PLÁNOVÁNÍ SVATBY - Diskuze | e15.cz
Zpět na výpis diskuze

PLÁNOVÁNÍ SVATBY

Diskuze

Kloa
slunko
| 23. 4. 2009 14:48
nemáš náhodou vyfocené svatební oznámení, které dělala Tvá sestřenice? Taky bych si ho ráda jednou udělala ručně, ale zatím jen tápu, přemýšlím, co by se dalo, tak třeba mi dáš inspiraci :)
hudba
Kloa
| 23. 4. 2009 14:40
Jo, starostí, i když myslím příjemných je kolem svatby dost.
To záleží jak moc kvalitní hudbu chceš. Živá kapela je živá kapela, ale zase něco stojí. Pokud si na tom moc nezakládáš, tak je nejlepší domluvit se s obsluhou toho salonku. Jinak můj spolužák ze základky se ženil tuto sobotu a co vím, tak mu na svatbě dělal DJe jeho kamarád, který se tím živí.
Kloa
Katy85
| 23. 4. 2009 14:27
No jen aby, protože čím víc nad tím přemýšlím tím víc se toho hrozím aby vše vyšlo.Je toho teda hodně moc když to slyším ze všech stran a zkouším vyhledávat různé informace na internetu.
taky zařídit nějakou hudbu,ale to asi nějak nebudu řešit nejspíše si tam dovlečeme různé cd a budeme pouštět co nás napadne,ale asi by to měl, někdo obsluhovat,co?
svatba
angelwoman
| 23. 4. 2009 14:07
Jak si tak čtu, už se moc těším na svou vlastní svatbu
Katy85
Kloa
| 23. 4. 2009 13:09
Sestřenice si taky všechno dělala sama doma - jmenovky, to svatební menu i svatební oznámení.
A s tou šikovnou sestřenicí to máš super, hned o starost míň. Domácí zákusky a koláčky mají taky hned jiný náboj
Uvidíš, nakonec to všechno hezky vymyslíš a budeš mít krásnou svatbu
Lindule
Katy85
| 23. 4. 2009 13:03
Škoda, že to nemáš zvěčněné,ale zase využiju známostí a nechám si to udělat od sestřenice co pracuje v zahradnictví a je moc šikovná. Jak sestra dělala maturitu tak jim dělala výzdobu na raut
Kloa
Katy85
| 23. 4. 2009 13:01
no ted si na to kápla to není vůbec špatný nápad.třeba bych si dala i tu práci na napsala to na papírové ubrousky, ale jak tak nad tím přemýšlím tak by to bylo asi více pracné.
Dort, zákusky a koláčky si objednám u své bývalé šéfky, protože oni dělají uplně všechno a uplně s láskou.
výzdoba
Lindule
| 23. 4. 2009 12:11
kamarádka zas měla krásnou květinovou výzdobu. Na stolech byly malinkaté vázičky s drobnými kytičkami a ty vázičky byly spojené mezi sebou dlouhými šlahouny trávy, na které navlékli perličky. Bylo to moc krásné a něžné. Ale na fotce to bohužel nemám.
Svatební menu
Kloa
| 23. 4. 2009 12:00
Takže my jsme měli u sestřenice na svatbě (čtu to z toho nalezeného svatebního svitku, já si všechny takové blbosti schovávám ):

Předkrm - Šunková rolka s křenem
Hlavní jídlo - Polévka, Vepřová kapsa plněná šunkou, sýrem a žampióny, vařené brambory
Zákusek - Ovocný pohár
Zlatý hřeb večera - Grilovaná vepřová kýta

Mezi tím byla samozřejmě horda zákusků, tyčinek, cukroví, apod.
Katy85
Kloa
| 23. 4. 2009 11:53
Katko, co myslíš tím, mít na stole něco netradičního? S tím, že vytvoříš zasedací pořádek snad počítáš a to jde taky udělat trochu zajímavě. Naše jména sestřenice převedla do zvláštního tvaru typu "Janus Novakus, Terezas Novotnas". Byla to sranda. Zároveň jsme na stole měli každý ve svitku připravené svatební menu svázané stužkou.
...
kalkulka
| 23. 4. 2009 11:46
Já byla celkem na třech svatbách a nejlepší mi připadla klasická svíčková a ta knedlíčková polévka. Na ostatních dvou byly nějaké speciality, kuřecí maso se sýrem, broskví a podobně, ale i příteli nejvíc chutnala svíčková, je to klasika a zavděčíš se podle mě více lidem.

Na poslední svatbě mi chybělo na stole cukroví, bylo tam jen pár kousků. Teda nechci ze mně a přítele dělat nanažrence, ale máme svatby spojené s dobrým jídlem, cukrovím, koláčky. A když to není, tak si to člověk pamatuje... Navíc tam chyběla i obsluha, když někdo něco chtěl, musel si pro to složitě chodit, na stole pak stály prázdné sklenice, nikdo je nednášel a podobně. Docela mě překvapilo, že to neměli promyšlené.

Jinak ten seznam darů určitě schvaluji, jen by tam teda mělo být i pár levnějích kousků:) Seznam je určitě potřeba, nechtěla bych dostat třeba 3x varnou konvici a prodobně:)
díky za rady
Katy85
| 23. 4. 2009 10:55
tak sem moc ráda že se to tu hromadí ty vaše názory vemu si z každého něco. ta kuřecí rolka mě velice zaujala a taky bych chtěla mít na stole něco netradičního takže bych uvítala zase nějaké nápady.
Katy85
anonym
| 22. 4. 2009 14:19
my to máme to samý,když bysme se chtěli vzítt,tak to odbydeme,ve čtyřech lidech a je.Peněz moc nemáme,tak co,já zažila i velkou svadbu na zámečku,nikomu to nevyvracím,když to chce může si to tak udělat, ale podle mě je lepší spíše někam jet,než dávat peníze do tohohle.
Katy85
Kloa
| 21. 4. 2009 17:37
Jestli léto nebo podzim, to těžko říct, asi jak vám to vychází časově, jak se cítíte a jaký vám dají termín, ale u vás to snad nebude s termínem problém když jde o malou vesničku. V létě může být pánům v oblekách dost horko, zato ženy to asi více ocení. Možná září je takový měsíc mezi tím. Mi by se líbilo i jaro, ale to už je pozdě a čekat nechcete
Na jídlo bych zvolila něco svatbě tradičnějšího. Sestřenice měla jako předkrm šunkový závitek s křenem, polévku s knedlíčky, jako hlavní chod byla myslím nějaká přírodní rolka, to už si přesně nevybavuju. Pak byly záskusky, ty dělala mamčina teta a během toho se grilovala kýta, která byla na večeři a k tomu různá spousta zeleniny. Většinou ale poradí s výběrem přímo v restauraci, pro kterou se rozhodnete.
Tady jsou stránky jednoho svatebního obchůdku - http://vltava2000.cz/…vatebniobchudek/
angelwoman
Kloa
| 21. 4. 2009 17:23
Tak svatební dary záleží na mnoha okolnostech, asi i na současném postavení těch partnerů. To co jsem popisovala já byl stav kdy spolu jako partneři žili spoustu let, měli už i syna. Sice před nedávnem dělali rekonstrukci kuchyně a koupelny, ale tam by se jim stejně žádný dříve koupený svatební dar nehodil, protože spotřebiče mají vestavné a ty ostatní už měli. Samozřejmě že od kamarádek nedostávala obálky, ale dárečky, o kterých se s kamarádkou poradila a samozřejmě mezi nimi byla i překvápka. Mělo by to být všechno takové vyvážené, z každého něco. Od většiny z rodiny ale dostali dle přání peníze a nevidím na tom nic špatného. Nekupovalo se jim žádné nádobí, spotřebiče, všeho mají dost a řekli si, že nic takového nechcou. Tak jsme to respektovali a všem nám bylo dobře, oni ty peníze užili při rekonstrukci a my jsme se nemuseli přehnaně trápit s výběrem toho nejvhodnějšího. Pár drobností ale taky dostali. Můj přítel jim dal např. vsazený tiket sportky.
Rozbalování dárečků je fajn, ale když má někdo vybavenou domácnost, tak to velkou radost nepřinese. My jsme se zabavili hrami, čtením svatebních přání. No, bylo to všechno super a místo měli hezké. Bylo tam i pískoviště, takže si ten jejich prcek měl i kde hrát. K večeru nám tam udělali skvělou grilovanou kýtu, to nemělo chybu.
Kalkulka
Kloa
| 21. 4. 2009 17:09
Kalkulko, tak jistě, že by seznam měl být sestavený uváženě a dávat prostor k jiným nápadům. Proboha jen ne dikce toho kdo má co koupit a uvádět samé nákladné dary. S tím bytem na seznamu darů u Katy85 jsem si dělala srandu!
Jinak na seznamu darů nevidím nic špatného. A lepší než být pak zklamaná ze čtyř mikrovlnek. Seznam navíc taky jasně neurčuje, že máš koupit přímo to, je to jen návrh toho co by se jim hodilo, tedy z čeho by asi měli větší radost a užili to lépe.
Ahoj
Dedeckova
| 21. 4. 2009 17:07
Loni jsem byla na dvou svatbách, jedna v červnu, druhá v srpnu, takže obě v létě a obě v obrovském vedru.

Jedna byla na zámečku, na což jsem se moc těšila, ale nakonec celkem zklamání. Obřadní sál byl vyloženě ošklivý (malý, tmavý, vypadalo to jak na úřadě, nikoliv v zámku). Hostina byla v hospůdce, která byla příjemná. K jídlu byl, jak jsi řešila, přírodní kuřecí plátek a k tomu brambory. Nevěsta s ženichem běžně skoro nejedí maso, ale nechtěli nic extravagantně vegetariánského. Nevím no, mně to bylo fuk, ale ze strany babiček a dědečků bylo docela remcání. Skvělé bylo, že na zahradě byl bazén, který všichni posléze hodnotili velmi kladně. A ani ženich neodolal:) Nakonec se tam i přespávalo.

Naopak druhá svatba byla v parku pod altánem a to se mi hrozně líbilo, vážně to na mě zapůsobilo. Zde byl oběd v hotelu, a to klasický, tedy svíčková. Tady máš výhodu, že i když to někdo nemusí, tak nikdo neremcá, protože to je prostě klasika. Ani mi to nepřišlo tak náročné, mnohem horší bylo v 35 st. spořádat polévku... V hotelu přespávali ženich s nevěstou, protože dostali apartmá a taky všichni hosté měli, kde spát. Ženichův kamarád navíc všechny rozvozil domů přesně, kdy chtěli, neboť v té části města se nesmělo parkovat. Bylo to sice časově náročné, když host třeba čekal, ale jinak určitě příjemnější, než na první svatbě, kde půlka hostů nepila, protože tam nechtěla přespávat (to byl taky problém, že svatba byla 30 km od města, kde všichni bydleli, lidi byli pohodlní spát v hotelu, když byli kousek od domova, takže zůstávali jen rodiče a sourozenci, ona to teda není vyloženě pohodlnost, my jsme např. nezůstali, protože bychom stejně museli odvést babičku, která do hotelu nechtěla). Jooo a i tady byl bazén, tentokrát bylo takové vedro, že jsem to ocenila i já:)))

Moje postřehy: líbilo se mi k večeři na švédském stole brokolice se sýrem, bylo nás dost,co jsme to ocenili - toto bylo na svatbě druhé - jako další možnost pak byli steaky, myslím, že to je dobrá kombinace. Naopak sestřenice s manželem, kteří maso nejedí, tam měli guláš a sýrové talíře, to nebylo špatné, ale tak nějak nudné.

K darům moc nemám co říct, protože ani jeden pár je nerozbaloval. Myslím, že to není špatné, zábava byla rozdoně i bez toho, a pokud se na nějaké vyjadřování radosti z paté konvice necítili, tak to byla dobrá varianta. Peníze jsme darovali, ale ve formě dvacetikorun nasypaných ve skleněné dóze, vypadalo to hezky (zlaťáky:)) a jestli si to nechají, budou utrácet postupně nebo najednou za nádobí už je jedno. Já tedy moc peníze jako dar ráda nemám, ani jsem to nikdy nedostala, tak nevím. To s těmi seznamy je sice jakoby hezké, ale myslím, že v pozici hosta bych se taky cítila trochu utlačeně, pokud by to nebylo dobře nastaveno. Nehledě na to, že člověk si radši takové věci do domácnosti vybere sám. Dávat přesný seznam (značka, barva) už mi přijde vyloženě drzé. Nevím no, asi jsem ze staré školy. Ale zkrátka bych nechtěla, aby moje babička měla pocit, že když nesežene zelený ručník, na svatbě jí nechci A to mám obavu, že by někteří lidé prostě měli.

Těším se, až zase napíšeš, jak pokračuješ.
Lindule
angelwoman
| 21. 4. 2009 15:24
hmmm
Lindule
| 21. 4. 2009 15:21
grilování, losos, salátek... nedělej mi chutě
Lindule
angelwoman
| 21. 4. 2009 15:18
Fakt je ten, že jak je svatba v létě, nemusí být svíčková úplně ok. V létě bych volila grilovačku - třeba ten špíz, lehké kuřecí maso, lososa, saláty a každý by si mohl vzít co chce. Fakt to zaléží na situaci a chuti každého. Levněji ale vyjde stejné jídlo pro všechny.

Jojo, přesně tak, jak to píšeš s tím seznamem, jsem to myslela
oběd
Lindule
| 21. 4. 2009 15:14
My jsme si každý objednali, co jsme chtěli z jídelního lístu. Ale nás bylo jen 14, takže to zvládali dobře. Ve všední den v době obědů jim tam chodí o dost víc lidí.

Na jedné svatbě jsme dostali svíčkovou. Mám ji ráda, ale bylo zrovna léto a dost vedro. Radši bych si v tu chvíli dala ten přírodní plátek se zeleninou. Sestra nevěsty dostala zvláštní jídlo, protože svíčkovou nechtěla. Přišlo mi to takové divné, že všichni jsme jedli svíčkovou a ona si debužírovala na steaku.

Smažený x přírodní plátek. Přikláněla bych se k tomu přírodnímu. Třeba i dva druhy - menší kousky- na jednom talíři. Např. kuřecí a vepřový. Nebo nějaký dobrý špíz by nemusel být špatný. V kombinaci s barevnou kapií dobře vypadá na talíři. Jen bacha na šaty při sundavání z jehly.Takže radši asi ne.

Co se týče dárků, nejlépe to měla promyšlené kamarádka z práce. Sestavila seznam, kde byly zastoupené jak dražší (vysavač, lednička, žehlička,...)dárky, tak ty levnější.( misky na kompot, poukázky na knihy, dobré vínko). Seznam nám poslala s tím, že máme její budoucí tchýni poslat na e-mail, co jsme si vybrali. Ta zkontrolovala, jesti to někdo nezabral a potvrdila nám to. Spokojenost na všech stranách.
jídlo
angelwoman
| 21. 4. 2009 15:05
Před pár dny jsem byla na svatbě taťky od přítele (jeho rodiče jsou rozvedení) a ti měli hostinu v příjemné hospůdce na kraji města, kde se podíval výborný masovzý špíz, který nám udělal kuchař přímo před našima očima na grilu v peci. K tomu ogrilované brambůrky a zelenina, různé druhy omáček - a byla to mňamka
oběd
angelwoman
| 21. 4. 2009 15:01
Já jsem teda naprostý zastánce typického svatebního jídla - polévky s játrovými knedlíčky a svíčkové - oboje mám moc ráda a i přítel Tak já do budocuna vím
Ale samozřejmě si můžete vybrat cokoli Ale smažený řízek se myslím na svatební hostinu moc nehodí...to už spíš ten přírodní s nějakou zajímavou přílohou a přízdobou. Nebo něco z lepších jídel - vepřovou panenku, lososa,... záleží jen na vás, co vám chutná a jak moc chcete investovat
Holky
Katy85
| 21. 4. 2009 14:54
moc děkuji za nápady.Je jich hodně a určitě využijem toho seznamu svatebních darů.
A jaký nároz máme na svatbu v létě?Co je podle vás nejlepší jaro nebo pozdim? Už bysme přibližně věděli že svatba bude u nás na vesnici kde je jeden veliký sál a asi tři hospody co by se v případě svatební hostiny museli uzavřít. Podle toho co bysme si vybrali. Hostů by bylo tak maximálně 20.Co byste tak navrhli na oběd?Já sem uvažovala nad přírodním řízkem a přítel by raději klasickýůMáte někdo lepší nápad?
kalkulka
angelwoman
| 21. 4. 2009 14:44
No, jasně, ten seznam musí být sestavený tak, aby si každý mohl vybrat podle své situace i vztahu k ženichovi a nevěstě. Je třeba logické, že rodiče nevěsty a ženicha koupí větší dar (je to rodina), než ty jako jejich kamarádka. Proto - když už se nějaký seznam dělá - by tam měly být i menší dary - třeba ty ručníky, skleničky, nádobí, prostírání, apod. I když třeba lidé spolu už bydlí, určitě jsou věci, které se jim hodí nebo je potřebují A můžeš samozřejmě koupit i něco mimo ten seznam - třeba jim věnovat zarámovanou jejich společnou fotografii Cokoli.
Kloa
angelwoman
| 21. 4. 2009 14:37
Já mám jinou zkušenost. Nevěsta s ženichem si sestavili seznam věcí, které by se jim hodili a potřebovali je (varná konvice, ručníky, mixér, příbory, mikrovlnka, atd. atd.) a ten seznam vyvěsili na speciální stránky a rodina a hosté se poté mezi sebou domluvily a ta dary si "rozebrali" každý podle toho, kolik do toho chtěl investovat.
Všichni byli spokojení - hosté, že věděli, co koupit a ženich s nevěstou, že neměli věci dvakrát, ale opravdu jen to, co se jim hodilo a potřebovali. U nás v rodině se stejně peníze jako dar neuznávají, takže by nějaké obálky neklaply..
Ale každý si to musí udělat, jak mu to vyhovuje. Byla jsem už na několika svatbách a největší sranda byla vždycky rozbalování darů a těšení se s nimi - já bych o to nechtěla přijít
...
kalkulka
| 21. 4. 2009 14:35
No, já teď byla na svatbě kamarádky, upozornuji, že studuji a nemám vlastní příjem. Na jejich seznamu darů. co chtěli, nebylo nic co bych si mohla dovolit. Vysavač, mikrovlnka, foťák, kamera, TV ... Zřejmě si chtěli zaplatit svatbu z těch darů. ale mně to popravdě spíše otrávilo. Pak jsem se tam bavila s příbuzenstvem a taky nebyli nadšeni. Takže když už něco chtít, tak pamatovat i na to, že ne všichni jsou jsou bohatí a mohou si to dovolit.

S tím, že by do salonku chodil někdo cizí problém nebyl, záleží, kde si to zařídíš.

Pití si mohli přivézt z domu sami, cukroví a zákusky taky.

Je to lepší než doma, tam pak budete uklízet, obsluhovat, svatbu si neužijete, i když nemyslím tebe, ale rodiče.

Svatbu potají bych nedělala, teď to tak udělala jiná kamarádka, je vdaná týden, nikdo to nesmí vědět, rodiče taky ne. Nechápu to. A s penězi to u nich nemělo co dělat.
Katy85
Kloa
| 21. 4. 2009 14:16
Chápu nějakou drobnost jako svatební dar, ať to není jen o obálkách, ale v dnešní době se snad dávají už především peníze, pokud si budoucí manželé přímo o něco neřeknou. "Doba výbav" je snad pryč. Na tom by se všichni měli domluvit, protože kupování kravin je o ničem Sice "darovanému koni na zuby nehleď" ale co pak s koněm V tom je smysl svatebních darů, dát novomanželům něco do začátku. Např. za nás dávala mamka sestřenici peníze, tak aby to minimálně odpovídalo tomu co na svatbě spaseme, za sebe jsem pak ještě kupovala velkého čokoládového kominíka se čtyřlístkem.
Tak si jako dáreček řekněte byteček a ať se s tím poperou
Kloa
Katy85
| 21. 4. 2009 14:05
No jasně my sme se s jirkou shodli že svatební dary ani nebudm chtít a když už nám někdo něco bude chtít koupit tak at se zeptá co, protože my do výbavy nic nepotřebujem.Leda že by nám někdo chtěl přispět nějaké penízky na koupi bytu aspon takových 500 000Kč
svatba
Kloa
| 21. 4. 2009 13:51
To chápu. I když v podstatě by to mělo být tak, že tě svatba nijak zvlášť nezatíží, protože si každý svou účast "zaplatí svatebním darem". Rovněž rozdávání svatebních koláčů. Vždyť se říká, že to jsou nejdražší koláče Tedy pro obdarované. Co vím, tak na tom sestřenice v podstatě ještě "vydělala", zaplatilo ji to náklady spojené se svatbou a ještě ji něco zůstalo, dělala si tehdy srandu, že by se vdala klidně znova

Nejnovější příspěvky v diskusích

Název diskuze
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
Mariana
24. 4. 2024 19:29
70302
Slavka2
24. 4. 2024 14:25
11818
Uivatel_5825696
16. 4. 2024 20:10
479
2112Hana
30. 3. 2024 19:13
406
helena.07
27. 3. 2024 11:56
8
Uivatel_5747674
19. 1. 2024 11:51
16826
Pavlna Trojanov
12. 3. 2024 09:26
5
Jiina Koudelov
25. 2. 2024 20:33
148
Anna Soukov
23. 2. 2024 00:14
115
Jiina Koudelov
13. 2. 2024 21:43
46
Silvie Zimmermannova
13. 2. 2024 17:15
10831
Jiina Koudelov
3. 1. 2024 18:58
327
Uivatel_5725017
3. 1. 2024 10:00
33
Lucie Baklkov
28. 11. 2023 14:24
8775
Uivatel_5694482
24. 11. 2023 19:31
82
Cryptomeria Rasa
16. 11. 2023 18:49
287
sona.koutna8
30. 6. 2022 21:02
26
Vlado Schiffel
12. 11. 2023 01:48
439

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video