Bio strava a vegetariánství - Diskuze | e15.cz
Zpět na výpis diskuze

Bio strava a vegetariánství

Diskuze

pro Ivusik
vendy
| 7. 12. 2008 15:35
Ahojky, mohla by jsi prosím nějaký ten svůj osvědčený receptík tady zveřejnit ....třeba na nějaké dobré cukroví..když už máme ty vánoce za dveřmi. Já jsem dneska dělala linecké, ze špaldové mouky, bez cukru a moc se mi povedlo. Jestli budu mít chvilku tak hodím recept do deníčku .
bio potraviny
anonym
| 5. 12. 2008 21:00
Jj, máš pravdu. Třeba sušenky a podobný věci si nekupuju, protože si je dělám doma. Mám super recepty a jsou to fakt mňamky. Zdravé, přitom bez tuku a moc dobré! Vařím takhle už několik let, tak už to mám dost ozkoušené. Nejvíc kupuju obiloviny, luštěniny, ochucovadla, mléčné a sojové výrobky atd. Ovoce a zeleninu se snažím vždycky sehnat nějakou domácí...ale jak kdy se zadaří. No a maso taky, když je domácí a vím, že kuřata nekrmí žádným blivajzem, tak to docela stačí. Každopádně bude super, až bude BIO celkově levnější...myslím tím právě to ovoce, zeleninu a maso.
Terina makrobiotika
anonym
| 5. 12. 2008 20:55
Ahojky, to je super, že se takhle držíš makrobiotiky! Podívej se třeba na www.bio-life.cz. Jsou tam různé recepty a pěkný články. A každou chvíli budou nový stránky, takže se těším :)
pro Candys
Biopavla
| 1. 12. 2008 16:38
Jo, jo, to už jsme tady s holkama probíraly - reakce okolí na jakékoli "vybočení z normálu". Nebo poznámky na bio potraviny - že je to podvod, že je to předražené...
Zjišťuju, že co jsem přestala kupovat bio věci ve skleničkách, různé sušenky a další udělané bio věci, je to mnohem lepší s úsporou peněz. Pokud chci něco takového vyrobím si to sama, vím co si tam dávám, ale odbourali jsme už i sušenky a mlsky na úplné minimum. Kupuju jen rýží, jáhly a další jednodruhové věci v bio kvalitě.
zuzu
petrasan
| 1. 12. 2008 15:12
mám to velmi blízko domu, ale nevěděla jsem ani o tom, protože chodím Americkou, ale půjdu se tam podívat - dobrý tip
Ahoj
Candys
| 1. 12. 2008 13:29
Zdravím v novém týdnu

Vendy, díky moc za fotku kaše, vypadá výborně. A taky za odkazy v posledním příspěvku. Na obě stránky jsem se už dívala a je tam spousta zajímavých receptů. Už se těším, až je vyzkouším

Zuzu, v té kavárně Bio Zahrada jsem ještě nebyla a ani jsem o ní neslyšela. Ale vypadá to hodně lákavě, tak díky za tip. Tys ji už vyzkoušela?

Biopavla - naprosto s tebou souhlasím v tom, že si každý musí vyzkoušet, co mu vyhovuje. Vždyť každý je originál. Jenom mi občas vadí, když mi lidi kolem mě začnou vyčítat, že jsem rozmazlená a že skoro nic nejím. Když jsem třeba nedávno před známýma zmínila, že jsem vyloučila mléčné výrobky, tak to vůbec nemohli pochopit. No, ale už ty poznámky beru s rezervou
pro Tery
vendy
| 1. 12. 2008 12:23
Ahoj Tery, to je dobře že se Ti daří díky změnám v jídelníčku držet diabetes pod kontrolou. No právě makrobiotika má v léčení cukrovky docela velké úspěchy, ale chápu, po přečtení mb literatury, zejména jestli šlo o knížky p. Průchové..jsi z toho byla hodně špatná. Jak už jsem psala, každý si musí najít tu svou cestu..kterou se mu bude příjemně procházet..hlavně bez zbytečných stresů.
Pěkný stránky jsou třeba tyto : http://www.varimezdrave.cz/ nebo
http://makrobiotika.aspone.cz/Default.aspx
Ahojky holky
anonym
| 1. 12. 2008 11:44
máte můj obdiv občas vás pročítám a ledacos mě oslovíhlavně ted jak píšete že každý si musí určit ten svůj styl podle sebe,jak mu to vyhovuje.Já mám čtyři roky diabetes 1.typu tak už jsem změnila stravovací zvyklosti dost a vzhledem k nizkým dávkám inzulínu a dobré kompenzaci,to snad dělám dobře.Ale pořád je co vylepšovatPamatuju si jen že v začátku nemoci,mě muj strejda přinesl knihu o makrobiotice dost dlouho jsem se z toho dávala dohromady-že teda asi pokud nepřejdu na striktní dodržování-bude to muj konec Ale ted už to vidím jinak,takže díky za vaší inspiraci.Nemáte typ na nějaké stránečky,ohledně receptíku a tak?
Různé názory
Biopavla
| 30. 11. 2008 07:34
Ano Vendy, píšeš to hezky, každý si najde to co mu vyhovuje. Mám kamarádku, která dělá MB a tak striktně chce dostat všechny na stejnou kolej... Diví se pak, že se jí to nedaří. Dříve jsme si hezky povídaly, doplňovaly zkušenosti, ale teď si musím rozmýšlet co řeknu, protože to co není podle MB je špatně. Mám ráda svobodu a ani já nikomu nic nevnucuji, řeknu co mě oslovuje a pokud někdo chce, tak se zeptá na něco porobněji, pak ráda odpovím, pokud nechce, má jiný směr a já to respektuji.
Myslím, že ve všem si prostě člověk může najít svou zkušenost, svůj postoj, svůj názor...
pro Biopavlu
vendy
| 29. 11. 2008 20:06
Ahoj Pavli, děkuji ti za uznání , potěšilo mě to. No zvládám, zvládám...ale letos si manžel začal dodělávat školu..tak je toho na mě zase ještě o něco víc. Člověk si musí zvolit priority...a my jsme třeba od září neměli doma puštěnou televizi..no prostě na to není kdy. A tak jsem si zvykla, že mi to vůbec nechybí...když mám čas tak si raději vezmu nějakou knížku.
S odšťavovačem jsme stále spokojeni, odšťavujeme hlavně jablíčka a mrkev. Co se týká té živé stravy...každý člověk je jiný a každý si musí najít to..co jemu vyhovuje a určitě se nedá říct, že ten či onen výživový směr je jediný správný nebo naopak špatný. Já si jídleníček upravuju podle toho co mi dělá dobře..z mb jsem si hodně vzala a cítím se opravdu dobře. Myslím, že každý krok, který člověk pro své zdraví udělá je super...ať už je používání biopotran, omezení uzenin, cukru, mléčných výrobků..atd..
bio zahrada
zuzu
| 29. 11. 2008 14:02
holky z Prahy, nebyly jste nektera tady:

http://www.bio-zahrada.cz


preji hezky advent! .
Candys
Biopavla
| 29. 11. 2008 13:19
Taky se mi zdá, že paní Průchová bere vše moc vážně a dělám to tak, že z každého okruhu co se týče stravování si vezmu něco. Vůbec neodsuzuju makrobiotiku, naopak, našla jsem v ní mnoho užitečného, např. kvašené salátky jsou vynikající, řasy, umeocet, umešvestičky a mnohé další ráda používám. Ale líbí se mi i myšlenka živé stravy jak píšu výše, Ze stravy vylučuju živočišné bílkoviny - mléko jsme neměli už několik let, používám rýžové, sýry a jogurty jen minimálně. Mám prostě takový svůj sestavený styl a je mi v něm dobře .
Vendy
Biopavla
| 29. 11. 2008 13:09
já Tě fakt obdivuju jak to všechno můžeš zvládat a ještě jsi taková pohodářka . Tři děti a taky určitě chodíš do práce a ráno ty kaše, zeleninu... no opravdu jsi dobrá!
Taky jsi psala kdysi o odšťavňovači, měli jste ho tenkrát nový. Stále odšťavňujete? A jste i po delším užívání s ním spokojeni? Já odšťavňovač mám, ale zajímají mě názory zrovna na ten co máš doma Ty, protože kdyby se mi náhodou ten můj rozbil, tak tenhle Tvůj se mi moc líbí.
Jinak já sklouzávám spíš k živé stravě - ovoce, zelenina, ořechy, klíčky, semínka... ale nejsem tak daleko, že bych byla vitarian, ale snažím se dělat alespoň "živé snídaně" -
mimo klíčků ještě např.rozmačkaný banán s máčenou pohankou, nebo banán se sezamem, strouhaná jablíčka třeba s ořechy apod. Prostě mě živá strava oslovila a jsem ráda, že i manželovi vyhovuje. Oběd máme vařený a na večeři se snažím dělat saláty - červená řepa nebo celerový,
listový s rajčaty apod.
pro Candys
vendy
| 29. 11. 2008 11:25
Já to mixuju obyčejným ručním mixérem...někdy to rozvařím tak, že se to mixovat ani nemusí, no a podle mb by bylo asi nejlepší to nemixovat, ale pasírovat...na to mi ale po ránu opravdu čas nezbývá.
Přikládám fotku pro inspiraci . Taky přeju hezký víkend
pro Vendy
Candys
| 28. 11. 2008 15:37
Díky moc za vyčerpávající informace. A za chybičky se neomlouvej, já se taky někdy chytám za hlavu, co sem schopna v rychlosti napsat
Po knížkách paní Strnadelové se určitě podívám.
Jak popisuješ ty kaše, tak se mi hned sbíhají sliny. Bohužel nemám doma mixer, ale určitě vyzkouším u rodičů o vánocích a případně zakoupím. Už o tom uvažuju delší dobu, ale pořád nějak nejsou finance
Přeju krásný víkend
chybičky
vendy
| 28. 11. 2008 13:59
Jé, koukám, že tam mám fůru překlepů, psala jsem to ve spěchu, čímžto se omlouvám
pro Candys
vendy
| 28. 11. 2008 13:57
Já knížky od paní Průchové znám, ona je určitě skvělá, hodně si jí vážím, za to jak se snaží své vědomosti předávat dál. Ale jak píšeš, pro začátekníky je to prostě moc silné kafe a málokdo je shopný a ochotný dodržovat mb tak striktně. Četla jsi knížky paní Strnadelové Radost z jídla a Radost ze zdravých dětí ?Jestli ne tak ti je fakt vřele doporučuju. Myslím, že pro lidi kteří chtějí měnit své stravovací zvyklosti ku prostěchu svého zdraví a hledají nějakou cestu jsou právě tyhle knížky skvělou inspirací.
Kaše...no nejraději máme doma rýžovou...teď přes zimi k rýži přidávám ještě pohanku (protože zahřívá). Takže večer si uvařím rýži s pohankou a ráno k ní pak přidám trochu vody..chvíli povařím a rozmixuju. Ke kaši napařuju zeleninu..květák, brokolici, růžičkovou kapustu, mrkvev. Nepo na oleji smahnu cibulku..přidám třeba zelí, nebo hokaido, trochu sojovky, mírně podlivu a chvíli podusím. Na talíř dám teda kaši..posypu gomasiem, přidám napařenou nebo dušenou zeleninu, trochu čerstvé zeleniny ..ředkvičky, čínské zele..no prostě co mám a nakonec přidávám pickles. Na talíři to vypadá krásně a chutná to skvěle. Jinak dělám různé varianty...kroupovou, jáhlovou, když nestihám tak jenom vločkovou..nebo ty vločky s obilovinou kombinuju. Z krupice taky kaši někdy dělám..v létě hodně kukuřičnou (výborná byla s melounem). Kaše jsem se naučila dělat na kurzu Dáši Lužné
Vendy, Biopavla
Candys
| 28. 11. 2008 13:13
ahoj holky, díky za cenné informace. Naprosto s váma souhlasím, co se týče té soli. Taky jsem ji hodně omezila (i když sem vždycky solila spíš míň než víc). Gomasio kupuju v bioobchůdku, i když to s petrželkou a chilli jsem zatím neviděla. Budu se muset mrknout.
Vendy, díky za informaci o jáhlách. Asi si budu muset na ty slané kašičky postupně zvyknout. Zatím musím přiznat, že mám ráno vždycky spíš chuť na ty sladké Asi síla zvyku. Můžeš mi prosím tě napsat, jak ty kaše na slano děláš? Já většinou používám špaldovou a pohankovou krupici nebo jáhelné a rýžové vločky.
Na přednášce sem byla u paní Průchové (napsala i hodně knížek o MB, kterýma se postupně prokousávám). No ale na můj vkus to bere strašně moc vážně. Já zatím spíš upravuju jídelníček a nevím, jestli se mě někdy bude úplný makrobiotik. Jak píšeš, nemá smysl dělat si výčitky.
sůl
Biopavla
| 28. 11. 2008 09:00
Máš úplnou pravdu Vendy s tou solí. Taky jak jsme omezili se nám zdá pak někde jinde všechno hodně slané. Gomasio taky používám a na Biosféř mívali od firmy lima s petrželkou a chilli, to bylo výborné, ale už dlouho nemají. Je to zas troichu jiné než "normální" gomasio. Také jsme měli s mořskými řasami, ale používám i jen tak sezamové semínko do různých věcí.
sůl
vendy
| 28. 11. 2008 08:14
Jasně sůl je druhý extrém, v dnešní době jsou lidé zvyklí strašně přesolovat ! Já jsem během posledního roku spotřebu soli hodně omezila, sterilované ani extrudované věci vůbec nekupuju, moje chuťové buňky si na menší množství soli rychle zvykly, nevýhoda je však v tom, že když občas jím něco v restauraci, nebo někde na návštěvě přidapá mi všechno strašně přesolené, téměř nepoživatelné ! Všude na přednáškách nám říkali, že nejhorší je dosolovat jídlo na talíři ! Když dosoluju, tak většinou gomasiem, to jsou rozdrcená sezamová semínka se solí. Gomasio podporuje trávení, vstřebávání živin ze stravy ve střevech,
posiluje a zlepšuje kvalitu krve, posiluje nervový systém. Dá se koupit hotové, ale já si ho doma dělám sama. Nejvíce ho používám na dochucení těch raních kaší.
cukr - sůl
Biopavla
| 27. 11. 2008 23:01
Ahoj holky, to je fajn, že se to zase trochu rozjelo . Abych taky něco řekla k tématu. Snažíme se omezovat cukr a nahrazuju ho buď medem, sladem nebo agávovým sirupem, ale ubírám na množství postupně.
Ještě jsem získala nový pohled na sůl. Koukám na složení potravin a uvěomila jsem si, že třeba i v bio sušenkách je sůl, ve sterilovaných věcech i když v bio kvalitě a dříve jsem víc kupovala právě bio věci ve skleničkách, že když člověk spěchal, měl hned třeba cizrnu nebo fazole, ale sůl zadržuje vodu v těle a vůbec člověk jí sní zbytečně moc. A docela z toho mám dobrý pocit.
pro Candys
vendy
| 27. 11. 2008 10:33
Ahoj Candys, já se o makrobiotiku zajímám už od jara..a tak nějak postupně stále ten náš jídelníček upravuju. Taky jsme začínali na sladkých kaších a teď už jsme dospěli k tomu, že nám kaše na slano chutnají daleko více. A to včetně dětí , což už je co říct ! Ale občas si i kaše na sladko svátečně dáme..když ji dělám se sušeným ovocem , tak jáhlovou, protože jáhly jsou zásadité a jako jediná obilovina se snese s jednoduchými cukry. Když dělám jinou kaši na sladko, sladím ji třeba rýžovým nebo jiným sladem + nějaké ty oříšky, mandle, semínka, karob, skořici. Kaše dělám většinou jen s vodou, občas přidávám také ovesné nebo rýžové mléko. Na čí přednášce jsi byla ?
My nebereme makrobiotiku nijak fanaticky, ale pojali jsme to celkově jako životní styl. A když si občas dáme něco, co s makrobiotikou neslučuje, tak si z toho neděláme žádné výčitky...protože stres z výčitek, že člověk snědl něco špatného je horší než to jídlo samotné !
pro Vendy
Candys
| 27. 11. 2008 10:03
Ahoj Vendy, já se taky snažím omezovat veškerý cukr. Ještě jsem ho teda úplně nevyloučila, ale doufám, že se mi to brzo podaří. V poslední době jsem se začala zajímat o makrobiotiku, takže se mi trošku změnil pohled. Jak píšeš, cukr překyseluje a je asi jedno, v jaké je formě. Makrobiotika dokonce zakazuje i med (alespoň co jsem se dozvěděla na přednášce). Co si ale nedokážu zatím odpustit, jsou různé teplé kašičky (špaldové, pohankové, rýžové, ..) na sladko se sušeným ovocem ráno k snídani. Dělám je s rýžovým nebo ovesným mlíkem, ale podle makrobiotiky je to asi taky špatně - nemělo by se míchat jednoduché a složité cukry. Ale říkám si, že někde člověk začít musí. Jak to řešíš ty? vyloučila si kaše na sladko a třeba i vločky se sušeným ovocem? Díky
super
vendy
| 27. 11. 2008 08:36
Ahoj holky, to je moc fajn, že to tady zase trošku ožilo , já se na nějaké to zdravější cukroví vzhledem k tomu, že mám doma tři mlsné děti taky chystám...už mám něco vytipováno, tak uvidíme jak to dopadne. Cukr ale nepoužívám žádný...ani nerafinovaný, přírodní...protože ve výsledku to pro organismus výjde na stejno jako bílý rafinovaný. Cukr překyseluje a od toho se odvíjí spousta zdravotních problémů ...když sladím, tak sušeným ovocem nebo sladem.
Candys
anonym
| 26. 11. 2008 21:48
moc děkuji, určitě ho při nejbližší příležitosti vyzkouším.
Dous
pro Dousabel
Candys
| 26. 11. 2008 10:23
tady je receptík:
Špaldový hrnkový jablkoň

2 hrnky hrubé špaldové mouky
bezfosfátový prášek do pečiva – vinný kámen
1 hrnek třtinového cukru (dávám míň nebo v kombinaci s medem)
1 hrnku oleje
1 hrnek mléka (dávám rýžové nebo ovesné)
1 vejce
2 lžíce kakaa
nastrouhaná jablíčka, skořice, třtinový cukr (dávám med) nebo rozinky, ořechy

Do
mouky smíchané s práškem do pečiva přidáme cukr, olej, mléko, vejce a
kakao a umícháme hladké těsto. Pak ho vlijeme do tukem vymazané a
strouhankou vysypané koláčové formy či na plech. Na povrch dáme
nastrouháme jablíčka, smíchaná s třtinovým cukrem nebo rozinkami a se
skořicí. Posypeme nasekanými ořechy. Pečeme cca 30 minut ve středně
vyhřáté troubě. Čím více surovin v kvalitě BIO použijete, tím lépe.
vítám vás zpět :o))
anonym
| 25. 11. 2008 17:58
jsem moc ráda, že se snažíte o návrat. Já jsem na tuto stránku chodila celkem pravidelně, jen to nevylo vidět.
Sama vám "nemám co nového říct" , ale ráda jsem čerpala z vašich zkušeností , chybíte mi


Candys, psala jsi o špaldovém koláči a jablkama, mohla bys mi napsat recept, prosím

Doufám, že vás častěji uvidím
Dous.
jenom ovoce
zuzu
| 25. 11. 2008 11:42
uz jsem si zvykla, nejim maso ani sladke, vsechno v cem je tuk...asi dva roky, takze jsem si zvykla, proste nemusim a nejim....ovoce ale ano, tam je cukr, jenze to povazuji za prirozene, nez nejake tucne pecene ,,svinstvo,,
pro Zuzu
Candys
| 25. 11. 2008 10:03
taky se snažím sladké co nejvíce omezovat, ale ne vždycky to vydržím občas si dám ňáký ten celozrnný koláč nebo něco sladkého, ale taky to nějak nepřeháním. ty asi musíš mít pekelně pevnou vůli, nebo už sis na to zvykla?
pecivo
zuzu
| 25. 11. 2008 09:27
ja se s recepty, bohuzel, nepridam...sladke nejim- cukrovi povazuji za strasne,,zlo,, ale asi to k Vanocum patri, ale ja se mu vyhybam....

Nejnovější příspěvky v diskusích

Název diskuze
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
♥Jarka*Alice♥
18. 4. 2024 08:14
11782
Peggi
17. 4. 2024 22:03
70238
Uivatel_5825696
16. 4. 2024 20:10
479
2112Hana
30. 3. 2024 19:13
406
helena.07
27. 3. 2024 11:56
8
Uivatel_5747674
19. 1. 2024 11:51
16826
Pavlna Trojanov
12. 3. 2024 09:26
5
Jiina Koudelov
25. 2. 2024 20:33
148
Anna Soukov
23. 2. 2024 00:14
115
Jiina Koudelov
13. 2. 2024 21:43
46
Silvie Zimmermannova
13. 2. 2024 17:15
10831
Jiina Koudelov
3. 1. 2024 18:58
327
Uivatel_5725017
3. 1. 2024 10:00
33
Lucie Baklkov
28. 11. 2023 14:24
8775
Uivatel_5694482
24. 11. 2023 19:31
82
Cryptomeria Rasa
16. 11. 2023 18:49
287
sona.koutna8
30. 6. 2022 21:02
26
Vlado Schiffel
12. 11. 2023 01:48
439

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video