Povídání o Bohu. - Diskuze | e15.cz
Zpět na výpis diskuze

Povídání o Bohu.

Diskuze

Není to z mé hlavy
Miky
| 18. 11. 2007 20:00
Každý to vidíme po svém, to ani jinak nejde.
Já tvrdím, že věřit v existenci Boha( v něco, co je pouze na bázi duchovní) je jiné, než věřit v reálná fakta. Důvod jsem popsala a i Angelwoman k tomu ledacos dodala. A evoluci jako takovou bych proto, rozhodně, nenazvala vírou.
Tady jde spíš o ten postoj. Někdo potřebuje určité důkazy, aby něčemu věřil a jinému stačí, že si něco přečte nebo mu to od malička vtloukají do hlavy a uvěří. Nebo to prostě tak cítí uvnitř. Já jsem někde mezitím. Ještě hodně bilancuji, koukám na věci z více úhlů.
Chodím na tzv. spolčo - společenství. Je to takové posezení věřících a v malém množství nevěřících lidí, kteří spolu diskutují o víře, o všem co je pro někoho zajímavé, důležité. Tam jsem mluvila již s mnoha věřícími o tom, co je přivedlo na víru, co jim dává a i o evoluci a tzv " co kdyby"....Z tohoto jsem usoudila to, co jsem popsala v minulém příspěvku. Sami věřící mi sdělili osobní pocity a názory na ledacos. Jelikož jsem nepsala o tom, co si myslím, ale o tom, co vím od věřících lidí, dovolila jsem si nazvat tento profil objektivním. Samozřejmě, že to nejsou postoje všech věřících, ale jen těch, se kterými jsem měla možnost mluvit.......tudíž se omlouvám všem ostatním na světě.
Jaký máš postoj např. k evoluci ty, Dano? A ty Dedeckova?Jak by jsi, Dano, přijala ty novou, možnou pravdu o světě? A není to zase tak nemožné, vzhledem k pokroku.
Z tvého příspěvku vyznělo, že nijak, protože žádné " co kdyby" nemá smysl řešit.
Píšeš, že " co kdyby" používá tvé dítě. Hm, nevím, co jsi tím myslela, ale na spolču se řeší hodně situací z více úhlů a často tam padne sousloví " co kdyby"......Podle mne je to normální. Kdyby člověk neřešil " co kdyby" nikdy by nedokázal předvídat určité situace a udělal by to, co ho napadne jako první - jeho chování by bylo na úrovni zvířete.
Ty si opravdu neumíš představit, že by na něco lidé přišli? Že by se mohlo ukázat, že vše v Bibli apod byla lež? Asi ne, protože víra je tvůj život, Bůh vede tvé kroky, je pro tebe nejspíš nesmyslné vůbec takto uvažovat, ale přesto by mne zajímal tvůj názor. Tedy jestli si něco takového dovedeš představit. Jestli nebudeš chtít reagovat, nevadí.
Dobrou.
Dana
angelwoman
| 18. 11. 2007 17:33
Ale není ale i víra tak trochu fantazie? Co by kdyby...Nikdo nic jistě neví...Nikdo neví, že je někde nějaký Bůh, nikdo ho neviděl, maximálně lidé mohou říci, že ho poznali na "duchovní úrovni"..ale setkat se s ním, vidět ho tváří v tvář..mít aspoň jeden důkaz, že existuje..Samozřejmě, že víra nepotřebuje důkazy, atd. to jistě, ale právě proto je to úplně stejné polemizování - víru a Boha nemůžeš dokázat, vidět ji, ukázat na ně, mít důkaz o jejich existenci... Nemůžeš druhému vysvětlit co to je Bůh a proč v něj věříš...
Názor
Linda
| 18. 11. 2007 17:15
Přijde mi dětinské argumentovat, že vědci si vycucali jakési nálezy, protože jejich sponzoři už déle čekat nechtěli. Chápu, že jsou i v této oblasti lidé, kteří chtějí toho zneužít ve svůj prospěch, ale házet je do jednoho pytle bych si nikdy nedovolila. Nikomu neberu víru a stvoření světa Bohem. Věda je na určité úrovni, jisté podklady má a nové a nové nálezy a teorie ji sunou stále dopředu. Já v evoluci věřím a nové objevy mě vedou k zamyšlení a né k odsouzení, jen proto, že ten před ním se mýlil, či si toto vysvětloval jinak. Já se nedokáži vyjádřit k tomu proč se tento druh vyvynul a jak, protože nemám potřebné vzdělání v této oblasti. A tak bych těžko argumentovala proč se např. vyvinul z plaza pták. Ale vědci mi to v dokumentu vysvětlili a já tak něčemu z toho věřím, protože mi to přišlo logické. Zopakovat jejich slova ale nedokáži. Vím např. že buňka je tvořena 2 látkami a obě se nachází v rostlinách, takže první na zemi zřejmě byly části rostlinného původu. Jak se z toho vyvinul pozdější život na této planetě, ponechám vědcům.
Miky,
Dedeckova
| 18. 11. 2007 13:34
jak můžeš o svém názoru prohlásit, že je objektivní? To mi přijde poněkud omezené. Já si třeba myslím, že věřit ve fakta je skoro stejné jako věřit v boha (píšu obecně v boha, ale mám na mysli věřit v cokoliv, snad se to nikoho nedotkne). Já sama jsem nic nevynalezla a boha jsem neviděla. V tomto smyslu to vnímám jako rovnocennou víru.
Jak praví Bůh nesuďte a nebudete souzeni, tohle přenechme Bohu
Dana
| 18. 11. 2007 12:46
Mám pocit,že se tady v poslední době bavíte o všem a dohromady o ničem.
Nemůžeš přece jako dospělí člověk napsat co kdyby se našel velký objev, tak by se všichni věřící sesypali.Za první je to odsouzení všech věřících a nic ve zlém proti tobě,ale nevidíš do srdce jedinému věřícímu ,takže můžeš říct pouze, jak se ti to jeví z tvého vlastního postřehu,ale ne holou pravdu,tu zná každý věřící sám a také jenom Bůh.
Slovo co kdyby není reálné je to fantazie ta tu používá moje malé dítě.Pokud by ten nový objev nastal tak pak by mělo význam se o tom bavit.Měli bychom se tady bavit na úrovni.Je dost současných problémů a nevyjasněných věcí a navíc ještě polemizovat co kdyby si myslím,že je úplně zbytečné.
Přeji vám klid a mír v duši i v srdci.
Náboženství jsou založena na víře, ale evoluce je založena na výzkumech, nálezech, hmatatelných důka
Miky
| 17. 11. 2007 16:18
Byly tam jasné znaky plazů, myslím, že nohy. Hm, je těžké se takhle bavit, když někteří vědci napsali i nesmysly, které pak byly, zase vědou, upřesněny. Často psali postoje k určitým nálezům i vědci, kteří vůbec nerozuměli oboru apod....Pak je jednoduché kritizovat. Ale opravdové vědce už nevidí ten, kdo si osvojí pouze ty nesmysly kvůli tomu, aby si odůvodnil a utvrdil se zase ve své teorii ( Bůh). Je to všechno složitá problematika, ale i tak je hodně nálezů a studií, podle kterých je věrohodnější evoluce. Nesrovnávala bych víru v Boha s vírou v evoluci. Evoluce má své skutečné objevy. To není víra, ale fakta.
Bůh je víra, protože o něm nic podobného není. Je to obdivuhodné, že někdo něčemu věří i tak, to ano.
Když jsem přemýšlela o tom, co lidi vede k počátku - víře v Boha, tak jsou to často životní zvraty jako smrt v rodině, nevyléčitelná nemoc apod....nebo se prostě chtějí lišit od takové té většiny a nechtějí sdílet stejný postoj, tak se uchylují k jiné variantě, i když vůbec neví, co doopravdy chtějí....To jsou ale takoví ti špatní věřící. Mají ústa plná víry a žijí hůř, než kdejaký nevěřící.
Prostě když jsou lidé v nouzi a už neví, co dělat, tak se jich mnoho obrátí k Bohu. Mluvím o těch, kteří neměli přednášky o náboženství od dětství - v těchto případech je to docela jasné.
Tak mi z toho vlastně vychází, že tihle věřící jsou spíš nešťastní lidé, kteří hledají alternativu, jak si něco vysvětlit a hlavně psychickou pomoc, vnitřní klid ......Buď člověk navštíví psychologa, psychiatra nebo začne v něco věřit. Takoví ti vyloženě věřící, co už v tom v podstatě vyrostli, ti už ani moc objektivně neuvažují, protože maj víru už zakódovanou v mysli.
O těch jsem právě mluvila, když jsem psala, že i kdyby se přišlo na velký důkaz, že svět vznikl jinak, než Božím dílem, že by stejně pravdu nevzali, protože by se jim tím zhroutil celý život, všechno v co věřili, doufali.....
Omlouvám se za takový osobní rozbor, ale všechny zkušenosti mám právě ze sezení věřících, Tv, nebo jen z rozhovorů s různými lidmi. Je to objektivní názor.
Evoluce
protestant
| 17. 11. 2007 12:57
No, ono záleží na tom, jak moc bylo "přání otcem myšlenky" když ten archeolog poprvé o Archeopterixovi psal, že?

Když zoufale léta hledáš něco, co by podpořilo tvou teorii, tak se prostě jakéhokoliv náznaku...

Jak jsem už psal. Později se při podrobném zkoumání té slavné fosilie přišlo na to, že to byl teplokrevný pták. Plaza jen velmi vzdáleně připomíná. To je jako bys řekla, že kachna se vyvinula z ptakopyska.....
Ok
Miky
| 17. 11. 2007 12:32
Jo, obráceně, haha.... byl to plaz a pak pták, omlouvám se. To je pravda, ale měl i znaky plaza. O tom zase nemluvíš ty. Už to vylučuje pouze druhovou evoluci.
Archeopterix
protestant
| 17. 11. 2007 12:21
Tento pták je jednou z "ikon" Evoluce.
Sice tvrdí opak, než jsi napsala - tedy že had se vyvinul v ptáka, ale to neva

Ono se totiž ukázalo, že to byl plnohodnotný pták. S peřím, dutými kostmi a tak dál. Jenže o tom se už moc nemluví....
Přístup k Bohu - potřebuješ církev?
protestant
| 17. 11. 2007 12:18
Pro lepší přehlednost cituji příspěvek angelwoman:
Buď si nosím svého Boha v srdci a je se mnou všude nebo mi nepomůže ani tisíc kostelů a odříkaných modliteb...
Vím, že vám se to asi líbit nebude, ale já to tak cítím...I ve svém normálním životě mám ráda čisté a jasné vztahy -
a tak nějak podvědomě cítím, že to i s tím Bohem bude poněkud
jednodušší, než jak jsem si to zamotali my lidé s církvemi a různými
"pravidly"...

Myslím, že jsem tu no téma lidských pravidel už něco psal, ale to neva - opakování neuškodí

Máš pravdu. Je to jednoduché a lidé si to sami sobě (kdovíproč) dokáží úžasně komplikovat...
Bůh je ti tak blízko, že zná tvoje myšlenky, nejtajnější touhy tvého srdce, prostě tě zná líp, než si myslí. Bůh je Vševědoucí a Všudypřítomný. Takže když k němu mluvíš ve svém srdci, tak tě slyší. Sdělovat mu své úvahy a probírat s ním své problémy je normální - je to součást vztahu. Bůh chce být tvým nejbližším přítelem, tvým důvěrníkem. Neboj se Ho o něco požádat. Je smutnou pravdou, že někteří "věřící" se k Bohu chovají, jako by to byl nějaký "kouzelný dědeček" který má jediný účel - splnit jim vše, co si oni vymyslí. Dokonce se pak dokáží na Boha rozčilovat a urážet se, když jim ty přání neplní dost rychle

Přesto je minimálně jedna modlitba nutná. Vyznání víry je třeba říct nahlas. Aspoň to tak chápu ze slov apoštola Pavla:
... "Slovo je ti velmi blízko; je ve tvých ústech a ve tvém srdci" To je to slovo víry, které kážeme. Vyznáš-li svými ústy, že Ježíš je Pán, a uvěříš-li v srdci, že ho Bůh vzkřísil z mrtvých, budeš spasen. Víra v srdci vede ke spravedlnosti, vyznání ústy pak vede ke spáse.
Římanům 10:8 - 10 (NBK)

Existuje mnoho různých modliteb, které lidé sestavili jako tzv. vyznání víry. Za základní a používanou napříč většinou církví se považuje Apoštolské vyznání víry:

Věřím v Boha, Otce všemohoucího,Stvořitele nebe i země,
i v Ježíše Krista,Syna jeho jediného, Pána našeho,
jenž se počal z Ducha svatého,narodil se z Marie Panny,
trpěl pod Pontským Pilátem,byl ukřižován, umřel a byl pohřben,sestoupil do pekel,třetího dne vstal z mrtvých,
vstoupil na nebesa,
sedí po pravici Boha, Otce všemohoucího,
odkud přijde soudit živé i mrtvé.

Věřím v Ducha Svatého,svatou církev obecnou,
svatých obcování,hříchů odpuštění,
těla z mrtvých vzkříšení a život věčný.

Amen.

Toto je velmi jasné vyznání víry, pod které by se měl podepsat každý, kdo si říká křesťan.

A teď to s tím Islámem. Je téměř jisté, že v prostředí, kde je prezentován Alláh jako jediný bůh a kolem všichni jsou vyznavači islámu, že v takovém prostředí se malé dítě stane také vyznavačem Islámu. Stejné je to i s křesťanstvím, to nelze popřít.
Co je však důležité, je osobní zodpovědnost každého člověka. Každý člověk je zodpovědný před Bohem sám za sebe, jestli a nakolik Boha hledá. Můžu ti dosvědčit z vlastní zkušenosti, že puberťáci jsou velmi dobře vybaveni k tomu, aby testovali víru svých rodičů, jestli se má stát i jejich vírou...
Četl jsem několik svědectví bývalých muslimů, kteří přestoupili na křesťanství o tom, jak se jim Bůh dal poznat, když Jej hledali.

Můžu tě ubezpečit, že Alláh není ten stejný bůh, jak Bůh Hospodin - Bůh křesťanský. Muslimové se "ohání" heslem: Alláh nemá syna. A tak, i když mají společných prvních pět knih Bible, mají jiného boha.

Tak je to správné a milé našemu Spasiteli Bohu, který chce, aby všichni lidé byli spaseni a došli k poznání pravdy. Je přece jediný Bůh a jediný prostředník mezi Bohem a lidmi, člověk Kristus Ježíš, který dal sám sebe jako výkupné za všechny lidi. ...

1 Timoteovi 2:3 - 6 (NBK)

Tolik závěrem k otázce více "stejných bohů"
Mezidruh byl
Miky
| 17. 11. 2007 11:36
A co Archeopterix? To byl pták a vyvinul se v plaza. Teda jestli si to dobře pamatuju.
Protestant
angelwoman
| 17. 11. 2007 10:41
Odpovíš mi prosím na můj příspěvek?
Evoluce a evoluce
protestant
| 16. 11. 2007 20:39
Výborně! Nikdo, kdo psal na téma evoluce mi neodporoval.
A teď nevím, jestli z toho mám mít radost
Všechny příklady se vztahovali k evoluci - ve smyslu VÝVOJE a to pouze V RÁMCI DRUHU. Ať už to byli koně (Miky) nebo sýkorky (Regina).
Vždyť i lidé se vyvíjeli v rámci svého druhu - ze zmíněné Noeho archy po potopě (spolu se zvířaty) vystoupilo osm lidí - Noe a jeho žena, jejich tři synové a jejich manželky.

Nikdo neřešil Evoluci - ve smyslu Evoluční teorie. Znáte to, atomy, prvky, voda, buňka.....dinosauři......člověk.

Tak snad jsem to trochu vyjasnil.

Nejsem proti evoluci a nelze popřít evoluci (vývoj) v rámci druhu.
Nejsem příznivcem Evoluce a zastávám názor, že Evoluce (evoluční teorie) je pouhou nepodloženou teorií.
Evoluce nebo Bůh či Bůh = evoluce,
Regina
| 16. 11. 2007 17:40
V tom Ti musím dát zapravdu . Prvotní impuls zřejmě pocházíod Vyšší moci - Bůh - Příroda - ať si to nazývá každý podle svého, ale na to pak navazoval řetězec či spíše strom vývoje - některé větve odumřely . některé se dělily -jsou fosilní nálezy - což to může člověk pominnout ??? -
Evoluce nebo Bůh či Bůh = evoluce
Miky
| 16. 11. 2007 17:08
Když už jsme nakousli tu evoluci, ke které se tedy musím stále přiklánět spíš, než k jednorázovému, celistvému stvoření Bohem, dovolila bych si vložit jeden zajímavý článek o evoluci např. koně.
Evoluce koně:
Evoluce koně je jedna z nejlépe zdokumentovaných cest evoluce u obratlovců a to hlavně díky velmi bohatému fosilnímu záznamu. Je známo více než 350 druhů fosilních koní. Evoluce koně ukazuje, že neexistuje nějaký určitý cíl. Nejedná se o přímou lini lineárně vedoucí ke koni, ale spíše o velmi košatý strom s mnoha postranními větvemi.
Všechno se vyvíjelo podle životních podmínek, to je jasné. Nic nebylo stvořeno najednou a hned ve své dnešní podobě.
Nemohlo by třeba být možné, jak jsem už tady psala, že např. úplný počátek mohl stvořit Bůh, ale v úplně jiném podobenství a zařídil, aby se vše samo vyvíjelo? Takhle si to třeba vysvětluje můj bratr. Věří v Boha, ale nevěří v takové stvoření, které popisujete. Pořád má určitý nadhled a bere v potaz i nálezy.
Evoluce ano či ne? -
Regina
| 16. 11. 2007 16:10
Vážení přátelé,
o své náboženské toleranci jsem psala. O tom, že Bible je Kniha - knih a že si v ní občas čtu - jsem také psala -
Ale k té evoluci se musím přiklonit - Podle příkazu Boha postavil Noe archu - kam měl umístit dvojici od laždého druhu. - Tedy i např. od sýkorek taky pár !!! -
Jak je tedy dnes možné, že právě sýkorka se vyskytuje v tolika druzích a proč se tak liší podle toho v jakém světadíle se nachází, myslím tvar a velikost tělíčka , ale hlavně tvaru zobáčku - přizpůsobila se tomu jakou má v danné oblasti potravu a právě v tom se od ostatních odlišuje - není to příklad evoluce ? A tak bych mohla pokračovat i u jiných druhů savců , ptáků, plazů či hmyzu - jak to tedy je??? .
bůh rozhoduje
Stanly
| 16. 11. 2007 15:40
Nemusíme znát rozdílnosti jednotlivých náboženství k tomu, abychom netoužili po poznání něčeho co nám lidem není souzeno. Každý člověk má své vnímání a svůj postoj k této oblasti. Je dobré věřit tomu, že na řadu věcí a událostí je nutno se dívat jako na zázrak. A ten se neděje jen tak bez důvodu. Dám příklad. Bylo to před vypuknutím národnostího konfliktu v bývalé Jugoslávii. Vzpomínám si jako dnes, kdy ještě dlouho před vyhrocením tohoto konfliktu docházelo v Meždugorje k zvláštním událostem, kdy bylo některým lidem prostřednictvím nadpřirozené bytosti a konkrétně se jednalo o PANU MARTII sdělováno, že se lidé v této oblasti k sobě mají chovat s láskou a porozuměním a bylo to vícekrát po sobě. A co lidstvo ? Reagovalo na to jako na nějakou zvláštní událost a nic více. Lidstvo nebude do nekonečna upozorňováno na hrozící nebezpečí od nadpřirozených sil. Svým způsobem lidstvo na této planetě má určitou roli, kterou pokud ji neplní je nějak naváděno na správnou cestu. Vnímám to tak, že tato role je nám svěřena na určité období. My jsme jen nepatrný kousíček ve vesmíru. V těžkých situacích se obracím před spánkem na pomoc k BOHU a nechám na něm ať rozhodne jak to má být.
Stvoření
protestant
| 16. 11. 2007 07:53
Docela chápu, že v otázkách kolem evoluce a stvoření spousta lidí "plave" stejně, jako ty. Mimochodem, pár týdnů před "uvěřením" jsem používal stejné argumenty jako ty a angelwoman

Ale k věci. V Bibli je psáno, že Bůh stvořil zvířata a stromy a pak jim řekl, aby se množila PODLE SVÉHO DRUHU. Žádný přechod od plaza k savci či podobné "změny druhu". Když se poohlédneš po nějaké opravdu velké a podrobné encyklopedii zvířat či rostlin, tak tam najdeš spoustu variant a variací od každého druhu ale žádný "mezidruh". Prostě neexistují žádní kočkopsi ani malinotřešně Když se např. spáří kůň a osel (teď si nejsem jist, ale asi to jde jen kůň a oslice) tak se narodí mula - a ta je neplodná! Už se nemůže dál množit. Můžeš mezi sebou křížit plemena psů, barevné odrůdy hrachu, či růží, ale nevykřížíš hrách s trny.
Pokud tě to opravdu zajímá a chceš zajít až na odbornou úroveň, sežeň si nějakou naučně-populární knihu o genetice. Vsadím se, že tam najdeš spoustu odkazů na genetická omezení v rámci druhu - ať zvířat či rostlin.

Evoluční teorie, tak jak byla představena v dobách Darwina, se hodila spoustě lidí "do krámu". Spousta různých "revolucionářů" a "volnomyšlenkářů" byla nervózní z morálních standartů, které v sobě nese křesťanství a představa jakéhosi "Božího dozoru" a nějaké "posmrtné zúčtování" jim byla dost "proti srsti". Pravdou zůstává, že tou dobou už byly tradiční církve tak slabé a ta "velká" římskokatolická tak zdiskreditovaná, že v církevních kruzích byla tato myšlenka evoluce podceněna. Církve se proti evoluci stavěly jen sporadicky a jejich odpor vyzníval spíš jako hysterický záchvat, než jako morální apel

Evoluce má totiž pro spoustu lidí jeden velmi přitažlivý podtext - pokud to tady kolem vzniklo "samo od sebe" díky náhodě a času - tak není třeba nikomu se zodpovídat. Neexistuje žádná konečná autorita a lidi si můžou dělat co chtějí. A ta myšlenka přežívání nejsilnějších - to teda byl nápad. Kdyby Darwin věděl, co tím způsobí, asi by to ani z pusy nevypustil, natož to někam napsat.... On to totiž např. používal Hitler, když hlásal svou teorii "nadřazené rasy", která je prý "silnější" a ostatní (jako např. židé a další) jsou ti slabší.... víme, kam to vedlo.
Ze stejného důvodu byla tato teorie tak populární mezi komunisty a proto se tak vehementně snažili potlačovat křesťanství - jim se taky nehodily "do krámu" žádné morální apely. A přežití silnějších? .... Závody ve zbrojení jsou samy o sobě odpovědí.

A je tu ještě jeden VELKÝ ROZDÍL mezi Specielním stvořením a Evolucí. Podle evoluční teorie je člověk jen trochu víc vyvinuté zvíře - maj na to i druhové označení pro člověka - savec ze skupiny primátů pokud si to dobře pamatuji, prostě poněkud chytřejší opice. Podle teorie specielního stvoření není člověk zvíře - je člověk oddělen od zvířat, stojí nad nimi jako vládce a správce všeho stvoření.

A teď ty nešťastné "přechodné články". Věděla jsi, že se zcela úmyslně zkreslují ilustrace? Když se maluje něco "z pravěku", tak lidi se kreslí tak, aby vypadali trochu jako opice a opice se zas kreslí tak, aby vypadali trochu jako lidi. I v česku jsme na to měli experty. Určitě jsi viděla nějaké ilustrace ke knížce "Lovci mamutů".
A archeologické nálezy "předků člověka"? Co asi udělá archeolog, kterému někdo už 15 let platí jeho "výlet" do Austrálie, s tím, aby tam našel pozůstatky po předcích člověka? Správně. Nakonec nějaké "pozůstatky" najde ber kde ber. To množství falešných nálezů a různých podvrhů je dost velké. Oni dřív neměli takové vymoženosti jako testy DNA a podobně, takže stačilo smíchat půlku lidské lebky s čelistí z opice a dát k tomu pár kostí co vypadali jako lidské - a už tu byl "vědecký objev století". Prostě k této "velmi účelové" archeologii je třeba přistupovat velmi skepticky.

Nux tu psala, že si nedokáže představit, jak mohlo vzniknout NĚCO Z NIČEHO. Já zas trpím nedostatkem představivosti, pokud se týče vzniku mnohobuněčných organismů z jednobuněčných.
Stvoření
Miky
| 15. 11. 2007 16:54
To je právě ono. Nikdo neví, jak to všechno vzniklo. Taky nějak nedokážu uvěřit tomu, že všechno najednou stvořil Bůh. Darwina taky přímo neuznávám, ale přes to všechno jsou i jiné výzkumy, které ukazují, že jsme před tolika a tolika lety vypadali jinak, že zvířata byla jiná a že evoluce tady prostě byla. Pokud by všechno stvořil Bůh, tohle všechno by se nemohlo najít...Byli bychom přece stvořeni tak, jak jsme dnes. Třeba bych i věřila tomu, že něco zadalo první buňky, mikroorganismy a z toho všeho se postupně vyvíjeli další a další podoby. Ale že to všechno naráz někdo vytvořil? Víte co říká můj kamarád? Třeba je ve vesmíru nějaká jiná inteligence, která dělala výzkumy na planetě Zemi a buď úmyslně vyvinula cosi, z čeho se to pak všechno stalo nebo se jim výzkum zvrhl a oni to nechali tak a z toho to všechno dospělo až sem... Nevím, ale je to také nějaké, jeho vysvětlení stvoření. Prostě je to všechno pro pochopení složité. Nikdy se asi nedozvíme jak to bylo.
Víra v Boha je pro mne minimálně zajímavá. Myslím si, že čistá víra je krásná. Člověk může věřit čemukoli a pokud tomu věří tak silně, že se s tím ztotožní a všechno, co se mu stane přikládá tomu v co věří, žije se mu určitě lépe, než někomu, kdo nevěří v nic. Má se o co opřít apod...Víra je důležitá, každý by měl v něco věřit. A já věřím sama v sebe. Věřím, že jsem sama zodpovědná za svou budoucnost, že záleží jen na mne kam dojdu a jak tam dojdu. Znáte rčení: Není důležité, jestli dojdeme k úplnému cíli, ale to, jak k cíli jdeme.....? Jinak řečeno: Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Zkrátka žiju - li podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a můžu být sama se sebou spokojená....to člověk pozná podle okolí, jsem dobrý člověk. Pokračování příště.....děti mne potřebují.
Omlouvám se za chyby, nemám tady klid.
Protestantovi - o zázracích
angelwoman
| 15. 11. 2007 15:44
Víš, rozebral jsi to zajímavě, ale ani teď toho mnoho o zázraku nevím Bohužel ve mně (nevím, co je příčinou) je silný pocit určitého odstupu a posměchu vůči lidem, kteří na takové věci věří....Žiju ve společnosti, která si o takových lidech myslí, že jsou nějak psychicky narušení, členové nějaké sekty, jsou labilní nebo prostě jen neumí přijímat život tak jak jde a potřebují takové berličky v podobě zázraků a Boží pomoci...vídala jsem to jen ve filmech z dob před mnoha stoletími, kdy byli lidé bázliví a nevzdělaní. Takže je pro mě nesmírně těžké zaujmout k zázraku nějaké stanovisko, které by nebylo díky těmto věcem předpojaté...
Nacházím se v takovém duševní rozpoložení, že na zázrak asi nevěřím...Když jsem byla 2 týdny v nemocnici na kapačkách a nikdo nevěděl co mi je kromě toho, že jsem drasticky hubla a nemohla jíst a pak to najednou přestalo - nenapadlo mě říct: "to je zázrak", "Bůh mě vyléčil"....
Neříkám, že kdyby se (klepu na dřevo, ať se to nikdy nestane), stala příteli autonehoda, on se vážně zranil a lékaři mu nedávali šanci na uzdravení a ono by se to najednou stalo, že bych si v alespoň v duchu neřekla "Díky Bože"....je to velmi pravděpodobné....
Ale že se někomu zjeví Panna Marie a podobné věci, to mi prostě přijde přitažené za vlasy...
Ty v souvislosti s uzdravením mluvíš o Boží milosti - že je to jen jeho svrchované právo...Pro mě je těžké si něco takové představit...
Věříš na osud? že máme někde napsanou svou cestu? Snad je to pravda....Já ale věřím, že to jak na ní dojdeme je už jen v našich rukou....Beru že život prostě běží se svými špatnými a dobrými věcmi - nejsem zvyklá ve věcech a událostech hledat zázraky...Zázrak je pro mě samotný život, to že se každé ráno probudím.....ale nepřisuzuju dobrým ani špatným událostem cejch nějaké vyšší moci...jsou to jen mé radosti, strasti a problémy - věřím, že jen já sama se s nimi mohu vypořádat...
Jéé, venku tak krásně sněží - mám to ráda, ve sněhu je naděje - už od dětství mi tak připadá - snad že bílá je barva nevinnosti a všechnu tu špínu překryje
Protestant
angelwoman
| 15. 11. 2007 15:22
Napsal jsi to hezky...Máš pravdu, s "bohem" často rozmlouvám, ale tiše ve svém srdci a ani ne tak proto, že bych ho o něco žádala, jak mám pocit u většiny věřících..Spíše mu sděluju své myšlenky, úvahy - nečekám, že mě spasí nebo osvítí za pár mých odříkaných modliteb..spíš mě láká takové to duchovní spojení...A nikdy neuvěřím tomu, že je to možné jen podle přesných nabiflovaných slov, prostřednictvím duchovních, musím být křtěná a být v kostele, abych s ním navázala nějaké "spojení" (promiňte za zavádějící termín, nevím, jak to jinak nazvat...). Duc***, Bůh a určitá jednota a celistovost světa jsou mi velmi blízké, jen prostě neuznávám tu šílenou mašínérii církve, kněžích a obřadů.Buď si nosím svého Boha v srdci a je se mnou všude nebo mi nepomůže ani tisíc kostelů a odříkaných modliteb...
Vím, že vám se to asi líbit nebude, ale já to tak cítím...I ve svém normálním životě mám ráda čisté a jasné vztahy - a tak nějak podvědomně cítím, že to i s tím Bohem bude poněkud jednodušší, než jak jsem si to zamotali my lidé s církvemi a různými "pravidly"...
Můžu se tě na něco zeptat? Už jsem o tom psala jednou... Myslíš, že kdyby jsi žil v nějaké zemi, kde by tě od mládí učili islámské víře a koránu, myslíš, že by se z tebe nestal muslim? Myslíš, že by jsi nevěřil a nemiloval "jejich" Boha? To mě přivádí k myšlence (pro mě celkem zásadní), že to s tím dělením Bohů podle náboženství, církví a nejroztodivnějších odnoží nebude tak horké....Co když ten "Bůh"-jako jednota, počátek všeho je jen jeden? Jen my lidé mu dáváme různá jména a podobenství?? Snažíme se vytvořit nesmyslnou hierarchie, pravidla a knihy podle kterých se je třeba řídit, ale vlastně se tak vzdalujeme od toho nejdůležitějšího...? Bible je Kniha knih , je důležité ji znát a přemýšlet o ní, ale není to ta pravá cesta k Bohu, je to jen berlička, o kterou se na té cestě můžeme opírat - můj názor.
re: hmota a energie
protestant
| 15. 11. 2007 15:16
Každý kruh někdo vytvořil....

V tomhle má Bible naprosto jasno:
Bůh stvořil slepici a řekl: Ploďte se a množte se a zaplňte zemi - a slepice snesla vejce...

Čas - četl jsem zajímavou teorii, že čas se zrychluje. Příčinou je prý zpomalování rychlosti světla..... Občas mám dojem, že se zrychluje až moc.
Nemám moc času
zonan
| 15. 11. 2007 13:56
takže fakt v rychlosti. Nemluvím jen o hmotě. I energie je "něco". I ta musela být stvořena. Je pravda, že žádnou teorií se příliš nezabývám. Jen vím, že Darwin mi nesedí. Já energii cítím. Nejsem sice ještě tak vyspělá, že bych uměla zhmotnit myšlenku na počkání, ale tuto možnost nezavrhuji. Mé myšlenky chtějí pouze čas. Už jsem si mnohokrát ověřila, že mám to, co chci. Myšlenka je silná energie a snad budu mít čas zítra napsat o jednom pokusu, který jsem zahlédla ve filmu natočeném kvantovými fyziky. Omlouvám se za tak rychlý a nesourodý příspěvek.
re: hmota a energie
anonym
| 15. 11. 2007 13:36
Není začátek ani konec. (slepice či vejce)
Je to kruh.
Lineární vnímání času je jen tady na Zemi. Ve vesmíru nic takového neexistuje.
Ale už prchám, ať zas nevyvolám nějakou vzpouru jako na "Drogách".
Protestant
anonym
| 15. 11. 2007 13:33
Máš pravdu, popletla jsem to, omlouvám se.
Hmota a energie
protestant
| 15. 11. 2007 13:15
Zatím nikdo přesvědčivě neobjasnil, kde se tu ta hmota s tou energií teda vlastně vzaly?

Zákony (přírodní) fungují, to je fajn, ale kdo je vymyslel?

Kdo je ten "architekt" v pozadí, který to všechno naplánoval a pak uvedl do chodu?

Kod je tou prvotní nezapříčiněnou příčinou všeho kolem?
Něco z ničeho
protestant
| 15. 11. 2007 12:26
Asi ses uklepla. Pokud vím, tak se jedná o zákon zachování energie - energie se mění ve hmotu a hmota v energii. Celkový stav systému zůstává neměnný - tak nějak (volně) ten zákon zní....
Něco z ničeho
anonym
| 15. 11. 2007 11:17
Cituji Protestanta:
"Například takový dům - to je jednoduché na ilustraci,ne? Z čeho
"vznikne" dům?.... Z nehmotné představy, myšlenky, záměru - nebo ne?
Zbytek už je jen "zhmotnění" té myšlenky."

Myšlenka není NIC.
Princip zachování hmoty je asi jediný z vědechkých zákonů, který opravdu funguje v celém vesmíru.
Vše se pouze mění, nic nemůže vzniknout ani zaniknout. Všechno už tu je.
Něco z ničeho....
protestant
| 15. 11. 2007 11:10
Mám takovou otázku:
Kde bereš tu jistotu, že nemůže NĚCO vzniknout Z NIČEHO?

Tedy přesněji NĚCO hmotného, hmatatelného z NIČEHO hmotného?

Například takový dům - to je jednoduché na ilustraci,ne? Z čeho "vznikne" dům?.... Z nehmotné představy, myšlenky, záměru - nebo ne? Zbytek už je jen "zhmotnění" té myšlenky.

Když se tato ilustrace dotáhne až na subatomární úrověň, tak základem všeho je informace - není to tak dávno, co na to vědci přišli (v Bibli je to napsáno už 2000 let - "Všechno drží svým Slovem ( informace )).

Když je něco "nepředstavitelné" neznamená to automaticky, že je to také "nemožné".... jak se můžeš přesvědčit nejednou v historii lidstva.
Někdy je potřeba se na život dívat úplně jinýma očima,jak Bůh praví "dokud nebudete jako malé děti n
Dana
| 15. 11. 2007 10:53
Bůh nechce doslova,aby jsme byli jako malé děti,ale aby jsem byli čistí jako malé děti a dívali se na svět dětskýma čistýma očima bez předsudků.
Tak jsi mě trochu předběhl v jednom z hlavním přikázání které mám v plánu jako poslední nejdůležitější,ale to nevadí aspoň jsi Bohu ulehčil na příště cestu k lidem.Jak praví Bůh připravte cestu pánu, otevřete mu svá srdce.

To je mylný pohled na věřící,že mají pouze jeden pohled a přesto vlak nejede.Právě,že jsem se už s vírou narodila mě motivovalo k tomu, abych neustále hledala a tázala se jestli to čemu věřím je ta správná cesta.Již jsem o tom psala v prvních příspěvcích tady na diskuzi.Celý život jsem hledala a tázala se co je ta pravá cesta a právě to hledání mi ukázalo,že tohle je ta správná cesta.Proto tento názor.Je to názor po mnohaletých zkušenostech.Samozřejmě,že nespím na vavřínech a hledám stále dál,ale už úplně jinak a jenom z Bohem. Tam kde jsi ty na začátku na pochybách jsem také byla,ale hodně dávno.Je to o té duchovní vyzrálosti jak jsme psali.
A já nevěřím na žádné kdyby,ale opravdu na skutečnost.Takže k Alahovi se nemodním,protože si mě Bůh vyvolil již dávno před mým narozením, neboť on vše ví jak je a jak vše dopadne.A mohu za to být také vděčná svým prapředkům,že nikdy nezklamali Boha a on se od nich neodvrátil,ale zůstal s nimi a s námi po všechen čas našeho i jejich života a proto si mě vyvolil a za to mu z celého srdce děkuji ,neboť každý nemá tuhle možnost dostat tento cenný dar víry.
Pokud člověk opravdu nepřijme Boha tokového jaký opravdu je, nemůže opravdově věřit,ale zatím hledá a to je také jedna z cest k Bohu a spravedlnosti.
Když tě pořád tak trápí Adam a Eva, tak si to zkus přečíst všechno znovu a zamysli se nad tím.
Bůh stvořil Adama a Evu jako první lidi,ale ne jako jediné lidi na světě,pozor a v tom je to tajemství.Kolik by měla Bible asi dílů kdyby se tam muselo napsat opravdu všechno i celé rodokmeny.
Pro mne osobně po mnohaletém bádání je jedno jak jakým způsobem člověk vznikl, pro mě je podstata a pravda,že tu člověk je a je úžasný, vyvíjí se a jde pořád dopředu.Já se nikdy neohlížím na zavřené dveře zpět, protože tudy cesta v před nikdy nevede.
Některé otázky člověk není schopen za život pochopit ani rozlousknout a o tom to je ,není potřeba všechno vědět,ale dobře a spravedlivě žít.Mi věřící jsme si zvolili cestu Boha a Ježíše a nehledáme v tom logiku,ale lásku jak Boží tak lidskou.
Přeji vám všem klid a mír v duši i v srdci.

Nejnovější příspěvky v diskusích

Název diskuze
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
Alka...
26. 4. 2024 14:01
70314
♥Jarka*Alice♥
26. 4. 2024 08:08
11821
♥Jarka*Alice♥
26. 4. 2024 08:01
409
Uivatel_5825696
16. 4. 2024 20:10
479
helena.07
27. 3. 2024 11:56
8
Uivatel_5747674
19. 1. 2024 11:51
16826
Pavlna Trojanov
12. 3. 2024 09:26
5
Jiina Koudelov
25. 2. 2024 20:33
148
Anna Soukov
23. 2. 2024 00:14
115
Jiina Koudelov
13. 2. 2024 21:43
46
Silvie Zimmermannova
13. 2. 2024 17:15
10831
Jiina Koudelov
3. 1. 2024 18:58
327
Uivatel_5725017
3. 1. 2024 10:00
33
Lucie Baklkov
28. 11. 2023 14:24
8775
Uivatel_5694482
24. 11. 2023 19:31
82
Cryptomeria Rasa
16. 11. 2023 18:49
287
sona.koutna8
30. 6. 2022 21:02
26
Vlado Schiffel
12. 11. 2023 01:48
439

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video