Bio strava a vegetariánství - Diskuze | e15.cz
Zpět na výpis diskuze

Bio strava a vegetariánství

Diskuze

dekuji za radu
Dorka
| 16. 5. 2008 12:23
Petruško, já ty bylinky zkusím pohnojit těma kravskýma granulema a kde se to prosím dá sehnat? Jinak mátu moc nemusím, dělám si z ní akorát čaje když je mi blbě od žaludku. Bazalka mě nechutná je taky cítit po mátě. Ale libeček ten je moc dobrý, mám ho zasazený tak jsem na něj zvědavá. Ještě sháním oregáno. Jinak na exotičtější věci moc nejsem. Koupila jsem si jednou ve zdravé výživě čaj z citrónové trávy a byl na mě moc voňavý. Jak chutná vavřín?
sojový nápoj
Dorka
| 16. 5. 2008 12:17
Já to zjistila teprv nedávno, že bych neměla sóju a to už beru ten lék hodně dlouho. Musím se na to zeptat doktorky, jestli by mě to nemohlo ublížit.
Sylvik
Dorka
| 16. 5. 2008 12:15
já jsem si taky kupovala ty mlíčka od Provamelu, kakaové mě chutnaly víc nebyla tam tak cítit ta sója. Pomáhá to snižovat cholesterol. Jenže je pít nemůžu , beru Letrox a v letáčku je napsaný, že výrobky obsahující sóju mohou narušit vstřebávání levothyroxinu ve střevech.
bylinky
sylvik
| 16. 5. 2008 12:09
ahoj petrasan,chtěla jsem doporučit Dorce ať se na pěstování zeptá tebe nebo Slunka a koukám,že už se tak děje.
hnojení
petrasan
| 16. 5. 2008 11:13
Chtěla jsem jen dodat, hnojím kravským hnojem, buď nasbíráme nebo koupíme v granulích, dávám ho i k růžím a ostatním rostlinkám a rostou po tom jako ďas. Mám otce šíleného skalničkáře, takže mi to bylo důvěrně známé od dětství , kdy jsme chodili na kravince, dobrý by byl i koňský hnůj, ale běhejte stále někde a shánějte. Kravince se naštěstí prodávají i v těch granulích, žádná chemie tak není nutná, jedinou co používám, je hnojivo na orchideje, protože tam jsem ještě alternativu neobjevila a nádherně mi po tom samozřejmě kvetou.
Bylinky
petrasan
| 16. 5. 2008 11:10
Dorko, není problém, většinou jsou to dost nenáročné rostlinky-řekla bych skoro plevel- např. máta, pokud si ji zasadíte do záhonu je dobré jí udělat bariéru, zapustit normálně do země, jinak se vám rozroste všude i tam kde ji vůbec nechcete. Jinak máty je obrovské množství druhů, stejně tak bazalek, existují tu už 4 trvalé. Psaly jsme si o bylinkách v hubnutí se Slunkem.
Pěstuju je normálně na záhoně , protože mají prostor a rychle se rozrostou, tak je můžete sklízet prakticky denně, aniž byste musely čekat než vám dorostou. Jen rozmarýnu a jednu levanduli-speciální, mám v samozavlažovacím truhlíku a dostatečně velkém, taky rostou jak divý. K těm bylinkám -velmi oblíbený je u nás libeček, je to taky takový plevel, ale moc chutný. Zajímalo by mě, jestli někdo pěstujete např. vavřín či něco trochu exotičtějšího. A jak vám přezimuje. Trochu mi pochcípaly přes zimu ty trvalý bazalky, něco přežilo , ale zbytek jsem musela dokoupit, ovšem mají velice zajímavé aroma. Máte taky někdo amon či kustovnici či citronovou trávu? Koukala jsem na ni, ale opět problém je přezimování.
bylinky
sylvik
| 16. 5. 2008 11:05
ahoj dorko,já jsem letos taky všechno kromě petrželky koupila na trhu od pána co u něho nakupuju zeleninu.bylinky mám normálně v truhlících a květináčích na balkoně a ničím je nehnojím.
to mléko od alnatury je přírodní bez příchutě.jinak ochucené si kupuju od provamelu buď vanilkové nebo čokoládové v malých krabičkách
Ahoj Biopavlo
Dorka
| 16. 5. 2008 10:36
mám už taky pěknou sbírku kuchařek, ale většinou je to na stejné brdo(klasika). Koukala jsem v knihkupectví na tu edici Lenky Požárové a moc se mi líbila. Chtěla bych podle ní udělat ten švestkový koláč a taky mě zarazilo těch přísad co do toho dává. Kvůli jednomu receptu se mi to nechce kupovat. Je to dost drahý a už bych to neměla kam dávat . Měj se fajn, pa
ahoj Sylvik
Dorka
| 16. 5. 2008 10:25
tééda tolik bylinek to ti závidím. Já je neumím pěstovat, buď mi nevyrostou vůbec nebo je napadne klíněnka a je po nich. Třeba mi poradíš jak na to, myslíš, že bych měla používat hnojivo? Asi si zajedu do zahradnictví a koupím si bylinky v květináči, zasadím je a budu doufat, že se jim bude u mě dařit.
To rýžové mléko jsem taky pila bylo Bio a s příchutí mandlí super . Mají ho v Kauflandu.
Měj se, pa
rýžové mléko
sylvik
| 16. 5. 2008 10:14
zdravím všechny.po sojovém mléce od kalmy jsem vyzkoušela rýžové mléko alnatura z dmka a moc mi chutnalo.dělala jsem z něj banánový koktejl,kaši z pohan. a rýž.vloček a moc mi to chutnalo.je přirozeně sladké takže se hodí spíš na sladká jídla.
jinak dneska jsem si na trhu koupila ještě sazeničku papriky a chili papričku a taky mátu.na balkoně mám letos místo muškátů zasazené balkonové jahody a vypadá to moc pěkně.z bylinek mám pažitku,petrželku,libeček,mátu,mateřídoušku,meduňku,koriandr,oregano,majoránku,bazalku,saturejku,yzop,rozmarýn ,tymián a smil.taky jsem zasadila 15 sazenic hokaido dýně tak jsem zvědavá na úrodu
Kuchařky
Biopavla
| 14. 5. 2008 18:14
Moje zkušenost: dostala jsem Což takhle dát si dýni. Recepty krásné, lákavé, zdravé...a když jsem měla dýni doma, prošla jsem celou kuchařku a zjistila, že na každý recept mi právě doma něco chybí. Takže jsem nakonec dělala stejně dle svého . No a když vidím jak se řada rozšiřuje, je to halda knih a bude to halda ještě větší, protože se to setkává s kladnými ohlasy a tak si říkám, že je lepší si to odpustit, než si zakramařit byt. Já vím, možná by stačila jedna - tak jak jsem si jí přála já - dýně je netradiční, ale když pak člověk má druhou a stále přibývají, láká ho to kupovat...Na internetu se dají vyhledat ukázky - z každé knížky asi 2 recepty, zkoušela jsem lilek s octem balzamico a byl dobrý, ale přesto si přibývající řadu odpustím.
Ahoj Dorko,
petrasan
| 13. 5. 2008 12:42
zatím nemám ,ale už několikrát jsem si je prohlížela a co jsem si zapamatovala i zkusila - tedy co se týče dýní. Říkala jsem si , že si je koupím, protože jsou jinak krásné vizuálně, ale zdají se mi i přínosné. Koukala jsem na dýni, špenát, celer. Bylo to každopádně inspirativní.
Ahoj holky
Dorka
| 12. 5. 2008 16:09
nemá někdo náhodou doma kuchařku od Lenky Požárové? Má zajímavé recepty, zdravé a vypadají fakt chutně. Zkoušeli jste někdo podle ní vařit? Zaujala mě ta její edice Což takhle dát si dýni nebo Což takhle dát si švestky nebo mrkev.
Náhražky
petrasan
| 12. 5. 2008 11:40
Smeraldino a ostatní, chvíli jsem tu nebyla a jen zírám, taky mrknu do biokuchařky a ráda něco přidám. Za sebe můžu říct, že jsem neskončila definitivně s živočišnými tuky a tak stále používám máslo, sýry a mléčné výrobky. Nějak si bez nich neumím představit život, zkoušela jsem být veganem, ale byla to fuška na přípravu potravin a tyhle výše zmiňované věci mi chyběly. Jinak kozí mléko a sýry mám moc ráda, jen nedokážu přesvědčit syna, aby to jedl a pil, nechutná mu to , max. sní jogurt. Jako mimino byl ochoten sníst vše i veškerou zeleninu, ale je už vybíravější a různé věci už vůbec nechce jíst, přestože to jí i jeho okolí. Ovšem dožaduje se i masa, ale držím to na kuřatech, králících a flákotách. A to si dost věcí seženu přímo u zemědělců.
Osobně z náhražek mám nejradši seitan a tempeh. Sojové maso už vlastně ani nevařím. Ale ze seitanu se dá udělat prakticky vše.
Pozdravuji vás z Hlučína -
Regina
| 9. 5. 2008 10:13
tak jsem zase nakoukla a myslím, že vkládat recepty do Biokuchařky není marný - bude to vše pohromadě -
dík za odkaz - mám všechny odkazy v jednom souboru a budu je asi porovnat podle témat, neb tan začíná být "galimatiáš" -
Jinak vás zdravím se sokolským - V Zdravém těle - zdravý duch -!!!
nahrazky masa
zuzu
| 9. 5. 2008 09:17
ja pouzivam misto masa: smakouna, tofu- marinovane, tvaruzky, ceria platky, seitan, susene sojove maso- kostky, obcas ale fakt obcas si dam kousek ryby- tresku file, houby shitake.. a to je tak asi vsechno z mych nahrazek...jine tofu nez marinovane nekupuji a tempeh takly ne(jsou docela tucny)..
pro Smeraldinu
vendy
| 9. 5. 2008 07:29
Já používám nejčastěji seitan, soju, občas šmakouna...poslední dobou jsem si hodně oblíbila ďobáčky od Kalmy a tempeh !
pro Dousabel
vendy
| 9. 5. 2008 07:24
Dous, to jsi mě asi špatně pochopila, nebo jsem se možná špatně vyjádřila...my jsme o hladovce uvažovali ještě v době, kdy byl tatínek v plné síle (leden 08) před započením chemoterapie a radioterapie. Po konzultaci s lékaři si tatínek vybral klasickou medicínskou léčbu, kterou snážel velmi, velmi špatně. Dnes je tatínek ležák a zbývá mu pár dní života .. Po chemě a ozářkách byl tak v špatném stavu, že už jsme o žádných alternativách uvažovat ani nemohli.... To s tvou kolegyní je smutné..asi tady máme každý tu svou svíčku předem vyměřenou.....
Jinak moc děkuji za podporu tobě i ostatním !
Náhrášky masa
Smeraldina
| 8. 5. 2008 16:04
Které náhrašky masa používáte nejraději?Já aso soju a klaso.
...
Smeraldina
| 8. 5. 2008 09:22
Vložila jsem nějaké recepty do biokuchařky.Jukněte se.
Biokuchařka
Dorka
| 7. 5. 2008 23:48
Zuzu, vidíš já to téma úplně přehlídla , tak já tam ten svůj recept taky přepošlu a třeba se to tvoje téma zase ujme. Je to škoda, že tam už nikdo nepíše, viď. Třeba se někdo přidá . Hned jak budu mít čas tak si ráda zkopíruju recepty co tam jsou. Hned na první stránce mě zaujaly rovnou dva. Ta mrkvová bábovka s oříškama to musí být mňamka a pak ty ovocné kuličky. Dělám něco podobnýho, ale dávám tam hojně ovesných vloček a nemá to chybu a je to zdravý . Dobrou noc, papa
Vendy,
anonym
| 7. 5. 2008 22:25
probíraly jste zde "léčbu" pomocí hladovky. Já osobně jsem se s tím setkala a to s negativním výsledkem. Kolegyně před cca deseti lety (v té době jí bylo 40) měla rakovinu slinivky. Žila v době před onemocněním poměrně vzdravým způsobem života - neměla nadváhu, sportovala, celkem rozumě se stravovala. Poměrně v časném stádiu nemoci najela na hladovku. Nevím podrobnosti, vím jen, že také absolvovala nějakou klasickou léčbu. Vím jen, že s tou hladovkou a pitím nějakých zeleninových šťáv bojovala něco kolem měsíce. Zdálo se to v jednu chvíli účinné, ale pak se to zvrtlo. Zuzka poměrně v krátké době zemřela.
Vím, že ti momentálně nenalévám optimismus, ale já osobně bych asi ve stavu v jakém je tvůj tatínek neexperimentovala. Zuzka v době hladovky byla mnohem více v kondici a hlavně měla ona sama chuť bojovat. Nedokáži si představit jak bys k tomu tatínka dnes v jeho stavu, jak ho popisuješ , přesvědčovala.
Mrzí mne, že tio nemůžu napsat radostnější zprávu, ale je to moje osobní zkušenost a nějak si ji nemůžu nechat pro sebe.
Přeji tobě i tatínkovi hodně sil
Dous.
recepty
zuzu
| 7. 5. 2008 21:51
holky nechcete ty recepty davat do biokucharky, kdyz ji mame zalozenou, at se to neplete tady s diskuzi a je to pekne v jednom .
:-)
vendy
| 7. 5. 2008 21:29
Holky, tady se to teda pěkně rozjelo ..chvilinku jsem tady nebyla a hned tolik nových příspěvků a skvělých receptů..hned jdu kopírovat .
Smeraldino, tu Nedělní makrobiotickou kuchařku od D. Lužné mám taky...je opravdu super (i pro nemakrobiotiky) a pak je ještě hodně dobrá knížka "Radost ze zdravých dětí - preventivní i léčebná strava pro celou rodinu" od V. Strnadelové a J. Zrzána. Ta je opravdu skvělá i pro úplné začátečníky ve zdravém stravování
pohanka
sylvik
| 7. 5. 2008 16:13
dneska je na www.varimezdrave.cz receptík na pohankové sušenky s ***em a karobem.vypadají moc pěkně
Pro Dorku -
Regina
| 7. 5. 2008 15:36
jak vidím nejsem jediná, která si vymýšlí název potravin - - ale alespoň je debata okořeněna a není tak fádní - .
Díky za recepty -
Regina
| 7. 5. 2008 15:33
hned jsem si je uložila nikdy není pozdě se něčemu přiučit -
recept na jemnou pohank.pomazánku
Dorka
| 7. 5. 2008 14:43
250 ml mléka, 110g pohank.krupice, 1 tvaroh,1 Lučina, 1 bílý jogurt nebo majolka, 2 stroužky česneku, 1 větší cibule, pepř, citron.šťáva-nedávala jsem, sůl a petrželka

Osolíme mléko, z pohank. krupice uvaříme hustší kaši a dáme vychadit. Vymícháme tvaroh s Lučinou a jogurtem nebo majolkou, zředíme citron.šťávou, přidáme prolisovaný česnek a cibuli nakrájenou nadrobno.
Všechno smícháme dohromady a dochutíme pepřem a petrželkou nebo pažitkou . Dobrou chuť
biokuchařka
Dorka
| 7. 5. 2008 14:35
Já mám doma Českou Biokuchařku od Anny Michalové, zná ji někdo? Chtěla bych podle ní upéct bábovku z dvouzrnky. Holky poradíte mi kde seženu tu dvouzrnku??
zapečenou pohanku
Dorka
| 7. 5. 2008 14:29
se zeleninou dělám často a zahusťuhu nízkotučnou kysanou smetanou a ještě prosypu strouhaným sýrem Eidam 30%. Pěkně to drží pohromadě a nemusím tam být vajíčka.

Nejnovější příspěvky v diskusích

Název diskuze
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
helena.07
2. 5. 2024 18:43
11853
cudlik
2. 5. 2024 12:35
70398
Lenka Soukupov
30. 4. 2024 11:15
8776
♥Jarka*Alice♥
26. 4. 2024 08:01
409
Uivatel_5825696
16. 4. 2024 20:10
479
helena.07
27. 3. 2024 11:56
8
Uivatel_5747674
19. 1. 2024 11:51
16826
Pavlna Trojanov
12. 3. 2024 09:26
5
Jiina Koudelov
25. 2. 2024 20:33
148
Anna Soukov
23. 2. 2024 00:14
115
Jiina Koudelov
13. 2. 2024 21:43
46
Silvie Zimmermannova
13. 2. 2024 17:15
10831
Jiina Koudelov
3. 1. 2024 18:58
327
Uivatel_5725017
3. 1. 2024 10:00
33
Uivatel_5694482
24. 11. 2023 19:31
82
Cryptomeria Rasa
16. 11. 2023 18:49
287
sona.koutna8
30. 6. 2022 21:02
26
Vlado Schiffel
12. 11. 2023 01:48
439

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video