv
vidím skupinu Romů, držím si opravdu pevně peněženku. Pohlédnete-li na
české trestní statistiky, uvidíte, že zločinnost u Romů je asi
tisíckrát vyšší než u Neromů. (Pozn.
red. Toto nemůže být pravda, neboť české úřady nezaznamenávají žádné
údaje na základě etnické příslušnosti, tedy ani nedělí počet trestných
činů na Romy a Neromy.)

Na to odpovídá Rogerco, člen 4641 tohoto chatu, těmito slovy:

„Je neférové činit všeobecné závěry o konkrétních [etnických]
skupinách, ale řekl bych, ze zkušenosti, že některé skupiny mají zde [v
ČR] špatnou pověst a jsou odsuzovány za drobné krádeže – cigarety,
pivo, peněženky, atd. zatímco ostatní, jak se zdá, zde v ČR kradou –
plýtvají – přicházejí o – manipulují – miliony a dokonce miliardy a
skrývají se za určité absurdní zákony, které jim poskytují pro to
ochranu a které existují jen v ČR a v zemi Berlusconiho. Je jasné, že
příslušníci této druhé
skupiny NEJSOU Romové (...) Avšak během let mě okradli Irové v Londýně,
Angličané v Manchesteru a v Liverpoolu, Welšané v Colwyn Bay, Češi,
Slováci, Romové a blíže národnostně nespecifikovaní lidé v Praze;
dostával jsem výhrůžky, že mě zabijí, od karibské komunity v
Liverpoolu, prodavači drog mě pěkně zmáčkli na univerzitě ve Walesu...“"
Problém je v nás všech
slona
| 26. 11. 2008 23:00
Když si tak čtu tvoje pčíspěvky, tak mě napadá, jestli vůbec tu situaci Češi chtějí řešit. Určitě znáš to přísloví, že kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. A zatím to vypadá, že na Romech nevidíš vůbec nic pozitivního. Pro tebe je to břemeno - někdo o koho je potřeba se starat a vše po něm opravovat. Něco na tom určitě je, ale není to jen výmluva, abychom se nemuseli naštvat sami na sebe?

Říkáš, že jen tak z plezíru ničí městský mobiliář. Musím se smát, protože jsou to děti nás všech, které ničí vozy MHD, demolují zastávky a kreslí po fasádách nově opravených domů. Budeme to také svalovat na Romy? Moje kamarádka, která žila spoustu let v zahraničí se nestačila divit, když jsem po dlouhé době přijela. Divila se, proč je všechno to nové vybavení v tak příšerném stavu. Pamatuji se na jedno období, kdy po víkendu byly ohnuté desítky dopravních značek - co Češi nesvedou za víkend, že? Takže mi netvrď, že my se k veřejnému majetku chováme s respektem.

Nemůžu souhlasit ani s tvojí obhajobou mé sousedky. Pro mě je to typické české chování, které asi nikdy úplně nepochopím. Podvádět a občůrávat systém. Chlubit se tím, jak jsem našel skulinku a nechat se za to pochválit od známých. To je přeci v Česku znakem inteligence - škodit v malém. Loni jsem byla na dovolené a průvodce nás vybízel, abychom hotel pěkně natáhli tím jak se najíme na vačeři. A co se nestalo - Češi to dokázali a překvapení kuchaři začali s údivem nosit na stůl další a další porce. Ráno z toho byl průšvih, protože nenažraní Češi snědli večeři turistům, kteří na večeři přišli pozdě.

Osobně si myslím, že Češi nejsou mnohdy o moc lepší než Romové. Kolik lidí v tramvaji smrdí, kolik lidí krade ve firmách, kolik lidí obchází systém a kolik lidí se chová nezodpovědně jako malé děti. Ale to je vše v pořádku, jsou to totiž naši. Je pravda, že Češi mají doma většinou pořádek a z dob komunismu jsou zakřiklí, takže tolik nehlučí, ale jinak není moc důvodů proč bychom se měli povyšovat.

Ja jsem znala rodinu, která nedělala všechno to co ty píšeš a stejně zde neměla šanci. To je to po čem volám. Mě také vadí lidé, kteří smrdí, ale mě vadí všichni. Nejsem tolerantní vůdči podvodníkům a nemám pro to pochopení ať už si hrají na nemocné, nevzdělané nebo nezaměstnatelné. Odsuzuji každého, kdo nepodporuje svoje děti ve vzdělávání, ale taky kritizuju učitele, kteří jsou evidentně stejně nenávistně naladěni jako většina populace. Takoví lidé Romské děti rovnou pošlou do pomocných škol, proč by se s nimi otravovali?

Je toho hodně, ale to co je pro mě nejdůležitější je NEZATARASIT CESTU TĚM, KTEŘÍ SE SNAŽÍ A CHTĚJÍ PRO SVOJE DĚTI LEPŠÍ BUDOUCNOST. A to se tady bohužel neděje. Pokaždé, když se mluví o tom, že Romové jsou "špinaví a nevzdělaní", jak se asi cítí ti, kteří dělají vše pro to aby se začlenili? Jediné co oni můžou je se snažit, ale nikdy nezmění to jak vypadají.

Je mi z toho vážně úzko. Nedovedu si představit, že by mě lidi okamžitě odsoudili jen bych vešla, prostě bych hned byla špinavá zlodějka. Je to jako cejch. Mějme rozum a nebuďme inkvizice. Bojím se, že problém za nás nevyřeší sociální pracovníci, všichni se musíme změnit.

Romské téma mě nikdy nezajímalo, ale když vloni padl rozsudek, že Romské děti mají právo na vzdělání, tak jsem si v duchu řekla, samozřejmě. Potom jsem si ovšem otevřela diskuse na několika webových serverech a zírala jsem jako blázen. Ty komentáře byly tak nenávistné. Co je na tom proboha špatného, že děti, které na to mají mentální schopnosti mají právo na adekvátní základní vzdělání??? Musím říct, že mi to otevřelo oči. Problém je v nás všech!!!
Naprosto souhlasím
Tatu
| 26. 11. 2008 16:27
Všechno souvisí se vším.
Dále, sousedce nebude nikdo vyhrožovat fyzickým násilím, protože platí nájem, elektřinu, vodu i odvoz odpadků z popelnice, do které vynáší odpadky. Neobtěžuje sousedy nesnesitelným hlukem a řvaním, nevyhazuje pytle se smetím na chodník, neničí jen tak z plezíru městský mobiliář, nedevastuje byt ani dům kde bydlí, neposílá děti či vnoučata krást a vychovává je k tomu aby neolupovaly vrstevníky, či kolemjdoucí. Kdyby se cikáni chovali jako tvá sousedka, neřeknu ani popel o tom, že zneužívají sociální systém a parazitují na společnosti. Ono by se to nějak utáhlo a na řešení jsou tu jiné věci.
Ale i s těmi, co pracují a chtějí žít tzv. normálně je to těžké. Dělal jsem s nimi a vím o čem mluvím. Jsou jako děti. Někdy víc, někdy míň prohnané. Říkají to, co si myslí, že chce člověk slyšet. Že je to lež a bude z toho problém, jim vůbec nevadí. Přitom se ty průšvihy opakují, ale oni jsou nepoučitelní a bez dozoru přestávají pracovat. Čili se musí neustále kontrolovat a jimi sdělovaným informacím se nesmí věřit. Je to opravdu těžké, ale s vypětím sil to nějak jde. Musí si člověk stále opakovat, že ti co pracují, musí ještě čelit posměchu jejich soukmenovců, co se doma válejí, žijí z dávek a občas si něco přikradnou.
Ptám se: kde jsou a co dělají všichni ti terénní sociální pracovníci a kurátoři, kteří na to mají školy a jsou za to placeni?
T
Příčiny Janova
slona
| 25. 11. 2008 14:48
Je to „jen“ řádění extremistů? Stejné jako v Maďarsku, Izraeli či
Francii?? Nikdo není ochoten připustit, že „řádění“ má mít reálný
důvod. Není jím (jen) problém s romskou menšinou, jsou jím problémy,
které s Romy vůbec nesouvisí. S těmi mají společného jenom jedno:
stejně jako v případě Romů, i na ně se všechny předchozí vlády……je
zanedbaly.

Důvod první: REGULACE NÁJEMNÉHO

Praha je od Romů prakticky vyčištěná. V tradičně romských čtvrtích
Karlína, Žižkova, Smíchova vykoupili domy developeři a začali
zhodnocovat majetek. Protože v naší zemi neexistuje právní deregulace
nájemného, majitel nemá možnost svobodně ukončit nájem s těmi
nájemníky, které v domě mít nechce, přistoupili majitelé domů k
vypuzování nájemníků všemi možnými způsoby. Velmi obvyklý je tento
scénář: Majitel koupí náhradní byty ve velmi nelukrativních lokalitách,
zde v Janově. Přidá nějakou tu stovku tisíc a nájemník se ať rád ať
nerad s tímto všimným odstěhuje. Kdyby bývala proběhla deregulace
nájemného, a to nejen deregulace ekonomická, ale zejména deregulace
právní, docházelo by ke spontánní obměně nájemníků, tedy nedocházelo by
k uměnému sestěhovávání na příklad do Janova.

Důvod druhý: NEEXISTENCE REÁLNÉ A ADRESNÉ DÁVKY NA BYDLENÍ

Za vlády ministra práce a sociálních věcí p. Škromacha předložil
poslanec Tomáš Vrbík návrh na sociální dávku zabezpečující těm, kteří
nedosáhnou na nájemné, skutečně efektivní nástroj, jak neztratit
střechu nad hlavou. Návrh nikdy nebyl PSP projednán, neboť
sociálně-demokratická vláda dospěla k jednoznačnému názoru, že jej není
zapotřebí. Proč taky?? Sociálně slabým uhradil bydlení ze své kapsy pod
právním nátlakem státu majitel domu, deregulace nebyla na obzoru.
Současný příspěvek na bydlení vypadá efektně, ovšem v době nastupující
deregulace je téměř na nic. Pod tíhou vzniklé situace je pro nájemníky
zřejmé, že v řadě případů prostě je nezbytné se vystěhovat. Kam se
budou stěhovat a s jakými důsledky, nikoho nezajímá.

Důvod třetí: NEEXISTENCE SOCIÁLNÍHO BYDLENÍ A JEJÍ KONCEPCE

Kam se vytlačené obyvatelstvo přestěhuje (a to se netýká jen Romů –
nájemníci, kteří se ocitli na místě, kde je majitel prostě nechce, jsou
na tom stejné. Ohledně nájemníků můžeme mluvit o „romizaci“ jejich
postavení), bylo zcela ponecháno v rukou developerů. Alternativa??
Neexistuje. Stejně jako neexistuje reálný koncept sociálního bydlení a
už vůbec žádné sociální bydlení neexistuje. Matky s dětmi tísnící se v
nevyhovujících a zcela nedostatečných azylových zařízeních, bezdomovci,
ale také mladé rodiny, které mají hluboko do kapsy, by o tom mohli
všichni vyprávět. Nutnost podvolení se realitním makléřům a údajné
„ruce trhu“, která ovšem žádnou „rukou trhu“ není, protože funguje jen
tak odhadem na 15% trhu s nájemním bydlením, je naprostá.

Důvod čtvrtý: DIVOKÁ PRIVATIZACE BYTŮ

Že sociální rozvrstvení obyvatelstva je třeba hlídat, že betonová
socialistická sídliště mají tendenci se stávat ghetty i bez romského
obyvatelstva, jsou dobře známá urbanistická i sociologická fakta.
Přesto obce a obecní zastupitelé šli u vidiny rychlého zisku voličských
preferencí do privatizace bez jakékoliv další koncepce co po
privatizaci. Když rozprodáte obecní bytový fond za pár šupů, není
zřejmé, že vás budou čerství vlastníci realit milovat?? Zeptejte se
pana Čunka, pod jeho vedením město Vsetín svůj bytový fond
zprivatizovalo a on nafasoval senátorské křeslo. Kromě toho Vsetín má
skutečně vzornou politiku sociálního bydlení, že? Pokud si myslíte, že
to nejde i jinak, tak jde. Příkladem může být starostlivost městečka
Bystřice nad Pernštejnem. Je to sice už dost starý odkaz, ale stále
funkční: http://www.tzb-info.cz/t.py?…

Divokým zbavováním se majetku ve snaze zalíbit se voličům se města
zcela vzdala vlády nad svým územím. Města tak ztratila možnost aktivní
tvorby sociální politiky na svém území, jíž jsou – ke svému údivu a
lítosti – stále vykonavateli.

Důvod pátý: GRANDIÓZNÍ SOCIÁLNÍ DÁVKY

Byly snad přijaty kvůli Romům?? Nikoliv, byli přijaty kvůli horníkům v
polovině devadesátých let, když se zavíralo větší množství dolů. Jejich
bouří se vláda, ať již jakákoliv, skutečně bála. Pamatujete?? Za
udržení „sociálního smíru“ byl stát ochoten platit komukoliv cokoliv.
Řada romských aktivistů protestovala proti takto nastaveným sociálním
dávkám už tehdy. Dobře věděli, že Romové jsou masivně vytěsňováni z
pracovního procesu a že nastavení sociálních dávek má na ně zhoubný
vliv. Nejenomže sociální dávky byly dobrou „sociální sítí“, devastující
pracovní návyky, ale byly také velmi dobrou výmluvou těch
zaměstnavatelů, kteří Romy z práce vyhodili – budeš na sociálce, no
však co, hlady neumřeš…. Dnes vidíme, kam toto sociální uplácení
obyvatelstva opět vede. Zrušte pastelkovné a hnedle máte dalšího
Cháveze stojícího na bedně od banánů a spílajícího nepřejícnému státu.
Sociální dávky, zcela demotivující sociální mobilitu, tak přetrvávají….

Určitá část obyvatelstva – a zdaleka nikoliv pouze Romové – sedí se založenýma rukama a čekají, kdy pečený holub přilétne.

Důvod šestý: CIKÁNSKÝ VÝTAH

Politická moc Romů je ohromující. Stačí do nich kopnout a jste v
Senátu, vládě, městském zastupitelstvu. Kdo by si rušil tak báječně
čitelný politický nástroj?? Co řešit, ale nedaj bože VYŘEŠIT problém s
romskou menšinou, jak by se kdo k těm korýtkům dostal?? Do koho by se
dalo kopat?? Snad ne do vlastních voličů?? Kopněme si raději do těch,
kteří volit nechodí!! Zvláštní je, že si žádná agentura neudělal
průzkum, jak to bylo s romskými hlasy v letošních volbách…..

A DŮSLEDEK??

Dle mého názoru:

- přímé ohrožení demokracie, dokumentované demonstrací
moci policie při zásahu v Janově. Tak postupuje demokratický stát proti
vlastním lidem? Ale nepovídejte.

Čekám, kdy přijdou na řadu vodní děla.

- absolutní zatlačování občanské iniciativy. Ne, já s
Dělnickou stranou a jejich aktivisty naprosto nesouhlasím v jejich
návrzích řešení. Faktem ale je, že jsou jediní, kdo zvedl pozadí a šli
dělat alespoň něco.

Čekám, kdy stejně jako proti nim, zasáhne policie proti nám.

- likvidace svobody slova, manipulace médií. Důkazem může být i tento odkaz

http://streamer.radiorota.cz/var/janov.pdf

Čekám, zda zjistím, co ještě DALŠÍHO nemám šanci se dozvědět.

Říkat, že Janov je romský problém, je asi tak 10% pravdy. Těmi zbylými
90% pravdy je, že všechny vlády selhaly při řešení řady zásadních a
systémových problémů, že každá z nich zametá usilovně špinavé smetí pod
koberec a že občas z pod toho tepichu nějaký ten mastný papír vylítne –
na příklad v Janově….

Zdroj: Příčiny Janova
Autorka: Klára Veselá Samková
Kde se ve starousedlících bere ta nenávist?
slona
| 25. 11. 2008 14:09
" Je to vina politiků od Havla, Klause až po posledního starostu, že se iniciativy chopili náckové."

" A udělal někdo něco pro to, aby se zavedly nulté ročníky ve školkách,
aby se takovéhle předškolní děti naučily dobře rozumět česky a navázat
vyplácení rodičovských dávek na docházku dítěte do tohoto zařízení?"

Z těchto tvých dvou útržků si dovolím vyvodit závěr, že chybu za to jak dnes žijí Romové, částečně dáváš našim politikům a úředníkům. S tím nemůžu než souhlasit. Proč tedy nikdo nepronásleduje lidi skutečně zodpovědné?

Problém ale je, že pokud většinová populace souhlasí nebo jen mlčí k tomu co se událo na Litvínovském sídlišti, zaděláváme si na eskalaci a ne řešení problému. Jestli si běžný občan při bojůvkách, které předvedla Dělnická strana souhlasně přikyvoval a v duch si říkal: "jen do nich", tak to jsme jen krůček od toho kdy někdo někoho zabije ne proto, že "nemaká", ale protože "vypadá" jako Rom! Jak na ulici rozběsněný dav pozná někoho kdo skutečně na společnosti parazituje a někoho kdo se snaží? Je za parazitování na společnosti skutečně na místě trest?

Pak tedy, moje sousedka je v invalidním důchodu se zády, ale když pracuje na zahradě, tak na to moc nevypadá. Neměla bych tam vtrhnout? Už takhle simuluje přes šest let. Tak na to snad mám nárok, ne? Nebuďme rasisti a suďme lidi individuálně!
Kde se ve starousedlících bere ta nenávist?
Tatu
| 25. 11. 2008 13:37
To není nenávist k romům apriori, to je výraz zoufalství nad tím v čem ti lidé musí žít. Je to vina politiků od Havla, Klause až po posledního starostu, že se iniciativy chopili náckové. Co se to tu děje? Už jen název toho etnika. Cikán prý zní pejorativně. Dobře, budeme je nazývat Romové. A hle uběhlo pár let a Rom už je taky synonymem pro lidi, kteří parazitují na společnosti, práce se štítí, lež a pravda jim splývá a krádež je pro ně něco úplně normálního. Takže se za chvíli bude vymýšlet nový název pro toto specifické etnikum, protože výraz Romové už bude znít taky pejorativně a to naši pseudohumanisté přeci nesnesou. Takže po vzoru Ameriky Indočeši? Kašpařina! Vždyť je to k smíchu. Ve slovenštině dál bude slovo cigániť znamenat výraz pro lhaní. Já jim říkám cikáni a budu jim tak říkat dál, a dál je budu dělit na slušné a ty druhé. Nutno připomenout, že ta první skupina je mnohem menší. Proč se ale tak chovají? Chovají se zcela přirozeně jak jim příroda nařídila, a to tak, aby z toho měli prospěch. Je za dítě peněžní odměna, která se každý měsíc opakuje? Je! Tak budeme mít víc a víc dětí. Čím víc dětí, tím víc peněz. Logické. A pan Špidla si mne ruce, že žádná demografická a důchodová krize nehrozí, protože dětí se rodí dost a na důchody tím pádem bude vydělávat dost lidí. Pche. Zničil jsem byt, který jsem dostal? Dostanu jiný. Nechtějí ho dát? Budu řvát, že je to diskriminace. To nám poradili novináři a ta paní doktorka s těmi aktivistami. A funguje to. I třeba u některých dávek, o kterých nám předtím říkali, že na ně dle zákona nemáme nárok. Co na tom, že nás ostatní za to nemají rádi, vždyť přeci můžou taky řvát a taky dostanou. A proč bych mluvil pravdu a uváděl pravdivé údaje, když bych tím uškodil sám sobě a své rodině. Budu říkat to, abych na tom byl co nejlíp a kdo chce vědět jak je to ve skutečnosti, tak ať si to zjistí. A proč bych měl shánět peníze, abych si mohl koupit nějakou věc, když ta samá věc támhle leží a není ani moc těžké se k ní dostat. Co na tom, že je za plotem, nebo za mříží. Ani jí nikdo nepotřebuje, vždyť je tam sama opuštěná. To já se z ní budu jinak těšit. Takhle uvažují a podle toho jednají. Jejich sousedi z "ostatní " většiny mají zase tu zkušenost, že jen strach může přimět cikány k tomu, aby se chovali slušně. Ale nemají na to odvahu, aby začali nahánět cikánům strach, protože jsou pořád dost slušní. Protože jak začnete nahánět strach, už jste na cestě do pekel. Dnes tleskají náckům, zítra jim budou brousit sekery, pozítří půjdou s nimi městem. Podvědomě to cítí, ale stejně jim nic jiného nezbyde, protože všichni kdo s tím měli a mohli minimálně 19 let něco dělat, byli buď blbí, nebo líní. Zavírali před tím oči a dělali, že ten problém neexistuje. A oni se zatím množili jako potkani a stahovali se sem ze Slovenska a Rumunska. Určitě si pamatujete na tu skoro kampaň o začlenění romské menšiny do splečnosti. Už tenkrát jsem nad novinami či u televize řval jestli se jich někdo vůbec zeptal, zda se chtějí začlenit a zda zástupci romské komunity dali kladnou odpověď. Dodneška nikdo nedal odpověď. Teď mají všichni plnou hubu keců a tom, že jen vzdělání je může vymanit z neutěšených sociálních podmínek. Ale uvědomil si do***e někdo, včetně té nány, co na to má celé ministerstvo, že třeba ta roztomilá cikánečka, co šla před třemi měsíci poprvé do školy, je už předem odsouzena k tomu dělat celý život podřadnou práci, či prostitutku protože neumí řádně česky???!!! Že paní učitelka je na ní sice hodná, ale ona jí špatně rozumí a její ztráta bude narůstat a na žádné vyšší vzdělání nedosáhne a skončí ve zvláštní škole. A udělal někdo něco pro to, aby se zavedly nulté ročníky ve školkách, aby se takovéhle předškolní děti naučily dobře rozumět česky a navázat vyplácení rodičovských dávek na docházku dítěte do tohoto zařízení? Nevím o tom. A přitom je to ta nejstupidnější věc, která se musí udělat, aby se to někam hnulo. Jinak se začíná stále od nuly. Dneska končím, už toho bylo dost, ale je toho ještě dost k tématu.
T.
Kdo přijde po Romech?
slona
| 20. 11. 2008 17:25
V předchozím příspěvku jsem zapomněla uvést odkaz na zdroj.
Zdroj: Kdo přijde po Romech?
Kdo přijde po Romech?
slona
| 20. 11. 2008 17:23
Zdroj: Kdo přijde po Romech


Autor: Miroslav Brož


"V pondělí jsem byl v Litvínově. Přestože jsem ve své práci zvyklý čas
od času na nějaký ten adrenalin, to, co jsem zažil v den boje za
svobodu a demokracii nedaleko janovského sídliště překonalo mé veškeré
dosavadní zážitky. Připadal jsem si, jako bych cestoval časem a
prostorem do Třetí říše třicátých let minulého století. A jak by ne,
právě toto období považují organizátoři a většina účastníků pondělních
litvínovských událostí za vrcholnou éru lidské historie. A nijak se tím
netají.

Akci společně zorganizovaly Dělnická strana, Národní
odpor a Autonomní naci(onali)sté za účelem uskutečnit pogrom na ty
obyvatele sídliště Janov, kteří mají tmavou barvu kůže. To mě
nepřekvapilo. Na stránkách těchto organizací se sice dočteme, že víc
než Romové jim vadí demokracie jako „zvrácené státní zřízení,
„židovláda“, homo***ualita, nebo špinění jména Adolfa Hitlera a „lež o
Holocaustu“, ovšem žádné z těchto témat není v Česku tak dobrým
marketingovým tahákem jako právě Romové. Nálada české společnosti vůči
nim je velmi podobná, jako byla v předválečném Německu vůči Židům.
Stačí se jen svést na vlně nenávisti.

Názory Dělnické strany a
jiných extremistických organizací jsou bezpochyby zvrácené, ještě
děsivější je však skutečnost, kolik obyvatel Janova během pondělní
bitky s neonacisty sympatizovalo. Více než stovka z nich se shromáždila
poblíž policejních zátarasů a další desítky lidí pozorovali akci,
vykloněni z oken a balkónů, z bezpečí svých domovů. Na zasahují
těžkooděnce křičeli z plných plic „pusťte je na ně“ a za skandování
hesel „černý ***“ a „zmr.. černý“ vyzývali neonacisty k útokům na své
romské sousedy.




Proč, kde se v nich ta nenávist bere? Pravdou
je, že situace v Janově není delší dobu nijak růžová. Analýza sociálně
vyloučených romských lokalit z roku 2006 odhaduje počet místních
sociálně slabých lidí až na tři a půl tisíce a chudé romské rodiny
podle ní tvoří až padesát procent obyvatel sídliště. Starousedlíky
trápí nepořádek, hluk a nejvíce frustrující je pro ně asi pocit bezmoci
z toho, že situace nebyla dosud nikterak řešena.

Nespokojenost
obyvatel se situací v janovské čtvrti je pochopitelná. Stěží
omluvitelná je však jejich sympatie s těmi, kteří nabízí jako řešení
tohoto problému boxery, nože a sekery. Občané Litvínova by samozřejmě
měli chtít po svých zastupitelích, aby řešili problémy lidí žijících v
janovském sídlišti. Mělo by však zůstat u požadavků na humánní řešení,
která bohužel budou trvat o dost delší dobu a nepřinesou tolik
politických bodů. Snaha o rychlé (konečné) řešení už zde totiž jednou
byla…"
Buďme přívětiví k těm, kteří se snaží
slona
| 16. 11. 2008 17:29
Moje mamka si velice pochvaluje kolegu. Je prý v celé firmě nejslušnější, vždy krásně voní a je na něj spolehnutí. Evidentně se snaží svým chováním odlišit od minority do které patří. Někdy je to těžké, ale měli bychom lidi posuzovat podle toho jak se chovají a ne jak vypadají.

Moc bych si přála aby měli stejný přístup ke vzdělání a měli šanci na dobrý start do života. Každý nepodchycený talent je ztráta pro nás všechny.

Asi před deseti lety jsme byla na mistrovství republiky v atletice. Tři závody vyhrál mladý romský chlapec. Když mu předávali třetí zlatou, odcházel a byl tak šťastný, že se nemohl přestat culit. Doufám, že si pocit vítěztví zapamatoval a byl schopen se zařadit do většinové společnosti.

Ať mi nikdo netvrdí, že Romové nemají co by této zemi nabídli. Pokud někdo hraje tak božsky jako některé romské kapely, je to pro mě známka inteligence a nepochybného talentu.
romové
angelwoman
| 16. 11. 2008 14:06
Předevčírem jsem jela tramvají ze školy a nastoupila rodina Romů. Ihned jich byla plná tramvaj, hulákali po sobě, svému malému dítěti říkali "drž hubu" a pak spoustu nepublikovatelných nadávek...
No a dnes za mnou do práce přišli Rom, jeho žena a syn, koupili si kávu, malému čaj, chovali se slušně a nehlučně-taková normální rodina. Takže asi opravdu nejde házet do jednoho pytle
Ostrava
shanta
| 1. 4. 2008 10:35
Jsem z Ostravy, je jich tu opravdu hodně. Už nejednou jsem je viděla v akci, ne vždy tomu šlo zabránit. Mám kolem sebe plno lidí v rodině i mezi známými, kteří byli okradeni - většinou v dopravních prostředcích či ve vstupech do obchoďáků. Já už jsem získala takový reflex, že v jejich blízkosti okamžitě chytám pevně kabelku a držím za konec zipu a zatím jsem okradena nebyla. Všechno si vyřvou, revizoři je kolikrát ani nekontrolují. A zrovna jedna známá byla minulý týden svědkem toho, jak si jeden z nich oblékl v sekáči bundu a klidně si odešel, i když na něho prodavačka řvala. Ani se neotočil a drze odkráčel. V pátek jsem se táhla s nákupem z Tesca a venku se mladé cikánky dohadovaly, jestli už zavolaly taxík. Ten bych si nemohla dovolit ani jako zaměstnaná. A takové ty věstkyně a vykladačky osudu, které se ptají na hodiny a pak z nich vyleze něco jiného, ty už poznám z dálky. Abych řekla pravdu, neznám žádné slušné.
mám je za sousedy
jerabnica
| 1. 4. 2008 09:57
Má sousedka prodávala byt a prý to koupili španělé. Oni sice mají asi španělské jméno, ale jinak jsou to špíny. Už jsem musela volat i policajty, protože vůbec neberou ohledy na okolní byty a tu jejich cimbálovku si pouštějí ve dne v noci. Oni nevstávají v půl páté do práce. Stáhla bych jim sociálku a všechny přístpěvky. Úvěr jim nějak zařídila realitka, ale nájem platit je ani nenapadne. Oni přeci chudáčci platí ten úvěr. Takže neplatí už třetí rok a leží to u soudu. Jen, kdybych nezaplatila já, tak třetí měsíc jsem už pod mostem. Znám i pár slušných, ale v jejich komunitě je to tak 1-2 %.
Romové
Jitka29
| 3. 2. 2008 22:01
U nás ve městě (okres Most) je zrekonstruované koupaliště, tudíž vstupné 50,- Kč/osoba. V létě je tam černo, oni totiž cigoši dostávaj od sociálky lístky na to koupaliště a ty jejich tlustý vyžraný děti se tam cpou hamburgrama a zapíjej to colou, zatímco já si pití a svačinu nesu z domova, protože bych tam nechala 200,- Kč za den. Takže jsme pomalu přestali chodit a jsem ve vedrech doma, než se tam cákat s tou verbeší. Taky jezdím do práce autobusem, ve kterém je půlky černo, jezdí na černo, jsou hluční, páchnou a jde z nich strach. MHD mi dosud nevadila, ovšem než se nechat obtěžovat jejich přítomností, tak si na jaře vyjednám půjčku v bance a pořídím si auto. Doufám, že mi ho nepřijdou poškrábat klíčema nebo vypustit pneumatiky, nemohla bych totiž ani zavolat policii, aby se mi potom nemstili ještě víc. Tak takhle mi tady na severu žijeme, a bude hůř!!!
soužití s Romy
jaka
| 3. 2. 2008 17:04
Opravdu se možná nenašlo odložené, nebo dokonce pohozené miminko od Romů. Ale není to i tím, že není důvod, aby takto jednali. Nevíte, že porodné v naší zemi dostanete i přesto, že své dítě dáte okamžitě do ústavu. A viděli jste někdy záběry z kojeneckých ústavů. Tady jsou v převážné většině hlavě romské děti . Za takto odložené děti nemůsí nikdo nic platit a ještě si je po nějaké době klidně můžete zase vzít do péče, aby Vám stát dával nějaké peníze.
Náš stát totiž vůbec nepodporuje lidi, nebo ženy, které chtějí poctivě pracovat a své děti poctivě uživit. Opět snížili hranici životního minima u vyplácení dávek, takže na ně už nedosáhnou ani některé samoživitelky. Pokud bude chtít žena, která ještě příspěvky pobírá svým dětem přilepšit a najde si brigádu, tak jí seberou i to málo, co jí stát dá, no není to demotivující k práci.
reakce
Majka33
| 14. 1. 2008 18:30
Davám všem za pravdu.Já mám dobrou kamarádku která je romka,je slušná i její rodina.Ale mám i špatnou zkušenost.Jsem prodavačka ted´momentálně na mateřské a přišly do obchodu a rozdělily se do menších skupinek.Na první pohled šel z nich strach.A já jsem jednu skupinu hlídala a začaly si dávat věci pod bundu.Zavolala jsem na ně šéfku a už se to řešilo.Jenže ti další přišly zamnou a sprostě mi nadávaly a jeden mi mával pěsti kolem oči.Potom jsem se bála vyjít z obchodu,myslela jsem že půjdu tehdy kanaláma domů.Třásla jsem se jak osika a od té doby,když vidím větší skupinu,radši se jim vyhnu.
Romové
Truhlikk
| 12. 1. 2008 16:02
Mám spoustu špatných zkušeností, ale najdou se i dobří, jenže je jich minimum. Ale na druhou stranu, nejsem jejich zastánce, jenže schválně, kolik romských miminek se našlo jentak pohozených v popelnici, nebo někde u vlakovýho nádraží??? At jsou jací jsou, radši ho nechají v kojeneckým ústavu nebo v dětským domově.
Stačí se chovat slušně a nikdo tě kvůli národnosti neodsoudí.
Miky
| 21. 10. 2007 20:32
Souhlasím se vším, co tady bylo řečeno až na zlikvidování sociální pomoci. Jak psala Kloa - nějaká sociální péče být musí v každé zemi. Chce to ale správně nastavit. Do nedávna dostával peníze snad každý. Teď, jak se např. přehodnotil příspěvek na bydlení - musí se doložit všechny složenky - sipo, složenka o zaplacení el, plynu, vody, topení atd...je to lepší. Už ho nedostane každý, ale opravdu jen ten, kdo má nárok a kdo opravdu peníze použije na bydlení. Tohle je na dlouho, takže se nebudu rozepisovat.
Chtěla jsem říct, že rasistka také nejsem. Mám kamarádku Romku. Je to mamina od jednoho dítěte a pracuje jako zdravotní sestra. Je to úplný opak ostatních Romů, které jsem poznala. Dokázala se učit, najít si práci, o dítě se stará a je slušná. Nikdo se na ni zle nedívá ani ve společnosti. Stačí, že promluví a ostatní slyší, jak se vyjadřuje, jak mluví, tváří se a berou ji úplně normálně. Takže pokud se zakladatelka tohoto tématu - omlouvám se, nevím nick, chová takto, nemusí mít strach, že ji lidé nepřijmou kvůli vzhledu. Jaký člověk je se dá poznat hned, jak otevře ústa.
Celkově s Romy nemám dobré zkušenosti. Pracují u nás na stavbách a kanalizacích a je to děs. Stačí jít kolem a hned na mne volají ***istické narážky apod a běda, když se bráním. To jsem najednou pí*a a kráva, která dělá bílou paničku. Opravdu je to o tom, aby se dokázali přizpůsobit společnosti a chovali se slušně - víc od nich člověk nechce. Jde to i jiným národnostním menšinám, tak proč by to nemělo jít jim. Potom by měli i slušné, vzdělané děti a nemuseli bychom se potýkat s neřešitelnými problémy - kradoucí malí Romové a jejich projevy k lidem. Pokud si toto ti rodiče neuvědomí, nikdy to neskončí.
zkušenosti
Kloa
| 11. 7. 2007 22:06
Kdo by nedal na své zkušenosti. Taky mám co se týče krádeží páchaných romy takovou zkušenost. Kradou a ještě jsou sprostí. Když jsem jela trolejbusem, tak jsem si všimla, že se hrabou jedné holce v batohu, tak jsem se jich zeptala jestli to je jejich, dostalo se mi vražedného pohledu a slov co mi je po tom atd. atd., pak jsem se při vystupování schovala do nejbližšího obchodu, prostě mezi lidi. Mohla jsem jako ostatní být ticho a nechat ať ji proberou celý batoh, ale řídím se tím, že se snažím nedělat něco, co nechci aby druzí dělali mi, tedy taky bych byla ráda, kdybych byla v situaci té holky, aby se někdo ozval a upozornil mě. Takové věci se nesmí nechat jen tak a my nesmíme být lhostejní.
Jindy a zrovna nedávno jsem zažila v přecpaném autobuse opět jejich drzost. Hrabali se nějaké paní v kabelce, když začala na celý autobus nadávat, co je to za drzost sahat na něco, co není jeho se ji dostalo ještě sprostých urážek typu "drž pi*u" atd. Takže ona bránila svůj majetek a ještě ji slovně napadali, neodpustili si při výstupu na nejbližší zastávce sprosté gesta, vypláznutý jazyk atd.
Nejde ale nikdy o barvu pleti, rasu či co, ale celkově o chování. Stejně tak mi bude nepříjemná zkušenost s bílým, žlutým atd., jen záleží na tom jak se chová. A tak je to i s poskytováním sociálních dávek. Jistá sociální podpora musí existovat, jsou v životě situace kdy to není lehké ani pro slušného člověka, ale situace je systém, který má pomáhat vykořisťovaný, tak je to špatně. A oni se tím ani netají.
Naprosto souhlasím s existencí pozitivní diskriminací a široce se rozmáhá. "Nedáš, nesouhlasíš s romem, tak už ho diskriminuješ." Diskriminování jsme pak naopak my co na ně platíme. Nepřizpůsobiví jsou silně.

Nejnovější příspěvky v diskusích

Název diskuze
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
Elsa
26. 4. 2024 19:16
70321
2112Hana
26. 4. 2024 19:12
11824
♥Jarka*Alice♥
26. 4. 2024 08:01
409
Uivatel_5825696
16. 4. 2024 20:10
479
helena.07
27. 3. 2024 11:56
8
Uivatel_5747674
19. 1. 2024 11:51
16826
Pavlna Trojanov
12. 3. 2024 09:26
5
Jiina Koudelov
25. 2. 2024 20:33
148
Anna Soukov
23. 2. 2024 00:14
115
Jiina Koudelov
13. 2. 2024 21:43
46
Silvie Zimmermannova
13. 2. 2024 17:15
10831
Jiina Koudelov
3. 1. 2024 18:58
327
Uivatel_5725017
3. 1. 2024 10:00
33
Lucie Baklkov
28. 11. 2023 14:24
8775
Uivatel_5694482
24. 11. 2023 19:31
82
Cryptomeria Rasa
16. 11. 2023 18:49
287
sona.koutna8
30. 6. 2022 21:02
26
Vlado Schiffel
12. 11. 2023 01:48
439

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video