Povídání o Bohu. - Diskuze | e15.cz
Zpět na výpis diskuze

Povídání o Bohu.

Diskuze

RE: nečiniit zlo
anonym
| 6. 9. 2006 15:53
A co znamená nečinit zlo?

Jednoduše to co znamená nečinit jiným, co je mně nepříjemné...
Protestante ,
jistě
víš, co jde...
odpověď pro protestanta
anonym
| 6. 9. 2006 15:42
Karmou nazývám soubor příčin a následků.
Nikoliv zařízení na topení
Dotaz na Mysicku
protestant
| 6. 9. 2006 10:06
Protože se příspěvky v této diskuzi řadí většinou podle času, dovolím si citovat z příspěvku Mysicky, než se zeptám.

Citace:
Já raději nehlásám žádnou víru, a snažím se žít podle prostého hesla, abych nečinila zlo, a to stačí.
Nemyslím, že existuje starý vousatý dědoušek co sedí na obláčku a sleduje co tu na Zemi tropíme za hlouposti....
Ale věřím v karmu, že to, co děláme, se nám vrátí trojnásobně, ať už teď, nebo jindy (v jiném životě).
Chápu,
že i tohle je pro jiné nepřijatelné, a tak vůbec nikoho nepřesvědčuji.
každému vyhovuje jiná cesta. já věřím v karmu a astrologii, to je moje
cesta. Nikoliv dogmatická.
Konec citace.

A teď ta otázky:
Co si přesně představuješ pod tím "nečinit zlo"?
Co si přesně představuješ pod slovem "karma"? (kamna to asi nebudou, že? )
Proč věříš právě astrologii?

Těším se na odpověď

PS:
Taky si nemyslím, že nás sleduje nějaký fousatý dědeček na obláčku
Víra - mafie ???
protestant
| 6. 9. 2006 10:00
To by mě zajímalo, kde se v tobě vzal tento názor...

Občas mi vadí, že takovéto "výkřiky" jsou uvedeny anonymně. Asi se dotyčný za své názory stydí.

Slovník cizích slov uvádí pod heslem Mafie: "tajné zájmové sdružení používající nelegální (zločinné) metody"

Přijde mi zvláštní vztahovat toto na víru. Pokud bys tím označila církev - pak by se o tom dalo diskutovat, které církve či "náboženské společnosti" používají (či používali) nelegální metody, ale víra?

To bychom apriori označili každého, kdo věří (v cokoli) za zločince, či aspoň potencionálního zločince.

Každý den věříš tramvajákovi či autobusákovi (kterého obvykle neznáš), že tě doveze kam má, lidem, co postavili most, auto, letadlo,... že to udělali pořádně a že tě to nezabije,.... Takových příkladů by se dalo napsat spoustu.

Anonymně mohu plácnout cokoli - i úplnou blbost - a "po mně potopa" , že?
Mafie
anonym
| 5. 9. 2006 10:58
Dobrá poznámka!!!
Víra je mafie
anonym
| 4. 9. 2006 22:25
Víra je největší mafie co kdy vznikla
zlo kolem nás
anonym
| 22. 8. 2006 09:52
No, hezké.
Vlastně v tom článku není nic, s čím bych nemohla souhlasit. Ano, taky to tak cítím.
Bůh? A co zlo kolem nás?
protestant
| 22. 8. 2006 08:15
Zdravím všechny, kteří diskutují o Bohu, víře a křesťanství zvlášť

Dnes bych si dovolil dát "k dobrému" jeden příběh, který vyšel kdysi v
časopise "Zápas o duši" a pojednává o zlu všude kolem nás:

Existuje zlo?
undefinedundefinedundefined

Univerzitní profesor vyzval své
studenty k diskusi na téma existence zla. Začal slovy: „Stvořil Bůh vše, co
existuje?“ Jeden ze studentů bez váhání odpověděl: „Ano, stvořil!“ Profesor se
ptal dále: „Stvořil Bůh skutečně vše?“ „Ano, pane,“ odpověděl student. Profesor
pokračoval: „Jestliže Bůh stvořil vše, pak také stvořil zlo, protože existuje
všude kolem nás, a podle principu, že naše skutky definují, kdo jsme, pak je
Bůh zlý.“ Student byl touto odpovědí umlčen a profesor byl spokojen sám se sebou.
Byl hrdý, že studentům znovu dokázal, že Bůh a víra je jen mýtus. Do diskuse se
přihlásil druhý student a řekl: „Mohu Vám, pane profesore, položit otázku?“
„Samozřejmě,“ odpověděl profesor. Student vstal a zeptal se: „Pane profesore,
existuje chlad?“ „Co to je za otázku? Samozřejmě, že existuje. Nebyla ti nikdy
zima?“ Studenti se nad vývojem debaty začali pochechtávat. Mladý muž řekl: „Ve
skutečnosti chlad neexistuje. Podle zákonů fyziky je to, co považujeme za
chlad, jen absence tepla. Každé tělo nebo předmět můžeme studovat z pohledu
vodivosti a jak přenáší energii. Teplo je tedy to, co tělo nebo předmět
přenáší. Absolutní nula je absolutní nedostatek tepla; následkem toho je
veškerá hmota inertní a neschopná reakce. Ve skutečnosti chlad neexistuje. Je
to jen slovní obrat, kterým vyjadřujeme to, že cítíme nedostatek tepla.“ A
student pokračoval: „Pane profesore, existuje tma?“ „Samozřejmě,“ odpověděl
profesor. Student pokračoval: „Pane profesore, znovu se mýlíte, tma také
neexistuje. Tma je ve skutečnosti jen absence světla. Světlo můžeme studovat,
tmu ne. Ve skutečnosti používáme Newtonovo prizma (hranoly) lámání paprsků
světla, kdy můžeme studovat různé délky světla a bílé světlo můžeme rozložit do
mnoha barev a měřit temno. Jednoduše, světelné paprsky mohou proniknout tmu a
prosvítit ji. Jak můžeme určit, jak velká tma je v daném prostoru? Tak, že
změříme množství světla, které tam je. Není to tak? Temno je jen lidské
označení stavu, tedy toho, co se stane, když světlo není přítomné.“ Mladý muž
pokračoval a profesorovi položil další otázku. „Pane, existuje zlo?“ Profesor
trochu znejistěl, ale odpověděl: „Jistě, vždyť jsem to již řekl. Denně vidíme
příklady nelidskosti vůči jiným lidem. Mnohočetné zločiny a násilí jsou všude
ve světě. Všechny tyto projevy ukazují na přítomnost zla.“ Na to reagoval
student: „Ne, pane, zlo neexistuje!, tedy neexistuje samo o sobě. Zlo je jen
stav; jednoduše řečeno stav bez Boha. Podobně jako tma a chlad, je to jen
slovo, které si vytvořil člověk, aby mohl popsat stav, kde není Bůh přítomen.
To znamená, že Bůh nestvořil zlo. Zlo není jako víra, nebo láska, kterou
vnímáme podobně jako světlo a teplo. Zlo je důsledek toho, co se stane, když je
člověk vydán na pospas sám sobě a když v našich srdcích nesídlí Boží láska. Je
to jako chlad všude tam, kde není teplo, nebo jako temnota tam, kde není
světlo.“

Profesor se posadil a nastala
chvíle ticha.

Jméno mladého muže bylo – Albert
Einstein.


Konec citace.

Pro šťouravé dodám, že vydavatel časopisu povzbuzuje své čtenáře, aby obsah vydaných čísel šířili dál (i kopírováním).
Zatím se nad tím můžete zamýšlet a příště proberem ty "křesťany".
poměr
lenka
| 21. 8. 2006 21:22
Mám známou, která mi vykládala, už je to pár let, že měla poměr se ženatým mužem a když jsem se jí ptala, kde jí sbalil, tak řekla, že při mši v kostele.....
Plesq
anonym
| 21. 8. 2006 20:34
Máš pravdu, mnoho z těch, co hlásají víru v Boha, se podle toho nechovají. Mé věřící babičce např. ukradli přímo v kostele peněženku!!! V "chrámu Páně"!! To musí být teda velký ignorant!
No , niméně stále si myslím (a znám takové), co věří a podle toho se chovají.
Já nemám ráda organizovanou víru, neboť je založena na strachu z Boha. Lidé se pak bojí udělat něco jen proto aby nebyli potrestáni, nikoliv proto, že to tak cítí...
Já raději nehlásám žádnou víru, a snažím se žít podle prostého hesla, abych nečinila zlo, a to stačí.
Nemyslím, že existuje starý vousatý dědoušek co sedí na obláčku a sleduje co tu na Zemi tropíme za hlouposti... .
Ale věřím v karmu, že to, co děláme, se nám vrátí trojnásobně, ať už teď, nebo jindy (v jiném životě).
Chápu, že i tohle je pro jiné nepřijatelné, a tak vůbec nikoho nepřesvědčuji. každému vyhovuje jiná cesta. já věřím v karmu a astrologii, to je moje cesta. Nikoliv dogmatická.
Myšička
anonym
| 21. 8. 2006 16:27
Ahoj, jasně, víra některým lidem moc pomáhá. Ale spíše to nedokážu pochopit. Nikomu do toho nekecám, ať si každý věří v co chce, jen se spíš trochu vytáčím, když to někdo bere strašně moc vážně.
Křesťanství beru jako velkou přetvářku, když věřící lidé dělají ze sebe ty miloučké, co strašně hezky mluví, ale přitom to jsou ti největší No, samozřejmě ne všichni, ale já potkala jen takové, a možná i proto už se s nikým takovým nechci setkat a bavit.
Hezký den přeji
víra
anonym
| 21. 8. 2006 09:01
Plesq,
víš, víra není závislá na vnějších okolnostech (nebo by neměla být). K víře nepotřebuješ důkazy. Já nemám ráda žádný dogmatismus, tím méně fanatismus. A chlípný farář, to je fakt síla! Jak asi musí vypadat jeho "víra"? Jak si to zodpoví před tím "svým Bohem"?
Každý svého štěstí strůjcem.
Já nejsem křesťan ani nic podobného. Ale dokážu pochopit, jak mnoho víra někomu pomáhá.
Bůh???
anonym
| 20. 8. 2006 11:21
Žádný Bůh není a pokud je, je hodně nespravedlivý. Zažila jsem tolik nespravedlnosti, že jsem si vypěstovala maximální odpor ke křesťanství. Vysvětlete mi, k čemu to je? V čem vám to pomáhá? Babička jedné známé přestala věřit v Boha jen kvůli toho, že se jí farář pokusil znásilnit. A takových je více. Jak můžete věřit, když vidíte, co se v tom dnešním světě všechno děje?
Čtení Bible
protestant
| 10. 8. 2006 12:49
Děkuji za povzbudivá vyjádření. Věřím, že to smajlicekk nevzdá a začnem se konečně bavit o něčem z Bible.

Pro Mysicku:
Bible - to je dopis od Boha, stvořitele vesmíru, nám, lidem. Také jsem si kdysi myslel, že je to nějaká divná kniha. Začal jsem číst a skončil jsem v Genesis (1. kniha Bible) v kapitole, kde je výčet rodokmenů. Samá divná jména, počty synů, vysoká čísla dožitých let No prostě jsem ji zas odložil...
Po letech jsem to zkusil znovu. To už jsem věděl, že to není jedna kniha, ale více než 60 knih(!) v jednom obalu. Tak jsem si vybral jinou knihu a začal jsem číst. Byla to kniha Přísloví - souhrn moudrosti. A ta mě zaujala na tolik, že jsem začal číst i Evangelia - Napřed Lukášovo, pak Janovo a pak i ta ostatní.
Tobě i každému jinému zájemci bych doporučil - najděte si v Bibli seznam knih a vyberte si nějakou ke čtení. Kdo má rád historické knihy - doporučuji Genesis (rodokmeny můžete přeskočit ), kdo má rád citáty a jiná moudra - doporučuji knihu Přísloví, pokud vás zajímá milostná erotická poezie - je tu pro vás Píseň písní, pokud Lyrika - doporučuji Žalmy.
Ale nejvíc bych vám doporučil Evangelia. Začněte Evangeliem Lukáše - To se dobře čte, protože je psané pro nás, pohany
Je psáno: Kdo hledá, nalézá, kdo tluče, tomu bude otevřeno.
Pokud máte opravdu snahu se z Bible něco o Bohu dozvědět, Bůh vám to umožní.

Bůh vám všem žehnej pravým poznáním Jeho samého a jediného.

PS: Na případné dotazy rád odpovím
Smajlíček x Protestant
anonym
| 10. 8. 2006 09:31
Vaše diskuse je velmi zajímavá. Já sice vůbec nerozumím tomu, co přesně Bible píše, pro mě je to cizí jazyk. Já věřím srdcem a argumenty pro mě nejsou důležité. Přesto musím také smeknout poklonu Protestantovi, jak dokáže argumentovat, ale dost se mu divím, že se mu chce "hrách na stěnu házet".
protestant
anonym
| 10. 8. 2006 09:19
Já jsem nevěřící, takže jsem tu zabloudila spíš omylem, ale musím seknout poklonu Protestantovi, který má opravdu dokonalou argumentaci. Je vidět, že svědci Jehovovi o svém učení a víře nic nevědí. Doufám, že Smajlíček svou dikuzi, ve které podle mě proti Protestantovi nemůže obstát, nevzdá, abychom si tu mohli počít zajímavé věci.
diskutovanie
anonym
| 10. 8. 2006 09:04
Smajlíček je mi fuk, či si druid reformovaný, jehovista alebo šaman z Afriky, ale keď chceš diskutovať na tak náročné téma nemala by si svoju argumentáciu zakladať na používaní manipulácie a logických klamov.

Protestant - súhlas s názormi a perfektná argumentácia.
Re: Pro Protestanta
protestant
| 10. 8. 2006 08:13
Dovolím si oponovat. Nejde o nějakou "honičku" ani nechci sobě něco dokazovat.
Pouze jsem odpověděl na tvůj výrok, že jsem ve svém příspěvku ohledně transfúze lhal. Čistá obrana. Je li někdo nařčen, že lže, má právo doložit pravdivost svých výroků, nebo ne?
Ty jsi jako zdroj svých informací uvedla odkaz na oficiální stránky watchtower v češtině - já na stránky, které se články ve Strážné věži zabývají studijně.
Výsledek je rozdílný. Nic osobního.
Tvoje reakce je však zajímavá. Žádná omluva za nepravdivé nařčení (což by bylo jistě křesťanské), žádné vlastní zamyšlení nad těmito informacemi - například co to znamená pro tebe a tvou rodinu, pokud je to tak (že zákaz transfuze byl v podstatě odvolán). Žádná zmínka o tom, že by sis to ověřovala u starších vašeho sboru...

Říkám vám: Žijte Duchem a nepodlehnete tělesným sklonům. Tělesné sklony míří proti Duchu a Duch proti tělu; navzájem si odporují, abyste nemohli dělat, co chcete. Když jste však vedeni Duchem, nejste pod Zákonem. Projevy tělesnosti jsou zřejmé. Patří sem cizoložství, smilstvo, nečistota, nestydatost, modlářství, čarování, nepřátelství, svárlivost, nevraživost, zloba, soupeřivost, roztržky, sekty, závidění, vraždění, opilství, obžerství a další podobné věci. Varuji vás; jak už jsem vám říkal, ti, kdo tohle dělají, nebudou mít podíl na Božím království. Ovocem Ducha je pak láska, radost, pokoj, trpělivost, laskavost, dobrota, věrnost, mírnost a zdrženlivost. Tomu se žádný zákon nevyrovná. Ti, kdo patří Kristu, ukřižovali svou tělesnost s jejími vášněmi a sklony. Žijeme-li Duchem, pak se Duchem také řiďme. Nebuďme ješitní, nesoupeřme spolu a nezáviďme si.
Galatským 5:16 - 25 (Nová Bible Kralická)

Zvýraznil jsem ten 22 verš, který mi doporučuješ. Není mi tak úplně jasné, co jsi tím myslela, a tak mi to prosím vysvětli. A prosím, nepoužívej věty typu :"Pokud jsi to nepochopil, nemá cenu se o tom bavit". Dík

Já bych měl taky něco pro tebe: Skutky apoštolské 17:10 - 12

Těším se na zajímavou diskusi nad Božím Slovem.
Pro Protestanta
anonym
| 10. 8. 2006 00:15
Člověče Protestante co to děláš? Uniká ti podstata toho co to znamená víra, láska k Bohu, Bible. Ty jsi jako honící pes. Pořád se za něčím honíš, pořád něco dokazuješ. Asi sám sobě nejvíc,viď? Filisofie, to tě na náboženství asi baví nejvíc. Radši si přečti Bibli, ale s modlitbou a se srdcem. Doporučuji:Gal.5:22. Promiň, ale nemužeš číst Bibli jako učebnici Matematiky.
Ahoj. S.
Kdo hledá...
protestant
| 9. 8. 2006 08:31
Je to zvláštní. Čekal jsem to, ale stejně jsem překvapen - smajlicekk není příliš pozorný čtenář. Pravděpodobně ji odradilo, že odkaz na http://www.krev.info/nebyl aktivní (nestačilo na něj kliknout, aby přesměroval čtenáře na jiné stránky). Nu, což, napravuji - klikněte a čtěte.

Pokud by však někdo nechtěl jít jinam, přidávám citaci ze stránek http://www.krev.info/Text/forbiden.htm :

Co je skutečně zakázáno ?

Je to dost komplikovaná otázka. Jak asi víte Společnost Strážná věž stále zakazuje použití celé krve a některých složek krve - jmenovitě červených krvinek, bílých krvinek, destiček a plasmy. Klíčovou skutečností ale je, že dovoluje použít cokoliv obsažené v těchto složkách.

Jestliže odpočítáme membrány červených krvinek, bílých krvinek a destiček, tak je schváleno pro použití okolo 97-98% krve. Nicméně, membrána je tkáň složená z bílkovin a enzymů a jako frakce může být také užita. A tak v zásadě Společnost Strážná věž schvaluje ve frakcionované podobě 100% krve.

Použijme analogický příklad: Je to jako kdyby někdo řekl: "Podívej, tento kamion je kradený a proto ho nemůžeš koupit. Když ho ale někdo rozebere na součástky, tak si smíš zakoupit kteroukoliv z nich. Nicméně motor, převodovka, rádio a diskové brzy jsou výjimka. Jsou to totiž "základní složky" kamionu (podobně jako červené a bílé krvinky, destičky a plazma). Nemůžeš dostat tyto "základní složky" dokud je nejprve kompletně nerozebereš. Když to uděláš, tak si je smíš koupit také."

Jak je tato analogie přesná? Uvažuj: Červené krvinky jsou Společností Strážná věž zakázány. Co je červená krvinka? Nic více než miniaturní vak tvaru koblihy na hemoglobin. Chemicky rozložena na sušinu bude červená krvinka tvořena z 97% hemoglobinem a ze 3% membránou (vakem). Schválit k použití hemoglobin a zároveň zakázat červené krvinky je totéž jako kdyby někdo řekl: "Vidíš tyto vaky s potravinami? Smíš si vzít jídlo z vaků, ale udám tě policii jestliže si vezmeš vaky s potravinami."Nauka Společnost Strážná věž o krvi se tak rychle přeměnila ve smrtelnou hru se skořápkami. Politika Společnosti evidentně míří ke schválení užívání umělé krve (roztoky na bázi hemoglobinu jako jsou PolyHeme a HemoPure). Zatímco však představitelé čekají na nové produkty vyrobené z krve, které přicházejí na trh, tak členové nadále odmítají život zachraňující transfuze červených krvinek a nebo přerušují svoji chemoterapii, když vyvstane potřeba transfuze destiček a to dokonce i přes fakt, že destičky tvoří méně než pětinu procenta z celého objemu krve. Průměrný svědek Jehovův nemá vůbec ponětí o tom, co se děje.
(konec citace)

Víte, je to o tom hledání. Kdo chce, tak si informace najde. Ať už o Bohu, o smyslu života, nebo o transfuzi. Řekl bych, že jeden z hlavních problémů členů NSSJ je v tom, že se nechali přesvědčit, aby přestali hledat a ověřovat si informace...
ne
anonym
| 8. 8. 2006 23:30
Není pravda to co napsal Protestant o zrušení zákazu krve. Toto jsou stránky Svědku Jehovových.
http://www.watchtower.org/…ary/hb/index.htm
Ahoj. S.
Omyl
anonym
| 8. 8. 2006 17:38
Nesálalo ze mne rozhořčení-omyl.Byla jsem jen udivená proč chceš přesvědčovat někoho, kdo se přesvědčit nedá.V tomhle případě nosíš cizí břímě-zbytečně.Jsem poučena z učení svědků Jehovových a vím, že jakékliv přesvědčování nemá smysl.Pokud je někdo získán a rozhodne se být členem- jeho volba.Buď procitne z omylu nebo ne-zase jeho volba.Nemůžeš zachránit všechny,protože o to nestojí.proto byl ten údiv a příspěvek.
K lepšímu pochopení
protestant
| 8. 8. 2006 12:44
"Spravedlivé" rozhořčení z vašeho příspěvku přímu "sálá".
Hmmm... pokusím se tedy vysvětlit, (parafráze) proč se snažím na této diskusi trumfovat, geniálně argumentovat a přesvědčovat člověka,který věří jinému učení než já či někdo jiný. Ještě si dovolím ohradit se proti slovu "geniálně" - tak bych tuto argumentaci nenazval.
Není to tak jednoduché, jak si možná myslíte. Kdykoli se s vámi někdo z aktivních členů SJ bude bavit o Bohu, VŽDY se vás bude pokoušet vtáhnout do NSSJ (Náboženská společnost Svědkové Jehovovi) neboť to je jejich základní poslání při komunikaci s kýmkoli "z venku". Pokud by vás zajímalo něco bližšího - přejděte na http://www.straznavez.cz/ tam se můžete dočíst svědectví lidí, kteří byli členy NSSJ a odešli. Nečekejte, že tam dští oheň a síru na SJ, kdepak. I když jsou tam kritizovány poměry uvnitř NSSJ, hlavním motivem je láska a snaha poskytnout stávajícím aktivním členům NSSJ ty informace, které jim jejich oficiální literatura nikdy nedá.
Nabídnu vám ještě jeden úhel pohledu: kdyby váš přítel (přítelkyně) byl(a) v nebezpečí a jediný způsob, jak jej (ji) odvrátit od nesprávné cesty by byla pořádná facka - udělala by jste to? Dala byste mu (jí) tu facku, aby se probral(a) a začal(a) přemýšlet nad tím, co dělá?
Systém vyučování uvnitř NSSJ likviduje v lidech svobodnou vůli. Nutí je spoléhat na neomylnost úzké skupiny lidí kdesi v Americe. Zkoušel jsem přemlouvání, vysvětlování, povzbuzování... nic z toho je nepřesvědčilo, aby začli přemýšlet nad Biblí a dílem Ježíše Krista sami, bez cízího "nejlepšího" vysvětlení. Nezbývá než křičet...

Pokud vás osobně zajímá něco o Bohu, který to tu všechno stvořil a jeho Synu, Ježíši Kristu, nic vám nebrání se zeptat. Odpoví vám Smajlíček, odpovím vám já, a pak se uvidí...
Nechápu
anonym
| 7. 8. 2006 16:24
Nejsem svědek Jehovův-jen obyčejná ženská.Ale nechápu-proč se snažíte na této diskusi trumfovat, geniálně argumentovat a přesvědčovat člověka,který věří jinému učení než vy.nebylo by lepší si optevřít lastní místnost a tam vylévat svoje názory ? Nemyslím si, že Smajlíček chtěla dělat nábor do své církve nebo někoho přesvědčit ke vstupu.Podle mého si chtěla popovídat s někým podobného smýšlení-což tu děláme všichni.Byla jsem zvědavá na povídání o Bohu a trochu mne převapila reakce lidí, kteří mají jiný názor nž ona.Taky se mi nelíbí jejich učení,mám na to právo.Smajlíček ale také.
Krev - doplnění
protestant
| 7. 8. 2006 14:59
Dnes jsem narazil na stránky, které řeší zákaz krevní transfuze u Svědků Jehovových.
Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že Strážná věž postupně povolila přijímání všech složek krve - naposled i hemoglobinu ! Vážení, byli jsme podvedeni.

Žádný zákaz transfuze u SJ neexistuje, bavíme se tu o neexistujícím problému...
Což mě osobně těší (i když jsem si dal dost práce s tou odpovědí)

http://www.krev.info/ - tam se běžte podívat, pokud nevěříte...
Krev a SJ - versus Bible
protestant
| 7. 8. 2006 10:43
Vrátil jsem se z dovolené a vidím, že se tu probírá zajímavé téma - SJ versus transfuze. Opět se ukazuje, že smajlíček má rád tlachání bez obsahu nebo o banálních tématech avšak objasnit proč SJ nesouhlasí s transfuzí - to už je moc "složité". Na to by si musela pozvat přítele Oni to toiž řadoví členové SJ ani moc neví, proč nemají transfuzi přijímat. Prostě tak rozhodlo vedení ve Strážní Věži a basta.

Pokusím se ve zkratce uvést, z čeho jejich postoj vychází a v čem hrubě nepochopili Biblickou zvěst.
Starý zákon na několika místech řeší Boží zákaz - nejezte krev ( Genesis 9:4, Leviticus 17:10-14, Leviticus 19:26, Deuteronomium 12:16, 23-24) za všechny snad Leviticus 3:17 "Je to věčné ustanovení pro
všechna vaše pokolení, ve všech vašich příbytcích: nesmíte jíst žádný tuk a
žádnou krev!" V knize Samuelově je pak příběh o tom, jak vojáci Saulovi armády toto nařízení porušili (1.Samuelova 14:32-34)
Příkaz je o tom, že se NEMÁ KONZUMOVAT KREV ZABITÝCH ZVÍŘAT jak jste si jistě všimli. Pochopitelně že Izraelci o transfuzi neměli ani tušení...
Nový zákon se také zmiňuje o krvi - jednak o spáse skrze krev Ježíše Krista a o poslední večeři, kde Ježíš přikazuje pít Jeho krev (obraz spásy) Jan 6:53-56 a 1. Korintským 11:25 ale zabývá se i výše zmíněným zákazem konzumace krve, který platil pro Židy.
Při kázání Evangelia mimo Izrael došlo totiž k potížím - židé ze synagogy, kteří uvěřili v Ježíše chtěli po věřících z jiných národů, aby dodržovali kompletně ustanovení Starého zákona (obřízka, svátky, oběti, jídlo...) a proto se v Jeruzalémě sešli Apoštolé a řešili tyto spory. Výsledek je v knize Skutků kapitola 15 verš 18 až 29 a zkráceně se opakuje se ve stejné knize kapitola 21 verš 25 cituji "Pokud jde o věřící z pohanů, těm jsme napsali
rozhodnutí, ať nic takového nedodržují, ale ať se vyhýbají masu obětovanému
modlám, dále krvi, masu zardoušených zvířat a smilstvu." To je, jak jste jistě pochopili, výcuc důležitých ustanovení Starého zákona, který měli dodržovat i noví věřící - křesťané z pohanů - a jde tedy opět o jídlo. Zardoušené zvíře nebylo vykrveno, to je jasné, a proto tam také patří.
Hrubé nepochopení právě těchto míst v Bibli vedlo vedení SJ k zákazu transfuzí.

Těžko pochopitelně, že? Zákaz z kategorie ochrany před nemocemi (a krev se bez chlazení také rychle kazí) byl transformován do zákazu záchrany života člověka... Ještě bych pochopil, kdyby byli zakázány takové pochoutky jako je Krvavá tlačenka, Tmavá jelita s krví, "***ačka" (polévka z krve) Krevní tučnice a pod. Ale ten logický kotrmelec od jídla k transfuzi - no, to je něco.

Nebo je to jinak? Co na to smajlíček a její přítel?
Smajlíčkovi
anonym
| 21. 7. 2006 21:32
Fanatismus začíná ve chvíli, kdy činíme jiným nebo sobě něco, co nám (jim) škodí. Holt fanatik je už ale ve stavu, že tohle nedokáže rozpoznat. Mnohdy už tak daleko, že ani nevěří opakovaným upozorněním, že je opravdu "mimo". Asi jako alkoholik nevěří, že opravdu nemůže "kdykoliv přestat", jak si myslí, stejně jako anorektik, jako závislost na droze... Prostě nedokážeš rozpoznat, že už jsi v tom až po uši. A tak to platí i o víře. Fanatismus ve víře je jeden z nejhorších. Jeho "zásluhou" zemřelo toiž nejvíce nevinných lidí. Ve jménu vyššího "dobra" se likviduje to naše jediné jisté, to nejkrásnější dobro. Proč sahat někam do nekonečna, když život může být krásný už teď a tady, když si ho můžeme udělat krásným? A to vůbec nejsem atheistka!
Život je posvátný a to je pro mě nejdůležitější.
Ke krvi
anonym
| 21. 7. 2006 16:29
Já to taky nechápu!!!! Jak může být víra nad životem?! O takových věcech by měl rozhodovat zdravý rozum a ne rozum zaslepený řečma, které životu odporují. A připojuji se k názoru, že takovíto lidé jsou fanatici, protože ten kdo nechá umřít svého blízkého jen proto, že věří v nějakou víru není normální. Ano, vrah. Kdo je tedy podle vás fanatik? Fanatikem je pro mě ten kdo rozhoduje o životě druhých. Jako jsou radikální extrémiské, teroristé. A jak vidím, tak i Jehovisté.
lítost
anonym
| 21. 7. 2006 14:19
To já tebe nelituju, myslím, že jsi sama nešťastná až dost....ale lituju tvých dětí, které v případě nutnosti nebudou mít možnost rozhodnout se samy za sebe a za to, zda mohou žít.
Re.krev.
anonym
| 21. 7. 2006 14:12
Je mi tě opravdu moc líto.Tebe prostě nic nezajímá, žádné vysvětlení, není co dodat, jen to co už jsem napsala. A také to že je mi tě opravdu moc líto.
Ahoj. S.

Nejnovější příspěvky v diskusích

Název diskuze
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
anzelen
5. 5. 2024 17:17
11864
cudlik
5. 5. 2024 14:13
70427
Lenka Soukupov
30. 4. 2024 11:15
8776
♥Jarka*Alice♥
26. 4. 2024 08:01
409
Uivatel_5825696
16. 4. 2024 20:10
479
helena.07
27. 3. 2024 11:56
8
Uivatel_5747674
19. 1. 2024 11:51
16826
Pavlna Trojanov
12. 3. 2024 09:26
5
Jiina Koudelov
25. 2. 2024 20:33
148
Anna Soukov
23. 2. 2024 00:14
115
Jiina Koudelov
13. 2. 2024 21:43
46
Silvie Zimmermannova
13. 2. 2024 17:15
10831
Jiina Koudelov
3. 1. 2024 18:58
327
Uivatel_5725017
3. 1. 2024 10:00
33
Uivatel_5694482
24. 11. 2023 19:31
82
Cryptomeria Rasa
16. 11. 2023 18:49
287
sona.koutna8
30. 6. 2022 21:02
26
Vlado Schiffel
12. 11. 2023 01:48
439

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video