Potrat - Diskuze | e15.cz
Zpět na výpis diskuze

Potrat

Diskuze

tělísko
Miriam00
| 6. 4. 2007 08:02
Nemluvím o hormonální antikoncepci (vím, jak funguje, taky jsem ji brala), mluvím o obyč. tělísku. To má za úkol způsobit to, že se vajíčko "pouze" neuhnízdí v děloze. Ale nebrání ovilaci a oplodnění vajíčka. Nemyslím Mirenu, která je kombinací HA a tělíska.
Měla jsem na mysli spíš etickou otázku. Jestli už je to život nebo ne. Jde o názor, nemyslím, že by mi dal někdo odpověď, jen jsem se ptala Layly jak vidí toto, když je proti potratům.
Já bych byla zásadně proti potratům taky, kdyby se to dalo zajistit jinak.
Miriam
anonym
| 6. 4. 2007 07:01
A jak myslíš, že funguje HA ( tablety )??? A není tělístko jako tělístko, je mechanické a hormonální. Jestliže užíváš nějako HA, tak nemáš ovulaci, neuvolňuje se žádné vajíčko, tudíž se nemá co oplodnit.
Hanele
tělísko
Miriam00
| 6. 4. 2007 06:32
Mám na mysli způsoby antikoncepce, které prostě jen nedovolí oplodněnému vajíčku zahnízdit se v děloze (jako je to z tělíska). Tedy částečně už vzniklý život.
Prostě otázka (podle mého názoru neřešitelná), kdy vlastně začíná život. Při pohlavním styku? Při spojení dvou buněk? Při zahnízdění v děloze matky? V prvním měsíci těhu? P narození? Nebo ještě dávno pře početím?
Miriam
anonym
| 6. 4. 2007 06:20
S tím tělískem jsem to nějak nepochopila???
Hanele
Layla
anonym
| 6. 4. 2007 06:17
Usoudila jsem, že diskuze s Tebou nemá cenu. Neustále nás chceš přesvědčovat jen a jen o své pravdě. Já si nechám svůj názor a Ty si nech svou pravdu. A hlavně ponechám si svoji svobodu v rozhodování. A Ty se choď radit třeba k Pánubohu, ten Ti dá rozhřešení!!!! Potraty byly, jsou a budou, na tom nic nezměníš!!! A nazývej si to třeba vraždou.....
Přeji všem, kteří mají svůj názor, krásný den.
Hanele
Laylo
Miriam00
| 6. 4. 2007 06:13
Určitě máš pravdu, že je dobře, že tu zazní i Tvůj názor. A vzásadě bych se s ním i částečně mohla ztotožnit. Taky je mi líto dětí, taky jsem viděla filmy , záběry z potratů (Němý výkřik apod)-ikdyž to bylo sestříháno tendenčně a ničili tam dítě v 16. týdnu a ne ve 12.týdnu těhu, což už je za hranicí legálního potratu. Ale vzásadě není rozdíl, jestli umírá embryo měsíční nebo tříměsíční.
Spíš mě jen překvapuje Tvůj militantní způsob, jakým prosazuješ svůj názor. A teď to neber jako urážku. Prostě když takovým způsobem začneš někomu něco tlačit do hlavy, pak nemůžeš očekávat, že Ti přikývne, ani kdybys měla 100x pravdu. O.K.?
Některé druhy antikoncepce jsou blízké ranému potratu také. Např. nitroděložní tělísko. Považuješ ho také za nepřijatelný způsob ochrany ,z hlediska etiky?
interrupce
anonym
| 6. 4. 2007 00:30
Loni klesl počet interrupcí, ale bylo více samovolných potratů. Zdá se, že za to může vyšší věk těhotných žen.

V loňském roce klesl počet interrupcí, ale přibylo samovolných potratů. Vyplývá to z nejnovějších údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Loni se mírně snížil celkový počet potratů a prakticky se zastavil trend jejich poklesu, který trval od počátku 90. let.


Podle ÚZIS bylo loni evidováno celkem 39.959 potratů, což je o 64 méně než v roce 2005 a téměř o 84.000 méně než v roce 1990. Zhruba o tři procenta se zvýšil podíl samovolných potratů a zároveň o tři procenta klesl podíl umělých přerušení těhotenství.

V hlavní roli věk

Vyšší počet samovolných potratů lze podle Jany Wiesnerové ÚZIS z dát do souvislosti se snižováním počtu interrupcí, rostoucím počtem chtěných těhotenství a se zvyšujícím se věkem těhotných žen, který sebou nese vyšší riziko pro nenarozené dítě.


Samovolným potratem v roce 2006 skončilo 13.300 těhotenství, tedy třetina. Lékaři ukončili 25.350 těhotenství, což představuje 63 procent všech potratů. Téměř pětina jejich zákroků byla provedena ze zdravotních důvodů. Ve zhruba třech procentech případů se dítě nenarodilo, protože se jednalo o mimoděložní těhotenství.


Nejvíce chtěných potratů, a to 57 procent, bylo v roce 2006 evidováno mezi vdanými ženami. Kolem 12 procent připadá na ženy rozvedené. Nejčastějšími žadatelkami o ukončení těhotenství byly matky dvou dětí. Je to mimo jiné dáno užíváním méně spolehlivých forem antikoncepce mezi ženami vyšších věkových skupin. K samovolnému potratu dochází nejčastěji mezi ženami s jedním dítětem a mezi vysokoškolačkami, což je způsobeno jejich vyšším věkem.


V roce 2006 bylo v ČR evidováno 2285 potratů cizinek, což představuje téměř šest procent všech potratů. Potraty cizinek mají odlišnou strukturu. Tři čtvrtiny z nich tvoří umělá přerušení těhotenství. V Česku se loni narodilo 105.800 dětí, což je o 3600 více než v roce 2005.

zdroj: idnes
pozorovatelka
Gratulujem damy
Layla
| 6. 4. 2007 00:18
vy by jste to tedy vyresili Vy jste tak dobroprejne, dyt kdyz vase dite nebude mit to nej, tak radsi at ani neni, tak supito po klestiky.

Jen mi jeste vysvetlite, kdyz uz uznavate, ze dite je samostatna osobnost (treba jen od sveho narozeni kdyz uz chcete), jak muzete s jistotou reknout, ze to, co je nejlepsi pro vas, bude to nej pro osobnost toho baby. Vono to vase baby mohl byt treba filosof ci asket ci budhisticky mnich ci katolicky knez nebo misionar v africke busi, mozna by se vam bylo vybodlo na vase penize, kdyby si mohlo vybrat, kdyby ste mu dali sanci.

a skutecne ne kazdy musi mit to, co si vy myslite, ze mit musi, aby byl stastnej. kdo ma pravo urcovat, jestli tamto nebo ono bude pro to dite to nejlepsi, kdyz ho jeste ani neznate?
Propanakrale
Layla
| 6. 4. 2007 00:11
co to placas?
To si uz po trech-ctyrech pivech, ze?

Kdo rika, ze mi tech v Afriece lito neni? to ti mam tedka napsat koho vsech mi je lito? aby jsi vedel(a),

jestli jsi to mily anonyme napsal po ctyrech pivach, ok, ale jestli ne a meles ty nesmysly uplne seriozne, tak v tom pripade mi je vice nez deti v africe a vice nez nenarozenych deti lito tebe..


tak pojdme deti v Africe vsechny vystrilet dyt beztak zemrou a stejne nejsou stastne. To je snad vtip? Jak to muzes pouzivat jako obhajobu potratu pro vsechno na svete!

A ja budu taka hnusna sobecka matka, kdyz nam dneska v noci praskne kondom, ja tomu svemu diteti ani nedopreju tu nadhernou smrt v klestich,
a chudinka baby, jak krasne mu mohlo byt, chvilinku by to bylo jako kdyz ustipne vcelicka, klestiky by utrhli hlavicku a pak nemuselo by tady trcet a trpet na tomhle krutym svete, kdyby jeho matka byla trosicku min sobecka a doprala mu radeji to tady ani nezkouset...
Je to hovadina
anonym
| 5. 4. 2007 23:03
Je to prostě hovadina..když je ti líto všech nenarozených dětí, proč ti třeba není líto těch narozených? Například v Africe? Většinou jsou už HIV pozotovní anebo brzy zemřou hladem, protože mají 10sourozenců a nemocní rodiče nejsou ničeho schopní...toho by ti mělo být spíše líto....a né toho, že se nějaký rozumná třeba budoucí matka rozhodne, že své dítě radši nechce mít,protože by mu třeba zatím nemohla dát to nejlepší...
Pak tedy pochop
Layla
| 5. 4. 2007 22:10
... ze jsem tady uz nekolikrat psala, ze to tady ten cas ztracim kvuli tym nenarozenym dtem, protoze jim nebyla dana sanca reknout jediny slovo, jejich vlastne matky jim ji nedaly. Tak to rikam za ne. Je to dostatecny duvod?
A tim druhym je, jak jsem jiz psala, vim, ze vas nepresvedcim a to ani nebyl muj cil, od samyho zacatku. Jenze predstav si, ze by tady byli jenom vase nazory, a nic jinyho. tim by byla tema uzavreta a vsechny matky, ktere se ted rozhodujei jestli jit na potrat nebo ne by pravdepodobne verili tomu, co by tady cetli. Proto ja rikam to, co rikam.
A skromna jsem nikdy nebyla, alespon ne co se tyce hodnot a v hledani pravdy a hloubky zivota. v casti o horach jsem vysvetlila, jak to je. Ja se s povrchem neuspokojim, chci videt hloubku a proto ani nejsem skromna co se tyce hledani pravdy. Jsou veci, ve kterych by jsme meli byt skromni, a veci, ve kterych ne.
A zase jednou : mam pravdu a vim to, a vite to vy vsichni, a jestli ne, tak vas hodne lituju, protoze vas zivot musi byt desne prazdny a plochy.

Koukate se na ocean a tesite se z jeho krasy a myslite si, ze to, co vidite zvenku je ocean.. ale ani vas nenapadne se namahat a ponorit se do vody aby jste zjistili, ze to, co vidite na povrchu (a vidi to vetsina, ze jo, protoze kdo z nas by si dal tu namahu zkoumat neco vic) neni skutecny ocean. To neni cely.

A s tim se ja uskromnit nehodlam.
Pak tedy nechápu,
Miriam00
| 5. 4. 2007 21:44
proč vlastně Ti stojí zato investovat do nás tolik času s psaním příspěvků, když Ti nejde o to přesvědčit nás. Já to beru jako Tvůj názor. Hotovo. Ale tvrdit, že jedině já mám ten jediný správný názor, je přinejmenším neskromné. Kdybys už všechno věděla, to by ses tady na světě asi dost nudila.
No jiooo
anonym
| 5. 4. 2007 21:34
no jooo, tak ja teda budu psat cesky, vole, kdyz vam Cechum ta slovenstina nak moc nejde... no problem I can write in English as well, or gavarite pa ruski, dievocky??? len si vyberte, umim i nemecky, takze si vyberte, jak mi jen nejlepe budete rozumit..

No taky samy vite, ze to neni o tom, ze nerozumite reci meho kmene, ale o tom, ze se bojite rozumet tomu, co vam tady rikam.

Duvod delky svych prispevku jsem vysvetlila jiz nekolikrat, kdo je nechce cist, nikoho nenutim. Ptaly ste se otazky, ja na ne odpovedela, ja za to nemuzu, ze jich bylo tolik a ze byly stavene tak, ze se na ne neda odpovedet jednoslovne.

Jo, a jak vim, ze mam pravdu? Hmm, nektera strana pravdu mit musi, protoze kdyz reknu ze slunce je zlute a nekdo jiny si zalozi zeleny sklicka na bryle a bude mi tvrdit, ze slunce zlute neni, ale je zelene a pak to skonci konstatovanim ze je asi na svete vic pravd, ne jen jedna, tak dekuji pekne. Pravda je jen jedna, holky, mrzi me, ze vam musim brat iluze, ze si ji muzete vybrat, svobodne svolit nebo co.

A jak to teda vim, ze mam pravdu? Asi jste skutecne necetli me prispevky cele, tak vam to nedoslo... vsechny vase duvody pro potrat jsem vam prokazala jako neopodstatnene. Tak vim. Jako ze kureci vejce a lidske embryo snad nebude to jisty a podobne.

Pravda se velice zle posloucha, predevsim, kdyz se nam nelibi a je hodne tezka na straveni. Presto ji vsichni vime, jen se toho obcas nekdo bojime priznat, protoze by nas to stalo hodne zapreni a problemu.
Layla
kecka
| 5. 4. 2007 21:14
Ty se asi hodně ráda čteš a posloucháš, že? Promiň, tvé příspěvky jsou nemístně dlouhé, navíc slovenština se mi trochu špatně čte, nemůžeš být trochu věcnější? Děkuji
Laylo
Miriam00
| 5. 4. 2007 20:31
A jak víš, že máš pravdu? Víš, on si to myslí každý, že má pravdu. To je celkem problém. Ona pravda asi taky nebude jen jedna, že jo. Záleží, jak se na to koukáme.
hanele
Layla
| 5. 4. 2007 20:07
NEMYSLIM si ze mam pravdu ja, ja to viem a jednoducho ju mam.. Prepac, s tym nenarobis nic ani ty ani ja.

A ano, sice nikoho neodsudzujem, ale ten vztyceny prst ako pan farar v kostele mam, lebo OPAKUJEM tie deti boli zavrazdene, a kto sa ich kedy zastane?
Layla
anonym
| 5. 4. 2007 20:03
Ale přesvědčuješ, stále si myslíš, že máš pravdu Ty. Stále máš vztyčený prst, tak jako pan farář v kostele. Takže každá si necháme tu " svou "!!!! Stále kážeš, jen to trochu skrýváš za dlouhá psaní!!!!
Hanele
Ups
Layla
| 5. 4. 2007 20:00
Este nieco, neurazila si ma konstatovanim, ze mam vymyty mozog, a ani sa nejdem branit ze ho vymyty nemam. Vravim, v tom je rozdiel medzi tvojim a mojim stastim. Ze kruta realita zivota tvoje stastie uplne rozprasi na prach, ale ja mam pokoj a vyrovnanost, na ktorych sa zaklada moje stastie, a preto viem, ze ja budem mat silu bojovat a nevzdavat to, cokolvek sa mi stane, a budem vediet byt stastna, ani, napriek krutej realite zivota.

Zabil sa mi chlapec, ktory bol mojou zivotnou laskou, a mojou najvacsou oporou, ano, bolelo to a bola som nestastna, prave tak ako by som bola, keby som dostala AIDS alebo by ma znasilnili. Ale! A tu je rozdiel, ja s tym budem bojovat a svoje stastie si najdem zase, COKOLVEK sa stane, lebo viem, ze konam spravne a to mi dava ten pokoj o ktorom tolko pisem. To vecne stastie, aj napriek krutej realite.

Ano, treba sa to vsetko naucit, krvopotne na tieto veci prist. Ale ak v zivote stale idete iba vychodenymi chodnickami a nie svojou vlastnou cestou, aj ked bude tazsia, nikdy na nic taketo nepridete
Hanele
Layla
| 5. 4. 2007 19:50
opakujem, nepresviedcam vas o SVOJEJ PRAVDE

vravim vam iba, co vecnou a nemennou PRAVDOU je, nie mojou pravdou, nie mojim nazorom, ale jednoducho PRAVDOU. Nepresviedcam ta, ale ako uz tisicikrat vravim, hovorim o pravde, lebo ja tu sancu, na rozdiel od tych zabitych deticiek mam.
Miriam00
Layla
| 5. 4. 2007 19:47
hihi, v prvom rade prepac, ze pisem tak vela, ale ako som uz spominala, vas je vela a kazda z vas ma ine otazky a preto mi to zaberie vela casu i miesta.
Prepacte, neviem byt strucnejsia.

A potom, to nutkave, co tam citis, tu "snahu za kazdu cenu presvedcit" to je prave ta pravda, ktora v tom vsetkom, co vam pisem, je, ale ja som uz viackrat spominala, ze vas neodsudzujem, nepresviedcam, ba povedala by som aj ze by som vas bola schopna tolerovat a prijimat vase nazory ako vas pohlad, ale nemozem, lebo tam ide o tie deti, ktorych sa NIKTO nezastane, za ktore nikto nehovori, a ony samy nedostali sancu.. Preto vravim, co vravim, inak by som to naozaj nechala tak.

Ten sektarsky sposob presviedcania nikde nenachadzam, ved som niekolkokrat pisala, ze mojim cielom nie je nikoho presviedcat, iba SVEDCIT o pravde, vsetko ostatne je na vas, ja sa vam nijaky z vasich nazorov nesnazim zobrat, iba vravim, ze nie su spravne. Nie su...
Layla
anonym
| 5. 4. 2007 19:43
Šla bych na potrat ikdyž jsem šťastná, protože už žádné děti nechci. Jen to jen hypotéza, jelikož se chráním antikoncepcí, tak by to mělo být o.k. V tom jsem zodpovědná.
Ale onemocnět AIDS, nebo být znásilněná = být šťastná, promiň, ale máš vymytý mozek. To není štěstí, to je krutá realita se kterou se dá "smířit", ale nebudu z ní šťastná.
Ty mě nepřesvědčíš o své pravdě, každá si necháme svůj způsob života a kařdá budeme šťastná po svém.
Hezký večer - Hanele
o tazsej ceste
Layla
| 5. 4. 2007 19:41
Poviem vam jednu krasnu vec, ktoru ma naucili hory.
(s potratmi to ma malo spolocne)

Som horolezkyna a preco ja blazon necham primrzat svoju *** o ladovu skalu, preco sa potim ako kon len aby som sa dostala niekam hore a potom sa odtial musela dostat zase dole? Preco slapem v hlbokom snehu a predieram sa ladovcami a od unavy takmer zvraciam? preco trpim smadom a hladom ked dojde zasoba? preco spim na tvrdej zemi namiesto mojej krasnej *** a makkuckej postielky doma? Preco podstupujem samotu, ked mozem byt dole s kamosmi na pive?... preco ja len toto vsetko robim?
Nie je pohodlnejsie sadnut si na lanovku a nechat sa tam vyviezt? Nie je pohodlnejsie sadnut na lietadlo a pozriet si vsetko z hora prave tak isto? Nie je lepsie tam jednoducho ani neist a ostat doma v teple?

No, asi nie je, preco by som to inak robila?
Nechudnem, ani nenahanam kondicku, ani sa nesnazim zlomit svetovy rekord ci byt slavna, ale vsimla som si, ze cim vacsiu obetu do niecoho vlozime, tym viac nam to da. Tym viac sa naucime a spozname, tym vacsie je zadostucinenie.
O co krajsi je ten isty pohlad z vrcholu hory, ak si ju vyslapete samy, od toho, keby ste sa vyviezli lanovkou? o co viac sa dozviete? o co viac vidite, zazijete, skusite, zmudriete, schudnete (ak uz chcete)??? Nie je to len o krase vyhladu, lebo tu ak mas trochu stastia zazijes aj vtedy ak sa vyvezies na kopec lanovkou. Je to o niecom hlbsom.

A nepisem to kvoli horam a o horach, ale vravim o tazsej zivotnej ceste vo vseobecnosti. Mne nestaci pohodlna cesta, neuspokojim sa s tym co je na povrchu, chcem zazit viac, vidiet viac, naucit sa viac.

Ktosi mudry kdesi napisal: "Ak si medzi dvoma cestami nevies vybrat, vyber si tu tazsiu, lebo len tak si mozes byt isty, ze ta vedie laska a nie sebectvo. "


Myslite na to, je to velka mudrost zivota.
Layla
Miriam00
| 5. 4. 2007 19:41
Vidím, že bych nebyla dobrý psycholog (ikdyž bych ráda byla ), a považovala jsem Tě za mnohem starší .
Tvé příspěvky jsem nečetla celé, neboť jsou na mě příliš dlouhé, ale z toho, co jsem četla, bych s lecčím i souhlasila. Ale musím přiznat, že v tom taky tak nějak cítím něco nutkavého, snahu za každou cenu přesvědčit. Nevím jestli Daniela, nebo Kecka to nazvala sektářským způsobem přesvědčování. Mně to taky tak vyznívá. V tom prvním příspěvku ne, ale v těch dalších...
Nicméně je to zajímavé číst, jak vidí problém různí lidé různě.
hanela
Layla
| 5. 4. 2007 19:21
Ale predsa ste sa ma nepytali ako dlho pracujem s detmi. To, ze s nimi pracujem cely zivot som napisala preto, lebo ste mi chceli tvrdit, ze neviem, co to znamena vychovat dieta. Viem to viac ako dobre, to som tym chcela povedat.

ehm, aj o zivote v meste viem dost. Som z dediny, ale vravim, velmi vela cestujem, zila som v Londyne, San Franciscu, New Yorku, a nehovor mi, ze by som tam moc neobstala, lebo aj momentalne zijem uz druhy rok v meste a dari sa mi prave tak, ako sa mi darilo kopat zemiaky na rodicovskej roli. A prave v tychto mestach som sa tiez venovala detom a ich vychove, takze tymto prehlasujem tvoje porovnanie prav a moralky mesta a dediny za neopodstatnene. Vsetci mame svoje problemy a su ine v meste ako na dedine, ale su tam. Preto nie je dovodom ist na potrat ani to, ze byvam v meste a ze tam je to ine. Prepac, NIE JE.

A teraz mi vysvetli, preco by si sla na potrat ked si taka stastna, ked mas vsetko co potrebujes, ked mas milujucu rodinu a vsetko jetake skvele, preco by si sla na potrat? PRETOZE, ako sama pises, si prilis sebecka na to, aby si cely zivot stravila staranim sa o rodinu a rodenim deti. Radsej zabijes svoje vlastne babatko? Svoju vlastnu krv a krv tvojho milujuceho manzela, ktoreho tak milujes? Zabijes braceka ci sestricku svojim milovanym detom?

mam kamarata, ked bol maly, jeho matka sla na potrat s dalsim babatkom. ten chlapec mal hodne tvrdy zivot, presiel cez alkohol a pochybnych kamaratov snad cez vsetko, ale ked sa dozvedel, ze nemusel tu byt sam, ze jeho vlastna matka zabila jeho malu "sestricku" ako ju on vola, tu bolest v jeho ociach si nedokazes predstavit. Vravieval mi: neodsudzujem ju, je to dobra zena, ale nechapem, nerozumiem, preco ja tu mozem byt a ona uz nie.. Ak by si isla teraz na potrat, ako to raz vysvetlis svojim detom??? kto rozhoduje o tom, ci budu zit alebo nie?

A teraz o stasti. verim ze si stastna a nepochybujem o tom, ze ste trebars vsetky v siedmom nebi. Ani som nikdy netvrdila ze nie ste stastne.Aj ja som bola vzdy velmi stastna, ale ked som sa rozhodla ist tazsou cestou obety a sebazaprenia, odvtedy mam v sebe taky pokoj, toto stastie je stopercentne a nemenitelne. Cokolvek sa mi v zivote stane, budem stastna, za co ale ty, hanela zarucit nemozes. O tom pisem, ze moje stastie nezavisi na nicom mennom ci premennom, na nijakom uspechu ci skvelych vztahoch. Moje stastie sa nekonci, ked ma teraz niekto znasilni a ja s nim ostanem v druhom stave. Neskonci ani ked dostanem AIDS, ani ked nam s partnerom praskne kondom a ani ked sa mi bude mat narodit postihnute dieta. Chapes? To je ten rozdiel medzi mojim stastim a tym tvojim.

Keby si stratila dom, opustil ta manzel a zostala by si s detmi sama, aka bude tvoja situacia ina od zeny, ktorej sa to stalo pred narodenim dietata? nehovor mi, ze by si svoje deti potom zabila, lebo ved nic nemate, ste an mizine, ved by neboli stastne...
Layla
anonym
| 5. 4. 2007 18:45
Píšeš, že s dětmi pracuješ celý život- jestli jsem dobře četla je Ti 23 let, tak jak asi dlouho pracuješ s dětmi??? Trošku zavádějící, ale budiš, pomáhala jsi vychovávat sourozence.
Některé názory máš pěkné, to, že děti musí pomáhat rodičům při práci, je to chválihodné, určitě nemají čas na nějaké blbosti. Ale ono je něco jiného žít v horách v malé dědině a něco jiného ve městě a něco jiného ve vesnici od většího města.
Troufám si říci, že vy z dědiny v horách by jste ve velkém městě moc neobstáli, je to opravdu rozdíl. Také je rozdíl, jestli by jste o to stáli. Já bych ve velkém městě žít nemohla, vyhovuje mi život na větší vesnici.
Tvůj názor, že jsi se změnila a jsi šťastnější než ostatní s Tebou nesdílím. Přeci nemusím být věřící a žít jinak než žiju doposud, abych byla šťastnější. Já jsem šťastná, mám vše co potřebuju, milující rodinu se dvěma dětma a kdybych měla přijít do jiného stavu i v takto fungující rodině ( vyřešené bydlení, finance o.k. atd ), vím, že bych šla na potrat. Není mým posláním, jen se starat celý život o rodinu a rodit děti. A také vím, že žádné výčitky bych neměla. Holt nebude nikdy ze mě taková obětavka jako Ty. A abych se musela před někým vyzpovídat, chtíc dostat rozhřešení, tak to né. Vše si řeším sama a tak to také bude do budoucna, kostel na to nepotřebuju. Právě tam bývají hříchy největší.
Hanele
Tu Layla
anonym
| 5. 4. 2007 17:21
Panecku, citate to vobec po sebe? Uvedomujete si, co vlastne hovorite? Ja rozptravam o voze a ty, kecka o koze. Ja rozpravam o cloveku a ty o kure, no, ak povazujes ludsky zivot za taky isty ako kuraci, tak si pravdepodobne bud vegetariankou ty, alebo by si spokojne odbachla cloveka, s takou istou chladnokrvnostou ako by si podrezala kuru.
Zivot je zivot, a to v akejkolvek forme, a je stale tym najvyssim, tou nejvyssou hodnotou, najvyssou cenou, ano, napisem to: ZIVOT ma vyssiu cenu ako peniaze, ale aj ako laska a stastie. Zivot je na prvom mieste. A vase hodnoty nie su spravne, dievcata. Lenze to pochopite neskor, a ja tu vsetko toto pisem pre to, ze mozno pomozem niekomu pochopit to skor, ako bude neskoro.

Teraz k vasim prispevkom:

1. teraz mi Hane(u)la (prepac, neviem ci je to tvoja prezyvka ci meno) pises, ze je vidiet ze som mlada a bezdetna. Este pred chvilou mi pisali, ze asi nemam dvadsat a ani tridsat, ze zo mna hovori skusenost. Najprv poviete ze som prilis mlada a potom, ze moje nazory su zastarale.
Najvacsou hlupostou, aku som teda citala je, ze si to dieta sebecky necham. haha, co je tu sebeckost? Zit si pohodlny zivot bez dietata, bez problemov, vsak? Nedat mu sancu, to je sebecke, mile moje.

Ze vlastne deti nemam, je pravda, ale viem, co to stoji ich vychovat. Som z malej dediny v horach, kde som pomahala rodicom so vsetkym ako sa dalo, deti robia dospelacku pracu, takmer nemaju volny cas ( a teda ho nepresedia pri telke, nepredroguju a nerozmyslaju nad hlupostami), pomahaju s mladsimi surodencami a pomahaju rodine vobec prezit. Takze som v podstate vychovala o desat rokov mladsiu sestru, a viem velmi dobre, co to stalo. S detmi navyse pracujem cely zivot, je to moja praca a tolko spinavych plienok ako som ja navymienala, vam mozem zarucit, nevymenila ani jedna z vas. Urcite mam skusenosti aj s ich vychovou a viem, ze ked sa chce, vsetko ide, len nehadzte flintu do zita, este pred tym, ako sa to dieta narodi. Zatnut zuby a bojovat, ved to odjakziva boli vysady matiek, ale dnesne matky su sebecke, nedokazu sa obetovat, to je ten problem.

Ved vravim aj to,ze sa to proste muze stat, ale s tym rpedsa treba pocitat. ked mam ***, zasadne nad tym rozmyslam, co ak...?? A je nezodpovedne nebyt na to pripravena a mat ***. A potom sa toho dietata zbavit.


A ci som veriaca, ANO, VERIM stale v ludske hodnoty, a najviac zo vsetkeho verim v ZIVOT. Lebo POTRATY, to je nieco, co nerobia ani zvierata, nie je to len pod uroven ludsku, ale i zvieraciu, neda sa to nazvat ani zverstvom, lebo je to horsie.


Radsej budem fanatickou zo sekty z roku raz dva (co mimochodom nie som, a je to uplne jedno, lebo tu sa bavime o potratoch) so SPRAVNYMI hodnotami, ako skvelou modernou "slobodnou" zenou, ktora je otrokynou materializmu a samej sebaa svojej sebeckosti - matkou, ktora nedokaze prijat vlastne nenarodene dieta.

Este nieco:

nemam zastarale nazory, lebo na tuto temu, zialbohu NEEXISTUJE nazor. Existuje iba pravda a ta sa neda zvolit vacsinou ci mensinou, ta jednoducho odpradavna je, odkedy je svet svetom, existuje v nom pravda, a preto ano, to co vravim, nie je novinkou. Ale nie je ani nazorom.

Kedysi som debaty typu potrat zvykla ukoncit jedinou vetou: "Prepac, ale je pod moju uroven a pod uroven CLOVEKA diskutovat vobec o tom, ci idem niekoho zabit alebo nie, a preto pokladam tuto temu za uzavretu" Ale potom som si uvedomila, ze take jasne to pre vsetkych nie je, a ludia jednoducho musia mat rozumny dovod pre vsetko, aj pre take zakladne zivotne pravdy a zakony ako je vychova vlastnych deti.

Ked uz sa tolko ohanate zvieratami, ked uz tak pozorujes tu prirodu, kecka, povedz mi, ci v prirode vidis nieco take, ze by matka zaprela svoje dieta. Povedzte mi, nie je nahodou zakladnym instinktom zvieracej matky chranit vlastne dieta (nie su medvedice najnebezpecnejsie, ked maju mlade?)

A teraz odpoved na tvoju otazku: AKY JE ROZDIEL MEDZI LUDSKYM EMBRYOM A JINYM ZIVOCICHOM TEJTO PLANETY?

Odpoved: rozdiel tam je, pokial viem, zabit zviera nie je v zakonoch ukotvene ako trestny cin, zabit CLOVEK ano, takze kazdy normalny clovek uzna, ze hodnota ludskeho zivota, akokolvek milujem zvierata, je vyssia ako hodnota zivota zvieracieho. Ved keby si si mala pri poziari vybrat ci pojdes zachranit psa alebo cloveka, myslim, ze ti netreba vysvetlovat, co bude to spravne riesenie. Dufam ze tato odpoved ti staci. Ale keby nie, mam mnoho inych dokazov, len daj vediet ze potrebujes viac.
A ak zakladame na fakte, ze zivot cloveka je viac ako zivot zvierata, potom ideme dalej (ak teda nesuhlasite s tamtym horeuvedenym, dalej ani necitajte):
V tele matky je embryo. Uz len ked su to dve bunky, nazyva to veda zivotom. Podmienky an to, aby bol zivot vedou uznany za zivot, je to, aby jedna alebo viac buniek rastli, prijimali potravu, vylucovali a hybali sa. Ktore z tychto podmienok spermia a vajicko po zluceni nesplnaju? Ak o nejakej viete, dajte mi vediet. Ja neviem, a preto mi z toho vychadza, ze emryo je od sameho splynutia buniek ZIVOTOM. A moja otazka je: no ano, ale je to clovek?

Damy, drzte sa, JE TO CLOVEK. Pravdepodobnost, ze z tychto dvoch buniek by vyrastla mucha alebo zirafa, je velmi mizerna. Takze, ak sme hore uznali, ze JE TO ZIVOT, otazkou zostavalo len, aky zivot? Ludsky, samozrejme, od sameho zaciatku. Ved to ma ludske geny, ludske chromozomy uz v momente pocatia. A uz vtedy tieto geny vytvaraju OSOBNOST, povahu, charakter cloveka, ved samy mi pisete, ze akzde dieta je osobnostou, a ja vam musim povedat, ze nou bolo a je od sameho zaciatku vo vasom brusku.

vegetariankou, tiez ta sklamem, nie som, pretoze zasadne rozlisujem medzi hodnodou ludskeho zivota a zvieracieho. Naozja necitim vinu ked zabijem kuru alebo jej zjem vajce, ahm, mimochodom, co vies o kurkach, kecka???

Vajicka, ktore papas su vacsinou NEOPLODNENE, z nich by nikdy nebolo kuriatko, pokial na sliepocku neskoci kohutik, vsak?

Ale ako vravim, aj tak je to jedno, lebo my sa bavime o CLOVEKU, a hodnota jeho zivota je viac ako hodnota zivota kury. Ak neveris mne, ktora ti to vravim, ver vseobecnym zakonom, v ktorych sa nic nevravi o kriminalnom cine vrazdy kury.

A ceresnickou na torte je, ze ideme to dieta zabit este perd narodenim, lebo co ak by bolo postihnute??? Hahah haaa., toto je velmi smiesny argument, aj ked jeden z najpopularnejsich.

Dovolte mi nieco k tomu:

Momentalne sa staram o stvorrocne dievcatko, ktore ke sa amlo narodit, doktori vraveli, ze neprezije prve dva tyzdne zivota, ze bude velmi postihnute, a ak sa narodi, bude zit velmi neplnohodnotny zivot plny utrpenia. To bolo v siestom mesiaci tehotenstva, ked mali tieto zarucene informacie. Nedavali jej ani pecento sance, ze by bola zdrava. A k tomu varveli matke, ze jej vlastny zivot je v ohrozeni. Kto mi neveri, dam vam kontakt na matku. Otec je doktor, a American, a tak ju vysetrovali ti najlepsi odbornici v celych statoch.
V Nepale sa za nu modlili jej Tibetski priatelia, a stale jej posielali odkazy, ze dietatko je zdrave, ze vedci maju asi pokazene pristroje, lebo oni s istotou vedia, ze dievcatko je zdrave ako buk. Tak isla na dalsie vysetrenia, vysledky boli tie iste: dieta nedozije konca prveho tyzdna po narodeni. Tibetania si satel tvrdili svoje a nikto im neveril, ved to vobec nemali podlozene vedecky, vsakze?

A teraz ako to skoncilo? Eva je nadherne stvorrocne dievcatko, zdravsie ako ktorekolvek ine, jediny problem ma, ze je kratkozraka, ale to je snad nie dovod k tomu, ze by nebola stastna.

Je pokladom pre vsetkych, co ju poznaju.

A dovolim si pripomenut, ze tieto zarucene vedecke predpoklady ohladom jej zdravia boli zalozene na vyskume v siestom az siedmom mesiaci tehotenstva. Ked sa tieto mohli mylit, o co skor sa asi budu mylit tie do tretieho mesiaca, ked sa robia potraty????

Toto vsetko len na tie vase co ak dieta bude postihnute??? To nevieme, a nemozeme v tom stadiu vyvinu povedat. A uz vobec nie s takou istotou aby to rozhodovalo o tom, ci toho cloveka zabijeme alebo nie.

A ozaj, kolke z vas pracovali ci zili s postihnutymi? Akokolvek postihnutymi? Neverim, ze jedina z vas, ktore toto tvrdia to kedy robila, lebo keby ste to skusili, vedeli by ste, ake nezmysly pisete (kecka). Tito ludia su stastni a spolocnosti uzitocnejsi ako vacsina zdravych ludi. Ne materialisticky uzitocni, ale prave hodnotovo. A to sa dneska asi za velku uzitocnost nepoklada.

A kdyby jich bylo hodne, vymreme... KECKA SA BOJI, ZE LUDSTVO VYMRIE, a preto musime zabit vsetkych, ktori by sa potencialne mohli narodit postihnuti! Len mi nejde do hlavy ako ludstvo prezilo tych milion rokov doteraz, ked este neboli takito ochrancovia rodu ako si ty..

A an tvoju poslednu otazku, ako sa zachovam ti odpoviem, aj ked viem, ze (naco sa ale potom pytas) mi verit nebudes. Ak ma dnes znasilnia, to dieta nezabijem. Ak nam selze ochrana, prtner ma podrzi, ved ako som pisala, pri akzdom pohlavnom styku som pripravena, ze sa to moze stat, a ak nie som, nemam pohlavny styk. A ak mam aj tak, budem niest nasledky. Nezabijem vlastne dieta. Nikdy.

Ked mi testy dokazu, (v co aj tak neverim, lebo to DOKAZALI aj matke horespominanej, ze jej dieta umrie a aj ona ma velke sance porod neprezit,a ak predsalen preziju, bude postihnute a bude mat starsny zivot) ale dajme tomu, ze by som tymto zarucenym vedeckym testom verila, ja osobne by som si to dieta aj tak nechala. Ale v tomto jedinom pripade, teda ak by islo o zivot matky, by som uznala, ze ma pravo sa toho dietata zbavit. Lenze, stale pripominam, ze to s istotou nemoze nikto povedat, urcite to nevieme v tretom mesiaci.
A posledne, ak mam AIDS, tak predsa s nikym nespim, aspon teda ak ho milujem... Tak potom bude tazko pocat dieta. Ale urcite mi teraz poviete dvadsat pripadov, ako sa to moze stat. Ano, ale opakujem, vacsina potratov sa nerobi z tohoto dovodu, na prvych troch miestach su: Potraty lebo zlyhala antikoncepcia, potraty kvoli financiam a na tretom mieste su potraty kvoli tomu, ze zena jednoducho NECHCE byt tehotna. Nejake zdravotne dovody su zriedkave a su daleko za tymito dovodmi, a znasilnenia este daleko za nimi, takze ohanat sa nimi a ospravedlnovat nasu nezodpovednost takymito argumenatmi je neopodstatnene.

Pre vsetkych, ktori to citaju, prepacte ze pisem take romany, ale som tu sama s tymto "nazorom" ako to vy nazyvate, ale ja by som napisala skor "pravdou" ...takze vycerpat vsetky vase otazky a dostatocne na ne odpovedat da trochu prace..

A musim vam este povedat, ze od sameho zaciatku tejto debaty az doteraz neocakavam, ze vas presvedcim, ci uz argumentami alebo cimkolvek inym. Necakam, ze zmenim to, co si myslite, lebo to sa vo vas musi narodit a rozvijat samo, pravda sa nenachadza v argumentoch, ale jednoducho EXISTUJE a nenajdeme ju v logike ani v presviedcani, ale vo vlastnych zivotoch, a to chce cas. Preto viem, ze teraz nic nezmenim. Ale pisem to vsetko pre tych, ktori sa rozhodnuju, alebo kedy budu rozhodovat. A pre vas vsetky, dievcata, aby ste sa potom raz na smrtelnej posteli nemohli vyhovarat, ze vam PRAVDU do oci nikto nepovedal, preto vam ju vravim. Nie pre to, ze vas chcem presvedcit, ale preto, aby STE TO POCULI a vedeli o tom.

Nikoho tymto nezmenim, ale fakt, ze toto ludia budu citat moze raz dopomoct k tomu, aby sa zmenili sami. Nikto vas nezmeni, ak to nechcete sami. A nikto nepocuje, ak pocut nechce, ako som uz pisala.

Ze som veriaca, pisem az teraz na konci, lebo predpokladam, ze keby som to povedala na zaciatku, uz by ste nic z toho, co som napisala ani necitali, ved snad nebudete pocuvat fanaticku?

Ja vam este nieco poviem, dievcata. Chapem vase myslenie, lebo som bola kedysi taka ista, chcela som byt slobodna a rozhodovat o vsetkom a mat svoje prava a byt modernou a mat pokrokove myslenie, ano, zdielala som vase nazory a bola som pokrokovejsia ako ktokolvek, koho poznam. Sloboda bola pre mna na prvom mieste, ale prijat zodpovednost, to sa mi uz nepacilo.
Ano, myslela som presne tak ako vy. Ale potom som prisla na cosi viac. Odvtedy zijem nadherny stastny zivot, odvtedy sa mi vo vsetkom dari, veci su na svojom mieste a ja mam taky pokoj a vyrovnanost, ze sa to neda opisat.

Od momentu, ked som pochopila pravdu o zivote, zrazu vsetko davalo zmysel a som teraz taka stastna, ze by som chcela dat kazdej z vas aspon polovicu toho vsetkeho, lebo sama to ani nevaldzem uniest.
A nebol to vlastne moment, bol to vyvin, nebol to zazrak, nestalo sa to zo dna na den. Moje argumenty byvali kedysi velmi logicke (ja by som tuto diskusiu za vas stopercentne vtedy vybojovala, na mna by neboli argumenty) a spravne a vedecky podlozene, ked som sa hadala s nabozenskymi fanatikmi. Vzdy som diskusiu (a boli ich stovky) opustila ako vitaz, nikto ma nepresvedcil, lebo nemali odpovede na moje logicke otazky, vobec za mnou nestihali, a to ma len utvrdzovalo v tom, ze mam pravdu ja.
A o rok, o dva som sa pristihla, ze moja pravda je cela v haji, nebolo to zo dna na den, nijaka udalost ma k tomu nedoviedla, nijake zufalstvo ci osvietenie. Nie. Bol to pokojny prechod, a zrazu som si jedneho dna uvedomila, aka som bola velmi obmedzena, ako som bola vaznom vlastnej slobody, otrokom vlastnych pozitkov a vlastnej sebeckosti.

Preto vam vravim, necakam, ze nieco vo vas zmenim. Mna nedokazali zmenit, ked som zdielala vase myslienky. Nikto to nedokazal,ale bolo dobre ze som pocula pravdu, a aj ked som si pred nou zapchavala usi, ona si ma nasla. Nikto ma nezmenil, lebo nemohol. Kazda z nas na to musi prist sama.

Mojim cielom preto v tejto diskusii nie je menit niekoho pokrokove nazory, ale hovorit o pravde, kricat ju do sveta, aby ju vsetci poculi, aj ti, ktori si zapchavaju usi. Lebo ta pravda sa narodi raz aj vo vas, pride to necakane, co ako sa budete branit. Ja som sa branila viac ako teraz vy, a samo si ma naslo vsetko to, co vam teraz pisem. Chce to cas, a chce to ochotu hladat a trochu sa zamyslat nas svetom a zivotom a vsetkym okolo..

Tak ako vy mne drzite palce, aby mi to presvedcenie vydrzalo, tak aj ja drzim palce vam, nie aby vam vydrzalo to vase, ani nie aby vam nevydrzalo, ale aby ste boli otvorene a mudre a hlavne aby ste sa vedeli vzdy spravne rozhodnut.

Pre to, ze matka bola vzdy symbolom nezistnej, BEZPODMIENECNEJ lasky, a laska predsa nezabija.

Este raz opakujem, nikoho neodsudzujem a ani nechcem zmenit. Pisem, lebo chcem, aby ste vsetci tu pravdu poculi. Co s nou urobite, je na vas.
Layla
kecka
| 5. 4. 2007 13:04
Laylo, nesouhlasím s tebou. Mluvíš jak ( promiň) fanatička ze sekty z roku raz dva. Podle mě máš zastaralé názory a poněkud jednostranné myšlení.
Zeptám se tě, jaký rozdíl je mezi lidským embryem a jiným živočichem této planety? Jsi asi vegetariánka, protože jak hájíš lidský zárodek, budeš také věřit, že jíst maso je nelidské. Nebo se mýlím? A co oplodněné slepičí vejse? Snědla bys kvočně kuřátko? A jak je to s rostlinami? Nemyslíš, že to kytky bolí, když je trháš? Strom, který kácí, nemyslíš, že pláče?Aha, on vlastně nemluví, nj, ale to embryo také ne. Cože? z embrya se stane plnohodnotný člověk? A co když ne? Co když bude postižené a neřekne vůbec nic? Bude šťastné? Jak to zjistíš? Sobecky si takové dítě necháš a ono vlastně bude nešťastné, bude-li mít jen špetku rozumu a pochopí, že je "jiné", bohužel. Bude-li však mít svůj svět, nebude moci mít vlastní děti a kdyby jich bylo hodně, vymřeme. Je to kruté ale je to tak. Lidská rasa se v tomto směru jistí pro zachování dalších generací.
Kde je vlastně ta hranice života? Ještě nedávno lidé věřili, že psi, a zvířata vůbec, nemají duši. Myslíš si to taky? Zabila jsi někdy mouchu či pavouka? Mělas po tom výčitky? Nepřirovnávám embryo k mouše nebo lípě. Jen ti chci říct, že jsme malinko pokročili ve vývoji a ač se ti to zdá kruté, máme tu možnost a právo volit, zda mít dítě či nikoli. Tím ovlivníme mnohé, jak už jsem psala výše.
Mám doma jedno neplánované dítě, ale chtěné. Sice jen z mé strany, ale milované. Jenže ani my - já a syn - jsme neměli štěstí. Můj nynější manžel totiž mého syna neakceptuje tak, jak bych si přála. Ale to bylo a bude vždycky. Vždycky budeme milovat nejdřív ty svoje děti, pak ty ostatní. Někdo to dává najevo víc, jiný méně. Je mnoho důvodů proč chodí ženy na potraty, já je rozhodně neodsuzuji. A do svízelné situace se můžeš dostat i ty! Někdo tě znásilní, nebo vám s partnerem selže ochrana nebo se nakazíš AIDSem (ne jen při ***u, to snad víš), a otěhotníš a budeš v patové situaci. Nebo ti testy mohou prokázat, že donosit dítě by byla vražda a sebevražda, jak se zachováš????
Layla
anonym
| 5. 4. 2007 08:21
Je vidět, že jsi mladá a bezdětná. Určitě Ti držím palce, aby Ti názory vydržely a hlavně, aby Tvé děti v současné společnosti všechno " ustály ". Přesto si myslím, že jako žena mám právo se rozhodnout o tom, jestli přivedu dítě na svět nebo půjdu na potrat, ať jsou mé důvody jakékoliv. A nemusí to být jen z náhodného vztahu / ***u /, ale můžu být " nechtěně " těhotná i v manželství - i dnes v době antikoncepce, prostě se to může stát!!!
Víš, až budeš mít děti, tak poznáš, že né všechna předsevzetí, jak budu vychovávat své dítě, budou reálné. Většina z nás, co už děti máme, ví o čem mluvím. Každé dítě je osobnost, zdědí určité geny, vlohy a každé je úplně jiné a s každým se musí jednat jinak, na každé platí něco jiného. Bohužel společnost je dnes taková jaká je. Nejsem pro to, aby dítě nosilo jen značkové věci, každý rok jezdilo k moři atd., ale bohužel některé děti jsou zlé a dítěti, které se vymyká, to dají pořádně sežrat a takové dítě mezi sebe nepřijmou. Takže Ti přeju hodně, hodně stěstí ve výchově.
Ps.: působíš na mě jako věřící člověk....
Hanele
Pre Danielu
Layla
| 5. 4. 2007 04:19
Ty mas pravdepodobne na mna najviac otazok, tak ti an ne odpoviem zvlast:
1. Do Viery sa nenavazujem. Ze spala s grazlom, priznala sama. pytala som sa jej, preco to robi? Ved vravela, ze uz s nim mala predtym jedno dieta on sa nikdy nespraval k nej dobre, takze vedela, aky bol, ked s nim spala. to je pravda a ona sama to vravi, ja som si to na nu nevymyslela. Dalsou vecou je, ze som uz v predchadzajucich prispevkoch povedala, ze tie zeny NEODSUDZUJEM, ak si to necitala, vrat sa k tomu. Napisala som, ze nie je spravne co urobili. To, co tu pisem tu nepisem ako vycitku zenam, ktore to urobili ale ako svedectvo pre tie, ktore sa prave teraz rozhoduju.

2. Mala som vztahy, ktore nevydrzali, ale ani jeden z tych chlapcov nebol grazel a stale s nimi udrziavam priatelske vztahy, a so vsetkymi som si dodnes ista, ze by ma v takej situacii podrzali, okrem toho jedneho,. S tym som sice stale dobra kamoska ale s dietatom by sa na neho spolahnut nedalo, a preto pisem,ze viem, ze v patovej situacii by som sa zachovala tak ako vravim, lebo som to zazila a nemala som ani najmensiu pochybnost o tom, ze si to malicke necham, trebars by ma na svete vsetci opustili (co sa tiez nikdy nestane, lebo si udrziavam zdrave rodinne vztahy a priatelstva, takze by som nikdy, nikdy neostala s babom uplne sama.) Je to na nas, dievcata, na nikom inom nezalezi! Vieu som nikdy neobvinovala,alebo ano? Otazka bola : Preco s nim vobec chrapes? uznavam, mozno som mala povedat preco s nim mas *** ked vies aky je? Ale bola to otazka, nie vycitka. A ak som niekoho tou otazkou dotlacila k pocitu viny, mrzi ma, ze to musim povedat, ale je to potom asi pravda, ze to rozhodnutie spravne nebolo, vsak?

3. *** som mala poprve v dvaciatke, dost neskor ako vacsina, ale nie preto ze som bola neviem aka veriaca, ba priam naopak, ale preto, ze dovtedy som nestretla chlapca ktoremu by som verila dostatocne na to, aby som mu dala. S vtedajsim priatelom sme sa vyspali po dvoch rokoch chodenia, a to vam poviem, prezili sme predtym spolu dobre a zle a jednoducho som si bola ista ze ma v tom nikdy nenecha samu ak by sa nieco stalo. A vtedy som vedela, ze som pripravena mat s nim ***. Staci? Nema to ani mak spolocne so ziadnym vierovyznanim ale cisto iba so zodpovednostou.

4. takze na tuto otazku som uz odpovedala hore, : boal som si ista pri svojom prvom ***e, ze by som si to decko nechala. A vravim, bola som si tym ista aj v tej mojej zivotnej patovej situacii, to som uz spominala. sme zodpovedni ludia predsa.

Ved aj ked pijem alkohol a potom sadnem do auta riskujem ze budem mat havariu a zabijem seba ci inych. Takisto je to aj so ***om, uz len tym ze ho mam, riskujem,ze otehotniem. A ked sa stane havaria a ludia zistia, ze som bola opita a za volantom, nikto sa ma nezastane, kazdy rpedsa uzna, ze to bola moja nezodpovednost nieco take vobec urobit. To, ze som bola nezodpovedna, predsa neospravedlnuje. To iste s potratmi. Ked urobim tu blbost a spim s niekym s kym som neni pripravena mat dieta, takisto ma neospravedlnuje ze: ved som ho nepoznala alebo on je grazel. Je to moja vina. A tak ako nesieme nasledky za nehodu, ktora sa pod vplyvom alkoholu stane, tak isto musime niest nasledky aj za nehodu, ktora sa stane pri ***e. Nezodpovednost ci nevedomost nie je ospravedlnenim pri autohavarii a nie je ospravedlnenim ani pri nechcenom tehotenstve.

5. Pripad s Polskom beriem, je to tam nelegalne a to vela meni, ale chcela som poukazat na to, ze to je o hodnotach, a to plati. V Polskej vlade budu asi ine hodnoty, ked to nedovoli. A beverim, ze na potraty NELEGALNE chodi 27 percent zien ako u nas. Ked je nieco nelegalne, asi si trikrat rozmyslis, ci to ides urobit. Preto stale tvrdim, ze v Polsku je menej potratov a ze to je o hodnotach a o nicom inom, co ste mi mimochodom potvrdili aj vy sami, prave v tvojom prispevku Daniela(na konci)

6. cast o nahej matke s nahym hladnym dietatom v jednej posteli, kde si musi aj vykonavat potrebu lebo nema kde inde asi komentovat nemusim, ak si to po sebe este raz precitas sama a zamyslis sa nad tym, ze nezijes v africkej busi ale v Ceskej republike a nad tym, ze pravdepodobne mas rodinu a ak si aspon trochu priatelsky a privetivy clovek tak asi aj priatelov a potom cirkvi a vsetky organizacie, co podporuju matky v zivotnych krizach, tak take zufale to s tebou nikdy byt nemoze. Za dalsie, v sekaci nakupis oblecenie pre decko za par korun, od statu tiez dostavame prispevky na deti, neboj sa, ty a tvoje dieta od hladu neumriete...
Ale svojim prispevkom si vlastne uznala, ze pre teba su vacsou hodnotou peniaze ako zivot, a tu ja narazam na vec, s ktorou ti nijakymi argumentami nepomozem... To uz je otazkou hodnot ako sama vravis, vsak v Nepale su asi ine, asi to bude nabozenstvom... ale ak su tam ine, bud ich, alebo tvoje musia byt nespravne... myslim, ze ti nemusim hovorit, ze nespravnymi budu tie materialisticke.

7. Rozumny rodic v dnesnej dobe si neporidi dite, aniz by si byl jist, ze ho zvladne financne zabezpecit.

To je asi jedina veta v tvojom prispevku, s ktorou plne suhlasim a tvrdim, ze pokial tu istotu nemam, mam rozmyslat pred tym, ako mam s niekym ***. Nie potom, ked je neskoro. A ak sa to stane (stalo sa aj mne), tak potom zialbohu musim prijimat nasledky svojho konania, ako som uz pisala aj o tom riadeni auta pod vplyvom alkoholu. Keby sme tu rozoberali ten pripad, nikto so mnou nebude argumentovat, ze to bolo slobodne rozhodnutie sofera. Bolo to nezodpovedne, to uzna kazdy, a ano, slobodne rozhodnutie to VZDY je a bude vo VSETKOM, vo vsetkom dievcata. VZDY je to NASE SLOBODNE ROZHODNUTIE, ale!!! Ruka v ruke so slobodou kraca zodpovednost a tomu sa nevyhneme! Takze ak som sa slobodne rozhodla mat s niekym ***, TAM BOLO TO SLOBODNE ROZHODNUTIE ZENY, tak ako slobodne rozhodnutie sofera bolo na zaciatku, predtym ako sadol do auta. Chapeme sa? Tehotenstvo je potom, povedzme, nehodou, dosledkom, s ktorym ale musime zit, lebo vratit sa to neda. Ani opity vodic nema slobodu rozhodnut sa ci do vazenia pojde alebo nie, ked dakoho svojou nezodpovednostou zabil. Ani my nemame slobodu rozhodnut sa pre alebo proti potratu.

8. A nakoniec si to totalne zabila vetou, ze dnesne dieta CHCE to, co vidi u svojich vrstovnikov. A to je dovod, preco by tu radsej nemalo byt? Ze by nemalo to, co chce? Ja tiez nemam lietadlo ako maju niektore slavne hviezdy. Vasinou nechodim do obchodov so satami, lebo si nemozem dovolit kupit si novu vec, ako mnohe z vas mozu. Kolkokrat nemam na zakladne veci, a preto som tu a som stastnejsia ako ktorakolvek z vas, to vam mozem odprisahat. Preco si myslite, ze dieta, ktore nema celkom vsetko ako ine deti, by nemohlo byt stastne? Preco mu beriete tu sancu predtym, ako ju vobec dostalo?

Viete, posledna vec, ktoru avm musim povedat je, ze ano, mate pravdu/ Dieta moze byt v extremnych pripadoch naozaj frustrovane, nestastne, moze zavidiet ostatnym, moze preklinat svoj zivot, ako ale robia aj ti bohati. Ale am aj sancu, ze bude stastne, o to vacsiu ak ho s laskou prijmeme a naucime ho v zivote vazit si tie spravne hodnoty, a nie materializmus, ked mu dame lasku, oporu, prijatie, obetu.. ANo, ano, to stoji velke sebazaprenie matky, velku obetu, velku silu.

Ale ked ho zabijeme pred tym ako sa narodi, nedame mu ani tu sancu. Volba je teda:

A) Dieta sa narodi, a ma sancu, ak nie predpoklady viest plnohodnotny zivot a byt stastne.

B) Dieta sa nenarodi a nijaku sancu nema, lebo my sme za neho vopred rozhodli, ci by ten jeho zivot bol stastny alebo nie.


Ja to tu pisem pre vsetkych, ktori bojuju, ktori su v tazkej situacii, pre tych, ktori nevedia co dalej.
Mozno Vierka nelutuje, co urobila, mnohe nelutuju, s mnohymi som sa stretla. Ale jedno viem isto, ze srdce matky nemoze byt otupene, nemoze nepocut plac vlastneho dietata, na to su nase materske instinkty prilis silne. Ak ten plac nepocujete teraz, verte mi, raz k vam dolahne a ja som s vami, slubujem, ze v tom potom budem s vami a vzdy chcem byt oporou kazdej jednej, ktorej sa to stalo...

Ale NIKDY, prisaham vam na svoj vlastny zivot, NIKDY neolutujete ako matky, ze ste to malicke nezabili, ze ste si ho nechali. Ked sa na vas usmeje, bude to tan najvaci dar, detske oci to najkrajsie, co vas bude v zivote tesit, ich rast a vyvin, aj ked budete mat vela tazkosti a od unavy vecer padat do postele, vzdy vas presvedci, ze sa opaltilo bojovat.
No a posledna moja odpoved
anonym
| 5. 4. 2007 01:13
Aby ste vsetky vedeli, mam 23, s chlapcami som spavala, vydata nie som. Bola som tiez pochaba a tiez som sa vychrapala s chlapom ktory by sa na mna s velkou pravdepodobnostou vykaslal keby som otehotnela. Bez ochrany!!! Ale ked uz som spravila hovadinu, bola som pripravena za to niest dosledky. Studentka, sama v cudzej zemi, bez haliera, a moja volba bola: AK SOM TEHOTNA, NA POTRAT NEPOJDEM. je to moja vina, a ja si za to ponesiem nasledky.

Nejnovější příspěvky v diskusích

Název diskuze
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
♥Jarka*Alice♥
1. 5. 2024 21:20
11850
jirinaova
1. 5. 2024 12:27
70396
Lenka Soukupov
30. 4. 2024 11:15
8776
♥Jarka*Alice♥
26. 4. 2024 08:01
409
Uivatel_5825696
16. 4. 2024 20:10
479
helena.07
27. 3. 2024 11:56
8
Uivatel_5747674
19. 1. 2024 11:51
16826
Pavlna Trojanov
12. 3. 2024 09:26
5
Jiina Koudelov
25. 2. 2024 20:33
148
Anna Soukov
23. 2. 2024 00:14
115
Jiina Koudelov
13. 2. 2024 21:43
46
Silvie Zimmermannova
13. 2. 2024 17:15
10831
Jiina Koudelov
3. 1. 2024 18:58
327
Uivatel_5725017
3. 1. 2024 10:00
33
Uivatel_5694482
24. 11. 2023 19:31
82
Cryptomeria Rasa
16. 11. 2023 18:49
287
sona.koutna8
30. 6. 2022 21:02
26
Vlado Schiffel
12. 11. 2023 01:48
439

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video