Hysterektomie - Diskuze | e15.cz
Zpět na výpis diskuze

Hysterektomie

Diskuze

hysterektomie
anonym
| 23. 5. 2007 09:30
Ahoj Pavko!
Na operaci jsem byla 5.2. a už jsem v pohodě. Je fakt, že jsem marodila dlouho, ale z toho důvodu, že se taky v práci dost namakám Dopadlo to tak, že se tam nevrátím, dalo by se říct i z rodinných důvodů. Manželovi nevyhovují noční směny a denně se musím učit s dcerkou. Do toho ještě přišlo stěhování.
Abych se ale vrátila k tématu. Těsně po operaci jsem byla dost opatrná, postupem času se to zlepšovalo a dovolila jsem si víc. Pokud se jedná o ***, nemám žádný problém a už jsem to tady i psala. Po šesti týdnech jsme to zkusili
a nic mi nebylo. Je fakt, že jsme byli opatrnější ale dnes je to naprostá pohoda. Já jsem dost ***uálně založená a manžel takyNevidím v tom žádnou změnu. To, že jsem bez dělohy mně rozhodně neovlivnilo.
Přeji hodně štěstí a písni.
Zdraví Mária

Ahoj Zino!
Četla jsem Tvůj příspěvek a třeba Tě trochu podpořím.
Je mi 42 let a taky jsem po operaci. Nepatřím k hrdinkám, které nic nerozhodí takže jsem zprávu o operaci snášela zpočátku dost mizerně. Bála jsem se narkózy, operace, no prostě všeho. Do toho přišli řeči některých lidí, že už nebudu žena...atd. Jsou to stupidní kecy a nic takového nedej
Po operaci mi bylo zle jako asi každému, ale věř, že se to zlepší. Injekce jsou účinné a každým dnem Ti bude líp.
Jistě víš, že by jsi se pak měla hlídat a i to je důvod proč by jsi to měla někomu říct. Za prvé se Ti uleví psychicky a pak, budeš potřebovat pomoc. Uvědom si, že po operaci nesmíš nic zvedat, nic dělat ....atd. Slyšela jsem názor jedné kaskadérky , že dělala doma všechno(je to moje bývalá kolegyně). Myslím, že je to hazard, ale každý snášíme bolest jinak. Nikdy jsem se moc nehlídala a nejsem hypochondr, ale po hysterce jsem opatrnější.
I Tobě přeji hodně štěstíčka a až budeš mít náladu, napiš.
Už sem tolik nechodím, ale občas zajdu.
Pa Mária
před operací
anonym
| 23. 5. 2007 08:54
Ahoj Pavko a všechny ostatní.
To, že mi budou muset odebrat dělohu, jsem se dozvěděla včera a tak dnes brouzdám po netu a hledám nějaké info o tom, co to obnáší... moc ti ( já, ale jistě i ostatní, co nás to teprve čeká) děkuju za tvůj příspěvek.... pomůže to alespoň částečně překonat strach z neznáma. Termín zatím nemám určený, ale doufám, že to bude co nejdřív Je mi 45 a mám dvě dospívající děti, ale jinak jsem sama. Proto jsem moc ráda za tuhle diskuzi, kde se můžu nejen svěřit, ale i dostat informace od vás, co už to máte za sebou. Nejsem žádná hrdinka, ale nikomu jsem to zatím neřekla, nechci jim přidělávat starosti. Třesu se ale strachy. Nejvíc se bojím operace a příp.komplikací, v nemocnici jsem nebyla od posledního porodu - 16 let a VUBEC se mi tam nechce, ale asi se s tim musím smířit. Díky vám všem, že v tom nejsem sama. Zina
ahoj všichni
Pavka
| 22. 5. 2007 12:25
Ahojte holky,teprve dnes jsem našla tuto skvělou diskuzi,škoda,moc by mi to pomohlo před operací.Taky jsem měla velký strach,je mi 37 a měla jsem myom. 27.3. jsem byla na hysterektomii v Novém Jičíně.Operace proběhla bez komplikací laparoskopicky.Po operacijsem měla tamponádu,cévku-do rána druhého dne,potom mi do druhého dne nechali ještě drén z břicha, měla jsem strach, že jak ho budou vytahovat,tak to bude bolet,ale kupodivu nebolelo.(a to jsem cíťa)Největší bolest byla do 2 hodin po operaci, kdy ještě nemůžou dát kvůli narkoze opiáty,ale píchli mi aspoň Algifen a po 2 hodinách už Dolsin a pak už to bylo dobrý. 2 dny po operaci mě zaalo bolet nafouklé břicho,nemohla jsem na stolici ani mi neodcházely větry,dali mi čípek a pak už bylo všechno v pohodě. Doktor mi vysvětlil, že když se to dělá laparoskopicky, tak nafouknou břicho vzduchem a nikdy se nevyfoukne potom ten vzduch všecek. Operovali mě v úterý a v pátek jsem byla doma.Te´d je to 2 měsíce a cítím se dobře. Bolesti jsem neměla co jsem přijela domů, ani prášky od bolesti jsem nepotřebovala.Jen jsem byla unavená. Teď po 2 měsících bych si klidně troufla jet až na kraj světa.Ještě jsem na nemocenské, ale to proto, že mám zaměstnání, kde se moc natahám. Ale příští týden už asi pošupitám. Psychicky to neřeším, jen co se týká ***u. Doktor mi minulý týden říkal,že opatrně, no a já mám strach. Může mi někdo ze zkušenějších odpovědět kdy už *** normálně?Díky,snad jsem vás, co je to čeká uklidnila.Moc jsem to potřebovala i já před operací,ale tohleto forum jsem našla až dnes. Ahojky
Anonymko.
Janule
| 22. 5. 2007 10:27
Ahoj.
Operaci urcite neodkladej,jak ti rekl doktor,dokud to jde udelat vaginalne.Ja jsem to mela taky vaginalne na posledni chvili,protoze uz jsem mela delohu zvetsenou(doktor rikal na velikost muzske pesti)-nejspis ji mas taky zvetsenou.Lokalni umrtveni si u toho neumim predstavit,myslim,ze to delaji jenom pri celkove narkoze,ale na to se informuj,jestli je ta moznost.Jak uz jsem psala driv,neboj se toho,da se to zvladnout.Na dovolenou klidne odjet muzes,kdyz se budes po operaci setrit.
Jana
hysterektomie
anonym
| 22. 5. 2007 09:54
Takze mne budou operovat 13.6.,za 2 mesice uz bych snad mohla byt fit?Je lepsi celkova narkoza nebo castecna?
hysterektomie
anonym
| 21. 5. 2007 10:58
Podrobnosti mi žádné neříkal,dnes se budu objednávat,takže budu vědět přesný datum.Pak se zase ozvu.Je fajn,když si o tom budu mít s kým promluvit.
HYE
Nela
| 21. 5. 2007 09:16
Ahoj,

já jdu 30.5. a doktor mi říkal,že v srpnu už budu moci jezdit i na kole.Po dvou měsících už klidně můžeš jet k moři,to je pasivní dovolenáNeříkal ti nějaké podrobnosti k zákroku?Kolikátého jdeš?Nela
hysterektomie
anonym
| 20. 5. 2007 14:15
Ahoj děvčata,náhodou jsem se dostala na tyto stránky.V červnu bych měla prodělat hysterektomii.Už teď mám strach,aby vše dobře dopadlo.V srpnu mám jet na dovolenou do Bulharska,tak nevím,jestli bych operaci neměla odložit.Stihnu se za 2 měsíce uzdravit?Doktor říkal,že bych měla jít co nejdřív,dokud půjde operace udělat vaginálně.Bojím,bojím...
HYE
Nela
| 15. 5. 2007 09:03
Ahoj Mário a Jano,

děkuji moc za informace a za podporu!!
Určitě se zase ozvu a dám vědět,jak to u mě dopadlo.Jdu až 30.5. do Hradce králové.
Mějte se a držte se.

Nela
hysterektomie
anonym
| 15. 5. 2007 08:43
Ahoj Nelo!
Na operaci jsem byla v ůnoru. Byla jsem v celkové narkóze a dělali mi to laparoskopicky. Trvala něco přes hodinu, den jsem byla na JIP a pak na pokoj. Kanyly jsou hnusné ale dají se vydržet. Byla jsem zeslábla a měla trochu bolesti, ale dávali mi injekce a hodně mi vadil Heparín. Měla jsem ho dvakrá denně do ramene, takže jsem byla jak narkoman-modrá.
V pondělí mně operovali a v pátek jsem šla domů. Já byla v Neratovicích a nedám na tuto nemocnici dopustit., i když nemocnice nesnáším. Tak příjemné sestry a veškerý personál jsem jestě nezažila.
Po návratu domů se šetři, nic nezvedej a hezky odpočívej. Je to dost náročná operace. Měla jsem dost dlouho výtok a pobolívalo mně břicho, ale chce to svůj čas-jako všechno.
Teď je mi už dobře a podle kontroly dopadla operace ukázkově. Nic mně nebolí a psychicky jsem naprosto v pohodě. Vím ale, že s někým to dost zamává. Doufám, že to nebude Tvůj případ. Já osobně se tím nijak nezabývám, nevyhledávám o tom žádné diskuse-Victorka je opravdu jediná. Věděla jsem o tom málo a jako první jsem zadala dotaz. Holky mi pomohli a jsem jim vděčná.
Přeji Ti hodně štěstí a nestresuj se! Uvidíš, že to dopadne dobře.
Až budeš mít náladu,napiš jak Ti je.
Mária
hysterektomie
Janule
| 14. 5. 2007 13:40
Ahoj Nelo.
Mela jsem celkovou narkozu,operace trvala 55minut,laparoskop se asi vubec v mem pripade nepouzil,nemam na brise nic,vse se delalo spodem.Spala jsem 7hodin.Do druheho dne jsem mela zavedenou tamponadu-nejneprijemnejsi je na tom vyndavani a cevku.Bolesti potlacuji injekcema-v mem pripade dolsin,problemy jsem mela asi po 4dnech se stolici.V nemocnici jsem byla 10dni,pak asi mesic ze me jeste padali stehy.
Nesmis na to porad myslet.Ja jsem mela taky stesti na vyborny pristup veskereho personalu v nemocnici.Nesteresuj se zbytecne-to zvladnes,jako vsechny ostatni.
zatim cauky Jana
hye
Nela
| 14. 5. 2007 13:23
Ahoj Mário,

mě to čeká 30.5. a hltám všechny informace.Jak dlouho jsi po operaci a jakým způsobem Ti to dělali.Klepu se jak osika,jak se to blíží.A jak dlouho jsi byla v nemocnici?Mě to mají dělat vaginálně s epidurálem...Prý mi to ve středu udělá a v sobotu mě pustí domů....Díky. Nela
hysterektomie
anonym
| 14. 5. 2007 13:14
Ahoj Elzo!
Teda Ty by jsi zasloužila na zadek! Minimálně 6 týdnů by jsi neměla dělat nic většího, nemluvě o mytí oken a pod. Je jasné, že Tě musí bolet břicho. Také jsem měla výtok a trval skoro 6 týdnů. Dostala jsem na gyndě zaváděcí prášky. Název si nepamatuji, dali mi to v ordinaci-jsou to takové větší kuličky. Dostala jsem jen 6 do sáčku.
Opravdu to s prcí nepřeháněj, může Ti klesat močový měchýř a to není legrace.
Já osobně jsem po operaci v pohodě Mně nic nebolí, nemám psychické problémy a jak jsem již psala i ***uální stránka je v pohodě. Řekla bych, že je to lepší než předtím. Nenech se zdeptat. Bolesti přejdou a zase Ti bude dobře, jen vydrž ještě s velikým úklidem.
Já jsem maniak na uklízení, tak si dovedeš představit jak jsem trpěla, ale pak jsem si to užila!
Nezapomeň, že můžeš zvedat 3-5 kg, nic víc. Slyšela jsem i takové názory, že je to jedno, ale já mám opačný názor. Doma dělám úplně všechno, ale nic těžkého netahám.
Přeji brzké uzdravení a napiš jak Ti je.
Mária
Hye
anonym
| 14. 5. 2007 09:43
Ahoj Neli,
operce byla provedena laparoskopicky. Podle mých pocitů žádné větší problémy nemá, jenom jsem večer unavená a pobolívá mě břicho. Právě že jsem nevěděla, že je to tak náročná operace, tak jsem dělala všechno. Na povrchu nic není vidět, tak člověk neví, že se má víc šetřit. Až po přečtení příspěvků jsem si uvědomila, že se musím asi tedy víc šetřit. I když doma mi moc nevěří.
Tak se zatím měj Elza
hye
Nela
| 14. 5. 2007 08:25
Ahoj Ik,

díky za podporu .Nela
hye
anonym
| 14. 5. 2007 08:22
Ahoj Elzo,

mě říkal doktor,že jizva (vnitřní) se nezpevní dříve jak za 4-6 týdnů.Měla bys zvolnit,ať si neuděláš nějaké komplikace.Jakým způsobem Ti to dělali? Nela
Elzo, tedy podle mě
IK
| 13. 5. 2007 22:00
povšechně klidový režim neznamená úklid jako hrom...Únava je normální, myslím, že bys měla ještě vydržet a odpočívat a dát si raději něco málo na zdraví
Takovou vitlitu bych taky chtěla mít!
epidur.anestezie
IK
| 13. 5. 2007 21:52
Neboj Nelo, zvladneš to a tak úplně při vědomí asi nebudeš, myslím, že dostaneš nějaký prostředek, který tě trochu omámí, abys to všechno tak nevnímala. Já jsem měla anestezii normální, a je pravda, že je po ní trochu zle, dostávala jsem však lék, abych to lépe snesla.
Hya
Elza
| 13. 5. 2007 19:33
Ahoj Mária,
mám 42 let a jsem 3 týden po operaci, brali mi pouze dělohu. Taky potřebuji poradit, co smím dělat a co ne. Doktor mi řekl jen povšechně klidový režim. Hned druhý týden po operaci jsem uklízela po výměně oken, věsím prádlo, uklízím. Je fakt, že mě pobolívá břicho, mám stále výtok, jinak jsem ale podle mne v pohodě. Nebo spíš stále unavená, chodím do práce na 2 hod. denně. Tak po přečtení všech diskuzních příspěvků začínám mít obavy, zda dělám dobře.
Poradí mi někdo?
Díky za ochotu Elza
hye
anonym
| 13. 5. 2007 17:29
Ahij Ik,

epidural bude dělat,protože je to šetrnější a nebude mi prý po probuzení špatně.Jen nevím,jak tu operaci snesu psychicky,když budu při vědomí a všechno budu vnímat.Toho se teda fakt trochu bojím...
Nela
hye
anonym
| 13. 5. 2007 17:27
Ahoj IK a Janule,

díky za podporu.
Janule měla jsi celkovou anestezii nebo epidural?A použili u vaginální hysterektomie laparoskop nebo je tato metoda úplně bez laparoskopu?Jsem dost nervní,pořád na to musím myslet.....Díky moc za každo vaší informaci,holky.Nela
hysterektomie
Janule
| 13. 5. 2007 11:10
Ahoj vsem zenam pred nebo po hysterektomii.Me vzali delohu kvuli myomu(2cm)a kvuli prolapsu delohy loni v lete ve 37letech.
Psychycky me to nejak zvlast nevzalo,mam 3deti,takze opravdu delohu nepotrebuju a v neplodnosti a nemenstruovani vidim dnes jen vyhody.Ve svem okoli jsem se nesetkala s zadnym negativnim nazorem.Rekla jsem to jen rodine a kamaradkam a ty me podrzely,pritel taky,*** je urcite lepsi jak pred tim,jen je pravda,ze jsem nejednou pribrala 6kilo,ale to nevim,jestli mam svadet na operaci.Jelikoz jsem dost stihla,tak jsem schodila 3kila a 3 jsem si nechala-naopak,okoli mi rika,ze mi to slusi.
Operaci jsem mela vaginalne,prijemne to samozrejme nebylo,bolelo to dost,nejvic tak prvni 3-4dny,po navratu z nemocnice 4-6tydnu setreni a pak bude vsechno jako driv.
Preju vsem zenam,ktere operace ceka-taky Nele-nebojte se toho,da se to vydrzet,jsou urcite tezsi zakroky,a pak vam bude zase dobre.
Zdravi Jana
hysterektomie
anonym
| 12. 5. 2007 23:24
Nelo,
moc tomu nerozumím.Odnětí dělohy vaginální cestou se neobejde bez řezu, který je ale veden pochvou - tedy jizva bude uvnitř. Ale asi myslíš bez řezu břichem.Epidurál bude dělat kvůli nějakým zdr. problémům? O této možnosti při hye jsem neslyšela. Je to zajímavé.
Pokud lékař skutečně provede hysterektomii, a ne embolizaci děložních tepen nebo enukleaci myomu, použije k tomu laparoskop, kterým tam uvidí.Je to prý opravdu nejšetrnější forma hye.
Jedná se o zákrok, který trvá asi 80 - 100 minut, dle náročnosti.Držím palečky.
IK
hye
anonym
| 12. 5. 2007 15:46
Ahoj IK,

tak zase změna,tentokrát definitivní.Byla jsem ještě u jednoho lékaře,který potvrdil nutnost zákroku.Ale udělá mi to vaginálně bez řezů a anestezii mi napíchne jen epidurálně,že to je nejšetrnější kombinace pro organismus.Sice netuším,jak se to provádí,když na to vlastně neuvidí,ale evidentně to jde.Máš o tomto nějaké informace.Budou mi to dělat v Hradci Králové.Nela
hye
IK
| 9. 5. 2007 20:30
Ahoj Nelo,

tak vidíš, v takovém případě to bude opravdu nejlepší řešení, ale vaječníky ti ponechají, ne?Kdybys chtěla ještě něco vědět, tak napiš, ráda ti odpovím.

Všechno dobře zvládneš, a budeš mít po problémech!
Budu na tebe myslet toho 22.5. a dej potom vědět co a jak.

Hodně stěstí!
IK
hysterektomie
anonym
| 9. 5. 2007 17:31
ahoj IK,

myslím,že je rozhodnuto.Dnes jsem byla u svého doktora a oznámila mu,ře mě Na Homolce,kam mě poslal,chtějí s myomem vzít i celo dělohu.Dost se tomu divil a říkal,že myom jde odoperovat.Po ultrazvuku ovšem zjistil,že myom od 28.2. vyrostl o 12 mm,což je dost a taky mi doporučil hysterektomii.Takže 22.5. jdu na věc.Hlavně aby to dopadlo bez komplikací.Říkal,že po 2 měsících už můžu mít klidně lehčí zátěž (kolo) apod.
Nela
myom
IK
| 9. 5. 2007 15:50
Ahoj Nelo,

no to se vůbec nedivím, že jsi z toho zmatená, protože co lékař - to názor a ty, paciente, si vyber, jak to chceš!
Měla jsem to podobné a když jsem se chtěla rozhodnout co nejlépe, protože rozhodnout se musíš opravdu sama,musela jsem si to všechno nastudovat.

V zásadě mají lékaři pravdu, protože chtějí celou záležitost vyřešit bezpečně a jedním zákrokem a včas, aby pacientku zbytečně nezatěžovali. Ale žádný z nich tě nezná po psychické i fyzické stránce lépe než ty sama sebe.A tudíž ti nikdo neřekne, jak se budeš po hysterektomii cítit, jak tělo bude dále fungovat.

Většinou ti každý řekne, že je všechno potom stejné, ale jsme každá jiná ( i když anatomicky stejná ) !

Nemohu ti radit co máš dělat, jen mohu říct, jak bych asi postupovala já.

1/ určitě se zeptej ještě jednoho lékaře na jeho názor a hlavně chtěj znát jiná řešení a jejich výsledky u většiny žen (tzn. užívání léků, jiný a méně invazivní chirurgický zákrok - pokud je to z hlediska umístění myomu a jeho velikosti možné)

2/ pokud se rozhodneš pro hysterektomii, seznam se se všemi možnými důsledky operace a s možnými komplikacemi, neboť vše má svá pro a proti, zvaž míru risku, kdybys ještě počkala a šla na operaci později -

Pokud by se myom zvětšil a s ním i děloha, nemohli by provést vaginální hysterektomii, ale museli by otevřít bříško - tedy abdomináln í hye.

3/ zeptej se, do jaké velikosti lze operaci provést vaginálně a pokud je ještě rezerva a můžes zkusit něco jiného, je na tobě, jestli ještě počkáš.


Myom ti teprve objevili ( tzn. po roční prevent. prohlídce) nebo už ho sledují déle a vědí jak rychle asi roste?

Zdraví
IK
hye
anonym
| 9. 5. 2007 09:05
Ahoj,

nene,nic jsem nezkoušela a ani mi nikdo nic nenabízel.byla jsem u jednoho doktora a ten mi řekl,že pokud to neporoste,tak stačí myom hlídat jednou za půl roku.druhý řekl,že je potřeba ta hysterektomie,ža by mohl myom ještě narůst a už by to nešlo laparoskopicky řešit.A že každý myom je vlastně prekarcinom,i když jen z 10%.jsem z toho úplně zmatená....
Nela
ještě o embolizaci..
anonym
| 8. 5. 2007 23:44
Ahoj Nelo,
anonym
| 8. 5. 2007 23:37
pokud vím, problémy s mykózou se tím asi nevyřeší. To by chtělo kvalitní lék pro tebe a možná i pro partnera, pak vhodné spodní prádlo ( vše z bavlny), nevhodné jsou při onemocnění i těsné kalhoty ( hlavně jeansy), a pak je třeba ještě upravit i stravu - tzn. vyhýbat se sladkostem.

Ještě k myomům, koukni se na:http://www.uvn.cz/…tent/view/410/2/ a pak si ještě zadej do vyhledávače např. embolizace děložních tepen" apod. a přečti si o tom něco.

Víš, hysterektomie je konečné řešení s výhledem do budoucna skýtajícím určitou jistotu, že se v a na děloze nic nebude vyvíjet, ale mám pocit, že se dělá jaksi automaticky u žen nad 40 let . Je potřeba zvážit dle tvého lék. nálezu, jestli je tato operace nezbytně nutná a zda by nepostačila embolizace. Píšeš, že potíže kromě tlaku při ovulaci ( a to má hodně žen i bez myomu) nemáš. Hysterektomie by měla být život zachraňující operace, a pokud tam není podezření na zhoubný nádor, či pokud myom nepůsobí jiné obtíže, tak bych asi zkoušela ještě jiné možnosti, jak tvou situaci řešit.

Tvůj myom je poměrně velký a embolizace by to možná řešila.Operuje se tak, že se tříslem zavedou do děložní tepny malinkaté kuličky, které ucpou přísun krve do myomu a ten pak nemá tzv. z čeho žít a růst ,a zanikne...
Určitě se na to poptej lékaře.

Já osobně jsem malinko cvičila asi po dvou měsícíh od zákroku, větší zátěž jsem si dovolila až po 6 měsících. Ale pokud nemáš jiný zdr. problém, možná začneš už dřív, o tom rozhodne tvůj celkový stav a lékař.

Zkoušela jsi brát nějaké léky na léčbu myomu ( léky hormonální povahy myslím ?)
IK

Nejnovější příspěvky v diskusích

Název diskuze
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
Mariana
23. 4. 2024 19:22
70297
2112Hana
23. 4. 2024 18:39
11813
Uivatel_5825696
16. 4. 2024 20:10
479
2112Hana
30. 3. 2024 19:13
406
helena.07
27. 3. 2024 11:56
8
Uivatel_5747674
19. 1. 2024 11:51
16826
Pavlna Trojanov
12. 3. 2024 09:26
5
Jiina Koudelov
25. 2. 2024 20:33
148
Anna Soukov
23. 2. 2024 00:14
115
Jiina Koudelov
13. 2. 2024 21:43
46
Silvie Zimmermannova
13. 2. 2024 17:15
10831
Jiina Koudelov
3. 1. 2024 18:58
327
Uivatel_5725017
3. 1. 2024 10:00
33
Lucie Baklkov
28. 11. 2023 14:24
8775
Uivatel_5694482
24. 11. 2023 19:31
82
Cryptomeria Rasa
16. 11. 2023 18:49
287
sona.koutna8
30. 6. 2022 21:02
26
Vlado Schiffel
12. 11. 2023 01:48
439

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video