Biokuchařka - Diskuze | e15.cz
Zpět na výpis diskuze

biokuchařka

Diskuze

makovec
anonym
| 8. 1. 2007 21:49
Petro děkuji za tip, můj přítel je vegan a tak hledam recepty, kde se da. Myslíš, že půjde udělat i třeba se sójovým nebo pohankovým mlékem? Ještě jednou děkuji
Makovec
Petra
| 5. 1. 2007 21:12
Protože mák obsahuje spousty vápníku, posílám recept:

Makovec bez vajec

150g máku, 150g cukru, 300g špaldové mouky, 1 sáček vinného kamene, 1/4l mléka, špetka soli, papír na pečení

Mák umeleme a smícháme na sucho s moukou, cukrem a vinným kamenem. Dáme
do mísy, přidáme mléko a lehce zamícháme těsto. Je-li málo vláčné,
přidáme ještě trochu mléka nebo vody. Těsto vlijeme do chlebíčkové nebo
bábovkové formy. Pečeme v mírně teplé troubě. Makovec je vláčný a hodně
nabude.
avokádový olej
anonym
| 27. 12. 2006 22:13
avokádový olej už používám pár let a je fakt úžasný..na webu je cena bohužel vysoká kvůli poštovnému, ale v Praze se dá koupit už v dost obchodech, třeba v Rozmarýně, nebo Biotopu, Patriotu X, kde je za přijatelnější ceny..
recepty
zuzu
| 22. 12. 2006 07:16
ahoj bioholky,
tak jahelne kulicky se povedli, a spaldove susenky taky, jsem zvedava co reknete kucharce az ji objevite pod stromeckem, to bude co nevidet
a leni jak se tesis na susicku , ja susim momentalne banany a jablka a voni to po celem pokoji parada, jeste jsem tam dala kousek manga a vypada to dobre, chtela jsme si ususit pomerance a citrony na vanocni retez na stromecek, ale to nez bych ususila, to to radsi snim ..jinak v Albiu jsme si dala zeleninove sote s uzenym tempehem a quinoou, bylo to moc dobre a ta obilna kava Yannoh, super, fakt doporucuju je moc dobra!tak papa
perník
Petra
| 21. 12. 2006 13:50
Dnes jsem upekla perník podle receptu HZ z Biokuchařky -
doporučuji. Jen bych doplnila, že jsem ho pekla mnohem déle než píše.
Těsto jsem nalila do klasického pekáčku a pekl se skoro hodinu a půl
při 150C - bylo to asi tím,že byl vysoký, přece jen na plechu by se
propekl rychleji Polila jsem ho polevou z biočokolády a posypala strouhaným ***em - je úžasný Škoda, že vám nemůžu nabídnout
makrobiotický vlašák
Petra
| 21. 12. 2006 13:45
Makrobiotický vlašák

Tofu salám - můžeme ho také bez oleje osmahnout na pánvi - nakrájíme na
nudličky, přidáme dušenou nebo vařenou zeleninu jako mrkev, celer,
osmahlou cibulku nebo pórek, případně kukuřici, hrášek. Přidáme
tofunézu, per=, umeocet, petrželovou nebo jinou nať. Pokud by to bylo
málo slané, tak přidáme trochu "sojovky"

Na Vánoce, různé oslavy dělám dvoje chlebíčky - klasické a své. Vždycky
jsem je mazala kupovanými paštikami - tataráčkem, česnekovou,....ale ty
mám často během roku, tak mi toto přijde příjemná obměna
cukroví
Petra
| 20. 12. 2006 11:26
Dělala jsem podle HZ čokoládové cookies a povedly se! Kdo má rád čokoládu, tak doporučuji Koupila jsem biočokoládu na vaření a je skvělá!
Jinak na linecké jsem koupila tu brusinkovoborůvkou chutná mooc
dobře, ale na lepení drobného cukroví není vhodná, protože je plná
drobných kuliček borůvek a brusinek ,
ale na domácí chlebík bude vynikající. Nakonec jsem to slepila domácí
rynglovou, kterou jsem dělala v létě - sladila jsem ji fruktózou, tak
doufám, že se na tom cukroví nezkazí, dala jsem ho radši do lednice.
placičky
zuzu
| 15. 12. 2006 10:15
Placičky z jáhel


Ingredience: Uvařené jáhly, osmažená krájená cibulka, trochu jemně
nastrouhané mrkve, nasekané čerstvé bylinky, sůl, olej a namočené
ovesné vločky.


Postup připravy: Všechny přísady, kromě ovesných vloček, smícháme
tak, aby hmota byla pevná. Namočené ovesné vločky přidáváme jen v
minimálním množství, aby se hmota dobře spojila. Mokrýma rukama
tvarujeme placičky, které usmažíme nebo upečeme v troubě dozlatova .
celozrnný chlieb
dada
| 14. 12. 2006 20:48
Tento chlieb je velmi chutný a sýty. Chlieb sa skladuje naporcovaný v mrazničke a dáva sa rozmrazovať v množstve, ktorá zjeme v ten deň. Ak ho nedáte do mraziaka, vydrží čerstvý aj týždeň.
Príprava je rýchla, netreba čakať kým cesto vykysne.

Recept je na dva asi 1,4kg bochníky:
suroviny:
pšeničná celozrnná múka 0,4kgražná celozrnná múka 0,4kgovsenné vločky 0,5kgpšeničné otruby 2šálky(2,5dcl)cmar 1lšípkový,alebo ovocný čaj 1šálka(2,5dcl)soľ 2čajové lyž.sóda bikarbóna 2čajové lyž.rasca (kmín) 2 čajové lyž.2kocky cukru alebo lyžička medu

Do väčšej nádoby dáme cmar, čaj, ovsenné vločky a otruby. Pridáme cukor (med), zamiešame. Do druhej nádoby dáme múky, soľ, sódu bik.( kto má rád kyprejší chlieb, môže pridať 1 prášok do pečiva), rascu a zamiešame. Obsah prvej nádoby vlejeme do druhej a zamiesime, kým nám nevznikne cesto. Toto cesto je lepivé, nie však riedke. Aby sme tomu prešli, čaj dávame na koniec, riedime s ním husté cesto.
Cesto vyklopíme na pomúčený plech. Ruky si pomúčime, cesto obalíme v múke a veľký bochník rozdelíme na dve polovice. Z každej polky vyformujeme bochníky v tvare uzkej knedle, povrch potrieme slanou vodou a pozdĺžne narežeme nožom, 1 rez stačí.
Dáme piecť do vopred vyhriatej rúry na 220 C ( v rúre máme kastról s vodou, inak sa môže spáliť ). Pečieme asi 20 min. Chlieb vyberieme, znova dobre potrieme slanou vodou. Vložíme späť a pečieme 15min pri 200 C. Chlieb vonia trochu ako huby , ale chuť treba skúsiť. Určite budete príjemne prekvapené.
Dobrú chuť !
moc pekny recept
zuzu
| 14. 12. 2006 10:20
jeee to vypada moc dobre, to hned o vikendu zkusim!parada
Švestkové kuličky
vendy
| 14. 12. 2006 08:53
150 g sušených švestek

100 g vlašských ořechů

100 g ovesných vloček

2 lžíce medu

Švestky rozvaříme v troše vody a necháme schladnout. Umeleme ořechy
společně se švestkami, v mixéru nebo na masovém strojku. Vločky
opražíme a přidáme ke směsi. Nakonec přidáme 2 polévkové lžíce medu.
Vše promícháme a tvoříme kuličky které potom ještě obalíme v umletých
vl. oříšcích.

Zrovna včera jsem tento recept zkoušela - rychlé a moc dobré a všechny suroviny se dají koupit v bio kvalitě
tofu
zuzu
| 12. 12. 2006 22:22
Zdravá tofu pomazánka


Ingredience: 1 balení Tofu (300 g), sardinky v olivovém oleji,
čerstvá petrželka nebo pažitka popř. koriandr, sůl a pepř dle chuti


Postup přípravy: Tofu se sardinkami (včetně oliv. oleje) vidličkou
důkladně rozmačkáme a přidáme na jemno nasekanou petrželku. Nakonec
přidáme sůl, pepř a můžeme přidat i pár kapek citronu pro zvýraznění
chuti.
tempeh
zuzu
| 12. 12. 2006 22:13
Tempeh na pórku


Ingredience: 1 pórek, 1 balíček uzeného Tempehu, koření: mletý kmín, špetka bazalky, vegeta bez glutamanu


Postup připravy: Na trošce oleje osmahneme spodní část (tu bělejší)
pórku nakrájenéhona drobounko. Mezitím nakrájíme uzený Tempeh na
kostičky. Po chvilce restování na pórek dáme Tempeh, okořeníme a
podlijeme nekolika lžícemi vody. Chvilku podusíme aby se chutě
prolnuly. Stáhneme z plamene. Přidáme vrchní část pórku a zamícháme.
Podáváme s obilninou, výborný je tento porkm s rýží nebo s bramborovou
kaší.
salát z červené řepy
zuzu
| 12. 12. 2006 13:43
červená řepa
sůl
cit.šťáva
olej
muškátový oříšek mletý
křen nebo česnek
bílý jogurt
vlasšské ořechy
Řepu uvaříme, oloupeme, nastrouháme na větší kapky. Přidáme sůl, cit.šťávu, olej, muškátový oříšek a křen, jogurt a hrubě nasekané vlašské ořechy. Všechno dobře promíchat a nechat v ledničce nejlépe přes noc uležet a podávat s chlebíkem, nejlépe vlastní výroby .
marokánky
Petra
| 10. 12. 2006 14:25
Tak dneska peču ovesné tyčinky. Připravím si směs na marokánky.Udělám dvojitou dávku, protože vloni se po nich zaprášilo

Marokánky
1/4l mléka, 150g fruktózy, 70g másla, 50g hl.mouky(pohanková,kukuřičná,..), 120g nasekaných lísk.oříšků, 100g sušeného ovoce
Na ozdobu - čokoládová poleva.
Mléko, cukr, máslo, mouku šleháme v parní lázni do zhoustnutí. Potom přidáme ořechy a ovoce. Na pečící papír tvarujeme lžící placičky. V mírně vyhřáté troubě na 160C pečeme asi 10min až okraje placiček zhnědnou. Po vychladnutí sejmeme z papíru a jednu stranu potřeme čokoládou.
odkaz
zuzu
| 10. 12. 2006 12:40
nasla jsem moc hezky odkaz o exotickem ovoci, juknete :

http://www.vareni.cz/…e-plne-vitaminu/ , snad to pujde, papa.
chlebik
zuzu
| 9. 12. 2006 19:57
OK dekuju za receptik, ikdyz ja se snazim jist i dietne, nebo aspon davat co nejmin tuku, jen olivovy olej pouzivam a nesmazim, co muzu strcim do trouby, takze ty 3lzice sadla,no ale urcite to zkusim,ale bez sadla, sojovou omacku jsem si ted koupila Shoyu, tak jsem na ni zvedava, o tom domacim chlebiku, jsme se uz bavily, bohuzel nemam pekarnu, ale koukala jsem na probiu, ze prodavaji ruzne nove smesi, tak urcite zkusim nakou koupit a upect v troube...
http://www.biolinie.cz/bio.htm
tam je i poradna pro peceni chleba v troube a navic nove smesi pro chlebiky chleba
cuketa
Petra
| 9. 12. 2006 19:23
Zuzu, jak jsi se ptala na recept z cukety, tak jsem v létě dělala pomazánku na chleba nebo topinky, která nám moooc chutná

Cuketová pomazánka
2kg cukety, 6cibulí.Nastrouháme najemno cuketu, podusíme s nakrájenou cibulí. Pak přidáme : 1 lžičku pálivé papriky, 1lžičku sušeného zázvoru, 1 paličku česneku, 2 malé rajské protlaky, 3 lžíce sádla, 1 lžičku soli, 5 lžic sójové omáčky. Kdo má rád ostré, přidá chilli. Zamícháme a naplníme do skleniček. Necháme sterilovat, aby chytla víčka.
Na čerstvý domácí chlebík - vynikající
cukrovi
Petra
| 9. 12. 2006 19:15
Díky Zuzu!Na radu není pozdě, já to budu slepovat až těsně před Vánoci.(ještě vrch postříkám biočokoládovou polevou) Jen právě přemýšlím, kterou z těch marmelád mám objednat - vidím to stejně jako ty, taky na tu boruvkovo-brusinkovou.A musím se pochlubit, linecké se mi povedlo upéct bez připálení (i ty rohlíčky).To je na mě výkon !
To se máš, že vybíráš věcičky přímo v obchodě. V mém okolí je dobrý bioobchod s potravinami i kosmetikou daleko, tak proto objednávám přes internet. Každopádně není nad to, osahat, prohlídnout,... Ale zase - objednám si to z obýváku a přivezou mi to až domů Ale radši bych si došla do obchůdku, když potřebuji - líbí se mi kouzlo těch obchůdků v takovém pěkném přírodním stylu
cukrovi
zuzu
| 9. 12. 2006 18:40
ahoj Peto, tak to jsi sikula, ja bych poradila(uz je ale stejne asi pozde)boruvkovo-brusinkovou marmeladu ....ja se chystam pro suroviny osobne do Prahy, tak mam seznam a chci koupit veci na ty jahelne kulicky, na ty se chystam, ja na sladke moc nejsem a doma stejne budou dlabat klasicke cukrovi, tak jen abych se predvedla a treba trumfnu mamcino klasicke cukrovi...ja se stejne pres Vanoce chci drzet svyho jidelnicku, takze misto sladkyho radsi ovoce jak suseny tak certsvy , taky jsem premyslela objednat to z Biosfery, ale ted si to pekne vyberu sama pojedu do Albia a rovnou zajdu do biorestauracea pak nekdy taky zkusim pre net....tak pisni jak dopadly ostatni sladkosti, drzim palce.
pečení
Petra
| 9. 12. 2006 15:41
Tak už ***ové rohlíčky už mám upečené S těstem se mooc pěkně pracuje je to dávka na jeden plech a je lepší je dělat menší, trochu nakynuly.Obalila jsem je v hroznovém cukru.Teď mám v troubě linecké podle HK. S těstem se taky pěkně pracovalo. Přemýšlím jakou marmeládou je slepím. Asi by to chtělo nějakou ostřejší. Prosím o radu - boruvkovobrusinkovou nebo černý rybíz nebo ostružinovou?Děkuji


Chtěla jsem péct ty čokoládové cookies, ale nesehnala jsem biočokoládu,tak je udělám v týdnu až mi přijde - objednám ji z biosféry stejně z ní budu objednávat dárečky k Vánocům
kokosové rohlíčky
Petra
| 8. 12. 2006 22:51
***OVÉ ROHLÍČKY
1,5 šálku strouhaného ***u, 1,5 šálku mišutky, 3 pol.lžíce sušeného ječmenného sladu, 3 lžíce sušeného sójového mléka, 3 lžíce celozrnné špaldové mouky, 2 lžíce oleje

Promícháme a těsto necháme odležet na pár hodin v lednici. Tvarujeme rohlíčky, které pečeme na vymazaném plechu. Obalujeme v sušeném sójovém mléce.
řasy
lenka
| 8. 12. 2006 16:11
Já používám řasy wakame a ty stačí namočit na deset minut do vody a ony hned změknou, což se mi zdá teda mnohem lepší než je hodinu vařit - ale asi to u té komby jinak nejde. Mě prostě přijde, že nejenom, že to dlohou trvá,ale že se tím vařením musí hodně vitaminů zničit.
lilek, cuketa
zuzu
| 8. 12. 2006 16:01
nemate nejaky vyzkouseny ,,dobry,,recept na cuketu, nebo lilek...moc s touto zeleninou nemam zkusenosti, ale chtela bych to moooc zkusit, nejak pripravit, diky! .
hummus
zuzu
| 8. 12. 2006 13:30
Hummus
2 šálky vařené cizrny
šťáva z 1 citronu
4 lžíce lněného semínka(nebo pasta Tahini)
4 lžíce olivového oleje
1 dl vody
2 lžičky římského kmínu
česnek
sůl

Uvařenou cizrnu (též římský hrách, garbanzo) dáme spolu se všemi ostatními ingrediencemi do mixéru a mixujeme do hladka. Pomalu pridavame olej, aby byla smes hladka.Cesnek použijeme dle chuti. Místo lněného semínka se často používá arabská sezamová pasta tahini.

Podáváme nejlépe s arabským chlebem nebo s celozrnným pečivem a zeleninou, dozdobíme snítkou bazalky či oregana, plátkem citronu a proužkem červené papriky.
Kombu
Petra
| 7. 12. 2006 21:25
Koupila jsem si řasu kombu. S řasama zkušenosti nemám. HZ píše, že se má vařit 1hod, může se vařit s luštěninama i s rýží.Nevím, jestli nejdřív vařit kombu a tak po půl hodině přidat rýži. Přeci nemůžu rýži vařit hodinu, byla by rozvařená. Máte zkušenosti s řasama? S čím je vaříte?
peceni
zuzu
| 7. 12. 2006 21:12
ta cizrna me taky zaujala a pernik taky, no uvidim, treba se mi neco povede ....ja se chystam prihlasit do te pro- bio ligy, o ktere jsem se dozvedela na strankach albia, a kdyz se prispeje urcitou sumou, tak se prave ziska tahle ceska biokucharka o ktere pises a jelikoz jsem si ji chtela koupit i tak,tak te nabidky pekne vyuziju a budu v lize i mit kucharku, to jsem zvdeva jak se ti povede peceni, drzim palce
vaření
Petra
| 7. 12. 2006 20:43
No, nato, že jsem tu kuchařku dostala vloni k Vánocům, tak jsem toho moc nezkusilaMožná proto, že mě právě odradily ty šišky a pak ještě moc slavně nedopadly celozrnné těstoviny a bešamelem ze sójové smetany. V posední době se mi ale povedly vločkové placičky s rozinkami(na těch asi není co zkazit ), celozrnný špaldový perník, cizrna na paprice se smetanovou omáčkou. Spíše normální recepty předělávám na bio . Ale teď jak jsem objevila tuto diskuzi a jak často o této biokuchařce píšeš,tak ji taky pročítám - ty komentáře okolo potravin stojí fakt za to O víkendu chci péct to linecké a čokoládové cookies. O výsledcích budu informovat
Jinak ty 3 recepty co jsem psala jsou z České biokuchařky.
kucharka
zuzu
| 7. 12. 2006 20:25
no tak na to ja jsem taky zvedava, jaky budu mit um na peceni , hehe.ale urcite si tady pisnem, jak nam to slo, je fajn, ze mame stejne recepty...a co uz jsi zkousela, co ti chutnalo nejvice, na co se mam zamerit nejdrive?
vánoční recepty
Petra
| 7. 12. 2006 19:55
Perníčky z žitné mouky

800g žitné mouky, 4 vejce, 250g tuku, 300g moučkového cukru, 6ks badyánu, špetka nového koření, 6ks hřebíčků, 1 lžička mleté skořice, 15 g jedlé sody, 100g mletých ořechů, 8 lžic medu

Nejdříve smícháme vejce, med, tuk a cukr, pak přidáme koření - badyán a hřebíčky utlučeme, ořechy a nakonec mouku. Vypracujeme těsto, které při pokojové teplotě necháme 1-2 dny odpočinout. Těsto poté rozválíme na tloušťku cca 4mm a vykrajujeme různé tvary, které klademe na vymaštěný plech. Perníčk potřeme ušleháným vejcem a pečeme při 150C. Po upečení můžeme máčet v čokoládě nebo ozdobit bílým sněhem, který připravíme ušleháním z 1 bílku, 100g-150g moučkového cukru a citronové šťávy.

Ovesné kuličky

150g másla, 100g-120g cukru, 1 vanilkový cukr, 150g ovesných vloček, 3 lžíce biokakaa
Všechny uvedené přísady smícháme, dobře vypracujeme a ve dlaních rvoříme malé kuličky. Jednu polovinu kuliček obalujeme v ***u, druhou v sezamových semínkách.Klademe je do papírových košíčků a necháme v chladu ztuhnout.

Čokoládovo-oříškové ovesné tyčinky

150g tuku, 3 lžíce hladké mouky, 2-3 strouhané mandle, 150g oves.vloček, 50g cukru,1lžička vinného kamene,oříšková a čokoládová poleva
Vločky lehce rozdrtíme válečkem, přidáme ostatní přísady a vypracujeme hladké těsto - mouku přisypeme podle potřeby. Vyválíme váleček, který tozdělíme na 25 kousků. Z nich formujeme tyčinky a pečeme při 200C dozlatova. Po vychladnutí namáčíme polovinu v oříškové a druhou část v čokoládové polevě.

Nejnovější příspěvky v diskusích

Název diskuze
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
Alka...
28. 4. 2024 10:52
70345
2112Hana
27. 4. 2024 19:41
11828
♥Jarka*Alice♥
26. 4. 2024 08:01
409
Uivatel_5825696
16. 4. 2024 20:10
479
helena.07
27. 3. 2024 11:56
8
Uivatel_5747674
19. 1. 2024 11:51
16826
Pavlna Trojanov
12. 3. 2024 09:26
5
Jiina Koudelov
25. 2. 2024 20:33
148
Anna Soukov
23. 2. 2024 00:14
115
Jiina Koudelov
13. 2. 2024 21:43
46
Silvie Zimmermannova
13. 2. 2024 17:15
10831
Jiina Koudelov
3. 1. 2024 18:58
327
Uivatel_5725017
3. 1. 2024 10:00
33
Lucie Baklkov
28. 11. 2023 14:24
8775
Uivatel_5694482
24. 11. 2023 19:31
82
Cryptomeria Rasa
16. 11. 2023 18:49
287
sona.koutna8
30. 6. 2022 21:02
26
Vlado Schiffel
12. 11. 2023 01:48
439

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video