Bio strava a vegetariánství - Diskuze | e15.cz
Zpět na výpis diskuze

Bio strava a vegetariánství

Diskuze

kávička
anonym
| 22. 5. 2008 09:08
Holky,
používáte některá z vás tento kávovar? Zajímalo by mne zda se v něm dá připravit třeba špaldová káva nebo jiné alternativní kávičky.
Pokud s tím máte některá z vás zkušenost (třeba i s běžnou kávou) dejte prosím vědět.
Ď. Dous.
kuskus
zuzu
| 22. 5. 2008 08:43
takze zadne proso!
kuskus
Petrance
| 21. 5. 2008 21:23
Nasla jsem presny popis kuskusu

Kuskus (Couscous) je marocké lidové jídlo. BIO celozrnný kuskus je vyrobený z ekologicky pěstované tvrdé pšenice, která se nejdříve zpracovává na krupicí a dále formována do kuliček. Ty se pak napařují a vysušují. Celozrnný kuskus je produkován z celých zrn, proto obsahuje spoustu cenných látek obsažených právě v obalových vrstvách zrna a také vlákninu.
??
zuzu
| 21. 5. 2008 20:08
tak to nechapu, dyt na obalu pisi tvrda psenice,,,
a jeste jeden receptik
Petrance
| 21. 5. 2008 18:19
Cockovy nakyp (trochu jako prejtik)

Delala jsem vcera poprve a byl mnam!

Vecer namocit zelenou cocku do vody, rano vodu vylit a dat novou (tim se zbavime nadymacich latek), asi dvojnasobek.
Pridat susene houby a nejake koreni susene ci cerstve (majoranku, saturejku, bazalku...). Varit domekka (nejlip v papinaku cca 15 min). Z uvarene cocky slit pres cednik prebytek vody a do cocky pridat asi 3 lzice oliv. oleje, lzici dobre sojovky (shoyu, tamari), suseny biobujon, majoranku a eventuelne i cesnek, komu nevadi.
Pak ponornym mixerem trochu rozmixovat.
Jeste lehce zahustit kukuricnou moukou (nebo jinou) a pridat nakrajene zelene olivy, kolecka porku, cibulku, nakrajenou petrzelku a ja jsem dala jeste susena biorajcata z BioNebio.
Mozno pridat i nakrajenou mrkev. Smes rozetreme do vymazane pecici formy a peceme,az ztuhne, asi hodinu...
jahly, kuskus a spol :-)
Petrance
| 21. 5. 2008 18:10
Vendy, diky za prani, o te pani Kubikove jsem taky cetla jen samou chvalu a mam nekde vytistene i recepty z jejich kursu a jsou bezva!

Angel - presne, jak pise Vendy, zalezi na kvalite jahel, nejkvalitnejsi jsou ty malinke a tmavsi od Pro Bia nebo Alnatura z DM, ty velke jasne zlute CL nebo i od jinych firem se pripaluji, rozvaruji a jsou nahorkle. Ja si je parkrat koupila a letely do kose, ta kvalita je fakt o nekolik trid niz. Taky se mi pripalily, coz uz tech z Probia se nikdy nestalo.

Jak uz tu nekdo psal, dulezite je jahly pred varenim nekolikrat v sitku sparit varici vodou a pak poradne proplachnout, nechat chvili oschnout na sitku. Pak je dat do varici vody se spetkou soli, asi 2,5 nasobek vody a nechat chvili na malem plameni varit, staci cca 7-10 min a pak priklopit poklickou, pod kterou das na hrnec uterku a nechas dojit.

Pokud bys chtela vic sypke jahly, tak ty sparene nech oschnout a orestuj je na kapce oleje a pak zalej vrouci vodou.

Petrasan - kuskus fakt neni z prosa, je to normos psenicna mouka, je to vlastne hrubozrnna krupice z psenice
kuskus
petrasan
| 21. 5. 2008 12:03
Promiň Zuzu, ale kuskus je sice těstovina , ale taky z prosa.
jáhly
zuzu
| 21. 5. 2008 10:49
ja tedy Vendy naopak ty jahly od country lifu kupuji radsi nez probia a jine...ty z country lifu jsou vetsi ,,kulicky,,..ty ostatni jsou hodne drobounke, skoro jako kuskus...je fakt ze se musi davat velky bacha, ja je mam vespod take trosku ,,priblemcle,, ale pokud se nechaji dojit, tak je to OK...hlavne to chce asi jak pises poradny hrnec...holky ted jsme si koupila bio YOGI caj- jsou to sacky, dovoz z Holandska, a je vyborny, je to ,,prichut,, classic, prodavaji se normalne v prodejnach zdr.vyzivy ale i v joga centrech a je fakt vyborny! doporucuji...
jáhly
zuzu
| 21. 5. 2008 09:32
musis to umet ,,vychytat,, a jen malinko predtim nez ta voda se uplne vypari stahnout ohen a nechat je jenom dojit, ona ta voda se ,,vstreba,, i bez vareni..potom se ti nepripali, neboj se je vypnou jeste s trosku vody, ne uplne vyparene...ja to takto delam i se ,,zrnim,, a ryzi, ona proste po 20min sama dojde a vodu vstreba..
pro Petrance
vendy
| 21. 5. 2008 07:57
Děkuji ti za odkazy na kurzy ...stránky Květy Svobodové znám, její kurzy mě taky moc lákají...jenže bohužel zatím to nevypadá, že by na letošní rok nějaký další kurz plánovala..je to škoda.
Kamarád si hodně chválil kurz makrobiotiky paní Kubíkové v Praze.
To je moc fajn, že si to mateřství se svým Janečkem tak užíváš ! Přeji ti ať jsi stále spokojená a usměvavá maminka !
pro angelwoman
vendy
| 21. 5. 2008 07:46
Nemehlo určitě nejsi ...já s jáhlama také stále bojuju a zjistila jsem, že prostě nejsou jáhly jako jáhly. Kupuju jáhly v bio kvalitě většinou od Pro-bia...a ty se mi docela dařily..když je chci sypké tak dávám vodu 1:2, na nákyp nebo kaši 1:3. Teď mi ale kamarád přivezl jáhly ze skladu Country Life a s těma doslova zápasím...po uvaření jsou takové lepkavé, až slizké..a velmi snadno se připálí...do sypka se nadají uvařit vůbec. Takže to nevzdávej..zkus koupit ještě jáhly od jiného dodavatele, důležitý je také kvalitní hrnec a hned když jáhly začnou vařit, ztlumit oheň na minimum
POMOC
angelwoman
| 20. 5. 2008 18:08
Já jsem ty jáhly dělala stejně jako ty Zuzu, ale jak se ta voda začla vypařovat, tak se mi normálně dole připálily Tak nevím kde je chyba..jestli jsem fakt takové nemehlo
jáhly
zuzu
| 20. 5. 2008 17:16
jojo s temi jahly to tak je ze se trosku pri vareni,,rozhnahnaji,,..ja davam jahly, ktere proplachnu vodou a zaliju vodou, asi pul centimetru navrch, az se voda vypari cca 10min tak je nacham dojit pod poklickou tak 20min a jsou vyborne...kuskus je uple neco jineho, to nejde spojovat s jahly, jahly jsou jahly- tzn loupane proso a kuskus je prachobycejna testovina- psenice..a te je vsude a ve vsem hodne, takze preferuju jahly .
jáhly
angelwoman
| 20. 5. 2008 13:35
Ahojky, bioholky!
Mám na vás takový dotaz-vařím dneska poprvé jáhly a zajímalo by mě, jestli je správně, když nezůstávají v takových těch kuličkách, ale jako by se tak "rozňahňají"? Prostě rozvaří? Jak to má v konečné fázi vypadat?
A ještě bych se chtěla zeptat jestli vaříte raději jáhly nebo kuskus-zkrátka co máte raději?
Mě přijde příprava kuskusu jednodušší a rychlejší...
zadní vrátka restaurace
Petrance
| 19. 5. 2008 13:42
ještě odkaz na Zadní vrátka http://www.zadnivratka.cz
mimi a kurzy :-)
Petrance
| 19. 5. 2008 13:41
Ahoj holky, dlouho jsem tu nebyla, tak předně chci gratulovat Petře k miminku, Klárka je krásné jméno a přeju oběma hodně zdraví a pohody a mamince ještě hodně energie! Mému Jankovi už budou za chvíli 3 měsíce, strašně to letí! A je to strašně krásný

Petro, jak píšeš, že máš chuť na sladké po porodu, to je úplně normální, taky sem se po porodu živila snad jen sladkým! i k večeři jsem si dávala sladký jídla a moje kamarádky to měly naprosto stejně. Zřejmě tělo potřebuje doplnit energii a taky kojíš a v mléku je cukru hodně. Uvidíš, že se to za chvíli vyrovná, cca po měsíci.Tělo si určitě říká o to, co potřebuje .


Vendy, co se týká kurzů vaření, tak já jsem jich absolvovala několik, hlavně teda makrobiotických, když jsem jedla makrobio a vždycky byly moc poučné! i když teď nejím makrobioticky, tak to, co jsem se tam naučila, doposud uplatňuju a recepty sem tam použiji...
Byla jsem tedy na kurzech hlavně v Praze, skvělé byly kurzy Zuzky Těrešové v bioprodejně v Sázavské ulici http://sazavska.***/kurzy.html, ta vařila opravdu zdravé mňamky. A pak mě zaujaly kursy Květy Svobodové, sice jsem na nich nebyla, ale kdyby to šlo, jela bych
http://www.prirodnivyziva.cz/…kpv1_a_kpv2.htm.

A nejen pro pražačky tip na celkem novou restauraci na Žižkově - Zadní vrátka (nevím, jestli už tu někdo nedoporučoval) a tam se taky pořádají kurzy vaření.
Petro
petrasan
| 18. 5. 2008 18:37
gratuluju, už jsem si říkala, že ses odmlčela na tak dlouhou dobu, ať dobře rostete a vyvíjíte se.


Dorko, Sylvik ti odpověděla na vše, ale jinak máty je skutečně moc druhů kromě peprné a pravé třeba zázvorová, citronová, má trochu jiné aroma. To platí i o bazalkách. Ale každý nemusí to samé.


Citronová tráva je vynikající do thajské kuchyně, spotřebuju jí docela dost, ale s tím pěstováním je celkem problém. Musela bych jí mít políčko.


Kurz zdravé výživy jsem neabsolvovala, ale byla jsem třeba na kurzíku japonské kuchyně v česko-japonské spol., kde jsme vařili samé zdravé věci - ne sushi a pak jsem absolovala thajsou kuchyni, kde jsme tvořili kari a pokrmy max. z ryb. Thajská kuchyně mě upřímně fascinuje nejvíc pro rafinovanost chutí, pak používají neuvěřitelné rostlinky a zeleninu a dost věcí se tu dá už koupit, bohužel ne vše čerstvé jako tam ale třeba sušené či mražené.


Na zdravou výživu bych šla třeba do Country lifu, pořádají kurzy celkem pravidelně. Určitě toho dnes existuje už víc.
vendy
sylvik
| 18. 5. 2008 17:36
ahoj vendy a máš nějaké ty recepty odzkoušené?podle fotek vypadá lákavě úplně všechno
pro sylvik
vendy
| 17. 5. 2008 20:55
Tyhle stránky znám patří mezi mé oblíbené , je tam opravdu spousta zajímavých receptů !
Poslední dobou hodně uvažuju o tom, že bych se zůčastnila nějakého kurzu zdravého vaření...možná i makrobiotického směru, protože ve spoustě věcí pořád ještě tápu...Holky neabsolvovaly jste některá nějaký takový kurz, máte s tím nějakou zkušenost ?
díky
Petra
| 17. 5. 2008 15:53
Děkujeme za přáníMáme se čile k světu,tak mám radost
Už jsem tady psala, když jsem byla těhotná, že jsem neměla moc chuť na zdravé potraviny - jáhly, luštěniny,...byla jsem hlavně masová a bramborová. Myslela jsem, že těhotenstvím ty chutě končí. Sice na maso už mám chuť normálně a vrátila se mi zase chuť na různé kaše, rýži, kuskus,...ale teď zase nemůžu odolat sladkému a jogurtům. Moc jogurty nejím, protože zahleňují, ale teď to bez nich nevydržím, to samé se sladkostma. Musím si nějakou tyčinku dát. Přemýšlím jak na to vyzrát, asi budu muset upéct nějaké zdravé jako cukroví a to ujídat. Máte některá podobné zkušenosti?
pro Petru
vendy
| 17. 5. 2008 15:36
Peťko, přidávám se ke gratulantum malé Klárce přeju do života hodně štěstí a hlavně pevné zdravíčko. Moje dcera se narodila taky v květnu, je to moc krásný měsíc pro narození miminka . Tak ať se vám holky daří a zase se nám brzo ozi (pokud ti to mateřské povinnosti dovolí) ať víme jak se vám daří
dorka
sylvik
| 17. 5. 2008 06:13
myslím že pokud by se snížilo vstřebávání hormonu v důsledku působení sóji tak by se to ukázalo v krvi při testech a tudíž by ti doktor navrhnul zvýšení dávky.já baštím sóju prakticky každý den v různé podobě.jogurty,tempeh,tofu.jediné co nejím jsou sušené sojové kostky a granuláty.
Sylviku
Dorka
| 16. 5. 2008 22:38
na ty stránky určitě mrknu, dík za tip a s těma sojovýma výrobkama se neplaš. Třeba to ničemu nevadí, nemůžeme věřit všemu co píší v příbalovém letáčku. Já jsem to pro jistotu vynechala úplně. A když jsme u toho Letroxu, říkala mě doktorka, že je v něm i jód a tudíž ho nemusím tělu dodávat. Tak jsem omezila i ryby a mořské řasy. Prý je to tak lepší, aby se tělo moc nezatěžovalo. Měj se fajn, pa
Petro
Dorka
| 16. 5. 2008 22:35
zdravím a taky se připojuji ke gratulaci k miminku. Přeji ať se vám holky oběma daří
bezva stránky
sylvik
| 16. 5. 2008 20:10
dneska jsem hledala recept na amasaké a narazila jsem na tyhle stránky: http://makrobiotika.aspone.cz/
určitě se mrkněte,je tam spousta receptů s fotkama.
petra
sylvik
| 16. 5. 2008 19:37
ahoj gratuluju k miminku a přeju vám oběma hodně zdraví
ahojky
anonym
| 16. 5. 2008 18:20


moc a moc gratuluji ,jsem z 55 ale doufám ,že ti to nevadí
oznámení
Petra
| 16. 5. 2008 17:22
Ahojky ,

mám radostnou zprávičku, sice ne k tématu, ale určitě pochopíte...

V pátek 9.5. se nám narodila dcerka Klárka.
hnojení
sylvik
| 16. 5. 2008 14:39
ty granule jsem viděla v obi.normálně v pytlích jako je zemina
letrox
sylvik
| 16. 5. 2008 14:38
ty brďo já beru taky letrox ale tohle teda vůbec nevím a můj endokrinolog ví,že jsem vegoš a baštím sóju.
jinak vavřín je bobkový list

Nejnovější příspěvky v diskusích

Název diskuze
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
jirinaova
20. 4. 2024 09:26
70264
2112Hana
19. 4. 2024 18:33
11798
Uivatel_5825696
16. 4. 2024 20:10
479
2112Hana
30. 3. 2024 19:13
406
helena.07
27. 3. 2024 11:56
8
Uivatel_5747674
19. 1. 2024 11:51
16826
Pavlna Trojanov
12. 3. 2024 09:26
5
Jiina Koudelov
25. 2. 2024 20:33
148
Anna Soukov
23. 2. 2024 00:14
115
Jiina Koudelov
13. 2. 2024 21:43
46
Silvie Zimmermannova
13. 2. 2024 17:15
10831
Jiina Koudelov
3. 1. 2024 18:58
327
Uivatel_5725017
3. 1. 2024 10:00
33
Lucie Baklkov
28. 11. 2023 14:24
8775
Uivatel_5694482
24. 11. 2023 19:31
82
Cryptomeria Rasa
16. 11. 2023 18:49
287
sona.koutna8
30. 6. 2022 21:02
26
Vlado Schiffel
12. 11. 2023 01:48
439

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video